E17 (Česky)

From ArchWiki
Revision as of 06:21, 27 May 2010 by Stary (talk | contribs)
Jump to: navigation, search

This template has only maintenance purposes. For linking to local translations please use interlanguage links, see Help:i18n#Interlanguage links.


Local languages: Català – Dansk – English – Español – Esperanto – Hrvatski – Indonesia – Italiano – Lietuviškai – Magyar – Nederlands – Norsk Bokmål – Polski – Português – Slovenský – Česky – Ελληνικά – Български – Русский – Српски – Українська – עברית – العربية – ไทย – 日本語 – 正體中文 – 简体中文 – 한국어


External languages (all articles in these languages should be moved to the external wiki): Deutsch – Français – Română – Suomi – Svenska – Tiếng Việt – Türkçe – فارسی

E17 je vývojovou větví 17 (Development Release 17 - DR17) desktopového prostředí Enlightenment.

E17 se v současnosti intenzivně vyvíjí, je ve stádiu pre-alpha. Přestože je docela mladé, je docela stabilní. Mnoho lidí jej denně používá.

Nové verze jsou denně dostupné v SVN. SVN snapshoty jsou také z důvodu snadné instalace dostupné v repozitářích community - instalační instrukce jsou uvedené níže.

Instalace E17 z repozitářů community

 • Nejdříve editujte soubor /etc/pacman.conf a odkomentujte repozitáře community odstraněním znaku # na začátku řádku; mělo by to vypadat nějak takto:
[community]
# Add your preferred servers here, they will be used first
Include = /etc/pacman.d/mirrorlist
 • Nyní synchronizujte pacmana, aby se repozitář community aktivoval:
pacman -Syu
 • Instalujte skupinu e17:
pacman -S e-svn
 • Instalujte moduly a aplikace e17:
pacman -S desktop-file-utils e17-extra-svn
 • Instalujte fonty, aby se zabránilo problémům při prvním spuštění e17:
pacman -S artwiz-fonts ttf-ms-fonts
 • Pokud potřebujete balíček e17, který ještě není dostupný v repozitáři [community], podívejte se, zda není dostupný v repozitáři AUR.

Nyní v souboru ~/.xinitrc povolte spuštění prostředí enlightenment:

...
# exec gnome-session
# exec startkde
# exec startxfce4
# ...or the Window Manager of your choice
exec enlightenment_start

Pokud jako přihlašovací manažer chcete použít entrance (náhradou za KDM/GDM), lze to nastavit v souboru:

 • /etc/rc.conf - přihlašovací manažer bude dostupný pouze po startu systému, nikoliv po stisku kláves CTRL+ALT+BACKSPACE
...
DAEMONS=(... entranced)
...

NEBO v souboru:

 • /etc/inittab - doporučený způsob
...
## Only one of the following two lines can be uncommented!
# Boot to console                     
#id:3:initdefault:                    
# Boot to X11                       
id:5:initdefault:

...

# Example lines for starting a login manager
#x:5:respawn:/usr/bin/xdm -nodaemon
#x:5:respawn:/usr/sbin/gdm -nodaemon
#x:5:respawn:/usr/bin/kdm -nodaemon
#x:5:respawn:/usr/bin/slim >& /dev/null
#x:5:once:/bin/su johndoe -l -c "/bin/bash --login -c startx >/dev/null 2>&1"
x:5:respawn:/usr/sbin/entranced --nodaemon >& /dev/null

Poznámka : e17 je stále ve verzi alfa. Vše nemusí fungovat podle očekávání. Všechny balíčky jsou sice před přidáním do repozitáře [community] otestovány, některé věci mohou i tak přestat fungovat. Je doporučeno ponechat si balíčky z předchozích verzí v počítači, aby byl v případě potřeby možný downgrade.

Pokud nastanou nějaké problémy, lze postupovat následovně: nejdříve si ověřte, zda se problém projevuje i s defaultním tématem. Dále odstraňte adresář ~/.e (nejdříve si udělejte zálohu). Pokud jste našli chybu, ohlašte ji prosím vývojářům. Pokud nemáte jistotu, zda je chyba v softwaru nebo v balíčku, ohlaste ji do [community] bug trackeru.

Častější upgrade balíčků e17

Můžete si svoje vlastní balíčky Arch Linux e17 vytvářet malým skriptem, napsaným v pythonu, který se jmenuje ArchE17. Další informace a download poslední verze: http://dev.archlinux.org/~ronald/e17.html

Instalace E17 pomocí easy_e17.sh

Důvodem pro použití této metody místo dříve zmíněných je možnost větší kontroly nad E17 při aktualizaci. Umožňuje instalovat komponenty z repozitářů E17 bez nutnosti vytváření nových PKGBUILDů pro balíčky. Tento skript umožňuje odinstalovat vše, co bylo jeho pomocí nainstalováno. Další informace viz vlákno na ubuntuforums.org.

Instalace E17 skriptem easy_e17: stáhněte si tarball z AUR, rozbalte jej do nového adresáře, spusťte makepkg. Dále spusťte jako root:

 pacman -U *.pkg.tar.gz.

Zodpovězte několik otázek, potom proběhne instalace. Do souboru .xinitrc je nutné ke spuštění E17 přidat řádek:

exec /opt/e17/bin/enlightenment_start

Doporučuje se do proměnné cesty PATH přidat /opt/e17/bin, aby šlo spouštět programy bez nutnosti zadávat cestu /opt/e17/bin před jejich název: v souboru /etc/profile upravte řádek:

PATH="/bin:/usr/bin:/sbin:/usr/sbin"

na:

PATH="/bin:/usr/bin:/sbin:/usr/sbin:/opt/e17/bin"

Pokud narazíte na nějaké problémy s instalací E17, nejdříve se přesvědčte, zda to není problém závislostí. Pokud ano, doinstalujte závislost a pokračujte v instalaci e17 pomocí příkazu, spuštěného jako root:

easy_e17.sh -i

K instalaci jedné nebo více aplikací z repozitáře E17 svn jednoduše odstraňte jméno programu ze souboru /etc/easy_e17.conf a potom spusťte jako root příkaz (nahraďte jméno a jméno2 jménem programu, který jste odstranili ze souboru easy_e17.conf):

easy_e17.sh -i --only=jméno,jméno2

Update E17 lze provést (bez použití níže uvedeného programu) příkazem, spuštěným jako root:

easy_e17.sh -u

Update_e17.sh

Another package, for OzOs's update_e17.sh script, is helpful when used in conjunction with this script, as it can backup and restore your E17 svn tree (in case there is breakage), as well as roll it back to a specific revision (again, in case of breakage) or even let you know when a new revision has come around on E17's svn tree. See this page for more information on this optional component. To install this, use either of the above methods. The AUR page is located here.

Configuring Entrance

If you installed e17 through easy_e17.sh you have to do some further configurations to get entrance working.

To set up entrance as your login manager proceed as above. The correct path of entranced to be put into Template:Filename is of course

x:5:respawn:/usr/sbin/entranced --nodaemon >& /dev/null

If you want to start entrance as daemon put entranced from Template:Package Official into Template:Filename and add it to your DAEMONS array in Template:Filename.

At first you have to allow authentication via PAM. Therefore get entrance.pam from the Template:Package Official package and store it as Template:Filename.

The following two paragraphs are just background information, skip them if you're in a hurry.

Now the launching and the user authentication should work correctly. But as you'll notice after authentication entrance will fade out and come right back. The reason is that we didn't tell entrance what to launch after authentication. This is done through the file Template:Filename (can be set at compile time by ENTRANCE_XSESSION) and the .desktop files in your xsessions directories. The following xsessions directories are scanned by entrance: Template:Filename (set at compile time by ENTRANCE_SESSIONS_DIR), Template:Filename and all xsessions directories in your $XDG_DATA_DIRS.

Entrance allows you to choose between multiple sessions which are can be configured via the .desktop files in the xsessions directories. After entrance authenticated the user correctly it executes this file and passes it a string as command line argument. If you chose Default as session it is just an empty string or "default" whereas the Failsafe session passes "failsafe". For any other session it's the exec line of the .desktop file of your session.

So we have to configure your X11 sessions. At first create Template:Filename and make it executable

touch /etc/X11/Xsession
chmod +x /etc/X11/Xsession # this is important!

I use a modified version of KDM's Xsession script (got the base version from gentoo bug tracker): Template:File

That's it the next reboot should bring entrance up and after authentication the Default session should bring you into E.

Installing Themes

More themes to customize the look of e17 are available from exchange.enlightenment.org. Make sure you also check out e17-stuff.org.

You can install the themes (coming in .edj format) from the configuration dialog.

You can also change the theme for the etk toolkit (the one which is used by exhibit). You can start the dialog to change the etk toolkit by starting /usr/bin/etk_prefs

e17-themes (aur package), can automate the download and install of lots of themes from exchange.enlightenment.org

Troubleshooting

 • If X complains about X cursors not being available, get the package 'libxcursor'.
 • If screenlock does not accept your password add the following to /etc/pam.d/enlightenment:
auth required pam_unix_auth.so

External Links