Difference between revisions of "Full system backup with rsync (Česky)"

From ArchWiki
Jump to: navigation, search
m
Line 1: Line 1:
[[Category:System recovery (English)]]
+
[[Category:Česky]]
[[Category:HOWTOs_(English)]]
+
[[Category:System recovery (Česky)]]
 +
[[Category:HOWTOs_(Česky)]]
 +
 
 +
{{i18n|Full System Backup with rsync}}
 +
 
 
Tento [[rsync]] skript umožňuje vytvoření kompletní zálohy napříč systémy souborů. Je nastaven tak, že kopie (záloha) zahrnuje nedotčené bootovací schopnosti, volitelně lze vyloučit určité vybrané soubory.
 
Tento [[rsync]] skript umožňuje vytvoření kompletní zálohy napříč systémy souborů. Je nastaven tak, že kopie (záloha) zahrnuje nedotčené bootovací schopnosti, volitelně lze vyloučit určité vybrané soubory.
  

Revision as of 17:24, 6 February 2011


This template has only maintenance purposes. For linking to local translations please use interlanguage links, see Help:i18n#Interlanguage links.


Local languages: Català – Dansk – English – Español – Esperanto – Hrvatski – Indonesia – Italiano – Lietuviškai – Magyar – Nederlands – Norsk Bokmål – Polski – Português – Slovenský – Česky – Ελληνικά – Български – Русский – Српски – Українська – עברית – العربية – ไทย – 日本語 – 正體中文 – 简体中文 – 한국어


External languages (all articles in these languages should be moved to the external wiki): Deutsch – Français – Română – Suomi – Svenska – Tiếng Việt – Türkçe – فارسی

Tento rsync skript umožňuje vytvoření kompletní zálohy napříč systémy souborů. Je nastaven tak, že kopie (záloha) zahrnuje nedotčené bootovací schopnosti, volitelně lze vyloučit určité vybrané soubory.

Tento postup má výhody před pouhým zkopírovaním osobních dat s vynechávním systémových souborů. Pokud se systém nějak poruší na hlavním oddílu, překonání problému znamená nabootování ze zálohy v porovnání s identifikací a reinstalací postižených programů.

Instrukce byly převzaty z z toho přízpěvku ve fóru.

Soubory

Jsou potřeba dvě věci: zálohovací skript a soubor uvědějící, které soubory zahrnout/nezahrnout ze zdroje zálohy.

Zálohovací skript

Tento skript je velmi jednoduchý; používá rsync v archivním režimu, přičemž je zajištěno, že symbolické odkazy, zařízení, práva a vlastnictví aj. jsou zachovány. Vyloučeny jsou soubory odpovídající vzorům ze seznamu co zahrnout/co vyloučit.

Uložte ho jako Template:Filename a nastavte mu atribut spustitelnosti: Template:File

Zdroj zálohy; Template:Codeline
V tomto případě se provádí záloha celého kořenu (root).
Kam zálohovat; Template:Codeline1
Předává se jako parametr skriptu; např. Template:Filename
Co zahrnout/nezahrnout; Template:Codeline
Tento příklad používá Template:Filename.

Seznam toho, co zahrnout/nezahrnout

Jelikož může být obtížné určit, které soubory budou v tomto seznamu, uvádím zde typický zálohovací příklad, který nezahrnuje běžné soubory, které nejsou třeba zázálohovat, jako většina Template:Filename. Poznámka: specifikace každého žádaného souboru nebo adresáře v Template:Codeline není třeba; tato sekce pouze slouží jako filter pro specifikaci Template:Codeline. Tento soubor je tradičně ve formátu co zahrnout/co nezahrnout programu rsync.

Uložte následující jako Template:Filename: Template:File

Vyloučit
Obsah systémových adresářů; Template:Filename, Template:Filename, Template:Filename a Template:Filename je vyloučen, protože je vytvářen systémem při startu, zatímco tyto adresáře je třeba zachovat, jelikož nejsou vytvářeny při startu. Nakonec, všechny Template:Filename instance jsou vynechány, protože jsou specifické pro oddíl. Pro Archlinux Template:Filename mohou být rovněž vynechány. To může ušetřit dost času při každém zálohování, jelikož adresář obsahuje hodně malých souborů, které mají tendenci se často měnit. Toto jsou "popisovací" soubory pro každý balíček z repozitářů. Tyto soubory lze vygenerovat znovu pomocí Template:Filename.
Warning: nezapomeňte rovněž vynechat připojený adresář, kam budete zálohovat, vyvarujete se tak nekonečné smyčky (v tomto příkladu Template:Filename).
Zahrnout
Dokonce ačkoli Template:Filename je vyloučeno, 4 soubory, které nejsou dynamicky vytvářeny pomocí udev musí být zachovány. Jsou to Template:Filename, Template:Filename, Template:Filename and Template:Filename.

Záloha

Nahraďte Template:Filename podle potřeby, a připojte cílové zařízení:

# mount /dev/sdb1 /media/backup
Tip: pokud není důležitá možnost bootovat ze zálohy, vynechejte předchozí krok a jednoduše zálohujte do libovolného adresáře.

Spusťe zálohovací skript (zakončení pomocí znaku "Template:Filename" je nutné):

# ./rbackup.sh /media/backup/

Nastavení bootování

Poté co synchronizace skončila, cílový Template:Filename je třeba upravit a musí být nainstalován boot manažer v cíli zálohy. Konfigurace cílového Template:Filename je vyžadována, aby bylo reflektováno nové umístění.

Úprava fstab

Upravte cílovou fstab: Template:Command

Protože rsync vykonal rekurzivní kopii celého kořenového systému, všechny Template:Codeline body připojení jsou problematické a mohou způsobit, že bootování ze zálohy skončí s chybou. V tomto příkladu, všechny problematické položky jsou nahrazeny jednou jedinou: Template:Command

Jako předtím, nezapomeňte použít správné jméno zařízení a správný systém souborů.

Instalace boot manažera

Tyto instrukce předpokládají využití GRUB, mohou být lehce upraveny pro jiné boot manažery, jako např. LILO.

Otevřete Grub konzoli:

# grub

Přímo instalujte na cílové zařízení:

root (hd1,0)
setup (hd1)
root; Template:Codeline
Mělo by odkazovat na umístění souborů Grubu -- v tomto případě, "Template:Codeline" znamená druhé uložné zařízení (Template:Filename) a "Template:Codeline" je první oddíl (Template:Filename).
setup; Template:Codeline
Tento příkaz specifikuje, kam se má nainstalovat boot manager. V tomto příkladu je nainstalován do MBR druhého uložného zařízení.

Konfigurace boot manažera

I když se boot manažer nainstaluje korektně, jeho položky menu jsou pro hlavní systémové oddíly, ne pro oddíl(y) zálohy.

Toto je možné řešit uživatelským Template:Filename. Abyste mohli toto udělat, upravte Template:Filename tak aby zkopíroval uživatelský Template:Filename: Template:File

Tip: místo nahrazení Template:Filename uživatelskou verzi jenom pro zálohu, přidejte položku Grubu která odkazuje na zařízení zálohy nebo jednoduše zeditujete Grub menu během startu.