Difference between revisions of "Beginners' Guide/Preparation (Polski)"

From ArchWiki
Jump to: navigation, search
(wikify some external links, use https for archlinux.org)
(Dodano informację o standardowym shellu w trybie live, tłumaczenie sekcji 'Testing if you are booted into UEFI mode', poprawiono literówki.)
Line 23: Line 23:
 
===Ściągnij ostatni obraz instalacyjny===
 
===Ściągnij ostatni obraz instalacyjny===
  
Oficjalne obrazy instalacyjne Archa możesz znaleźć [https://archlinux.org/download/ tutaj]. W czasie pisania tego artykułu, ostatnią wersją jest 2012.08.04 i do niej odnosi się ten poradnik. Obrazy testowe również są dostępne i mogą zostać ściagnęte [https://releng.archlinux.org/isos/ stąd] (nie są to oficjalne wydania i nie są oficjalnie wspierane).
+
Oficjalne obrazy instalacyjne Archa możesz znaleźć [https://archlinux.org/download/ tutaj]. W czasie pisania tego artykułu, ostatnią wersją jest 2013.02.01 i do niej odnosi się ten poradnik. Obrazy testowe również są dostępne i mogą zostać ściagnięte [https://releng.archlinux.org/isos/ stąd] (nie są to oficjalne wydania i nie są oficjalnie wspierane). Zauważ, że każdy obraz wspiera architekturę zarówno 32 jak i 64 bitową.
  
 
====Nagraj obraz ISO na CD/DVD lub pendrive====
 
====Nagraj obraz ISO na CD/DVD lub pendrive====
Line 66: Line 66:
  
 
{{Note|Użytkownicy chcący przeprowadzić instalację Arch Linuksa zdalnie poprzez połączenie [[SSH_(Polski)|SSH]] powinni umożliwić połączenie bezpośrednio ze środowiskiem live CD. Więcej informacji znajdziesz w artykule [[Install from SSH_(Polski)|Instalacja przez SSH]].}}
 
{{Note|Użytkownicy chcący przeprowadzić instalację Arch Linuksa zdalnie poprzez połączenie [[SSH_(Polski)|SSH]] powinni umożliwić połączenie bezpośrednio ze środowiskiem live CD. Więcej informacji znajdziesz w artykule [[Install from SSH_(Polski)|Instalacja przez SSH]].}}
 +
 +
Po uruchomieniu środowiska live z wybranego medium dostępną powłoką jest [[Zsh_(Polski)|Zsh]]; pozwala to na zaawansowane autouzupełnianie z wykorzystaniem klawisza {{Keypress|Tab}}, jak również na dostęp do innych funkci będących częścią [http://grml.org/zsh/ grml config].
 +
 +
=====Uruchamiane systemu w trybie UEFI=====
 +
 +
Jeżeli posiadasz płytę główną z [[UEFI]], a tryb UEFI jest włączony (i używany zamiast BIOS), z CD/USB automatycznie uruchomi się jądro Arch Linux (EFISTUB via Gummiboot Boot Manager). By sprawdzić, czy wykonujesz uruchomienie z trybem UEFI, wczytaj moduł {{ic|efivars}} do jądra (przed wykonaniem chroot) i sprawdź, czy pojawiły się pliki w {{ic|/sys/firmware/efi/vars/}}:
 +
 +
# modprobe efivars      # przed wykonaniem chroot
 +
# ls -1 /sys/firmware/efi/vars/
 +
 +
{{Note|Moduł jądra {{ic|efivars}} wykrywa i tworzy UEFI Runtime Variables w {{ic|/sys/firmware/efi/vars}}. Ten moduł '''nie jest''' ładowany automatycznie podczas procesu uruchamiania, a dopóki moduł jest wczytany, a system uruchomiony z wykorzystaniem UEFI '''bez''' parametru {{ic|noefi}}, żaden plik nie istnieje w {{ic|/sys/firmware/efi/vars}}. Te pliki są później używane i modyfikowane przez {{ic|efibootmgr}}, by dodać wpisy bootloadera do boot menu UEFI. W trybie BIOS, modprobe nie zwróci żadnego błędu dotyczącego modułu efivars. Prawidłowym sposobem na wykrycie uruchomienia w trybie UEFI jest sprawdzenie, czy zostały utworzone pliki w {{ic|/sys/firmware/efi/vars}} .}}
  
 
=====Możliwe problemy z uruchomieniem instalacji=====
 
=====Możliwe problemy z uruchomieniem instalacji=====

Revision as of 10:51, 3 March 2013

zh-CN:Beginners' Guide/Preparation

Tip: To część wielostronicowego artykułu Przewodnik Początkującego. Kliknij tutaj jeśli wolisz czytać przewodnik w całości.

Przygotowanie

Note: Jeśli chcesz przeprowadzić instalację z poziomu działającej dystrybucji GNU/Linux lub LiveCD, zobacz ten artykuł po instrukcje, jak to zrobić. Może to być przydatne przy instalacji Archa zdalnie przez VNC lub SSH. Ten artykuł dotyczy tradycyjnej instalacji.

Ściągnij ostatni obraz instalacyjny

Oficjalne obrazy instalacyjne Archa możesz znaleźć tutaj. W czasie pisania tego artykułu, ostatnią wersją jest 2013.02.01 i do niej odnosi się ten poradnik. Obrazy testowe również są dostępne i mogą zostać ściagnięte stąd (nie są to oficjalne wydania i nie są oficjalnie wspierane). Zauważ, że każdy obraz wspiera architekturę zarówno 32 jak i 64 bitową.

Nagraj obraz ISO na CD/DVD lub pendrive

  • Nagraj obraz .iso na CD lub DVD używając wybranego oprogramowania.
Note: Jakość napędów optycznych i samych płyt może być bardzo różna. Generalnie, polecane jest nagrywanie z niską prędkością. Niektórzy użytkownicy polecają prędkości tak niskie jak 4x lub 2x. Jeśli doświadczasz nieprzewidzianych zachowań w trakcie instalacji, spróbuj nagrać obraz z najniższą możliwą prędkością.
Note: Jeśli posiadasz płytę główną z UEFI, zobacz to, a także to.

Instalacja po sieci

Zamiast nagrywać obraz na płytę lub pendrive, możesz uruchomić go korzystając z sieci. Jest to dobry sposób, jeśli posiadasz już skonfigurowany serwer. Zobacz ten artykuł, potem postępuj według Uruchom instalator Arch Linuksa.

Instalacja w maszynie wirtualnej

Instalacja w maszynie wirtualnej to dobry sposób na zaznajomienie się z Arch Linuksem i jego instalacją bez usuwania obecnego systemu operacyjnego i partycjonowania dysku. Pozwala także na pozostawienie Beginner's Guide otwartego w przeglądarce podczas instalacji. Część użytkowników może uważać za przydatne, posiadanie niezależnego systemu Arch Linux w maszynie wirtualnej do celów testowych.

Przykładowe programy do wirtualizacji to VirtualBox, VMware, QEMU, Xen, Varch, Parallels.

Dokładny proces przygotowania maszyny wirtualnej zależy od programu, jednak generalnie następujące kroki powinny być wykonane:

  1. Stwórz obraz dysku, który będzie przechowywał system.
  2. Poprawnie skonfiguruj maszynę wirtualną.
  3. Uruchom ściągnięty obraz .iso korzystając z wirtualnego napędu CD.
  4. Postępuj według Uruchom instalator Arch Linuksa.

Następujące artykuły mogą być pomocne:

Uruchom instalator Arch Linuksa

Po pierwsze, możliwe, że będziesz musiał(a) zmienić kolejność uruchamiania w BIOSie komputera. Aby to zrobić, musisz nacisnąć przycisk (zwykle Template:Keypress, Template:Keypress, Template:Keypress, Template:Keypress lub Template:Keypress) podczas fazy POST (Power On Self-Test) uruchamiania. Następnie, wybierz "Boot Arch Linux" z menu i naciśnij Template:Keypress by rozpocząć instalację.

Note: Podstawowa instalacja wymaga 64 MB pamięci RAM.
Note: Użytkownicy chcący przeprowadzić instalację Arch Linuksa zdalnie poprzez połączenie SSH powinni umożliwić połączenie bezpośrednio ze środowiskiem live CD. Więcej informacji znajdziesz w artykule Instalacja przez SSH.

Po uruchomieniu środowiska live z wybranego medium dostępną powłoką jest Zsh; pozwala to na zaawansowane autouzupełnianie z wykorzystaniem klawisza Template:Keypress, jak również na dostęp do innych funkci będących częścią grml config.

Uruchamiane systemu w trybie UEFI

Jeżeli posiadasz płytę główną z UEFI, a tryb UEFI jest włączony (i używany zamiast BIOS), z CD/USB automatycznie uruchomi się jądro Arch Linux (EFISTUB via Gummiboot Boot Manager). By sprawdzić, czy wykonujesz uruchomienie z trybem UEFI, wczytaj moduł efivars do jądra (przed wykonaniem chroot) i sprawdź, czy pojawiły się pliki w /sys/firmware/efi/vars/:

# modprobe efivars       # przed wykonaniem chroot
# ls -1 /sys/firmware/efi/vars/
Note: Moduł jądra efivars wykrywa i tworzy UEFI Runtime Variables w /sys/firmware/efi/vars. Ten moduł nie jest ładowany automatycznie podczas procesu uruchamiania, a dopóki moduł jest wczytany, a system uruchomiony z wykorzystaniem UEFI bez parametru noefi, żaden plik nie istnieje w /sys/firmware/efi/vars. Te pliki są później używane i modyfikowane przez efibootmgr, by dodać wpisy bootloadera do boot menu UEFI. W trybie BIOS, modprobe nie zwróci żadnego błędu dotyczącego modułu efivars. Prawidłowym sposobem na wykrycie uruchomienia w trybie UEFI jest sprawdzenie, czy zostały utworzone pliki w /sys/firmware/efi/vars .
Możliwe problemy z uruchomieniem instalacji
  • Jeśli posiadasz chipset graficzny Intela, a obraz staje się pusty podczas uruchamiania, problemem jest prawdopodobnie Kernel Mode Setting (KMS). Możliwym obejściem jest ponowne uruchomienie i naciśnięcie Template:Keypress nad pozycją, którą chcesz uruchomić (i686 lub x86_64). Na końcu linijki dopisz nomodeset i naciśnij Template:Keypress. Alternatywnie, dopisz video=SVIDEO-1:d, jednak ten parametr (jeśli zadziała), nie wyłączy Kernel Mode Setting. Zobacz artykuł Intel po więcej informacji.
  • Jeśli obraz nie staje się pusty, a uruchamianie zatrzymuje się podczas próby ładowania jądra, naciśnij Template:Keypress nad odpowiednią pozycją menu, dopisz acpi=off na końcu linijki i naciśnij Template:Keypress.