Difference between revisions of "Beginners' guide (Lietuviškai)"

From ArchWiki
Jump to navigation Jump to search
(DSL (PPPoE))
(LAN: +dhcp)
Line 142: Line 142:
 
  ''route add default gw <ip address of the gateway>''
 
  ''route add default gw <ip address of the gateway>''
 
Patikrink ar į /etc/resolv.conf įvestas tavo DNS serveris ir įvesk jei ten jo nėra.  
 
Patikrink ar į /etc/resolv.conf įvestas tavo DNS serveris ir įvesk jei ten jo nėra.  
Vėl mėgink ping www.google.lt. Jei viskas dabar veikia, suderink /etc/rc.conf kaip aprašyta skiltyje 2.6 (statinis ip). Jei tu turi dhcp serverį/routerį savo tinkle mėgink
+
Vėl mėgink ar veikia internetas su
 +
ping www.google.lt
 +
===Dhcp===
 +
Jei tu turi ''dhcp'' serverį/routerį savo tinkle mėgink
 
  ''dhcpcd eth0''
 
  ''dhcpcd eth0''
Jei tai padeda, suderink /etc/rc.conf kaip aprašyta skiltyje 2.6 (dinaminis ip).
+
Jei tai padeda, suderink /etc/rc.conf
 +
  nano /etc/rc.conf
 +
Ir žemiau ''lo="lo 127.0.0.1"'' pridėk dar vieną naują eilutę ''eth0="dhcp"''. Jei jau ''eth0=kažkam'' yra tai pašalink tau netinkamą vertę.
  
 
====WLAN====
 
====WLAN====

Revision as of 21:14, 24 January 2008


Template:I18n links start Template:I18n entry Template:I18n entry Template:I18n entry Template:I18n entry Template:I18n links end

Contents

Įžanga

Šis tekstas padės tau įdiegti ir suderinti Arch Linux. Jis paremtas dabartiniu Duke ISO. Nors šitas gidas padeda suderinti pilniai parengtą sistemą (grafinė aplinka, DVD žiūrėjimas, puslapių naršymas, darbas su elektroniniu paštu, muzikos klausymas), tačiau neįmanoma parodyti visų galimybių ir nustatymų. Šitas gidas aprašo esminius, svarbiausius žingsnius; tu išmoksi daug daugiau kai naudosi veikiančią sistemą ar jei iškis neaiškumų gali klausti forumuose.

Naujausių ISO parsisiuntimas

Tu gali visiškai nemokamai ir be jokių salygų pasisiūsti Arch linux iš čia.

Bazinės dalies diegimas

Jei tu seksi tai kas nurodyta čia Official Arch Linux Install Guide taip pat naudingas. To teksto spauzdinimui skirta versija yra čia here.

Arch Linux CD įkrovimas

Įdėk CD į cdrom įrenginį ir užkrauk sistemą iš jo. Tau gali tekti pakeisti įkrovos (boot) tvarką BIOS sistemoje. Tam, kad tai padarytum turi spausti tam tikrą mygtuką vos tik įjungęs kompiuterį. Dažniausiai tai F11 ar F12, be to beveik visada rašo "press kažką to enter setup", tą kašką ir tau reikia spausti. Paskui reik surasti "boot order" paramentrą ir cdrom padaryti kaip "primary".

Kai kurie įkrovos nustatymai:

 • ide-legacy jei turi problemų su IDE įrenginiais (būdinga LABAI seniems kompiuteriams)
 • noapic acpi=off pci=routeirq nosmp jei paprasčiausiai užstringa kitaip
 • memtest86+ atminties testas

Rinkis "Arch Linux Installation / Rescue System". Jei nori pakeisti įkrovos nustatymus spausk "e". Sistema dabar užsikraus ir parodys pasisveikinimo ekraną ir truputėlį naudingos informacijos.

Klaviatūros išdėstymo keitimas

Spausk "enter" pasveikinimo ekrane. Spausk

km

komandinėje eilutėje ir susirask reikiama išdėstyma. Rinktis "default8x16.psfu.gz" koncolei yra patartina.

Instaliacijos pradžia

Įvesk

/arch/setup 

ir pradėsi įdiegimą.

Pasirink instaliacijos šaltinį

Tavės paklaus kokį instaliacijos šaltinį renkiesi. Rinkis CD jei tu turi pilną dabartinį (current) ISO (tikriausiai tai ir yra tai ko tau reikia), rinkis ftp jei naudosi ftp ISO.

HDD paruošimas

Rinkis pirmą meniu punktą "Prepare Hard Drive". Atsargiai "Auto-Prepare" punktas suformatuoja visą diską!!! Mes viską darysim rankiniu būdu. Rinkis "2. Partition Hard Drives", rinkis diską kurį nori (/dev/sdx), ir sukurk particijas.


Nėra jokio konkretaus budo kokias particijas ir kaip daryti, kiekvienas turi savo mėgstamiausią. Ko minimaliai mums reikia tai "primary" particijos kurioje root bylų sistema. Dar galima padryti /boot (kurioje tada sudėti branduoliai) ir /home (kurioje sudedami vartotojų duomenys ir bylos). Jei tokių particijų nedarysit tai tam bus sukurtos vėliau tiesiog direktorijos root particijoje. Mes čia darysim vieną / (root) ir vieną /home.


Bazinė informacija apie swap: Swap particija yra tartum RAM padidinimas panaudojat HDD. Jei tu apkrausi sistemą taip, kad RAM bus užpildyta tai pasibaigs klaidos parodymu. Priešigai, windows sistemoje tada pradema kurti paslėpta milžiniška byla esanti tiesiog C:\ kataloge. Swap particija Linux sistemoje yra patogesnis tos gremėzdiškos bylos variantas. Taip niekad nereikia rūpintis papildoma laisva vieta "normaliam darbui".


Kokio dydžio turi būti swap particija? Nėra konkretaus atsakymo. Paprasčiausia tiesiog pasnaudoti plačiai žinoma formule: RAM (kiekis) x 2. Bet jei labai gaila HDD vietos galima ir mažiau.

Metas kurti "primary" particiją skirtą "root". Rinkis New -> Primary ir įvesk tokį dydį kokį nori. Maždaug tarp 4 ir 8 GB idealu, bet gali būti ir taip mažai kaip 200Mb (tokiu atvėju tilps tik bazinė sistema, o papildomoms programoms neliks vietos) ir bet kiek daug. Tą parrticiją geriai būtų padėti į disko pradžią. Pasirink tą naują particiją ir uždėk žymę "Bootable" tam, kad sistema krautūsi būtent iš šios particijos. Pridėk dar vieną particiją savo "home" direktorijai. Jos dydis priklauso nuo to, ką dėsi į savo home direktoriją (galbū kompiuteryje laikysi DVD filmus tai reik daug gigabaitų, gal tik dokumentus tai užteks ir mažiau 1 Gb. Jei daugiau nėra jokių kitų operacinių sistemų tame kompiuteryje paprasčiausiai tai tiesiog viskas kas liko po "root" ir "swap". Lygiai taip sukuriame "swap". Tipas bylų sistemos čia "Linux swap"

Tavo darbo rezultatas turėtų būti panašus į tai:

Name  Flags Part Type  FS Type     [Label]     Size (MB)
-------------------------------------------------------------------------
sda1  Boot  Primary   Linux              (4096 - 8192)
sda2      Primary   Linux              (> 100)
sda3      Primary   Linux swap / Solaris      (512 - 1024)

Jei taip tada rinkis "write" ir spausk "yes". Po to spausk "Quit" ir "Done" taip pereisi į kitą žingsnį "Set Filesystem Mountpoints"

Bylų sistemų prijungimo taškų pasirinkimas (Set Filesystem Mountpoints)

Pirmiausia tavęs klaus apie "swap", rinkis savo "swap" (sda3 pavizdyje). Tavęs paklaus ar nori sukurti "swap" bylų sistemą spausk "yes". Tada klaus apie "root" tada vėl pasirink reikiamą particiją ir bylų sistemą "Ext3", nebent turi kaškokią didelę priežastį rinktis kitokią.

Home taip pats viskas likusi particija ir "Ext3". Grįžk į pargrindinį meniu.

Paketų pasirinkimas

Dabar turime ką nors instaliuoti. Rinkis CD šaltinį. Mes instaliacijos metu neužsiiminėsime grafinių aplinkų ir biuro paketų diegimu, taigi nesirenkame dabar nieko daugiau nei pagrindas (base) (pasirinkti viską kas yra "base" yra saugus pasirinkimas). Beabėjo aš niekaip negaliu priversti neįrašinėti nieko daugiau kaip "base", bet mes dabar užsiimam tisiog sistemos įdiegimu ir tikriausiai labai skubam (kaip visad), o visa kita galėsim įrašyti ir bet kada paskui.

Paketų diegimas

Dabar galim eiti išsivirti kavos. Viskas vyksta automatiškai. Bet gali tekti paspausti "continue".

Sistemos knfigūravimas

Tavęs paklaus ar nori panaudoti "hwdetect", kad gautum informacijos. Kadangi informacijos gavimas visad yra gerai tai ir turėtum padaryti. Dabar tavęs paklaus ar nori palaikymo įvairiems dalykams. Rinkis taip jei tau to reikia. Dabar tavęs paklaus koki teksto redaktorių naudosi linksmiausioje instaliacijos dalyje. Rinkis mėgstamiausią arba "nano". Dabar tu pateksi į meniu su esminėmis, tekstinėmis "config" bylomis. Patyręs linuxoidas čia gali smagiai praleisti visą dieną ir viską perrašyti po tris kartus, bet mes užsiimsim tik nedideliais pakeitimais. Jei nori pasižiūrėti galimus nustatymus rc.conf tai spausk Alt+F2, kad pereitum į komandinę eilutę, susirask ko reik ir grįžk į diegimo seką paspausdamas Alt+F1. Redaguok /etc/rc.conf:

 • Keisk LOCALE jei reik (e.g. "de_DE.utf8")
 • Keisk TIMEZONE jei reik (e.g. "Europe/Berlin")
 • Keisk KEYMAP jei reik (e.g. "de-latin1-nodeadkeys")
 • keisk MODULES jei žinai tokį kokio trūksta
 • keisk HOSTNAME
 • keisk tinklo nustatymus "network settngs":
  • nekeisk lo eilutės
  • keisk IP address, netmask and broadcast address jei turi statinį ip
  • keisk eth0="dhcp" jei turi rauterį kuris skiria tau ip
  • jei turi statinį IP nustatyk "gateway address" į routerį ir pašalink ! iš ROUTES punkto pradžios.

tau nereik keisti daemons eilutės šį kart, bet gal paaiškinsiu kas "daemons" - "demonai" yra, nes su jais ankščiau ar vėliau visvien teks susidurti. Demonas yra programa tyliai laukianti kol kas nors nutiks ir reaguodama į įvykius siūlo paslaugas. Interneto puslapio serveris tai geras demono pavizdys. Nors jie pilnavertės programos tačiau jų darbas nematomas tiesiogiai tačiau matomas rezultatas: sistemos "logai", cpu dažnio sumažinimas kai sistema neapkrauta...

Ctrl+X išeina iš redaktoriaus.

Dabar redaguosim /etc/hosts:

 • Pridėk "hostname" (tą patį kaip rc.conf) po localhost
 • jei naudoji statinį ip, kurk naują eilutę <static-ip> hostname.domainname hostname

Mums nereik redaguoti /etc/fstab, mkinitcpio.conf and modprobe.con dabar (fstab tvarko bylų sistemas, mkinitcpio derina ramdiską (skirta tokiems dalykams kaip RAID) ir modprobe gali būti panaudotas modulių nustatymui.

Jei nustatai statinį IP ivesk DNS serverį į /etc/resolv.conf (nameserver <ip-address>)

Dabar redaguosim /etc/locale.gen ir pasirinksim lokalizacijas (pašalink # iš norimos eilutės pradžios). Galiausiai nustatom "root" slaptažodį. Grįžk į pagrindinį meniu ir tada idiegsim branduolį.

Branduolio diegimas (Install Kernel)

Rinkis v2.6 ir tesk. (šito punkto gal net nebėra naujuose intaliacijos diskuose!? Tai reiškia ir nereik jei nėra.)

Pradinio įkroviklio diegimas

Tam kad paleistume musų ArchLinux iš hdd mums bus reikalingas pradinis įkėliklis (bootmanager). Grub yra geras pasirinkimas ir kiek paprasčiau su juo viską daryti nei su kitu pasirinkimu lilo. Duota pradinė konfigūracinė byla (menu.lst) turėtų būti saugus pasirinkimas. Tau tik reiktų pakeisti raišką. Pridėk vga=<number> prie pirmos branduolio eilutės, bet tai nėra būtina. Lentelė numerių ir juos atitinkančių rezoliucijų yra parašyta menu.lst komentaruose. Jei tau dar konors reik pakeisk ir tai. Pavyzdžiui teksto ir fono spalvas, bet galėsi tai padaryti ir vėliau. Dabar jau išeik iš instaliacijos ir surink: reboot. Jei viskas eisis gerai tu netrukus atsidursi prisijungimo lange į savo naujai įdiegtą Archlinux. Jei ne BIOS'e pakeisk krovimosi tvarką - hdd pirmiausiai.

Bazinės sistemos konfigūravimas

Dabar parodysiu kaip galima šį bei ta pakeisti. Prisiregistruok į savo naują sistemą su root vartotoju.

Pacman konfigūravimas

Redaguok /etc/pacman.conf

nano -w /etc/pacman.conf

Ir pašalink # (komentaro simbolį kuris reiškia, kad ta eilutė nėra naudojama ji tik komentaras arba priminimas) iš eilutės "Include = /etc/pacman.d/community"-ir tada galėsi naudoti bandruomenės paketus. Dabar redaguok /etc/pacman.d/community ir perkelk ten šaltinius kurie arti Lietuvos. Jei naudoji nano tai Alt+A pradeda žymėti tekstą, rodyklė žemyn pažymi eilutes, Ctrl+K atkerpa pažymėtą vietą, o Ctrl+U atkuria pažymėtą vietą. Tai gali padaryti su visomis bylomis kurios yra /etc/pacman.d/.

Tinklo konfigūravimas

Išsamesnes intrukcijas anglų kalba rasi čia

LAN

Paprastai tai nieko tokiu atvėju nereikia turėtų viskas veikti. Bandyk komandą ping www.google.lt tam, kad tai patikrintum. Jei gauni "unknown host" klaidą, tavo tinklas tada dėja neveikia. Pažiūrek su komanda:

ifconfig

tu turėtum matyti pastraipą skirtą eth0. Tu gali priskirti IP su komanda:

ifconfig eth0 <ip address> netmask <netmask> up

ir "default gateway" su

route add default gw <ip address of the gateway>

Patikrink ar į /etc/resolv.conf įvestas tavo DNS serveris ir įvesk jei ten jo nėra. Vėl mėgink ar veikia internetas su

ping www.google.lt

Dhcp

Jei tu turi dhcp serverį/routerį savo tinkle mėgink

dhcpcd eth0

Jei tai padeda, suderink /etc/rc.conf

 nano /etc/rc.conf 

Ir žemiau lo="lo 127.0.0.1" pridėk dar vieną naują eilutę eth0="dhcp". Jei jau eth0=kažkam yra tai pašalink tau netinkamą vertę.

WLAN

Žiurėk Wireless Setup čia

ISDN

Kas nors tokį turi Lietuvoje!? Tikriausiai ne.

DSL (PPPoE)

Labai gerai jei turite modemą-rauterį kuris pilnai valdomas per interneto naršyklę (net neduota jokių tvarkyklių diskų su juo). Tokiu atvėju internetas tikriausiai jau veikia. Jei ne žiūrėkit skiltį apie dhcp. Jei jums dar reikia suderinti tą rauterį tai galite pasinaudoti naršykle links

links

Toliau vadovaukities įrenginio instrukcija.

Jei naudojat paprastą modemą tada pridėkit savo kortą kuri jungiasi su DSL modemu/rauteriu prie modules.conf/modprobe.conf arba į MODULES skiltį čia

nano /etc/rc.conf

Instaliuokite rp-pppoe ir paleiskite pppoe-setup skriptą

rp-pppoe

tam, kad suderintumėte savo interneto nustatymus. Tada prisijunkite su:

/etc/rc.d/adsl start

ir atsijunkite su:

/etc/rc.d/adsl stop

Jei norite prisijungti vos tik įjungus kompiuterį tai pridėk adsl prie savo demonų (DAEMONS) čia

nano /etc/rc.conf

Atnaujinimas

dabar mes atsinaujinsim su pacman. Tai Arch Linux paketų valdymo programa. Ji skirta instaliuoti ar ištrinti paketus (paketai ~= programos). Pirmiausia geriau isitikinti ar tikrai internetas jau veikia, tai galima padaryti įvedus komandą:

ping google.lt

Jei gaunate atsakymą "64 bytes from..." vadinasi jūsų internetas veikia gerai ir tada galite naudotis pacman paketų tvarkykle. Paspauskite ctrl+c tam kad išjungtumėte ping. Veskite:

pacman -Syu

Pacman dabar iš interneto surinks informaciją apie naujausius paketus. Kai matysite mirksintį ženkliuką "_" tai spauskite y ir enter. Jei Pacman atnaujino tik pats save tai dar kartą pakartokite:

pacman -Syu 

Ar tiesiog rodyklė į viršų ir enter.

Pridedam naudotoją (user)

Taip kaip Windows'uose viską daryti su administratoriumi (root) Linux'uose yra mažiausiai nekultūringa. Be to nesaugu. Taigi sukuriam eilinį naudotoją su komanda:

adduser

Viskas toliau paprasta tiesiog reikia atsakyti į klausimus arba tiesiog spandyti enter. Įdomesni punktai tai priskirti grupei "Audio" kuri leidžia naudoti garso plokštę ir "video" kuri leidžia naudoti vaizdo plokštės nustatymus.

Grupių nustatymai

Kiekvienas vartotojas *nix tipo sistemose priskiriamas grupems pagal tai ką jis gali daryti. Taip realizuojamas aukšto lygio saugumas. Tarkim ne kiekvienas gali spauzdinti ir taip švaistyti dažus. Administratoriaus pareiga kiekvienam vartotojui priskirti tinkamas grupes. Grupei priskiriama taip:

usermod -aG [grupė] [naudotojas] 

Visų grupų sąrašas yra byloje:

/etc/group

Norint sužinoti kuriai grupei jūs priklausote galite naudoti komandą:

groups

Čia pateiksiu svarbiausių grupių sąrašą:

 • disk - gali tvarkyti atjungiamus diskus
 • storage - gali tvarkyti kietuosius diskus
 • video - gali keisti vaizdo parametrus
 • optical - gali tvarkyti optinius diskus
 • floppy - gali naudoti magnetinius diskelius (jei jie išvis yra)
 • camera - gali naudoti kameras
 • scanner - gali naudoti skenerius
 • lp - gali naudoti spauzdintuvą

Geležies diegimas ir konfigūravimas

Garso plokštė

Tavo garso plokštė yra išjungta. Tam, kad ją ijungtum instaliuok alsa-utils

pacman -S alsa-utils alsa-lib alsa-oss

ir naudok alsamixer (įvesdamas komandą alsamixer) tam, kad suderintum kanalus. Įjunk bent jau "master" ir "pcm" kanalus (spausk M) ir padidink garsą su rodykle į viršų. Įšeik su ESC ir įvesk komandą alsactl store tam, kad išsaugotum nustatymus. Pridėk alsa prie savo demonų /etc/rc.conf byloje ( DEAMONS=(syslog-ng network ... alsa ) ) ir tada vos tik kompiuteriui įsijungus garsas bus valdomas ir nereiks daugiau vesti komandų.

CPU dažnio mažinimas

Nauji CPU gali sumažinti savo dažnį ir darbinę įtampą ir taip taupyti energiją ir mažinti triukšmą. Tam kad tai būtų realizuota mūsų sistemoje įrašom:

pacman -S cpufrequtils

ir pridedam cpufreq prie demonų /etc/rc.conf. Redaguojam nustatymų bylą /etc/conf.d/cpufreq ir keičiam:

governor="conservative"

Taip CPU dažnis automatiškai padidinamas tada kai to reikia. Suderinam min_freq ir max_freq taip, kad atitiktų CPU techninius duomenis. Pridedam modulius prie /etc/rc.conf modulių eilutės (pvz.: speedstep_centrino jei turim Pentium M procesorių arba powernow-k8 jei turim Athlon 64). Užkraunam modulį su:

modprobe <modulname> 

Ir paleidžiam cpufreq su:

/etc/rc.d/cpufreq start

Nešiojamiems kompiuteriams

ACPI gali praversti jei ketini naudoti tokias funkcijas kaip "sleep" ir pan. Taigi instaliuojam acpid:

pacman -S acpid

ir pridedam jį prie demonų /etc/rc.conf (acpid). Paleidžiam su:

/etc/rc.d/acpid start

Dar gera mintis yra instaliuoti powersave ir priedėti prie demonų byloje /etc/rc.conf (powersaved). Paleidžiam jį su:

/etc/rc.d/powersaved start

Daugiau informacijos šia tema, anglų kalba čia

Xorg instaliavimas ir konfigūravimas

Dabar instaliuosim Xorg. Jo mums reiks jei norėsim grafinės aplinkos. Rašom matyt jau žinot ką jei skaitot iš eilės:

pacman -S xorg xorg-server

ir įvedam Y. Dabar turim pagrindą kurio reikia norint paleisti X Serverį. Dabar tau reiktų dar ir vaizdo plokštės draiverių (kurie gaunami taip xf86-video-<name>). jei nori sužinot koks pasirinkimas tai:

pacman -Ss xf86-video | less

Jei nežinai kokia pas tave vaizdo plokštė tai gali sužinoti taip:

lspci | grep VGA

Dabar vesk Xorg -configure ir sukursi savo pradinę X konfiguraciją. jei nori ją išmėginti instaliuok xterm ir twm su:

pacman -S xterm xorg-twm

Perkelk xorg.conf.new (mv /root/xorg.conf.new /etc/X11/xorg.conf) ir spausk startx. kai jau norėsi išeiti tai: Ctrl+Alt+Backspace. Tada galbūt norėsi šį bei ta pakeisti savo xorg.conf byloje.

Išsamiais instrukcijas anglų kalba gali rasti čia

Klaviatūros išdėstymo keitimas

Tu tikriausiai norėsi pakeisti klaviatūros išdėstymą. Jei nori tai padaryti redaguok savo /etc/X11/xorg.conf ir pridėk tokias eilutes (keyboard0) (čia pridedam vokišką ir jokių mirusių mygtukų, žinau, tai niekam tikęs pvz.).

    Option     "XkbLayout"   "de"
    Option     "XkbVariant"  "nodeadkeys"

Pelės derinimas

Jei ratukas neveik ir nori, kad veiktų pridėk tai į (mouse0):

    Option   "ZAxisMapping" "4 5 6 7"

Naudojam firminius draiverius (Nvidia, Ati)

Nvidia

Instaliuojam su:

pacman -S nvidia

Redaguojam /etc/X11/xorg.conf įrangos skiltį pakeisdami "nv" į "nvidia". O jei jum reik DRI dar įvedat tai:

Section "DRI"
    Mode  0666
EndSection

Dar kai kurie naudingi arba gal neveikiantys pakeitimai kuriuos galit išmėgint jei neturit ką veikt:

    Option     "RenderAccel" "true"
    Option     "NoLogo" "true"
    Option     "AGPFastWrite" "true"
    Option     "EnablePageFlip" "true"

Tai pridedama į modulių skiltį:

Load "glx"

Įvesk 'modprobe nvidia tam, kad įjungtum draiverius ir išmėgink savo darbo rezultatą su startx.

Išsamios intrukcijos naglų kalba čia

ATI

ATI savininkai gali rinkis iš dviejų. Kuris geriau? - abu blogi :)

Taigi instaliuojam:

pacman -S ati-fglrx

Ir paleidžiam aticonfig įrankį su kuriuo suredaguojamas xorg.conf.

ARBA

pacman -S xf86-video-ati

Išsamios instrukcijos anglų kalba čia.

Grafinės aplinkos instaliavimas ir konfigūravimas

Pasirinkti grafinę aplinką yra labai sunku nes tikrai yra iš ko rinktis. Jei neturi jokio supratimo apie jas, tai esminiai punktai pagal kuriuos gali rinktis:

 • Jei nori darbastalio su gausybe funkcijų ir grafinių pagražinimų ir kažko tokio kaip Windows, KDE tau patiks.
 • Jei nori darbastalio su gausybe funkcijų ir grafinių pagražinimų, bet labiau orginalaus tai tau turėtų patikti GNOME.
 • Jei nori greitesnio darbastalio kuris mažai apkrauna kompiuterį, bet turi daug funkcijų tai xfce4.
 • Jei lengvumas, greitis, paprastumas, galimybė keisti ir valdyti viską tau svarbi tai Openbox, Fluxbox ar Fvwm2. Tai derinasi su bendra Archlinux idėja, bet tai nereiškia, kad butinai turi rinktis tai.
 • Jei nori kažko labai neįprasto ir atrodančio netikėtai, bet kartu greito ir lengvo rinkis Ion, Wmii arba Dwm.

Šriftų instaliavimas

pacman -S ttf-ms-fonts ttf-dejavu ttf-bitstream-vera

Gnome

Apie Gnome

GNOME tai du dalykai. Visų pirma tai grafinė aplinka ir antra GNOME kūrimo platforma su kuria galima integruoti programas į darbastalį. Jei turite P4 ir 256 Mb RAM ar galingesnį kompiuterį tai GNOME tikriausiai ir yra ta grafinė aplinka kurios jums reikia. Tai labiausiai išbaigta tiek grafiniu tiek patogumo požiūriu aplinka. Ir kartu ji siūlo iškirtinumą būdama palyginus mažai panaši į windows darbastalį. Minusas tai gan dideli sisteminiai reikalavimai.

Instaliavimas

Įvedam:

pacman -S gnome

Arba jei norim su visokiais priedais tai galim:

pacman -S gnome-extra

Geriausia rinktis viską. Dar galbūt norėsite vos tik įjungę kompiuterį neatsidurti koncolėje tokiu atvėju jums reik gdm. instaliuojam ji:

pacman -S gdm

Išbandom su:

/etc/rc.d/gdm start

Jei viskas veikia pridėk jį prie demonų į /etc/rc.conf.

Tau dar reiks redaktoriaus ir terminalo veikiančio GNOME aplinkoje:

pacman -S geany gnome-terminal

Išamios instrukcijos anglų kalba čia

pagražinimas

Jei GNOME neatrodo labai gražiai reik temų (skinų). Pvz.:

pacman -S gtk-engine-murrine

Ir aktyvuok ją per: System->Preferences->Theme. Tu daugiau temų ir visko ko reikia pagražinimui gali rasti čia

KDE

Apie KDE

KDE tai dar viena grafinė aplinka. Ji kitokia nei GNOME, bet turi tą patį minusą: reiklumą sistemai. Jei nepatiko visgi GNOME galima tada ir KDE išmėginti.

Instaliavimas

pacman -S kde

Pasirenkam viską. Tada instaluojam kdm, kuris tai praktiškai tas pat kaip gdm.

pacman -S kdm

Išbandom jį su:

/etc/rc.d/kdm start

Ir jei veikia pridedam prie demonų, kaip visad /etc/rc.conf.

Daugiau informacijos anglų kalba čia.

Xfce

About Xfce

Xfce puikia tiks senesniems kompiuteriams - ji paprasta ir greita. Kartu turi daugybę funkcijų ir funkcionalumu nuo GNOME ar KDE beveik neatsilieka.

Instaliavimas

pacman -S xfce4 xfce4-goodies 

Dar gali praversti gdm (žr. GNOME ir jį reik instaliuoti pirmiau) tada xfce atsiras kaip nauja sesija. Arba tiesiog komanda paleidimui is koncolės:

startxfce4

Išsamios anstrukcijos anglų kalba čia

*box

Fluxbox

Tai itin greitas, lengvas, mažai sistemą apkraunantis ir paprastai konfiguruojamas darbastalis su patogiu meniu, iššaukiamu dešniu pelės paspaudimu, kurį nesunku keisti pagal savo poreikius. Kartu galima keisti stilius kurių yra daugybė.

Instaliuojam:

pacman -S fluxbox fluxconf menumaker

Jei naudoji gdm/kdm fluxbox sesija turėtų ten automatiškai atsirasti. Arba redaguojam ~/.xinitrc (as user) į:

exec startfluxbox 

tam kar įkeltume fluxbox į savo startx komandą.

Daugiau informacijos anglų kalba čia

Openbox

Openbox Dar vienas iš *box serijos. Su tais pačiais privalumais. Instaliuojam su:

pacman -S openbox obconf menumaker

Po instaliacijos gausim žinutę perkelti tam tikras bylas taip ir padarom:

mkdir -p ~/.config/openbox/
cp /etc/xdg/openbox/rc.xml ~/.config/openbox/
cp /etc/xdg/openbox/menu.xml ~/.config/openbox/

Byloje "rc.xml" yra nustatymai (arba gali naudoti OBconf). "menu.xml" Gali keisti meniu.

Redaguojam ~/.xinitrc (as user) į:

exec openbox 

tam kar įkeltume openbox į savo startx komandą.

Naudingos programos:

 • pyPanel
 • feh
 • Rox

Daugiau informacijos anglų kalba čia

fvwm2

Instaliuojam:

pacman -S fvwm 

fvwm bus automatiškai pridėtas prie kdm/gdm sesijų. Kitu atvėju dedam

exec fvwm 

į savo naudotojo .xinitrc (~/.xinitrc).

Naudingos programos

Čia apžvelgsime keletą naudingų programų kurios praverčia kasdien.

Internetas

Firefox ir Thunderbird yra geros programos interneto naršymui ir elektroninio pašto tvarkymui. Jei naudoji GNOME tai epiphany ir evolution, o jei KDE konqueror ir kmail gali rinktis. Jei nori gali naudoti Opera ir įvairias tekstines naršymo programas, kaip pavyzdžiui links kuri veikia ir tiesiai iš koncolės. Pidgin (seniau vadinosi Gaim) ir Kopete tai yra žinučių programos geros (messengeriai).

Biuras

Openoffice yra pilnas programų rinkinys biurui (panašus į Microsoft Office).

pacman -S openoffice-base

Abiword yra geras sumažintas variantas jei nesiruošiate dirbti su ofisu daug, bet visgi norėsite atidaryti jo bylas, arba turite intin sena kompiuterį, gnumeric tai dar viena programa panaši į MS Exel. KOffice yra dar vienas biuro programų rinkinys skirtas KDE. Gimp tai paveikslėlių redaktorius panašus į Adobe Photoshop. Inkscape irgi gali būti naudinga dirbant su grafika. ir dar arch linux turi visą rinkinį LaTeX-Programms.

Bylų tvarkyklės

Tikriausiai norėsite turėti bylų tvarkimo įrankį su windows stiliaus "folderiais", šiukšliadėže ir pan. Tai galite naudoti XFE, jis labai primena MS-Explorer ir windows naudotojai jausis kaip namie. Dar galite naudoti EmelFM jis kiek primena DOS skirtą Norton Commander, bet atsisakyta to mėlynos lentelės stiliaus. Kiti:

 • FDclone - veikia ir trminale
 • Midnight Commander - norton comander klonas
 • FileRunner
 • Gentoo - niekaip nesusijęs su Linux distribucija tuo pat vardu
 • GNOME Commander
 • Krusader - skirtas KDE
 • Worker
 • Desktop File Manager
 • TKDesk
 • ROX-Filer

Multimedia

Video grotuvai

VLC

VLC Player yra multimedijos grotuvas skirtas Linux sistemai. Paskutiniu metu jis populiarėja ir windows sistemose.

pacman -Sy vlc

Mplayer

MPlayer yra dar vienas multimedijos grotuvas skirtas Linux sistemai. Jei nori instaliuoti jį:

pacman -Sy mplayer

Jis dar turi priedą leidžiatį žiūrėti bylas per interneto naršyklę. Jei nori tą priedą instaliuoti tai:

pacman -Sy mplayer-plugin

Be to mplayer veikia ir tiesiai iš koncolės, todėl jį gali rinktis jei nekėtini naudoti grafinės aplinkos, bet visgi norėsi tarkim leisti mp3 bylas.

Totem

Daugiausia filmams žiūrėti skirtas grotuvas.

pacman -S totem

Kaffeine

Dar vienas grotuvas skirtas KDE. Instaliuojam jį taip:

pacman -Sy kaffeine

Audio grotuvai

Skirti Gnome

Banshee, Quodlibet, Exaile, Rhythmbox, Listen: tavo laisvė rinktis.

Veikiantys koncolėje

Moc ir mpd.

kiti veikiantys grafinėje aplinkoje

Xmms, audacious, bmpx.

Turintys galingas redagavimo finkcijas

Audacity

Kodekai ir kiti pagalbiniai dalykai

DVD

gali naudoti totem-xine, mplayer arba kaffeine jei nori =i8r4ti dvd. Tau dar reiks libdvdcss kuris nėra labai legalus, bet kam tai rūpi.

Flash

Jei nori matyti flach animacijas tai:

pacman -S flashplugin

Quicktime

Quicktime ir kiti kodekai:

pacman -S codecs

Realplayer

Realplayer 10 gali gauti iš čia

CD and DVD "kepimas"

Brasero, k3b, cdrecord, graveman ir kitos programos gali būti tam panaudotos.


Skaitmeninės kameros, naujausi telefonai grotuvai

Dauguma tokių įrenginių gali veikti USB rato principu. Jei taip yra tai nieko daryti nereikia tiesiog prijungiam įrenginį ir atliekam reikiamas operacijas su bylomis. Kai kurios senos kameros naudoja ptp (Picture Transfer Protocol) kuriam reikia specialios programinės įrangos Gphoto2 leidžia turėti tokią įrangą koncolėje. Digikam tai suteikia KDE aplinkai. Gthumb ir gtkam leidžia naudoti tokią įrangą be to turi patogią grafinę sąsają. Į Creative kurtus grotuvus (Zen, zen micro, zen photo, jukebox...) galima įkelti dainas su Gnomad įrankiu.

USB raktai

USB raktai veikia be jokių papildomų derinimų ir atsiranda kaip naujas įrenginys (/dev/sdX). Jei naudoji KDE arba Gnome tu gali naudoti dbus ir hal (pridėdamas juos prie demonų byloje /etc/rc.conf) ir tuomet raktas bus automatiškai prijungiamas, nereikės įvesti komandos mount. Kitoms grafinėsms aplinkoms gali padėti ivman.

Floppy

Manau pastebėjote, jog kraunantis HAL, nepasikrauna "flopikų" įrenginys. Visko ko jums reiks tai įdėti reikiamą modulį į /etc/rc.conf

Atsidarome /etc/rc.conf root teisėmis su patinkama naršykle(nano, kwrite, gedit ir t.t.)

HARDWARE gale prirašome eilutę:

modprobe floppy

Jei naudojate savo flopiką retai, tiesiog, kada jį naudosite, konsolėje rašykite šią komandą(modprobe floppy)

Sistemos priežiūra

Pacman

Pacman yra paketų valdymo programa kuri gali parsiūsti instaliuoti ir atnaujinti paketus, sutvarkyti jų priklausomybės klausimus. Tai pat su pagalbiniais yrankiais nesunku sukurti savo paketus skirtus pacman. Tuos paketus galima įdėti i AUR (http://aur.archlinux.org/) ir taip nesunkiai pasidalinti su visais.

Išsamus pacman aprašymas anglų kalba čia.

Naudingos komandos

Norint sulyginti turimus paketus su naujausiais vedam (tai reikėtų padaryti kiekvieną kart priš ką nors instaliuojant arba norint atnaujinti sistemą):

pacman -Sy


Norint instaliuoti vieną ar kelis paketus vedam (instaliuoja ir nuo jų priklausomus paketus):

pacman -S paketasA paketasB


Norint pašalinti paketą ir palikti visus nuo jo priklausomus paketus vedam:

pacman -R paketas

Norint pašalinti paketą ir visus nuo jo priklausomus paketus kurie nepriklausomi nuo daugiau jokių paketų vedam:

pacman -Rs paketas


Norėdami atnaujinti sistemą vedam:

pacman -Su


Norėdami ieškoti tam tikro paketo duomenų bazėje vedame:

pacman -Ss paieškos_žodis

Tolesnė informacija

Daugiau informacijos galite rasti namų puslapis, wiki, forumas, IRC ar pašto sąrašas.