Arch Linux (Slovenský)

From ArchWiki
Revision as of 21:13, 18 October 2005 by Firefox (talk | contribs)
Jump to: navigation, search

Template:I18n links start Template:I18n entry Template:I18n entry Template:I18n entry Template:I18n entry Template:I18n entry Template:I18n entry Template:I18n entry Template:I18n entry Template:I18n links end

Čo je to Arch Linux?

Arch Linux je distribúcia linuxu optimalizovaná pre i686 ktorá bola pôvodne založená na myšlienkách CRUX-u, skvelej distribúcie ktorú vyvinul Per Lidén.

Výhody

Arch je rýchly, nenáročný, flexibilný a jednoduchý. Nie sú to veľmi chytľavé reklamné slová, ale sú pravdivé. Arch je optimalizovaný pre procesory i686, takže získate viac z vášho cyklu CPU. V porovnaní s Red Hat a pod. je nenáročný na hardware, a jeho jednoduchý dizajn ho robí ľahko rozšíriteľným a prispôsobiteľným na ľubovoľný systém, ktorý budujete.

Jedinečný systém spravovania balíčkov

Ten je zabezpečený binárnym balíčkovým systémom - pacman - ktorý je na používanie jednoduchý a umožňuje vám s jedným príkazom upgradovať celý váš systém. Arch tiež používa portom podobný systém budovania balíčkov (Arch Build System) aby sa balíčky ľahko robili, ktorý sa tiež môže synchronizovať jediným príkazom. Och áno, a tiež môžete jediným príkazom prebudovať celý váš systém. Všetko sa robí celkom jednoducho a prehľadne.

Len to najlepšie

Arch Linux sa snaží udržiavať najnovšiu stabilnú verziu svojho softwareu. Momentálne podporujeme dosť rozumne štrukturalizovanú sadu základných balíčkov s rozrastajúcou sa zbierkou extra balíčkov, ktoré vytvárajú používatelia a vývojári AL.

Kľúčom je jednoduchosť

Majúc na zreteli cieľ jednoduchosť a nenáročnosť na hardware som vynechal relatívne zbytočné časti systému linux, ako sú /usr/doc a informačné strany. Podľa osobnej skúsenosti sa tieto zriedkakedy používajú, a ak treba, ekvivalentné informácie sa dajú získať z netu alebo z návodových stránok (man).

Moderné nástroje

Arch Linux sa taktiež snaží používať niektoré z novších vlastností ktoré sú k dispozícii používateľom linuxu, ako napríklad Ext3/ReiserFS a podpora udev. Arch Linux 0.7 (Wombat) používa ako východzie linuxovské jadro 2.6, a má podporu pre XFS/JFS.

Ďalšie čítanie

Domovská stránka Archu je na http://www.archlinux.org/, kde tiež môžete nájsť odkzy na používateľské fóra, oficiálnu dokumentáciu, a všetko ostatné čo je Arch. Taktiež si môžete prečítať TheArchWay na hlbšie preniknutie.