Difference between revisions of "Arch Linux (Polski)"

From ArchWiki
Jump to navigation Jump to search
(redirect)
Line 1: Line 1:
[[Category:About Arch (Polski)]]
+
#REDIRECT [[pl:Arch Linux]]
[[Category:General (Polski)]]
 
[[Category:Polski]]
 
{{i18n|Arch Linux}}
 
 
 
== Czym jest Arch Linux? ==
 
Arch Linux to niezależna, zoptymalizowana pod architektury i686 / x86_64, dystrybucja GNU/Linuksa, przeznaczona dla średniozaawansowanych i zaawansowanych użytkowników. Oryginalnie wzorowana na pomysłach dystrybucji CRUX Linux. Rozwój Archa koncentruje się na równowadze minimalizmu, elegancji, nowoczesności i poprawności kodu.
 
 
 
Pierwsza wersja 0.1 (Homer) została wydana 11 marca 2002 roku.
 
 
 
== Zalety Archa ==
 
Optymalizacja pod architektury i686 / x86_64 sprawia, że Arch potrafi w pełni wykorzystać możliwości Twojego sprzętu. Jest lekki w porównaniu do np. RedHata, a jego prosta konstrukcja pozwala na łatwie rozbudowywanie i dostosowywanie systemu do Twoich potrzeb, niezależnie od rodzaju budowanego środowiska. Arch Linux sprawdza się zarówno jako komputer do codziennej pracy, jak i wydajny serwer lub stacja robocza. Ponadto Arch Linux oferuje użytkownikowi możliwość zbudowania własnego systemu od podstaw bez niepotrzebnych i niechcianych pakietów. To zależy od użytkownika, co ma zawierać jego system.
 
 
 
== Wyjątkowy system pakietów ==
 
Arch Linux działa w oparciu o wyjątkowy i łatwy w użyciu binarny system pakietów [[Pacman (Polski)|Pacman]]. Pozwala on na szybkie zarządzanie oprogramowaniem i zaktualizowanie systemu jednym poleceniem. Ponadto Arch Linux posiada własny system portów - [[Arch Build System (Polski)|Arch Build System]], dzięki któremu tworzenie własnych pakietów i konfigurowanie już istniejących odbywa się bardzo szybko i przejrzyście. Arch Linux stara się utrzymać najnowsze stabilne wersje pakietów w repozytoriach, które dopełniane są przez [[Arch User Repository (Polski)|Arch User Repository]].
 
 
 
== Prostota i elegancja ==
 
Aby zrozumieć, na czym polega tak często zachwalana przez użytkowników systemu prostota Archa, przeczytaj [[The Arch Way (Polski)|The Arch Way]].
 
Z Arch Linuksa usunięto na dobrą sprawę bezużyteczne części Linuksa, takie jak /usr/doc oraz strony info. Autor dystrybucji, Judd Vinett, stwierdził, że są one bardzo rzadko używane, a zawarte tam informacje można znaleźć w sieci, wobec czego strony man powinny wystarczyć.
 
 
 
== Nowoczesne narzędzia ==
 
Przede wszystkim Arch Linux stara się utrzymać najnowsze stabilne wersje swojego oprogramowania. Ponadto zawiera wiele nowych funkcji dostępnych dla użytkowników GNU / Linuksa, w tym nowoczesne systemy plików (Ext2/3/4, Reiser, XFS, JFS), LVM2/EVMS, RAID, wsparcie udev i initcpio, jak również najnowsze dostępne wersje jądra.
 
 
 
== Zobacz również ==
 
Strona domowa Archa znajduje się pod [http://www.archlinux.org/ tym adresem], gdzie możesz znaleźć odnośniki do forum, oficjalnej dokumentacji i wszystkiego innego, co dotyczy tej wyjątkowej dystrybucji. Zapraszamy także na [http://forum.archlinux.pl/ forum polskiej społeczności].
 

Revision as of 06:10, 29 November 2010

Redirect to: