Difference between revisions of "Arch Linux (Lietuviškai)"

From ArchWiki
Jump to: navigation, search
(Tolimesnis skaitymas)
(7 intermediate revisions by 4 users not shown)
Line 1: Line 1:
 
[[Category:About Arch (Lietuviškai)]]
 
[[Category:About Arch (Lietuviškai)]]
 
[[Category:General (Lietuviškai)]]
 
[[Category:General (Lietuviškai)]]
{{i18n|Arch Linux}}
+
[[ar:Arch Linux]]
 +
[[bg:Arch Linux]]
 +
[[cs:Arch Linux]]
 +
[[da:Arch Linux]]
 +
[[de:Über Arch Linux]]
 +
[[el:Arch Linux]]
 +
[[en:Arch Linux]]
 +
[[es:Arch Linux]]
 +
[[fr:Arch Linux]]
 +
[[he:Arch Linux]]
 +
[[hr:Arch Linux]]
 +
[[hu:Arch Linux]]
 +
[[id:Arch Linux]]
 +
[[it:Arch Linux]]
 +
[[ja:Arch Linux]]
 +
[[ko:Arch Linux]]
 +
[[nl:Arch Linux]]
 +
[[pl:Arch Linux]]
 +
[[pt:Arch Linux]]
 +
[[ro:Arch Linux]]
 +
[[ru:Arch Linux]]
 +
[[sk:Arch Linux]]
 +
[[sr:Arch Linux]]
 +
[[th:Arch Linux]]
 +
[[tr:Arch_Linux]]
 +
[[uk:Arch Linux]]
 +
[[zh-CN:Arch Linux]]
 +
[[zh-TW:Arch Linux]]
 
[[Category:Lietuviškai]]
 
[[Category:Lietuviškai]]
  
 
== Arch Linux ==
 
== Arch Linux ==
Arch Linux yra nepriklausomai kuriama i686/x86-64 bendruomenės distrubucija, paremta pagrindinės versijos modeliu. Pagrindinis distrubcijos adresatas yra kompetetingi GNU/Linux vartotojai, kurie siūlo stambias binarines saugyklas per paketų tipo sistemas arba per portų tipo paketų sistemas.
+
Arch Linux yra nepriklausomai kuriama i686/x86-64 bendruomeninė distribucija, paremta nuolatinio atnaujinimo (''angl. rolling-release'') modeliu, turinti dideles binarines saugyklas ir pilnavertį paketų palaikymą; tame tarpe ir tų paketų, kurie pasiekiami per portus. Ši distribucija skirta pažengusiems GNU/Linux naudotojams, o pagrindiniai jos kūrimo principai: minimalizmas, grakštumas, programinio teksto korektiškumas ir modernumas. 0.1 versija (Homer) išleista 2002 metų kovo 11 dieną.
 
 
Vystymas sufokusuotas prie minimalizmo, eleganzijos, codo teisingumo ir modernumo. 0.1 versija (Homer) buvo išleista 2002 metų kovo 11 dieną.
 
  
 
== Privalumai ==
 
== Privalumai ==
  
Arch suteikia minimalistinę įdiegymo aplinka (be GUI), sukompiliuota i686/x86-64 architektūroms. Arch yra lengva, lanksti, paprasta sistema, kuri siekia būti panaši į UNIX sistemą. Jos dizainas ir įgyvendinimas paverčia ją lengvu įrankiu, norint ją plėsti ir paversti į bet kokią aplinką, kokia tik egzistuoja - nuo minimalistinės konsolinės mašinos, iki pačios gigantiškos ir turtingos. Nepiršdama nereikalingų ir nenorimų paketų, Arch siūlo pažengusiam vartotojui galimybę pastatyti sistemą iš minimalumo, be jokių numatytų konfigūracijų. Tik vartotojas nusprendžia koks bus Arch Linux.
+
Arch sistema diegama naudojant minimalią aplinką (be grafinės vartotojo sąsajos), sukompiliuotą i686/x86-64 architektūroms. Arch yra lanksti ir paprasta UNIX tipo sistema. Jos kūrimo principai leidžia sistemą pritaikyti labai įvairiems poreikiams: nuo minimalios, valdomos per konsolę, sistemos iki pačios didžiausios ir funkcionaliausios, turinčios grafinę vartotojo sąsają, sistemos. Arch neperša nereikalingų bei nepageidaujamų paketų ir pažengusiems naudotojams suteikia galimybę patiems sukurti sistemą pagal savo poreikius. Naudotojas pats sprendžia, kokia turi būti Arch Linux sistema.
  
 
== Unikalus paketų tvarkymas ==
 
== Unikalus paketų tvarkymas ==
  
Arch yra paremtas lengvo naudojimo binarinių paketų sistema ([[pacman]]), kuri leidžia atnaujinti visą sistemą tik viena komanda. Pacman parašytas su '''C''' ir suprojektuotas grupės būti lengvu, paprastu ir labai greitu. Arch taip pat teikia portų sistemos paketų kūrimo sistema ([[Arch Build System]]), kuri leidžia sukurti ir įdiegti paketus iš pradinio kodo. Viskas taip pat atnaujinama su vienos komandos pagalba. Jūs net galite rekonstruoti visą sistemą vienos komandos pagalba. Viskas paradoma paprastai ir skaidriai. Pagrindinės versijos modelis leidžia sistemą įdiegti tik vieną kartą ir ją nuolatos atnaujinti, nereikalaujant perinstaliuoti ar atliktinėti sudėtingus darbus, norit pereiti prie naujesnės versijos.
+
Arch yra paremta lengvai naudojama binarinių paketų sistema ([[pacman]]), kuri leidžia atnaujinti visą sistemą naudojant tik vieną komandą. Pacman, parašyta naudojant programavimo kalbą '''C''', nuo pat pradžių buvo kuriama taip, kad būtų paprasta ir labai greita. Arch taip pat teikia portų tipo paketų kūrimo sistemą ([[Arch Build System]]), kuri leidžia lengvai sukurti ir įdiegti paketus naudojant pradinį programinį tekstą. Viskas daroma paprastai ir skaidriai. Dėl nuolatinio atnaujinimo modelio sistemą užtenka įdiegti tik vieną kartą ir ją nuolatos lengvai atnaujinti, neperrašinėjant visko iš naujo ir neatliekant sudėtingų naujesnės versijos patobulinimų.
  
 
== Modernumas ==
 
== Modernumas ==
  
Arch Linux siekia palaikyti pačias naujausias, bet stabilias programų versijas, remiantis pagrindinės versijos modeliu. Šiuo metu mes palaikome supaprastiną pagrindinių paketų rinkinį minimalioms i686 ir x86-64 paremtoms sistemoms, tūkstančius papildomų, aukštos kokybės binarinių paketų, kartu tarp programuotojų yra vartotojų laikomų repozitų. Egzistuoja tūkstančiai PKGBUILD skriptų, kurie skirti sukurti paketus iš pradinio kodo. Arch suteikia nelopytas, vanilines programas; paketai siūlomi iš grynų srovių kodų, viskas taip, kaip ir autorius buvo sugalvojęs. Lopymas daromas labai retai, norint išvengti labai rimtos klaidos, kuri kylą dėl versijų nesiderinamumo. Taip nutinka tik dėl pagrindinės versijos modelio.
+
Arch Linux siekia palaikyti pačias naujausias stabilias programų versijas remiantis nuolatinio atnaujinimo modeliu. Šiuo metu palaikome supaprastiną pagrindinių paketų rinkinį minimalioms i686 ir x86-64 pagrindinėms sistemoms ir tūkstančius papildomų PKGBUILD programinių tekstų, skirtų sukurti ir parengti paketus naudojant pirminį programos tekstą. Arch suteikia nekeistas, "vanilines" programas (''angl. vanilla software''); paketai pateikiami nepakeisti - tokie, kokius pateikė pats autorius. Korekcijos daromos labai retai ir tik tais atvejais, kai norima išvengti labai rimtos sisteminės klaidos, kuri gali kilti dėl versijų nesiderinamumo. Arch įtraukia daugelį kitų naujovių, kurias naudoja GNU/Linux naudotojai, pavyzdžiui, šiuolaikines failų sistemas (Ext2/3/4, Reiser, XFS, JFS), LVM2/EVMS, programinį RAID masyvą, udev ir initcpio. Be to, pateikiami patys naujausi sisteminiai branduoliai (''angl. kernels'').
Arch įtraukia daugelis kitų naujovių, kurios pasiekiamos GNU/Linux vartotojams. Tokias kaip šiuolaikines failų sistemos (Ext2/3/4, Reiser, XFS, JFS), LVM2/EVMS, RAID masyvas, udev palaikymas ir initcpio. Taip pat pateikiami patys naujausi sisteminiai branduoliai. Kitaip dar žinomi kaip kernels.
 
  
 
== Paprastumas ==
 
== Paprastumas ==
  
[[The Arch Way]] yra filosofija, kuri paremta paprastumu. Arch Linux pagrindinė sistema yra minimali, bet tuo pat metu ir funkcionali GNU/Linux aplinka; Linux branduolys, GNU įrankių rinkinys ir dažnai naudingais, papildomais komandinės eilutės įrankiais kaip '''links''' ar '''Vi'''. Švarus, aiškus ir paprastas sistemos pradžios taškas leidžia bendruomenei plėsti sistemą į bet kokią pusę.
+
[[The Arch Way]] yra filosofija, paremta paprastumu. Arch Linux pagrindinė sistema yra gana paprasta ir minimali, bet tuo pačiu ir funkcionali, GNU/Linux aplinka; Linux branduolys ir GNU įrankių rinkinys (''angl. toolchain''), gausybė papildomų, per komandinę eilutę pasieikiamų, įrankių, pavyzdžiui, '''links''' ar '''Vi'''. Neperkrauta, aiški ir paprasta pradinė sistema leidžia bendruomenei įvairiapusiai ją tobulinti ir plėsti.
  
Arch paprasta init ( paleidimo ) sistema, pagrinde įkvėpinta *BSD būdo. Viskas yra saugoma ''viename faile'' ([[rc.conf]]), skirtingai nei nuo sudėtingų direktorijų, kurios savyje turi begalės sisteminių nuorodų kiekvienam eigos lygiui.
+
Arch paprastos paleidimo (''angl. init'') sistemos sukūrimą labai įtakojo *BSD principas - viskas saugoma ''viename faile'' ([[rc.conf]]). skirtingai nei nuo sudėtingų hierarchinių aplankų, turinčių begales sisteminių nuorodų kiekvienam eigos lygiui (''angl. run level''), struktūrų.
  
Sistemos konfigūravimas pasiekiamas redaguojant paprastus tekstinius failus.
+
Sistema konfigūruojama redaguojant paprastus tekstinius failus.
  
 
== Tolimesnis skaitymas ==
 
== Tolimesnis skaitymas ==
  
Arch pagrindinis puslapis yra http://www.archlinux.org/ kur galima rasti nuorodas į vartotojų forumą, oficialią dokumentaciją ir viską kitą, kas yra Arch. Jūs taip pat galite perskaityti [[The Arch Way]] didesniam įkvepimui, tuo atvėju, jeigu Jūs jo neradote čia.
+
Arch pagrindiniame tinklalapyje https://www.archlinux.org/ galima rasti nuorodas į vartotojų forumus, oficialią dokumentaciją ir visą kitą informaciją, susijusią su Arch. Be to, siekdami geriau suprasti pagrindinius principus, galite perskaityti [[The Arch Way]].
 
 
--[[User:Dummas|Dummas]] 01:14, 14 June 2010 (EDT)
 

Revision as of 14:21, 1 June 2013

zh-CN:Arch Linux zh-TW:Arch Linux

Arch Linux

Arch Linux yra nepriklausomai kuriama i686/x86-64 bendruomeninė distribucija, paremta nuolatinio atnaujinimo (angl. rolling-release) modeliu, turinti dideles binarines saugyklas ir pilnavertį paketų palaikymą; tame tarpe ir tų paketų, kurie pasiekiami per portus. Ši distribucija skirta pažengusiems GNU/Linux naudotojams, o pagrindiniai jos kūrimo principai: minimalizmas, grakštumas, programinio teksto korektiškumas ir modernumas. 0.1 versija (Homer) išleista 2002 metų kovo 11 dieną.

Privalumai

Arch sistema diegama naudojant minimalią aplinką (be grafinės vartotojo sąsajos), sukompiliuotą i686/x86-64 architektūroms. Arch yra lanksti ir paprasta UNIX tipo sistema. Jos kūrimo principai leidžia sistemą pritaikyti labai įvairiems poreikiams: nuo minimalios, valdomos per konsolę, sistemos iki pačios didžiausios ir funkcionaliausios, turinčios grafinę vartotojo sąsają, sistemos. Arch neperša nereikalingų bei nepageidaujamų paketų ir pažengusiems naudotojams suteikia galimybę patiems sukurti sistemą pagal savo poreikius. Naudotojas pats sprendžia, kokia turi būti Arch Linux sistema.

Unikalus paketų tvarkymas

Arch yra paremta lengvai naudojama binarinių paketų sistema (pacman), kuri leidžia atnaujinti visą sistemą naudojant tik vieną komandą. Pacman, parašyta naudojant programavimo kalbą C, nuo pat pradžių buvo kuriama taip, kad būtų paprasta ir labai greita. Arch taip pat teikia portų tipo paketų kūrimo sistemą (Arch Build System), kuri leidžia lengvai sukurti ir įdiegti paketus naudojant pradinį programinį tekstą. Viskas daroma paprastai ir skaidriai. Dėl nuolatinio atnaujinimo modelio sistemą užtenka įdiegti tik vieną kartą ir ją nuolatos lengvai atnaujinti, neperrašinėjant visko iš naujo ir neatliekant sudėtingų naujesnės versijos patobulinimų.

Modernumas

Arch Linux siekia palaikyti pačias naujausias stabilias programų versijas remiantis nuolatinio atnaujinimo modeliu. Šiuo metu palaikome supaprastiną pagrindinių paketų rinkinį minimalioms i686 ir x86-64 pagrindinėms sistemoms ir tūkstančius papildomų PKGBUILD programinių tekstų, skirtų sukurti ir parengti paketus naudojant pirminį programos tekstą. Arch suteikia nekeistas, "vanilines" programas (angl. vanilla software); paketai pateikiami nepakeisti - tokie, kokius pateikė pats autorius. Korekcijos daromos labai retai ir tik tais atvejais, kai norima išvengti labai rimtos sisteminės klaidos, kuri gali kilti dėl versijų nesiderinamumo. Arch įtraukia daugelį kitų naujovių, kurias naudoja GNU/Linux naudotojai, pavyzdžiui, šiuolaikines failų sistemas (Ext2/3/4, Reiser, XFS, JFS), LVM2/EVMS, programinį RAID masyvą, udev ir initcpio. Be to, pateikiami patys naujausi sisteminiai branduoliai (angl. kernels).

Paprastumas

The Arch Way yra filosofija, paremta paprastumu. Arch Linux pagrindinė sistema yra gana paprasta ir minimali, bet tuo pačiu ir funkcionali, GNU/Linux aplinka; Linux branduolys ir GNU įrankių rinkinys (angl. toolchain), gausybė papildomų, per komandinę eilutę pasieikiamų, įrankių, pavyzdžiui, links ar Vi. Neperkrauta, aiški ir paprasta pradinė sistema leidžia bendruomenei įvairiapusiai ją tobulinti ir plėsti.

Arch paprastos paleidimo (angl. init) sistemos sukūrimą labai įtakojo *BSD principas - viskas saugoma viename faile (rc.conf). skirtingai nei nuo sudėtingų hierarchinių aplankų, turinčių begales sisteminių nuorodų kiekvienam eigos lygiui (angl. run level), struktūrų.

Sistema konfigūruojama redaguojant paprastus tekstinius failus.

Tolimesnis skaitymas

Arch pagrindiniame tinklalapyje https://www.archlinux.org/ galima rasti nuorodas į vartotojų forumus, oficialią dokumentaciją ir visą kitą informaciją, susijusią su Arch. Be to, siekdami geriau suprasti pagrindinius principus, galite perskaityti The Arch Way.