Beginners' Guide/Preface (Polski)

From ArchWiki
Jump to: navigation, search
Tip: To część wielostronicowego artykułu Przewodnik Początkującego. Kliknij tutaj jeśli wolisz czytać przewodnik w całości.

Wstęp

Wprowadzenie

Witaj. Ten artykuł przeprowadzi Cię przez proces instalacji systemu Arch Linux (Polski): prostej, lekkiej dystrybucji GNU/Linux skierowanej do doświadczonych użytkowników. Ten przewodnik przeznaczony jest dla początkujących użytkowników Archa, może być jednak bazą informacji dla wszystkich.

Przed instalacją radzimy przejrzeć FAQ.

Główne cechy dystrybucji Arch Linux:

  • Prosta konstrukcja i filozofia
  • Wszystkie pakiety skompilowane dla architektur i686 oraz x86_64
  • Model ciągłego wydania, pozwalający na jednorazową instalację i łatwą aktualizację zainstalowanego oprogramowania do ostatniej stabilnej wersji
  • Skrypty startowe w stylu BSD
  • Mkinitcpio to prosty i dynamiczny kreator initramfs
  • Menedżer pakietów Pacman jest lekki i zwinny, zachowując niskie zużycie pamięci
  • Arch Build System: Podobny do portów system budowania pakietów, dostarczający prostego frameworka do tworzenia binarnych pakietów Archa z kodu źródłowego
  • Arch User Repository: oferuje wiele tysięcy skryptów do budowania pakietów nadesłanych przez użytkowników i możliwość dzielenia się własnymi

Licencja

Arch Linux, pacman, dokumentacja i skrypty są objęte licencją GNU General Public License Version 2. Copyright © 2002-2007 by Judd Vinet, Copyright © 2007-2011 by Aaron Griffin.

Droga Archa

Główne cele stojące za Archem mają na celu utrzymanie jego prostoty.

'Prostota', w tym kontekście, znaczy 'bez zbędnych dodatków, modyfikacji czy komplikacji'. W skrócie: eleganckie, minimalistyczne podejście.

O tym przewodniku

Arch Install Scripts to zbiór skryptów Basha, które upraszczają instalację Archa. Ten przewodnik podsumowuje podstawowy proces instalacji z użyciem tych skryptów.

Note: AIF (the Arch Installation Framework) nie jest dołączony do obrazów instalacyjnych ze względu na brak wsparcia (zobacz https://www.archlinux.org/news/install-media-20120715-released/ po więcej informacji).

Utrzymywana przez społeczność Arch wiki to znakomite źródło i w razie problemów należy się do niej odwołać. Kanał IRC (irc://irc.freenode.net/#archlinux) i forum są dostępne, jeśli odpowiedź nie może być znaleziona w innym miejscu. Oprócz tego, sprawdź strony man każdej komendy, której nie znasz; zwykle można je wywołać poleceniem man komenda.

Note: Dokładne podążanie za tym poradnikiem jest niezbędne, aby zainstalować poprawnie skonfigurowany system Arch Linux, więc przeczytaj go dokładnie. Zaleca się, abyś przeczytał(a) każdą sekcję w całości przed wykonaniem zawartych w niej poleceń.

Ten poradnik jest podzielony na 5 głównych części: