Difference between revisions of "Arch Linux (Česky)"

From ArchWiki
Jump to: navigation, search
m (Co je Arch Linux?)
m (Výhody)
Line 26: Line 26:
 
== Výhody ==
 
== Výhody ==
  
Arch je rychlý, lehký, flexibilní a jednoduchý. Toto sice nejsou až tak přitažlivá hesla, ale jsou všechna pravdivá. Arch je  optimalizovaný pro procesory i686 (nepoběží na žádném nižším čipu x86 (i386, i486, i586)), takže z cpu dostanete více. Je odlehčený v porovnání s Red Hatem apod.. Jeho jednoduchý návrh ho dělá pohodlně rozšiřitelným a přizpůdobitelným do jakékoliv podoby.
+
Arch je rychlý, odlehčený, flexibilní a jednoduchý. Toto sice nejsou až tak přitažlivá hesla, ale jsou všechna pravdivá. Arch je  optimalizovaný pro procesory generace [http://en.wikipedia.org/wiki/X86#List_of_x86_generations i686] (nepoběží na žádném nižším čipu x86 (i386, i486, i586)), takže z moderních cpu dostanete více. Je velice odlehčený v porovnání například s Red Hatem, Ubuntu a některými dalšími distribucemi. Jeho jednoduchý návrh ho dělá pohodlně rozšiřitelným a přizpůsobitelným do jakékoliv podoby.
  
 
== Unikátní balíčkovací systém ==
 
== Unikátní balíčkovací systém ==

Revision as of 12:39, 9 April 2007

Template:I18n links start Template:I18n entry Template:I18n entry Template:I18n entry Template:I18n entry Template:I18n entry Template:I18n entry Template:I18n entry Template:I18n entry Template:I18n entry Template:I18n entry Template:I18n entry Template:I18n entry Template:I18n entry Template:I18n entry Template:I18n entry Template:I18n entry Template:I18n links end

Co je Arch Linux?

Arch Linux je komunitní linuxová distribuce pro středně pokročilé uživatele, původně založená na myšlenkách distribuce CRUX.

Výhody

Arch je rychlý, odlehčený, flexibilní a jednoduchý. Toto sice nejsou až tak přitažlivá hesla, ale jsou všechna pravdivá. Arch je optimalizovaný pro procesory generace i686 (nepoběží na žádném nižším čipu x86 (i386, i486, i586)), takže z moderních cpu dostanete více. Je velice odlehčený v porovnání například s Red Hatem, Ubuntu a některými dalšími distribucemi. Jeho jednoduchý návrh ho dělá pohodlně rozšiřitelným a přizpůsobitelným do jakékoliv podoby.

Unikátní balíčkovací systém

Arch Linux se opírá o svůj vlastní easy-to-use (jenoduchý k použití) balíčkovací systém pacman, který například umožňuje aktualizovat kompletně celý systém jediným příkazem. Arch také užívá balíčkový systém podobný portům Arch build system k jednoduchému vytváření balíčků, které mohou být rovněž synchronizovány jediným příkazem. Vše je prováděno naprosto jednoduše a průhledně. Arch Linux se snaží udržovat poslední stabilní verze svého softwaru.

Jen to nejlepší

Arch Linux usiluje o udržení nejnovějších stabilních verzí softwaru. Aktuálně jsou podporovány kvalitní základní balíčky s rostoucí kolekcí extra balíčků vytvořených uživateli a vývojáři.

Jednoduchost je klíč

V zájmu cíle být jednoduchá a odlehčená distribuce, bylo upušťeno od relativně nepotřebných částí linuxového systému. Jedná se především o dokumentaci v podobě /usr/doc a info stránek. Pokud je potřeba, můžou být tyto informace vyhledány na internetu. Nezapomínejte na všemocné manuálové stránky!

Moderní nástroje

Arch Linux usiluje o použití mnoha z nových vlastností, které jsou dostupné linuxovým uživatelům. Jedná se o moderní souborové systémy (Ext2/3, Reiser, XFS, JFS a mnoho dalších), LVM2/EVMS, softwarový RAID, podpora udev, nejnovější kernel a další.

Další informace

Domovskou stránku Arch Linuxu najdete na http://www.archlinux.org/ , kde nejdete odkazy na fórum, oficiální dokumentaci a mnoho dalších věcí, které se týkají Arch Linuxu. V českých luzích a hájích můžete vyzkoušet http://archlinux.cz nebo http://www.abclinuxu.cz/forum/distribuce/arch . Dále by jste měli pokračovat přečtením článku Principy a filozofie Arch Linuxu pro porozumnění dalším večem, které zde chybí.