Difference between revisions of "Arch Linux (Česky)"

From ArchWiki
Jump to: navigation, search
(Výhody)
(ArchLinux)
Line 1: Line 1:
 
== ArchLinux ==
 
== ArchLinux ==
  
Arch Linux je [[linuxová distribuce]] kterou vytvořil [[Judd Vinet]], jenž se inspiroval distribucí [[CRUX Linux]]. Arch Linux je nezávislá distribuce optimalizovaná pro i686 architektutu určená pro zkušenější uživatele.
+
Arch Linux je [[linuxová distribuce]], kterou vytvořil [[Judd Vinet]], jenž se inspiroval distribucí [[CRUX Linux]]. Arch Linux je nezávislá distribuce optimalizovaná pro i686 architektutu a určená pro zkušenější uživatele.
  
 
== Výhody ==
 
== Výhody ==

Revision as of 14:11, 22 July 2006

ArchLinux

Arch Linux je linuxová distribuce, kterou vytvořil Judd Vinet, jenž se inspiroval distribucí CRUX Linux. Arch Linux je nezávislá distribuce optimalizovaná pro i686 architektutu a určená pro zkušenější uživatele.

Výhody

Arch je rychlý, lehký, flexibilní a jednoduchý. Toto sice nejsou až tak přitažlivá hesla, ale jsou všechna pravdivá. Arch je optimalizovaný pro procesory i686 (nepoběží na žádném nižším čipu x86 (i386, i486, i586)), takže z cpu dostanete více. Je odlehčený v porovnání s RedHatem apod. a jeho jednoduchý návrh ho dělá pohodlně rozšiřitelným a přizpůdobitelným do jakékoliv podoby.

Balíčkový systém

Díky jednoduchému použití binárního balíčkového systému pacman můžete aktualizovat kompletně celý systém jediným příkazem. Arch také užívá balíčkový konstrukční systém podobný portům Arch Build System k jednoduchému vytváření balíčků, které můžou být rovněž synchronizovány jediným příkazem. Vše je prováděno naprosto jednoduše a průhledně. Arch Linux se snaží udržovat poslední stabilní verze svého softwaru. V současné době podporujeme důkladnou organizaci sady jaderných balíčků s rostoucí kolekcí extra balíčků vytvářené uživateli a vývojáři.

Externí odkazy