Arch Linux (Polski)

From ArchWiki
Revision as of 05:38, 8 July 2010 by EROSMRW (talk | contribs)
Jump to navigation Jump to search

This template has only maintenance purposes. For linking to local translations please use interlanguage links, see Help:i18n#Interlanguage links.


Local languages: Català – Dansk – English – Español – Esperanto – Hrvatski – Indonesia – Italiano – Lietuviškai – Magyar – Nederlands – Norsk Bokmål – Polski – Português – Slovenský – Česky – Ελληνικά – Български – Русский – Српски – Українська – עברית – العربية – ไทย – 日本語 – 正體中文 – 简体中文 – 한국어


External languages (all articles in these languages should be moved to the external wiki): Deutsch – Français – Română – Suomi – Svenska – Tiếng Việt – Türkçe – فارسی

Czym jest Arch Linux?

Arch Linux to niezależna, zoptymalizowana pod architektury i686 / x86_64, dystrybucja GNU/Linuksa, przeznaczona dla średniozaawansowanych i zaawansowanych użytkowników. Oryginalnie wzorowana na pomysłach dystrybucji CRUX Linux. Rozwój Archa koncentruje się na równowadze minimalizmu, elegancji, nowoczesności i poprawności kodu.

Pierwsza wersja 0.1 (Homer) została wydana 11 marca 2002 roku.

Zalety Archa

Optymalizacja pod architektury i686 / x86_64 sprawia, że Arch potrafi w pełni wykorzystać możliwości Twojego sprzętu. Jest lekki w porównaniu do np. RedHata, a jego prosta konstrukcja pozwala na łatwie rozbudowywanie i dostosowywanie systemu do Twoich potrzeb, niezależnie od rodzaju budowanego środowiska. Arch Linux sprawdza się zarówno jako komputer do codziennej pracy, jak i wydajny serwer lub stacja robocza. Ponadto Arch Linux oferuje użytkownikowi możliwość zbudowania własnego systemu od podstaw bez niepotrzebnych i niechcianych pakietów. To zależy od użytkownika, co ma zawierać jego system.

Wyjątkowy system pakietów

Arch Linux działa w oparciu o wyjątkowy i łatwy w użyciu binarny system pakietów Pacman. Pozwala on na szybkie zarządzanie oprogramowaniem i zaktualizowanie systemu jednym poleceniem. Ponadto Arch Linux posiada własny system portów - Arch Build System, dzięki któremu tworzenie własnych pakietów i konfigurowanie już istniejących odbywa się bardzo szybko i przejrzyście. Arch Linux stara się utrzymać najnowsze stabilne wersje pakietów w repozytoriach, które dopełniane są przez Arch User Repository.

Prostota i elegancja

Aby zrozumieć, na czym polega tak często zachwalana przez użytkowników systemu prostota Archa, przeczytaj The Arch Way. Z Arch Linuksa usunięto na dobrą sprawę bezużyteczne części Linuksa, takie jak /usr/doc oraz strony info. Autor dystrybucji, Judd Vinett, stwierdził, że są one bardzo rzadko używane, a zawarte tam informacje można znaleźć w sieci, wobec czego strony man powinny wystarczyć.

Nowoczesne narzędzia

Przede wszystkim Arch Linux stara się utrzymać najnowsze stabilne wersje swojego oprogramowania. Ponadto zawiera wiele nowych funkcji dostępnych dla użytkowników GNU / Linuksa, w tym nowoczesne systemy plików (Ext2/3/4, Reiser, XFS, JFS), LVM2/EVMS, RAID, wsparcie udev i initcpio, jak również najnowsze dostępne wersje jądra.

Zobacz również

Strona domowa Archa znajduje się pod tym adresem, gdzie możesz znaleźć odnośniki do forum, oficjalnej dokumentacji i wszystkiego innego, co dotyczy tej wyjątkowej dystrybucji. Zapraszamy także na forum polskiej społeczności.