Difference between revisions of "Arch Linux (Slovenský)"

From ArchWiki
Jump to: navigation, search
(wikify some external links, use https for archlinux.org)
(13 intermediate revisions by 7 users not shown)
Line 1: Line 1:
{{i18n_links_start}}
+
[[Category:Slovenský]]
{{i18n_entry|Deutsch|ArchLinux (Deutsch)}}
+
[[bg:Arch Linux]]
{{i18n_entry|English|ArchLinux}}
+
[[cs:Arch Linux]]
{{i18n_entry|Français|ArchLinux (Français)}}
+
[[da:Arch Linux]]
{{i18n_entry|Português do Brasil|ArchLinux_(Portugues_do_Brasil)}}
+
[[de:Über Arch Linux]]
{{i18n_entry|繁體中文|ArchLinux (繁體中文)}}
+
[[el:Arch Linux]]
{{i18n_entry|简体中文|ArchLinux (简体中文)}}
+
[[en:Arch Linux]]
{{i18n_entry|Русский|ArchLinux (Русский)}}
+
[[es:Arch Linux]]
{{i18n_entry|Slovensky|ArchLinux_(Slovenčina)}}
+
[[fr:Arch Linux]]
{{i18n_links_end}}
+
[[he:Arch Linux]]
 
+
[[hr:Arch Linux]]
= Čo je to Arch Linux? =
+
[[hu:Arch Linux]]
 
+
[[id:Arch Linux]]
 +
[[it:Arch Linux]]
 +
[[ja:Arch Linux]]
 +
[[ko:Arch Linux]]
 +
[[lt:Arch Linux]]
 +
[[nl:Arch Linux]]
 +
[[pl:Arch Linux]]
 +
[[pt:Arch Linux]]
 +
[[ro:Arch Linux]]
 +
[[ru:Arch Linux]]
 +
[[sr:Arch Linux]]
 +
[[th:Arch Linux]]
 +
[[tr:Arch_Linux]]
 +
[[uk:Arch Linux]]
 +
[[zh-CN:Arch Linux]]
 +
[[zh-TW:Arch Linux]]
 +
== Čo je to Arch Linux? ==
 
Arch Linux je '''distribúcia linuxu optimalizovaná pre i686''', ktorá bola pôvodne založená na myšlienkách CRUX-u, skvelej distribúcie, ktorú vyvinul Per Lidén.
 
Arch Linux je '''distribúcia linuxu optimalizovaná pre i686''', ktorá bola pôvodne založená na myšlienkách CRUX-u, skvelej distribúcie, ktorú vyvinul Per Lidén.
  
Line 30: Line 46:
  
 
== Ďalšie čítanie ==
 
== Ďalšie čítanie ==
Domovská stránka Archu je na http://www.archlinux.org/, kde tiež môžete nájsť odkzy na [http://bbs.archlinux.org používateľské fóra], oficiálnu dokumentáciu, a všetko ostatné čo je Arch. Taktiež si môžete prečítať [[TheArchWay]] na hlbšie preniknutie do Archu.
+
Domovská stránka Archu je na https://www.archlinux.org/, kde tiež môžete nájsť odkzy na [https://bbs.archlinux.org používateľské fóra], oficiálnu dokumentáciu, a všetko ostatné čo je Arch. Taktiež si môžete prečítať [[The Arch Way]] na hlbšie preniknutie do Archu.

Revision as of 04:35, 3 December 2012

ro:Arch Linux zh-CN:Arch Linux zh-TW:Arch Linux

Čo je to Arch Linux?

Arch Linux je distribúcia linuxu optimalizovaná pre i686, ktorá bola pôvodne založená na myšlienkách CRUX-u, skvelej distribúcie, ktorú vyvinul Per Lidén.

Výhody

Arch je rýchly, nenáročný, flexibilný a jednoduchý. Nie sú to síce veľmi chytľavé módne slová, ale sú všetky pravdivé. Arch je optimalizovaný pre procesory i686, takže získate viac z vášho cyklu CPU. V porovnaní s Red Hat-om a inými, je nenáročný na hardware a jeho jednoduchý dizajn ho robí ľahko rozšíriteľným a prispôsobiteľným na ľubovoľný systém, ktorý budujete.

Jedinečný systém spravovania balíčkov

Ten je zabezpečený binárnym balíčkovým systémom - pacman - ktorý je na používanie jednoduchý a umožňuje vám s jedným príkazom upgradovať celý váš systém. Okrem toho Arch používa na ľahké vytváranie balíčkov portom podobný systém budovania balíčkov (Arch Build System), ktorý sa tiež môže synchronizovať jediným príkazom. Och áno, a tiež môžete jediným príkazom prebudovať celý váš systém. Všetko sa robí celkom jednoducho a prehľadne.

Len to najlepšie

Arch Linux sa snaží udržiavať najnovšiu stabilnú verziu svojho softvéru. Momentálne podporujeme dosť rozumne štrukturalizovanú sadu základných balíčkov s rozrastajúcou sa zbierkou extra balíčkov, ktoré vytvárajú používatelia a vývojári AL.

Kľúčom je jednoduchosť

Majúc na zreteli ako cieľ jednoduchosť a nenáročnosť na hardware, vynechal som relatívne zbytočné časti systému linux, ako sú /usr/doc a informačné strany. Podľa osobnej skúsenosti sa tieto zriedkakedy používajú, a ak treba, ekvivalentné informácie sa dajú získať z netu alebo z návodových stránok (man).

Moderné nástroje

Arch Linux sa taktiež snaží používať niektoré z novších vlastností, ktoré sú k dispozícii používateľom linuxu, ako napríklad Ext3/ReiserFS alebo podpora udev. Arch Linux 0.7 (Wombat) používa ako východzie linuxovské jadro 2.6, a má podporu pre XFS/JFS.

Ďalšie čítanie

Domovská stránka Archu je na https://www.archlinux.org/, kde tiež môžete nájsť odkzy na používateľské fóra, oficiálnu dokumentáciu, a všetko ostatné čo je Arch. Taktiež si môžete prečítať The Arch Way na hlbšie preniknutie do Archu.