Beginners' Guide/Preparation (Česky)

From ArchWiki
Jump to: navigation, search

zh-CN:Beginners' Guide/Preparation zh-TW:Beginners' Guide/Preparation

Tip: Tato stránka je součástí několikastránkového článku Beginners' Guide (Česky). Klikněte zde, pokud byste raději chtěli číst celý článek vcelku.

Tento článek Vás provede procesem instalace Arch Linuxu pomocí Arch Install Scripts. Před instalací si prosím pročtěte často kladené otázky.

Komunitou spravovaná ArchWiki je primárním zdrojem, na který byste se měli obrátit v případě problémů. IRC kanál (irc://irc.freenode.net/#archlinux) a fórum jsou také výbornými zdroji, pokud odpověď nelze najít jinde. V souladu s Arch Way Vás nabádáme, abyste použili příkaz man příkaz pro přečtení manuálové stránky jakéhokoliv příkazu, se kterým nejste obeznámeni.

Příprava

Note: Pokud chcete instalovat z existující instalace libovolné GNU/Linux distribuce, přečtěte si prosím tento článek. Tohle může být užitečné obzvláště pokud plánujete instalovat Arch vzdáleně pomocí VNC nebo SSH. Pokud plánujete vzdálenou instalaci pomocí SSH, přečtěte si prosím Install from SSH pro dodatečné tipy.

Systémové požadavky

Arch Linux by měl běžet na libovolném i686 kompatibilním stroji s alespoň 64 MB RAM. Základní instalace se všemi balíčky ze skupiny base zabere asi 500 MB místa na disku. Pokud pracujete s omezeným diskovým prostorem, velikost instalace může být podstatně osekána, ale musíte vědět, co děláte.

Vypalte nebo zapište nejnovější instalační médium

Nejnovější vydání instalačního média lze získat ze stránky Download. Poznamenejme, že jediný ISO obraz podporuje 32 i 64-bit architektury. Nový ISO obraz je vydáván přibližně jednou za měsíc a je doporučeno použít vždy nejnovější ISO obraz.

  • Vypalte ISO obraz na CD nebo DVD pomocí Vámi preferovaného software.
Note: Kvalita optických mechanik a disků samotných se velmi liší. Obecně je doporučeno použít nižší rychlost zápisu pro spolehlivá vypálení. Pokud zaznamenáte neočekávané chování disku, zkuste vypálit obraz nejnižší možnou rychlostí.

Instalace po síti