Difference between revisions of "Arch Linux (Česky)"

From ArchWiki
Jump to: navigation, search
(ArchLinux)
(use https for links to archlinux.org)
(22 intermediate revisions by 10 users not shown)
Line 1: Line 1:
== ArchLinux ==
+
[[Category:About Arch (Česky)]]
 +
[[Category:General (Česky)]]
 +
[[Category:Česky]]
 +
[[bg:Arch Linux]]
 +
[[da:Arch Linux]]
 +
[[de:Über Arch Linux]]
 +
[[el:Arch Linux]]
 +
[[en:Arch Linux]]
 +
[[es:Arch Linux]]
 +
[[fr:Arch Linux]]
 +
[[he:Arch Linux]]
 +
[[hr:Arch Linux]]
 +
[[hu:Arch Linux]]
 +
[[id:Arch Linux]]
 +
[[it:Arch Linux]]
 +
[[ja:Arch Linux]]
 +
[[ko:Arch Linux]]
 +
[[lt:Arch Linux]]
 +
[[nl:Arch Linux]]
 +
[[pl:Arch Linux]]
 +
[[pt:Arch Linux]]
 +
[[ro:Arch Linux]]
 +
[[ru:Arch Linux]]
 +
[[sk:Arch Linux]]
 +
[[sr:Arch Linux]]
 +
[[th:Arch Linux]]
 +
[[tr:Arch_Linux]]
 +
[[uk:Arch Linux]]
 +
[[zh-CN:Arch Linux]]
 +
[[zh-TW:Arch Linux]]
 +
== Co je Arch Linux? ==
  
Arch Linux je [[linuxová distribuce]], kterou vytvořil [[Judd Vinet]], jenž se inspiroval distribucí [[CRUX Linux]]. Arch Linux je nezávislá distribuce optimalizovaná pro i686 architektutu a určená pro zkušenější uživatele.
+
Arch Linux je komunitní linuxová distribuce pro středně pokročilé uživatele, původně založená na myšlenkách distribuce [http://crux.nu/ CRUX].
  
 
== Výhody ==
 
== Výhody ==
  
Arch je rychlý, lehký, flexibilní a jednoduchý. Toto sice nejsou až tak přitažlivá hesla, ale jsou všechna pravdivá. Arch je  optimalizovaný pro procesory i686 (nepoběží na žádném nižším čipu x86 (i386, i486, i586)), takže z cpu dostanete více. Je odlehčený v porovnání s [[Red Hat|RedHatem]] apod. a jeho jednoduchý návrh ho dělá pohodlně rozšiřitelným a přizpůdobitelným do jakékoliv podoby.
+
Arch je rychlý, odlehčený, flexibilní a jednoduchý. Toto sice nejsou až tak přitažlivá hesla, ale jsou všechna pravdivá. Arch je  optimalizovaný pro procesory generace [http://en.wikipedia.org/wiki/X86#List_of_x86_generations i686] (nepoběží na žádném nižším čipu x86 (i386, i486, i586)), takže z moderních procesorů dostanete více. Je velice odlehčený v porovnání například s Red Hatem, Ubuntu a některými dalšími distribucemi. Jednoduchý návrh jej dělá pohodlně rozšiřitelným a přizpůsobitelným do jakékoliv podoby.
  
== Balíčkový systém ==
+
== Unikátní balíčkovací systém ==
  
Díky jednoduchému použití binárního balíčkového systému [[pacman]] můžete aktualizovat kompletně celý systém jediným příkazem. Arch také užívá balíčkový konstrukční systém podobný portům [[Arch Build System]] k jednoduchému vytváření balíčků, které můžou být rovněž synchronizovány jediným příkazem. Vše je prováděno naprosto jednoduše a průhledně. Arch Linux se snaží udržovat poslední stabilní verze svého softwaru. V současné době podporujeme důkladnou organizaci sady jaderných balíčků s rostoucí kolekcí extra balíčků vytvářené uživateli a vývojáři.
+
Arch Linux disponuje svým originálním easy-to-use (jenoduchý k použití) balíčkovacím systémem. Jako správce balíčků používá program [[Pacman (Česky)|pacman]]. Princip pacmana je jednoduchý a podobný obdobným programům z jiných distribucí jako například apt z Debian GNU/Linuxu. Systém pro vytváření softwarových balíčku se nazývá [[Arch Build System (Česky)|ABS]] (z angl. Arch Build System). Můžete si tak jednoduše vytvořit vlastní balíček, upravovat stávající a nakonec jej umístit do některého z repozitářů a pomocí pacmana nainstalovat. Vše je prováděno naprosto jednoduše a průhledně. Arch Linux se snaží udržovat poslední stabilní verze dostupného softwaru.
  
== Externí odkazy ==
+
== Jen to nejlepší ==
  
* [http://www.archlinux.org Oficiální stránka] (anglicky)
+
Arch Linux usiluje o udržení nejnovějších stabilních verzí softwaru. V současnoti jsou podporovány základní stavební balíčky systému s rostoucí kolekcí extra balíčků vytvořených uživateli a vývojáři.
* [http://wiki.archlinux.org/ Wiki distribuce] (anglicky)
+
 
 +
== Jednoduchost je klíč ==
 +
 
 +
V zájmu cíle být jednoduchá a odlehčená distribuce, bylo upušťeno od relativně nepotřebných částí linuxového systému. Jedná se především o dokumentaci v podobě /usr/doc a info stránek. Pokud je potřeba, mohou být tyto informace vyhledány na internetu. Nezapomínejte na mocné manuálové stránky, které jsou v systému přítomny!
 +
 
 +
== Moderní nástroje ==
 +
 
 +
Arch Linux usiluje o použití mnoha z nových vlastností, které jsou dostupné linuxovým uživatelům. Jedná se  o moderní souborové systémy (Ext2/3/4, Reiser, XFS, JFS a mnoho dalších), LVM2/EVMS, softwarový RAID, podpora udev, nejnovější kernel a další.
 +
 
 +
== Další informace ==
 +
 
 +
Domovskou stránkou Arch Linuxu je https://www.archlinux.org/. Nelznete na ní odkazy na fórum, oficiální dokumentaci a mnoho dalších věcí, které se týkají Arch Linuxu. V českých končinách můžete vyzkoušet http://archlinux.cz. Dále by jste měli pokračovat přečtením článku [[Principy a filozofie Arch Linuxu (Česky)|Principy a filozofie Arch Linuxu]], kde se nachází informace o důvodech vzniku Arch Linuxu a principech, o které se opírá.

Revision as of 01:06, 6 December 2012

zh-CN:Arch Linux zh-TW:Arch Linux

Co je Arch Linux?

Arch Linux je komunitní linuxová distribuce pro středně pokročilé uživatele, původně založená na myšlenkách distribuce CRUX.

Výhody

Arch je rychlý, odlehčený, flexibilní a jednoduchý. Toto sice nejsou až tak přitažlivá hesla, ale jsou všechna pravdivá. Arch je optimalizovaný pro procesory generace i686 (nepoběží na žádném nižším čipu x86 (i386, i486, i586)), takže z moderních procesorů dostanete více. Je velice odlehčený v porovnání například s Red Hatem, Ubuntu a některými dalšími distribucemi. Jednoduchý návrh jej dělá pohodlně rozšiřitelným a přizpůsobitelným do jakékoliv podoby.

Unikátní balíčkovací systém

Arch Linux disponuje svým originálním easy-to-use (jenoduchý k použití) balíčkovacím systémem. Jako správce balíčků používá program pacman. Princip pacmana je jednoduchý a podobný obdobným programům z jiných distribucí jako například apt z Debian GNU/Linuxu. Systém pro vytváření softwarových balíčku se nazývá ABS (z angl. Arch Build System). Můžete si tak jednoduše vytvořit vlastní balíček, upravovat stávající a nakonec jej umístit do některého z repozitářů a pomocí pacmana nainstalovat. Vše je prováděno naprosto jednoduše a průhledně. Arch Linux se snaží udržovat poslední stabilní verze dostupného softwaru.

Jen to nejlepší

Arch Linux usiluje o udržení nejnovějších stabilních verzí softwaru. V současnoti jsou podporovány základní stavební balíčky systému s rostoucí kolekcí extra balíčků vytvořených uživateli a vývojáři.

Jednoduchost je klíč

V zájmu cíle být jednoduchá a odlehčená distribuce, bylo upušťeno od relativně nepotřebných částí linuxového systému. Jedná se především o dokumentaci v podobě /usr/doc a info stránek. Pokud je potřeba, mohou být tyto informace vyhledány na internetu. Nezapomínejte na mocné manuálové stránky, které jsou v systému přítomny!

Moderní nástroje

Arch Linux usiluje o použití mnoha z nových vlastností, které jsou dostupné linuxovým uživatelům. Jedná se o moderní souborové systémy (Ext2/3/4, Reiser, XFS, JFS a mnoho dalších), LVM2/EVMS, softwarový RAID, podpora udev, nejnovější kernel a další.

Další informace

Domovskou stránkou Arch Linuxu je https://www.archlinux.org/. Nelznete na ní odkazy na fórum, oficiální dokumentaci a mnoho dalších věcí, které se týkají Arch Linuxu. V českých končinách můžete vyzkoušet http://archlinux.cz. Dále by jste měli pokračovat přečtením článku Principy a filozofie Arch Linuxu, kde se nachází informace o důvodech vzniku Arch Linuxu a principech, o které se opírá.