Difference between revisions of "Arch Linux (Polski)"

From ArchWiki
Jump to navigation Jump to search
m (redakcja)
 
(32 intermediate revisions by 9 users not shown)
Line 1: Line 1:
 +
[[Category:About Arch (Polski)]]
 
[[Category:Polski]]
 
[[Category:Polski]]
{{i18n|Arch Linux}}
+
[[ar:Arch Linux]]
 +
[[bg:Arch Linux]]
 +
[[bs:Arch Linux]]
 +
[[cs:Arch Linux]]
 +
[[da:Arch Linux]]
 +
[[de:Über Arch Linux]]
 +
[[el:Arch Linux]]
 +
[[en:Arch Linux]]
 +
[[es:Arch Linux]]
 +
[[fi:Arch Linux]]
 +
[[fr:Arch Linux]]
 +
[[he:Arch Linux]]
 +
[[hr:Arch Linux]]
 +
[[hu:Arch Linux]]
 +
[[id:Arch Linux]]
 +
[[it:Arch Linux]]
 +
[[ja:Arch Linux]]
 +
[[ko:Arch Linux]]
 +
[[lt:Arch Linux]]
 +
[[nl:Arch Linux]]
 +
[[pt:Arch Linux]]
 +
[[ru:Arch Linux]]
 +
[[sk:Arch Linux]]
 +
[[sr:Arch Linux]]
 +
[[sv:Arch Linux]]
 +
[[th:Arch Linux]]
 +
[[zh-hans:Arch Linux]]
 +
[[zh-hant:Arch Linux]]
 +
Arch Linux jest niezależnie tworzoną dystrybucją ogólnego przeznaczenia GNU/Linux dla komputerów z procesorami serii x86-64 wszechstronną na tyle aby pełnić dowolne postawione przed nim zadania. Proces tworzenia systemu skupia się na prostocie, minimalizmie i czystości kodu. Arch jest instalowany jako minimalistyczny system bazowy, który może zostać skonfigurowany przez użytkownika, aby spełniał rolę idealnego środowiska pracy. Pozwala na zainstalowanie wyłącznie niezbędnych narzędzi aby umożliwić szybką i bezproblemową pracę. Narzędzia konfiguracyjne działające poprzez interfejs graficzny nie są oficjalnie udostępniane. Bazuje na modelu ciągłych wydań, dostarczając najnowsze stabilne wersje większości oprogramowania.
  
== Czym jest Arch Linux? ==
+
== Historia ==
Arch Linux to niezależna, zoptymalizowana pod architektury i686 / x86_64, dystrybucja GNU/Linuksa, przeznaczona dla średniozaawansowanych i zaawansowanych użytkowników. Oryginalnie wzorowana na pomysłach dystrybucji CRUX Linux. Rozwój Archa koncentruje się na równowadze minimalizmu, elegancji, nowoczesności i poprawności kodu.
 
  
Pierwsza wersja 0.1 (Homer) została wydana 11 marca 2002 roku.
+
Arch Linux został stworzony z inicjatywy kanadyjskiego programisty Judda Vineta. Pierwsza wersja systemu Arch Linux 0.1 ujrzała światło dzienne 11 marca 2002 roku. Pomimo faktu iż Arch Linux jest dystrybucją kompletnie niezależną, inspirację czerpie z prostoty innych dystrybucji takich jak [http://slackware.com Slackware], [http://www.crux.nu CRUX] oraz [[wikipedia:Berkeley_Software_Distribution|BSD]]. W 2007 roku, Judd Vinet porzucił stanowisko Projekt Lidera i został zastąpiony przez amerykańskiego programistę Aarona Griffina.
  
== Zalety Archa ==
+
Zobacz także: [[History of Arch Linux (Polski)|Historia Archa]].
Optymalizacja pod architektury i686 / x86_64 sprawia, że Arch potrafi w pełni wykorzystać możliwości Twojego sprzętu. Jest lekki w porównaniu do np. RedHata, a jego prosta konstrukcja pozwala na łatwie rozbudowywanie i dostosowywanie systemu do Twoich potrzeb, niezależnie od rodzaju budowanego środowiska. Arch Linux sprawdza się zarówno jako komputer do codziennej pracy, jak i wydajny serwer lub stacja robocza. Ponadto Arch Linux oferuje użytkownikowi możliwość zbudowania własnego systemu od podstaw bez niepotrzebnych i niechcianych pakietów. To zależy od użytkownika, co ma zawierać jego system.
 
  
== Wyjątkowy system pakietów ==
+
== Prostota ==
Arch Linux działa w oparciu o wyjątkowy i łatwy w użyciu binarny system pakietów [[Pacman (Polski)|Pacman]]. Pozwala on na szybkie zarządzanie oprogramowaniem i zaktualizowanie systemu jednym poleceniem. Ponadto Arch Linux posiada własny system portów - [[Arch Build System (Polski)|Arch Build System]], dzięki któremu tworzenie własnych pakietów i konfigurowanie już istniejących odbywa się bardzo szybko i przejrzyście. Arch Linux stara się utrzymać najnowsze stabilne wersje pakietów w repozytoriach, które dopełniane są przez [[Arch User Repository (Polski)|Arch User Repository]].
 
  
== Prostota i elegancja ==
+
Podążając filozofią [[The Arch Way (Polski)|Droga Archa]], Arch Linux stara się być lekką, elastyczną i prostą Uniksopodobną dystrybucją. Minimalistyczne środowisko (pozbawione GUI), skompilowane dla procesorów z rodziny x86-64, dostarczane jest podczas instalacji. Zamiast oferowania kompletnej dystrybucji, z której w późniejszym czasie użytkownik zmuszony jest do usuwania niechcianych pakietów, Arch oferuje możliwość stworzenia i dostosowania systemu od podstaw co pozwala na przemianę minimalistycznego konsolowego systemu w potężny system z całą masą wodotrysków. To użytkownik decyduje czym jego system się stanie.
Aby zrozumieć, na czym polega tak często zachwalana przez użytkowników systemu prostota Archa, przeczytaj [[The Arch Way (Polski)|The Arch Way]].
 
Z Arch Linuksa usunięto na dobrą sprawę bezużyteczne części Linuksa, takie jak /usr/doc oraz strony info. Autor dystrybucji, Judd Vinett, stwierdził, że są one bardzo rzadko używane, a zawarte tam informacje można znaleźć w sieci, wobec czego strony man powinny wystarczyć.
 
  
== Nowoczesne narzędzia ==
+
== Nowoczesność ==
Przede wszystkim Arch Linux stara się utrzymać najnowsze stabilne wersje swojego oprogramowania. Ponadto zawiera wiele nowych funkcji dostępnych dla użytkowników GNU / Linuksa, w tym nowoczesne systemy plików (Ext2/3/4, Reiser, XFS, JFS), LVM2/EVMS, RAID, wsparcie udev i initcpio, jak również najnowsze dostępne wersje jądra.
 
  
== Zobacz również ==
+
Arch Linux stara się dostarczać najnowsze stabilne wydania oprogramowania, gdy tylko jest pewność, że nie mają one złego wpływu na działanie reszty systemu. Arch Linux jest systemem "ciągłych wydań", co oznacza, że wystarczy raz zainstalować system, a następnie korzystać z ciągłych uaktualnień, bez konieczności ponownego przechodzenia przez proces instalacyjny wraz z każdym kolejnym wydaniem systemu. Używając jednej komendy sprawiamy, że nasz system zostanie zaktualizowany do najnowszej wersji. Precyzując, Arch Linux nie dostarcza wydań co jakiś czas, tak jak niektóre inne dystrybucje (np. Ubuntu czy Fedora), a obraz instalacyjny jest migawką stanu pakietów na dzień jego utworzenia.
Strona domowa Archa znajduje się pod [http://www.archlinux.org/ tym adresem], gdzie możesz znaleźć odnośniki do forum, oficjalnej dokumentacji i wszystkiego innego, co dotyczy tej wyjątkowej dystrybucji. Zapraszamy także na [http://forum.archlinux.pl/ forum polskiej społeczności].
+
 
 +
Arch obsługuje wiele najnowszych funkcji dostępnych użytkownikom systemów z rodziny GNU/Linux, takich jak nowoczesne systemy plików (Ext4, Reiser, XFS, JFS, BTRFS), LVM2/EVMS, softwarową obsługa RAID, udev oraz initcpio. Wszelkie nowości z oficjalnego jądra wprowadzane są do systemu tak szybko jak jest to możliwe.
 +
 
 +
== Zarządzanie Pakietami ==
 +
 
 +
Zarządzanie Archem odbywa się przy pomocy prostego w obsłudze narzędzia [[pacman (Polski)|pacman]], które jest w stanie zaktualizować system przy pomocy jednego polecenia. [[pacman (Polski)|Pacman]] napisany został przy pomocy języka "C". Podobnie jak cały Arch, tak i jego menedżer pakietów został stworzony by być lekkim, prostym i bardzo szybkim. Dodatkowo Arch udostępnia także [[Arch Build System (Polski)|Arch Build System]], narzędzie umożliwiające proste budowanie i instalowanie pakietów prosto ze źródeł, które także mogą być aktualizowane przy pomocy jednej komendy. Nic nie stoi na przeszkodzie by przy jego pomocy przebudować cały system.
 +
 
 +
[[Official Repositories (Polski)|Oficjalne Repozytoria]] Archa, wspierające architekturę x84-64, udostępniają tysiące pakietów wysokiej jakości, których zadaniem jest spełnienie Twoich oczekiwań. Arch stara się poszerzać wspólnotę użytkowników, oferując takie rozwiązania jak [[Arch User Repository (Polski)|Repozytorium Użytkowników Archa]], które zawiera tysiące przygotowanych przez użytkowników PKGBUILD'ów (skryptów służących do kompilacji oraz instalacji pakietów poprzez użycie aplikacji "makepkg"). Dodatkowo każdy użytkownik może w prosty sposób sam zbudować i zarządzać swoim własnym repozytorium.
 +
 
 +
== Integracja Źródeł ==
 +
 
 +
Oprogramowanie Archa dostarczane jest w czystej postaci (z ang. ''vanilla''), z bezpośrednich źródeł, na zasadach które ustalił twórca aplikacji. Łatanie poszczególnych aplikacji stosowane jest tylko w szczególnych przypadkach w celu zapobiegnięcia awarii systemu czy niezgodności z pakietami, które mogą się czasem pojawiać w przypadku systemów opartych na modelu ciągłych wydań.
 +
 
 +
== Społeczność ==
 +
 
 +
Społeczność Archa jest naprawdę niezawodną, żywą i otwartą na nowych członków grupą. Wszyscy "Archersi" są zachęcani do pomocy w rozwoju dystrybucji. Każda pomoc jest mile widziana, zarówno pomoc w rozwoju oprogramowania głównego, opieka nad pakietami, raportowanie i usuwanie [https://bugs.archlinux.org/ błędów], usprawnianie [[Main page (Polski)|Dokumentacji Archa]], pomoc innym użytkownikom lub wyrażanie własnych opinii na [https://bbs.archlinux.org/ forum], [https://mailman.archlinux.org/mailman/listinfo/ lista mailingowa], [[IRC Channels (Polski)|Kanały IRC'owe]] , czy też udostępnianie swojej wiedzy bądź aplikacji. Arch Linux jest systemem operacyjnym wybieranym przez użytkowników na całym świecie, istnieje wiele [[International Communities (Polski)|Społeczności Międzynarodowych]], które oferują swoją pomoc oraz dostarczają dokumentację systemu w wielu różnych językach.
 +
 
 +
Zainteresuj się rozdziałem [[Getting involved (Polski)|Jak pomóc]], jeśli jesteś zainteresowany zostaniem aktywnym członkiem społeczności.
 +
 
 +
== Podsumowanie ==
 +
 
 +
Podsumowując: Arch Linux jest wszechstronną, a zarazem prostą dystrybucją, której zadaniem jest zaspokojenie potrzeb jak największej liczby użytkowników Linuksa. Arch Linux idealnie sprawdza się na serwerach jak i na stacjach roboczych, będąc jednocześnie potężnym i prostym w obsłudze systemem. To Ty obierasz drogę, którą dalej będzie podążał Twój system. Jeśli właśnie taka jest Twoja wizja systemu z rodziny GNU/Linux, jesteś mile widziany w społeczności Arch Linux. Zachęcamy także do aktywnego działania na rzecz tej dystrybucji. Witamy!

Latest revision as of 10:39, 15 October 2019

Arch Linux jest niezależnie tworzoną dystrybucją ogólnego przeznaczenia GNU/Linux dla komputerów z procesorami serii x86-64 wszechstronną na tyle aby pełnić dowolne postawione przed nim zadania. Proces tworzenia systemu skupia się na prostocie, minimalizmie i czystości kodu. Arch jest instalowany jako minimalistyczny system bazowy, który może zostać skonfigurowany przez użytkownika, aby spełniał rolę idealnego środowiska pracy. Pozwala na zainstalowanie wyłącznie niezbędnych narzędzi aby umożliwić szybką i bezproblemową pracę. Narzędzia konfiguracyjne działające poprzez interfejs graficzny nie są oficjalnie udostępniane. Bazuje na modelu ciągłych wydań, dostarczając najnowsze stabilne wersje większości oprogramowania.

Historia

Arch Linux został stworzony z inicjatywy kanadyjskiego programisty Judda Vineta. Pierwsza wersja systemu Arch Linux 0.1 ujrzała światło dzienne 11 marca 2002 roku. Pomimo faktu iż Arch Linux jest dystrybucją kompletnie niezależną, inspirację czerpie z prostoty innych dystrybucji takich jak Slackware, CRUX oraz BSD. W 2007 roku, Judd Vinet porzucił stanowisko Projekt Lidera i został zastąpiony przez amerykańskiego programistę Aarona Griffina.

Zobacz także: Historia Archa.

Prostota

Podążając filozofią Droga Archa, Arch Linux stara się być lekką, elastyczną i prostą Uniksopodobną dystrybucją. Minimalistyczne środowisko (pozbawione GUI), skompilowane dla procesorów z rodziny x86-64, dostarczane jest podczas instalacji. Zamiast oferowania kompletnej dystrybucji, z której w późniejszym czasie użytkownik zmuszony jest do usuwania niechcianych pakietów, Arch oferuje możliwość stworzenia i dostosowania systemu od podstaw co pozwala na przemianę minimalistycznego konsolowego systemu w potężny system z całą masą wodotrysków. To użytkownik decyduje czym jego system się stanie.

Nowoczesność

Arch Linux stara się dostarczać najnowsze stabilne wydania oprogramowania, gdy tylko jest pewność, że nie mają one złego wpływu na działanie reszty systemu. Arch Linux jest systemem "ciągłych wydań", co oznacza, że wystarczy raz zainstalować system, a następnie korzystać z ciągłych uaktualnień, bez konieczności ponownego przechodzenia przez proces instalacyjny wraz z każdym kolejnym wydaniem systemu. Używając jednej komendy sprawiamy, że nasz system zostanie zaktualizowany do najnowszej wersji. Precyzując, Arch Linux nie dostarcza wydań co jakiś czas, tak jak niektóre inne dystrybucje (np. Ubuntu czy Fedora), a obraz instalacyjny jest migawką stanu pakietów na dzień jego utworzenia.

Arch obsługuje wiele najnowszych funkcji dostępnych użytkownikom systemów z rodziny GNU/Linux, takich jak nowoczesne systemy plików (Ext4, Reiser, XFS, JFS, BTRFS), LVM2/EVMS, softwarową obsługa RAID, udev oraz initcpio. Wszelkie nowości z oficjalnego jądra wprowadzane są do systemu tak szybko jak jest to możliwe.

Zarządzanie Pakietami

Zarządzanie Archem odbywa się przy pomocy prostego w obsłudze narzędzia pacman, które jest w stanie zaktualizować system przy pomocy jednego polecenia. Pacman napisany został przy pomocy języka "C". Podobnie jak cały Arch, tak i jego menedżer pakietów został stworzony by być lekkim, prostym i bardzo szybkim. Dodatkowo Arch udostępnia także Arch Build System, narzędzie umożliwiające proste budowanie i instalowanie pakietów prosto ze źródeł, które także mogą być aktualizowane przy pomocy jednej komendy. Nic nie stoi na przeszkodzie by przy jego pomocy przebudować cały system.

Oficjalne Repozytoria Archa, wspierające architekturę x84-64, udostępniają tysiące pakietów wysokiej jakości, których zadaniem jest spełnienie Twoich oczekiwań. Arch stara się poszerzać wspólnotę użytkowników, oferując takie rozwiązania jak Repozytorium Użytkowników Archa, które zawiera tysiące przygotowanych przez użytkowników PKGBUILD'ów (skryptów służących do kompilacji oraz instalacji pakietów poprzez użycie aplikacji "makepkg"). Dodatkowo każdy użytkownik może w prosty sposób sam zbudować i zarządzać swoim własnym repozytorium.

Integracja Źródeł

Oprogramowanie Archa dostarczane jest w czystej postaci (z ang. vanilla), z bezpośrednich źródeł, na zasadach które ustalił twórca aplikacji. Łatanie poszczególnych aplikacji stosowane jest tylko w szczególnych przypadkach w celu zapobiegnięcia awarii systemu czy niezgodności z pakietami, które mogą się czasem pojawiać w przypadku systemów opartych na modelu ciągłych wydań.

Społeczność

Społeczność Archa jest naprawdę niezawodną, żywą i otwartą na nowych członków grupą. Wszyscy "Archersi" są zachęcani do pomocy w rozwoju dystrybucji. Każda pomoc jest mile widziana, zarówno pomoc w rozwoju oprogramowania głównego, opieka nad pakietami, raportowanie i usuwanie błędów, usprawnianie Dokumentacji Archa, pomoc innym użytkownikom lub wyrażanie własnych opinii na forum, lista mailingowa, Kanały IRC'owe , czy też udostępnianie swojej wiedzy bądź aplikacji. Arch Linux jest systemem operacyjnym wybieranym przez użytkowników na całym świecie, istnieje wiele Społeczności Międzynarodowych, które oferują swoją pomoc oraz dostarczają dokumentację systemu w wielu różnych językach.

Zainteresuj się rozdziałem Jak pomóc, jeśli jesteś zainteresowany zostaniem aktywnym członkiem społeczności.

Podsumowanie

Podsumowując: Arch Linux jest wszechstronną, a zarazem prostą dystrybucją, której zadaniem jest zaspokojenie potrzeb jak największej liczby użytkowników Linuksa. Arch Linux idealnie sprawdza się na serwerach jak i na stacjach roboczych, będąc jednocześnie potężnym i prostym w obsłudze systemem. To Ty obierasz drogę, którą dalej będzie podążał Twój system. Jeśli właśnie taka jest Twoja wizja systemu z rodziny GNU/Linux, jesteś mile widziany w społeczności Arch Linux. Zachęcamy także do aktywnego działania na rzecz tej dystrybucji. Witamy!