Difference between revisions of "Installation guide (Česky)"

From ArchWiki
Jump to: navigation, search
(Správa služeb: translation)
(Zvuk: translation)
Line 115: Line 115:
  
 
=== Zvuk ===
 
=== Zvuk ===
 +
[[ALSA (Česky)|ALSA]] obvykle funguje bez jakékoli konfigurace. Jen je potřeba ji zapnout (''unmute''). Nainstalujte balíček [[alsa-utils]] (který obsahuje {{ic|alsamixer}}) a následujte [[Advanced Linux Sound Architecture#Unmuting the channels|tyto]] instrukce.
 +
 +
ALSA je obsažena v kernelu a je to doporučený systém. Pokud nefunguje, můžete zkusit [[OSS]]. Pokud máte na zvuk zvláštní požadavky, podívejte se na [[Sound system]] pro přehled různých článků.
  
 
=== Ovladač grafické karty ===
 
=== Ovladač grafické karty ===

Revision as of 17:06, 3 June 2013

zh-CN:Installation Guide zh-TW:Installation Guide Tato stránka vás provede procesem instalace Arch Linuxu pomocí Arch Install Scripts. Před instalací si prosím pročtěte často kladené otázky. Pokud hledáte podrobnější a více vysvětlující příručku, navštivte příručku začátečníka.

Komunitou spravovaná ArchWiki je výborným zdrojem dokumentace, řešení problémů hledejte nejdříve zde. Pokud nemůžete nalézt řešení problému, jsou vám k dispozici IRC kanál (irc://irc.freenode.net/#archlinux) a fórum. Určitě také pročtěte manuálové stránky jakéhokoli příkazu, který vám není povědomý; manuálové stránky se obvykle prohlíží příkazem man command.

Stažení

ISO Arch Linuxu stáhněte z Arch Linux download page.

  • Poskytujeme jediný obraz, který lze nabootovat do živého i686 nebo x86_64 systému určeného pro instalaci Arch Linuxu přes síť. Média obsahující repozitář [core] již nejsou a nebudou poskytovány.
  • Instalační obrazy jsou podepsány a je silně doporučeno před použitím ověřit jejich signaturu. V Arch Linuxu toto můžete provést pomocí
    pacman-key -v <iso-file>.sig
  • Obraz lze vypálit na CD, připojit jako ISO soubor nebo zapsat na USB flashdisk. Obraz je určen pouze pro nové instalace; existující Arch Linux systém lze vždy aktualizovat příkazem pacman -Syu.

Instalace

Rozložení klávesnice

Pro mnohé země a typy klávesnic (včetně té české) jsou již příslušné mapy klávesnic k dispozici a příkaz loadkeys cz-qwertz by mohl udělat to co chcete. Další mapy klávesnic můžete nalézt v /usr/share/kbd/keymaps/ (při použití loadkeys můžete cestu k souboru a příponu vynechat).

Rozdělte disk

Pro detaily vizte partitioning.

Nezapomeňte vytvořit jakákoliv vrstvená bloková zařízení typu LVM, LUKS nebo RAID.

Naformátujte oddíly

Pro detaily vizte zde.

Pokud používáte (U)EFI, nejspíše budete potřebovat oddíl navíc pro hostování Systémového oddílu UEFI. Přečtěte si tento článek.

Připojte oddíly

Nyní musíme připojit kořenový oddíl na /mnt. Měli byste též vytvořit podadresáře pro jakékoliv další oddíly (/mnt/boot, /mnt/home, ...) včetně swapu a připojit je, pokud chcete, aby je genfstab našel.

Připojte se k Internetu

Služba DHCP je již povolena pro všehna dostupná síťová rozhraní. Pokud potřebujete nastavit statickou IP adresu nebo použít nějaký nástroj pro správu připojení (např. Netctl), měli byste tuto službu nejdříve zastavit: systemctl stop dhcpcd.service. Pro více informací navštivte configuring network.

Bezdrátové připojení

Pro nastavení své bezdrátové sítě spusťte wifi-menu. Pro podrobnosti vizte Wireless Setup a Netctl.

Nainstalujte základní systém

Před instalací byste mohli chtít provést změny v /etc/pacman.d/mirrorlist, aby byl vámi upřednostňovaný mirror první v seznamu. Tato kopie mirrorlistu bude také nainstalována na váš nový systém přes pacstrap, takže má cenu udělat to správně už teď.

Použitím skriptu pacstrap nainstalujeme základní systém.

# pacstrap /mnt base

Další balíčky můžete nainstalovat připsáním jejich názvů k výše uvedenému příkazu (oddělujte je pomocí mezer), včetně bootloaderu, chcete-li.

Nainstalujte bootloader

GRUB

  • Pro BIOS:
# arch-chroot /mnt pacman -S grub-bios
  • Pro EFI (v některých případech budete namísto uvedeného potřebovat grub-efi-i386:
# arch-chroot /mnt pacman -S grub-efi-x86_64

Syslinux

# arch-chroot /mnt pacman -S syslinux

Nakonfigurujte systém

Následujícím příkazem vygenerujete fstab (pokud upřednostňujete použití UUID nebo labelů, přidejte přepínač -U, respektive -L):

# genfstab -p /mnt >> /mnt/etc/fstab

Dále provedeme chroot do našeho nově nainstalovaného systému:

# arch-chroot /mnt
  • Zapište svůj hostname do /etc/hostname.
  • Proveďte symlink /etc/localtime na /usr/share/zoneinfo/Zóna/Podzóna. Nahraďte Zóna a Podzóna podle svého gusta. Například:
# ln -s /usr/share/zoneinfo/Europe/Prague /etc/localtime
# mkinitcpio -p linux

Odpojte oddíly a rebootujte

Pokud jste stále v prostředí chrootu, napište exit nebo stiskněte Template:Keypress pro jeho opuštění. Dříve jsme připojili potřebné oddíly pod /mnt. V tomto kroku je odpojíme:

# umount /mnt/{boot,home,}

Nakonec restartujte počítač a přihlašte se do nového systému do účtu uživatele root.

Po instalaci

Správa uživatelů

Vytvořte uživatelské účty podle vaší potřeby, jak je popsáno v User management. Účet root není dobré používat pro běžné použití, nebo ho zpřístupňovat přes SSH. Účet root by měl být používán pouze pro účely správy systému.

Správa balíčků

Vizte pacman a Často kladené otázky pro informace ohledně instalace, aktualizace a správy balíčků.

Správa služeb

Arch Linux používá init systém systemd, který je také správcem systémových služeb pro Linux. Pro správu systému Arch Linux je určitě dobré naučit se alespoň jeho základy. systemd se ovládá pomocí příkazu systemctl. Přečtěte si prosím systemd#Basic systemctl usage pro více informací.

Zvuk

ALSA obvykle funguje bez jakékoli konfigurace. Jen je potřeba ji zapnout (unmute). Nainstalujte balíček alsa-utils (který obsahuje alsamixer) a následujte tyto instrukce.

ALSA je obsažena v kernelu a je to doporučený systém. Pokud nefunguje, můžete zkusit OSS. Pokud máte na zvuk zvláštní požadavky, podívejte se na Sound system pro přehled různých článků.

Ovladač grafické karty

Display server

Fonty

Závěr

Navštivte seznam aplikací, které by vás mohly zajímat.

Navštivte poinstalačního průvodce obsahující informace o nastavení touchpadu, vykreslování fontů apod.