Abiword (Česky)

From ArchWiki
Revision as of 09:47, 4 May 2010 by Stary (talk | contribs) (Created page with 'Category:Office (Česky) Category:HOWTOs (Česky) Category:Česky {{i18n|Abiword}} {{stub}} == Úvod == '''Abiword''' je textový procesor, který nabízí odlehčen…')
(diff) ← Older revision | Latest revision (diff) | Newer revision → (diff)
Jump to: navigation, search

This template has only maintenance purposes. For linking to local translations please use interlanguage links, see Help:i18n#Interlanguage links.


Local languages: Català – Dansk – English – Español – Esperanto – Hrvatski – Indonesia – Italiano – Lietuviškai – Magyar – Nederlands – Norsk Bokmål – Polski – Português – Slovenský – Česky – Ελληνικά – Български – Русский – Српски – Українська – עברית – العربية – ไทย – 日本語 – 正體中文 – 简体中文 – 한국어


External languages (all articles in these languages should be moved to the external wiki): Deutsch – Français – Română – Suomi – Svenska – Tiếng Việt – Türkçe – فارسی


Úvod

Abiword je textový procesor, který nabízí odlehčenou alternativu k Writeru z OpenOffice, při stejné rychlosti a zachování skvělé funkcionality. Abiword podporuje mnoho standardních typů dokumentů, např. dokumenty z OpenOffice.org, Microsoft Wordu, WordPerfectu, Rich Text Format dokumenty a HTML stránky.

Instalace

Nejdříve můžete chtít nainstalovat slovníky kontroly pravopisu:

# pacman -S aspell-cs

Instalace programu Abiword:

# pacman -S abiword

Další rozšíření:

# pacman -S abiword-plugins

Fonty, které opraví drobný kurzor a nezarovnaný text:

# pacman -S ttf-freefont ttf-ms-fonts

Oprava krachu dialogu tisku

Z nějakého důvodu současné verze Abiwordu a libgnomeprint nespolupracují korektně. Standardní šablona .abw způsobuje krach programu, když chce uživatel tisknout. Řešením je donutit abiword místo ní pracovat s formátem .rtf. Podle níže uvedeného postupu lze nastavit předvolený formát dokumentů na .rtf a donutit Abiword používat .rtf jako jeho výchozí šablonu.

Otevřít ~/.AbiSuite/AbiWord.Profile a vložit následující řádek do druhé sekce <scheme>.

DefaultSaveFormat=".rtf"

Mělo by to vypadat nějak takto

<Scheme
   name="_custom_"
   ZoomPercentage="64"
   DefaultSaveFormat=".rtf"
/>

Dále je důležité změnit předvolenou šablonu. Je třeba dodržet přesně následující postup.

1) otevřít abiword a uložit prázdný dokument pod názvem "normal.rtf" do ~/.AbiSuite/templates/ Pokud adresář neexistuje, vytvořte jej.

2) Přejmenovat soubor na "normal.awt"

Neukládejte prázdný .awt soubor!! Je třeba donutit Abiword použít šablonu .rtf, aby to fungovalo.

Jakmile bude konflikt mezi Abiwordem a libgnomeprint vyřešen, tyto instrukce nebudou důležité a mohou být smazané.

Změna klávesových zkratek

Jak změnit předvolené klávesové zkratky v Abiwordu viz tento článek.

Fonty LaTex

Balíček "abiword-plugins" obsahuje funkci, která umožňuje uživateli do dokumentu vložit kódy v LaTexu. Aby se matematické symboly zobrazovaly korektně, je třeba stáhnout latex-xft-fonts a uložit je do adresáře /usr/share/fonts. Font se instaluje rozbalením souboru příkazem

# tar -xzf (name of the tar.gz file)

a spuštěním příkazu

# fc-cache -fv

Externí odkazy