Arch User Repository (Česky)

From ArchWiki
Jump to: navigation, search

Tango-preferences-desktop-locale.pngThis article or section needs to be translated.Tango-preferences-desktop-locale.png

Notes: please use the first argument of the template to provide more detailed indications. (Discuss in Talk:Arch User Repository (Česky)#)
Template:Article summary start

Template:Article summary text Template:Article summary heading Template:I18n entry Template:I18n entry Template:I18n entry Template:I18n entry Template:I18n entry Template:Article summary heading Template:Article summary link Template:Article summary link Template:Article summary heading Template:Article summary wiki Template:Article summary wiki Template:Article summary end

Overview

Arch Linux User-Community Repository (AUR) je community-driven repozitář pro uživatele Arch Linuxu. AUR byl initially conceived to organize the sharing of PKGBUILDs amongst the wider community and to expedite the inclusion of popular user-contributed packages into the community repo.

Je přezdíván rodištěm nových balíčků Arch Linuxu -- v AUR uživatelé přispívají svými vlastními balíčky. Komunita AUR hlasuje pro ně nebo proti nim, a jakmile bylo pro balíček dostatečně hlasováno, AUR Trusted User (Důvěryhodný Uživatel) ho přesune do repozitáře [community], odkud je přístupný přes pacmana a ABS.

Důležité dokumenty

Besides this article, please make sure to read the AUR User Guidelines if you want to be an AUR User, and the AUR Trusted User Guidelines if you plan to be a Trusted User.

Začínáme

  • A short tutorial to installing packages from AUR can be found here. For detailed information on building packages from the AUR please see the makepkg article.
  • The AUR User Guidelines explains and shows you how to enable the [community] repository in pacman and ABS.
  • Visit the AUR Web Interface to inform yourself on updates and happenings. There you will also find statistics and an up-to-date list of newest available packages available in AUR.
  • Also take a look at the AUR Q & A.

Historie

Následující položky jsou uvedeny jen pro historické účely. Od té doby byly nahrazeny AURem a dále již nejsou dostupné.

Incoming

Na počátku bylo:

ftp://ftp.archlinux.org/incoming

a lidé přispívali jednoduše tak, že nahráli PKGBUILD, požadované doplňující soubory a samotný sestavený balíček na server. Balíček zde zůstal tak dlouho, než ho uviděl správce balíčků a adoptoval ho.

Trusted User repozitáře

Poté se zrodily Trusted User repozitáře. Určitým jednotlivcům v komunitě bylo dovoleno hostovat své vlastní repozitáře, které pak mohl kdokoliv využívat. AUR vznikl na tomto základě s cílem toto učinit jak flexibilnější tak použitelnější. In fact, the AUR maintainers are still referred to as TUs (Trusted Users).

Viz též

AUR Helpers vám mohou pomoci najít, stáhnout a nainstalovat balíčky z AUR.