List of applications (Česky)

From ArchWiki
Revision as of 20:13, 6 February 2009 by Warriant (talk | contribs) (Translation, part 1, just for safety)
(diff) ← Older revision | Latest revision (diff) | Newer revision → (diff)
Jump to: navigation, search

Template:Article summary start Template:Article summary text Template:Article summary heading Template:I18n entry Template:I18n entry Template:I18n entry Template:Article summary end


Tato stránka nikdy nebude kompletní. Jenom ukazuje některé dobré aplikace pro každodenního uživatele.
Může také stát za to se podívat na odlehčené aplikace.

Webový prohlížeč

Firefox

Věčně populární webový prohlížeč Firefox je dostupný přes pacmana, nicméně nemá své oficiální označení, a tak se program při otevření objevuje pod svým vývojovým kódovým názvem Gran Paradiso.

Instalujte s:

# pacman -S firefox

Pluginy

Určitě si nainstalujte 'flashplugin', 'mplayer', 'mplayer-plugin', a balíky 'codecs' pro plnohodnotný zážitek z webu:

# pacman -S flashplugin mplayer codecs

Nyní je tu balíček flashplugin pro 64-bity. Pokud flash na x86_64 po spuštění předcházejícího příkazu stále nejde, zkuste níže uvedené rady.

 • Poznámka Povedlo se mi zprovoznit pluginy pouze symlinkováním všeho z '/usr/lib/mozilla/plugins' do '~/.mozilla/plugins', přesněji tedy spuštením příkazu 'mkdir ~/.mozilla/plugins && ln -s /usr/lib/mozilla/plugins/* ~/.mozilla/plugins'.

(Balík codecs obsahuje většinu kodeků, včetně těch pro Win32, QuickTime a RealPlayer9 obsah.)

Gecko Media Player

Dobrá náhrada v současnosti zastarávajícího mplayer-plugin je Gecko Media Player. Stabilnější v kombinaci s MPlayer 1.0RC2. (Už žádné pády na Apple Trailers.)

#pacman -S gecko-mediaplayer

(Poznámka! Odstraňte mplayer-plugin, pokud je již nainstalován.)

Pro správu vašich e-mailů je užitečný Thunderbird. Pokud používáte GNOME, můžete se spíše podívat na Epiphany a Evolution; pokud používáte KDE, vaší volbou může být zas Konqueror a KMail. Pokud chcete něco zcela jiného, můžete používat Operu. No a nakonec pokud pracujete v systémové konzoli nebo terminálovém sezení, můžete používat různé textové prohlížeče jako ELinks, Links a Lynx, a spravovat své e-maily s Muttem. Pidgin (předtím známý jako Gaim) a Kopete jsou dobrými "kecálky" (instant messengery) pro GNOME, respektive KDE. Když používáte pouze Jabber nebo Google Talk, jsou perfektní PSI a Gajim.

Office

OpenOffice.org je kompletní kancelářský balík podobný k Microsoft Office. Abiword je dobrý malý alternativní textový procesor a Gnumeric náhražka Excelu pro GNOME desktop. Koffice je kompletní kancelářský balík pro KDE desktop. GIMP (nebo GIMPShop) je rastrový grafický program podobný k Adobe Photoshop, zatímco Inkscape je vektorový grafický program jako Adobe Illustrator. A samozřejmě Arch přichází s plnou sadou LaTeX programů: spoustu let byl populární tetex a stále funguje, jeho následce Texlive je dostupný z repozitáře AUR.

Video přehřávač

VLC

VLC Player je všestranný multimediální přehrávač, který zvládá spoustu různých formátů, ať už z disku nebo ze souboru. Poskytuje také možnost přenášet multimédia přes LAN. Abyste ho nainstaloval, jednoduše zadejte následující příkaz:

# pacman -S vlc

Mplayer

MPlayer je multimediální přehrávač pro Linux. Abyste ho nainstalovali, jednoduše zadejte následující příkaz:

# pacman -S mplayer

Také má Mozilla plugin pro videa a přenosy vložené ve webových stránkách. Abyste ho nainstalovali, jednoduše zadejte následující příkaz: Poznámka: mplayer-plugin je považován za zastaralý, vizte prosím výše #Gecko Media Player.

# pacman -S mplayer-plugin

V případě že používate KDE je lepší volbou KMplayer. Přichází s pluginem pro videa a přenosy vložené ve webových stránkách, který funguje v Konqueroru. Abyste ho nainstalovali, jednoduše zadejte následující příkaz:

# pacman -S kmplayer

Xine

Xine je výborný přehrávač, zvlášť pro DVD.

# pacman -S xine-ui

libdvdcss

Knihovna libdvdcss poskytuje podporu pro dekódování chráněných DVD. Před instalací se ujistěte, že je používání libdvdcss ve vaší zemi legální!

pacman -S libdvdcss

GNOME

Totem

Totem je oficiální přehrávač filmů desktopového prostředí GNOME založený na xine-lib nebo GStreamer (s balíčkem Totem v Arch Linuxu se jako výchozí instaluje gstreamer). Má playlist, celoobrazovkový režim, ovládací prvky pro hledání a hlasitost a také ovládání klávesnicí. Přichází dále s přidanou funkcionalitou, jakou je třeba:

 • Náhledy videí pro správce souborů
 • Záložka ve vlastnostech Nautilu
 • Plugin pro Epiphany/Mozillu (Firefox) pro prohlížení filmů v prohlížeči
 • Utilita pro webové kamery (ve vývoji)

Totem-xine je stále lepší volba, pokud se chcete dívat na DVD.

Totem je součást skupiny gnome-extra; plugin Totemu pro webové prohlížeče její součástí není.

Pro samostatnou instalaci zadejte:

# pacman -S totem

Pro instalaci pluginu pro webové prohlížeče zadejte:

# pacman -S totem-plugin

KDE

Kaffeine

Kaffeine je dobrá volba pro uživatele KDE. Abyste ho nainstalovali, jednoduše zadejte následující příkaz:

# pacman -S kaffeine

Hudební přehrávač

Gnome/Xfce

Exaile

Exaile je hudební přehrávač napsaný v Pythonu, který využívá toolkitu GTK+. Pokouší se být blízký oblíbenému Amaroku, nicméně v GTK. Je v repozitáři [community], takže instalujte pomocí:

# pacman -S exaile
Rhythmbox

Rhythmbox je integrovaná aplikace pro správu hudby, původně inspirovaná Apple iTunes. Je to svobodný software navržený pro správnou funkčnost pod GNOME desktopem a je založený na multimediálním frameworku GStreamer.

Rhythmbox má mnoho schopností včetně:

 • Hudebního prohlížeče jednoduchého k použití
 • Vyhledávání a řezení
 • Rozsáhlou podporu zvukových formátů skrz GStreamer
 • Podpory internetových rádií
 • Playlistů

Pro instalaci rhythmboxu zadejte:

# pacman -S rhythmbox
Quod Libet

Quod Libet je hudební správce, který využívá pro přehrávání zvukových souborů multimediální framework GStreamer. Toto mu umožňuje přehrát všechny typy souborů, které může přehrát Rhythmbox (jenž také používá GStreamer). Quod Libet je vhodnější těm, co nepoužívají Gnome desktop, jelikož je menší a má méně závislostí než Rhythmbox (Rhythmbox závisí na Nautilu, jenž vyžaduje mnoho součástí GNOME).

Kromě správce/přehrávače hudby Quod Libet obsahuje editor tagů Ex False.

Mezi schopnosti Quod Libet patří:

 • Hudební prohlížeč jednoduchý k použití
 • Vyhledávání
 • Rozsáhlá podpora zvukových formátů skrz GStreamer
 • Jednoduchá správa playlistů

Pro instalaci Quod Libet zadejte:

# pacman -S quodlibet

Další dobré hudební přehrávače pro GNOME jsou Banshee a Listen. Viz Gnomefiles pro jejich srovnání.

KDE

Amarok

Amarok je jeden z nejlepších dostupných audio přehrávačů a správců hudební knihovny pro KDE. Abyste ho nainstalovali, jednoduše zadejte následující příkaz:

# pacman -S amarok-base

Console

Moc je hudební přehrávač pro konzoli založený na ncurses. Další výborné volby jsou mpd, cmus a herrie.

Další založené na X Window

Xmms, audacious, bmpx.

Kodeky a ostatní typy multimediálního obsahu (pouze i686)

DVD

Pro sledování DVD můžete používat xine-ui, totem-xine, mplayer nebo kaffeine (to jen pro vyjmenování těch velkých). Jediná věc, která vám může scházet je libdvdcss. Buďte si vědomi toho, že jeho používání může být v některých zemích nelegální.

Flash

Flash plugin nainstalujete pomocí:

# pacman -S flashplugin

Pokud používáte KDE, pro zprovoznění Adobe Flash ve svém prohlížeči byste se měli po instalaci flashe podívat na toto.

Quicktime

Kodeky Quicktime jsou obsaženy v balíku codecs. Jednoduše zadejte

pacman -S codecs

abyste je nainstalovali.

Realplayer

Kodek pro Realplayer 9 je obsažen v balíku codecs. Jednoduše zadejte

pacman -S codecs

abyste je nainstalovali. Realplayer 10 je pro Linux dostupný jako binární balíček. Můžete ho získat z AUR zde.

Vypalování CD a DVD

GNOME

Brasero

Brasero je aplikace, která vypaluje CD a DVD pro GNOME desktop. Je navržena tak, aby byla tak jednoduchá, jak je to možné a má specifické schopnosti, které dovolují uživatelům vytvořit své disky rychle a snadno.

Pro instalaci:

# pacman -S brasero

KDE

K3b

K3b (from KDE Burn Baby Burn) is a free software CD and DVD authoring application for GNU/Linux and other UNIX-like operating systems designed for KDE. As is the case with most KDE applications, K3b is written in the C++ programming language and uses the Qt GUI toolkit. K3b provides a graphical user interface to perform most CD/DVD burning tasks like creating an Audio CD from a set of audio files or copying a CD/DVD, as well as more advanced tasks such as burning eMoviX CD/DVDs. It can also perform direct disc-to-disc copies. The program has many default settings which can be customized by more experienced users. The actual disc recording in K3b is done by the command line utilities cdrecord or wodim, cdrdao, and growisofs. As of version 1.0, K3b features a built-in DVD ripper.- licensed under the GPL.

K3b was voted LinuxQuestions.org's Multimedia Utility of the Year (2006) by the majority (70%) of voters.


To install:

pacman -S k3b
(Todo) cdrecord, graveman...

Most CD burners are wrappers for cdrecord:

pacman -S cdrkit

If you install packages for CD/DVD burning applications like Brasero or K3B it also installs the CD/DVD burning library for it, like libburn or cdrkit.

A good command-line DVD-burning tool is growisofs:

pacman -S dvd+rw-tools

Networking

A good network manager for Linux is wicd. It has few dependencies (compared to network-manager), is fast and lightweight and makes a great tool for any laptop or desktop using wireless networks.

TV-Cards

There are several things to do if you want to watch TV under (Arch) Linux. The most important task is to find out which chip your tuner is using. However, quite a lot are supported. Be sure to check at a Hardware Database to be sure (see this list, for example). Once you know your Model, there are just a few steps ahead to get you going.

In most cases, you will need to use the bttv-drivers (other drivers exist, like V4L) together with the I2C-modules. Configuring those is the hardest task. If you are lucky, a

modprobe bttv

will autodetect the card (check dmesg for results). In that case, you need only to install an application to watch TV. We will look at that later, though. If the autodetection did not work, you will need to check the file CARDLIST, which is included in the tarball of bttv to find out the right parameters for your card. A PV951 without radio support would need this line:

modprobe bttv card=42 radio=0

Some cards need the following line to produce sound:

modprobe tvaudio

However, that varies. So just try it out. Some other cards demand the following line:

modprobe tuner

This is subject to trial-and-error, too.

TODO: clarify the installation-procedure

To actually watch TV, install the xawtv-package with

pacman -S xawtv 

and read its manpage.

TODO: clarify some possible problems and procedures. Introduction to XAWTV on another page?

Digital Cameras

Most newer digital cameras are supported as USB mass storage devices, which means that you can simply plug it in and copy the images. Older cameras may use the PTP (Picture Transfer Protocol) which requires a "special driver". gPhoto2 provides this driver and allows a shell-based transfer of the images; digikam (for KDE) and gthumb (for GNOME, gtkam would be another choice) use this driver and offer a nice GUI.

USB Memory Sticks / Hard Disks

USB Memory Sticks and hard disks are supported out of the box with the USB mass storage device driver and will appear as a new SCSI device (/dev/sdX). If you are using KDE or GNOME you should use dbus and hal (add them to your daemons in /etc/rc.conf), and they will be automatically mounted. If you use a different Desktop Environment you may have a look at ivman.