Arch Linux (Česky)

From ArchWiki
Revision as of 15:12, 30 October 2006 by Byte (talk | contribs) (Balíčkový systém)
Jump to: navigation, search

ArchLinux

Arch Linux je linuxová distribuce, kterou vytvořil Judd Vinet, jenž se inspiroval distribucí CRUX Linux. Arch Linux je nezávislá distribuce optimalizovaná pro i686 architektutu a určená pro zkušenější uživatele.

Výhody

Arch je rychlý, lehký, flexibilní a jednoduchý. Toto sice nejsou až tak přitažlivá hesla, ale jsou všechna pravdivá. Arch je optimalizovaný pro procesory i686 (nepoběží na žádném nižším čipu x86 (i386, i486, i586)), takže z cpu dostanete více. Je odlehčený v porovnání s RedHatem apod. a jeho jednoduchý návrh ho dělá pohodlně rozšiřitelným a přizpůdobitelným do jakékoliv podoby.

Balíčkový systém

Díky jednoduchému použití binárního balíčkového systému pacman můžete aktualizovat kompletně celý systém jediným příkazem. Arch také užívá balíčkový konstrukční systém podobný portům ABS - The Arch Build System (Česky) k jednoduchému vytváření balíčků, které mohou být rovněž synchronizovány jediným příkazem. Vše je prováděno naprosto jednoduše a průhledně. Arch Linux se snaží udržovat poslední stabilní verze svého softwaru. V současné době podporujeme důkladnou organizaci základní sady balíčků s rostoucí kolekcí extra balíčků vytvářené uživateli a vývojáři.

Externí odkazy