Beginners' Guide/Preparation (Česky)

From ArchWiki
< Beginners' Guide
Revision as of 08:02, 14 July 2013 by Lahwaacz (talk | contribs) (finished translation)
Jump to: navigation, search

zh-CN:Beginners' Guide/Preparation zh-TW:Beginners' Guide/Preparation

Tip: Tato stránka je součástí několikastránkového článku Beginners' Guide (Česky). Klikněte zde, pokud byste raději chtěli číst celý článek vcelku.

Tento článek Vás provede procesem instalace Arch Linuxu pomocí Arch Install Scripts. Před instalací si prosím pročtěte často kladené otázky.

Komunitou spravovaná ArchWiki je primárním zdrojem, na který byste se měli obrátit v případě problémů. IRC kanál (irc://irc.freenode.net/#archlinux) a fórum jsou také výbornými zdroji, pokud odpověď nelze najít jinde. V souladu s Arch Way Vás nabádáme, abyste použili příkaz man příkaz pro přečtení manuálové stránky jakéhokoliv příkazu, se kterým nejste obeznámeni.

Příprava

Note: Pokud chcete instalovat z existující instalace libovolné GNU/Linux distribuce, přečtěte si prosím tento článek. Tohle může být užitečné obzvláště pokud plánujete instalovat Arch vzdáleně pomocí VNC nebo SSH. Pokud plánujete vzdálenou instalaci pomocí SSH, přečtěte si prosím Install from SSH pro dodatečné tipy.

Systémové požadavky

Arch Linux by měl běžet na libovolném i686 kompatibilním stroji s alespoň 64 MB RAM. Základní instalace se všemi balíčky ze skupiny base zabere asi 500 MB místa na disku. Pokud pracujete s omezeným diskovým prostorem, velikost instalace může být podstatně osekána, ale musíte vědět, co děláte.

Vypalte nebo zapište nejnovější instalační médium

Nejnovější vydání instalačního média lze získat ze stránky Download. Poznamenejme, že jediný ISO obraz podporuje 32 i 64-bit architektury. Nový ISO obraz je vydáván přibližně jednou za měsíc a je doporučeno použít vždy nejnovější ISO obraz.

  • Vypalte ISO obraz na CD nebo DVD pomocí Vámi preferovaného software.
Note: Kvalita optických mechanik a disků samotných se velmi liší. Obecně je doporučeno použít nižší rychlost zápisu pro spolehlivá vypálení. Pokud zaznamenáte neočekávané chování disku, zkuste vypálit obraz nejnižší možnou rychlostí.

Instalace po síti

Místo zápisu instalačního média na CD, DVD nebo flash disk, můžete alternativně nabootovat ISO obraz přes síť. To funguje dobře, pokud již máte nastaven server. Přečtěte si prosím tento článek pro více informací, a poté přeskočte na Bootování instalačního média.

Instalace ve virtuálním stroji

Instalace ve virtuálním stroji je dobrým způsobem, jak se seznámit s Arch Linuxem a jeho instalací bez opouštění současného operačního systému a přerozdělování oddílů na disku. Také umožní mít tohoto průvodce otevřeného v prohlížeči během instalace. Někteří uživatelé ocení mít nezávislý systém Arch Linux ve virtuálním stroji pro testovací účely.

Příklady virtualizačního software jsou VirtualBox, VMware, QEMU, Xen, Varch a Parallels.

Přesná procedura přípravy virtuálního stroje závisí na použitém software, ale obecně se drží těchto kroků:

  1. Vytvořit obraz virtuálního disku pro operační systém.
  2. Správně nastavit parametry virtuálního stroje.
  3. Nabootovat stažený ISO obraz pomocí virtuální CD mechaniky.
  4. Přeskočit na Bootování instalačního média.

Následující články (anglicky) mohou být užitečné:

Bootování instalačního média

Nejprve musíte změnit pořadí bootování v BIOSu Vašeho počítače. Během POST fáze musíte zmáčknout určitou klávesu (obvykle Delete, F1, F2, F11 nebo F12). Poté v menu vyberte Boot Arch Linux a zmáčkněte Enter.

Po nabootování do instalačního prostředí je Váš shell Zsh, který poskytuje pokročilé Tab doplňování (Tab completion) a další funkce jako součást grml konfigurace.

Testování, jestli jste nabootovali pomocí UEFI

Pokud Vaše základní deska podporuje UEFI a pokud je UEFI povolen (a preferován oproti BIOS), instalační CD/USB automaticky spustí Arch Linux jádro (EFISTUB pomocí Gummiboot Boot Manager). Pro zkontrolování, zda jste nabootovali pomocí UEFI, stačí zkontrolovat, zda byl adresář /sys/firmware/efi vytvořen:

# ls -1 /sys/firmware/efi

Problémy při bootování

  • Pokud máte integrovanou grafickou kartu Intel a obrazovka při bootování zčerná, pravděpodobně se jedná o problém s Kernel Mode Setting. Možným řešením může být rebootování a zmáčknutí e nad volbou, kterou chcete bootovat (i686 nebo x86_64). Na konec řetězce přidejte nomodeset a zmáčkněte Enter. Alternativně můžete zkusit video=SVIDEO-1:d, což nezakáže Kernel Mode Setting. Také můžete zkusit i915.modeset=0. Vizte Intel (Česky) pro více informací.
  • Pokud obrazovka nezčerná a bootovací proces se zasekne při zavádění jádra, zmáčněte Tab nad volbou v menu, připište acpi=off na konec řetězce a zmáčkněte Enter.