Codecs (Česky)

From ArchWiki
Revision as of 21:57, 6 February 2009 by Warriant (talk | contribs) (New page: Category:Audio/Video (Česky) {{i18n_links_start}} {{i18n_entry|Česky|Common codecs (Česky)}} {{i18n_entry|English|Common codecs}} {{i18n_entry|Español|Common codecs (Español)}} {{...)
(diff) ← Older revision | Latest revision (diff) | Newer revision → (diff)
Jump to: navigation, search

Template:I18n links start Template:I18n entry Template:I18n entry Template:I18n entry Template:I18n entry Template:I18n entry Template:I18n entry Template:I18n entry Template:I18n entry Template:I18n links end

Kodeky Gstreamer

Pokud shledáte, že nemůžete přehrávat běžné zvukové (jako třeba MP3) nebo video soubory, možná nemáte nainstalované správné kodeky pro jejich přehrávání. Multimediální přehrávěče používající backend gstreamer (jako třeba Totem) budou schopny přehrát většinu multimediálních souborů po instalaci těchto kodeků:

# pacman -S codecs gstreamer0.10-bad gstreamer0.10-ugly gstreamer0.10-ffmpeg gstreamer0.10-ugly-plugins

V případě, že chcete nainstalovat všechny kodeky pro Gstreamer, můžete použít následující příkaz (za předpokladu, že máte nainstalován awk):

# pacman -Sy codecs `pacman -Ss gstreamer | grep -e '^extra/gstreamer0.10' | awk '{print $1}'`

Užitečné multimediální přehrávače

VLC

Stále můžete shledat, že některé soubory (hlavně video soubory Windows) se v Totemu nepřehrají správně. VLC je víceúčelový multimediální přehrávač, jenž má mnoho vlastních kodeků a může ty záludné video soubory zvládnout, stejně jako DVD filmy s menu.

# pacman -S vlc

MPlayer

Mplayer též přehraje mnoho souborů. Zjišťuji, že občas přehraje věci, které se nepřehrají ve VLC.

# pacman -S mplayer

Je zde také užitečný plugin, který integruje mplayer do webových prohlížečů. Nainstalujete ho pomocí:

# pacman -S mplayer-plugin

Další zdroje

codecs-all z archlinuxfr

Repozitář archlinuxfr poskytuje balíček codecs-all, který se zdá kompletnější než běžný balíček codecs z oficiálních repozitářů Arch Linuxu.

Přehrávání videí s posledními kodeky RealMedia (RV10...RV40)

Přehrávání videí zakódovaných posledními kodeky RealMedia vám pravděpodobně selže, hlavně když přicházejí v exotických formátech jako MKV kontejnery (to jest video soubory *.mkv). FFmpeg oficiálně nepodporuje RV kodeky, ale vypadá to, že se na tom pracuje, jelikož jsou tyto kodeky postupně reverse-engineerovány. Můžete zkusit nainstalovat ffmpegs-svn z AUR.

Další možnost je jít na http://www.mplayerhq.hu/design7/dload.html. Někde vprostřed stránky můžete stáhnout balíčky s binárními kodeky. Zvolte vhodný pro svoji architekturu a stáhněte jej (v čase psaní tohoto článku verze 20071007 obsahuje cook.so, drvc.so a sipr.so). Rozbalte soubory a - jako root - je zkopírujte do /usr/lib/codecs. Pravděpodobně budete muset nechat přepsat stávající soubory.