List of applications (Česky)

From ArchWiki
Revision as of 01:35, 11 July 2010 by Warriant (talk | contribs) (I needed to link to DE's in this article, however... There was nothing here about them! Scandalous!)
Jump to navigation Jump to search

This template has only maintenance purposes. For linking to local translations please use interlanguage links, see Help:i18n#Interlanguage links.


Local languages: Català – Dansk – English – Español – Esperanto – Hrvatski – Indonesia – Italiano – Lietuviškai – Magyar – Nederlands – Norsk Bokmål – Polski – Português – Slovenský – Česky – Ελληνικά – Български – Русский – Српски – Українська – עברית – العربية – ไทย – 日本語 – 正體中文 – 简体中文 – 한국어


External languages (all articles in these languages should be moved to the external wiki): Deutsch – Français – Română – Suomi – Svenska – Tiếng Việt – Türkçe – فارسی

Template:Article summary start Template:Article summary text Template:Article summary end


Tato stránka nikdy nebude kompletní. Jenom ukazuje některé dobré aplikace pro každodenního uživatele.
Může také stát za to se podívat na odlehčené aplikace.

Webový prohlížeč

Firefox

Věčně populární webový prohlížeč Firefox je dostupný přes pacmana, nicméně nemá své oficiální označení, a tak se program při otevření objevuje pod svým vývojovým kódovým názvem Gran Paradiso.

Instalujte s:

# pacman -S firefox

Pluginy

Určitě si nainstalujte 'flashplugin', 'mplayer', 'mplayer-plugin', a balíky 'codecs' pro plnohodnotný zážitek z webu:

# pacman -S flashplugin mplayer codecs

Nyní je tu i balíček flashplugin pro 64-bity. Pokud flash na x86_64 po spuštění předcházejícího příkazu stále nejde, zkuste níže uvedené rady.

 • Poznámka Povedlo se mi zprovoznit pluginy pouze symlinkováním všeho z '/usr/lib/mozilla/plugins' do '~/.mozilla/plugins', přesněji tedy spuštením příkazu 'mkdir ~/.mozilla/plugins && ln -s /usr/lib/mozilla/plugins/* ~/.mozilla/plugins'.

(Balík codecs obsahuje většinu kodeků, včetně těch pro Win32, QuickTime a RealPlayer9 obsah.)

Gecko Media Player

Dobrá náhrada v současnosti zastarávajícího mplayer-plugin je Gecko Media Player. Stabilnější v kombinaci s MPlayer 1.0RC2. (Už žádné pády na Apple Trailers.)

#pacman -S gecko-mediaplayer

(Poznámka! Odstraňte mplayer-plugin, pokud je již nainstalován.)

Pro správu vašich e-mailů je užitečný Thunderbird. Pokud používáte GNOME, můžete se spíše podívat na Epiphany a Evolution; pokud používáte KDE, vaší volbou může být zas Konqueror a KMail. Pokud chcete něco zcela jiného, můžete používat Operu. No a nakonec pokud pracujete v systémové konzoli nebo terminálovém sezení, můžete používat různé textové prohlížeče jako ELinks, Links a Lynx, a spravovat své e-maily s Muttem. Pidgin (předtím známý jako Gaim) a Kopete jsou dobrými "kecálky" (instant messengery) pro GNOME, respektive KDE. Když používáte pouze Jabber nebo Google Talk, jsou perfektní PSI a Gajim.

Office

OpenOffice.org je kompletní kancelářský balík podobný k Microsoft Office. Abiword je dobrý malý alternativní textový procesor a Gnumeric náhražka Excelu pro GNOME desktop. Koffice je kompletní kancelářský balík pro KDE desktop. GIMP (nebo GIMPShop) je rastrový grafický program podobný k Adobe Photoshop, zatímco Inkscape je vektorový grafický program jako Adobe Illustrator. A samozřejmě Arch přichází s plnou sadou LaTeX programů: spoustu let byl populární tetex a stále funguje, jeho následce Texlive je dostupný z repozitáře AUR.

Video přehřávač

VLC

VLC Player je všestranný multimediální přehrávač, který zvládá spoustu různých formátů, ať už z disku nebo ze souboru. Poskytuje také možnost přenášet multimédia přes LAN. Abyste ho nainstaloval, jednoduše zadejte následující příkaz:

# pacman -S vlc

Mplayer

MPlayer je multimediální přehrávač pro Linux. Abyste ho nainstalovali, jednoduše zadejte následující příkaz:

# pacman -S mplayer

Také má Mozilla plugin pro videa a přenosy vložené ve webových stránkách. Abyste ho nainstalovali, jednoduše zadejte následující příkaz:

Poznámka: mplayer-plugin je považován za zastaralý, vizte prosím výše Gecko Media Player.

# pacman -S mplayer-plugin

V případě že používate KDE je lepší volbou KMplayer. Přichází s pluginem pro videa a přenosy vložené ve webových stránkách, který funguje v Konqueroru. Abyste ho nainstalovali, jednoduše zadejte následující příkaz:

# pacman -S kmplayer

Xine

Xine je výborný přehrávač, zvlášť pro DVD.

# pacman -S xine-ui

libdvdcss

Knihovna libdvdcss poskytuje podporu pro dekódování chráněných DVD. Před instalací se ujistěte, že je používání libdvdcss ve vaší zemi legální!

pacman -S libdvdcss

GNOME

Totem

Totem je oficiální přehrávač filmů desktopového prostředí GNOME založený na xine-lib nebo GStreamer (s balíčkem Totem v Arch Linuxu se jako výchozí instaluje gstreamer). Má playlist, celoobrazovkový režim, ovládací prvky pro hledání a hlasitost a také ovládání klávesnicí. Přichází dále s přidanou funkcionalitou, jakou je třeba:

 • Náhledy videí pro správce souborů
 • Záložka ve vlastnostech Nautilu
 • Plugin pro Epiphany/Mozillu (Firefox) pro prohlížení filmů v prohlížeči
 • Utilita pro webové kamery (ve vývoji)

Totem-xine je stále lepší volba, pokud se chcete dívat na DVD.

Totem je součást skupiny gnome-extra; plugin Totemu pro webové prohlížeče její součástí není.

Pro samostatnou instalaci zadejte:

# pacman -S totem

Pro instalaci pluginu pro webové prohlížeče zadejte:

# pacman -S totem-plugin

KDE

Kaffeine

Kaffeine je dobrá volba pro uživatele KDE. Abyste ho nainstalovali, jednoduše zadejte následující příkaz:

# pacman -S kaffeine

Hudební přehrávač

Gnome/Xfce

Exaile

Exaile je hudební přehrávač napsaný v Pythonu, který využívá toolkitu GTK+. Pokouší se být blízký oblíbenému Amaroku, nicméně v GTK. Je v repozitáři [community], takže instalujte pomocí:

# pacman -S exaile
Rhythmbox

Rhythmbox je integrovaná aplikace pro správu hudby, původně inspirovaná Apple iTunes. Je to svobodný software navržený pro správnou funkčnost pod GNOME desktopem a je založený na multimediálním frameworku GStreamer.

Rhythmbox má mnoho schopností včetně:

 • Hudebního prohlížeče jednoduchého k použití
 • Vyhledávání a řezení
 • Rozsáhlou podporu zvukových formátů skrz GStreamer
 • Podpory internetových rádií
 • Playlistů

Pro instalaci rhythmboxu zadejte:

# pacman -S rhythmbox
Quod Libet

Quod Libet je hudební správce, který využívá pro přehrávání zvukových souborů multimediální framework GStreamer. Toto mu umožňuje přehrát všechny typy souborů, které může přehrát Rhythmbox (jenž také používá GStreamer). Quod Libet je vhodnější pro ty, co nepoužívají Gnome desktop, jelikož je menší a má méně závislostí než Rhythmbox (Rhythmbox závisí na Nautilu, jenž vyžaduje mnoho součástí GNOME).

Kromě správce/přehrávače hudby Quod Libet obsahuje editor tagů Ex False.

Mezi schopnosti Quod Libet patří:

 • Hudební prohlížeč jednoduchý k použití
 • Vyhledávání
 • Rozsáhlá podpora zvukových formátů skrz GStreamer
 • Jednoduchá správa playlistů

Pro instalaci Quod Libet zadejte:

# pacman -S quodlibet

Další dobré hudební přehrávače pro GNOME jsou Banshee a Listen. Viz Gnomefiles pro jejich srovnání.

KDE

Amarok

Amarok je jeden z nejlepších dostupných audio přehrávačů a správců hudební knihovny pro KDE. Abyste ho nainstalovali, jednoduše zadejte následující příkaz:

# pacman -S amarok-base

Konzole

Moc je hudební přehrávač pro konzoli založený na ncurses. Další výborné volby jsou mpd, cmus a herrie.

Další založené na X Window

Xmms, audacious, bmpx.

Kodeky a ostatní typy multimediálního obsahu (pouze i686)

DVD

Pro sledování DVD můžete používat xine-ui, totem-xine, mplayer nebo kaffeine (to jen pro vyjmenování těch velkých). Jediná věc, která vám může scházet je libdvdcss. Buďte si vědomi toho, že jeho používání může být v některých zemích nelegální.

Flash

Flash plugin nainstalujete pomocí:

# pacman -S flashplugin

Pokud používáte KDE, pro zprovoznění Adobe Flash ve svém prohlížeči byste se měli po instalaci flashe podívat na toto.

Quicktime

Kodeky Quicktime jsou obsaženy v balíku codecs. Jednoduše zadejte

# pacman -S codecs

abyste je nainstalovali.

Realplayer

Kodek pro Realplayer 9 je obsažen v balíku codecs. Jednoduše zadejte

# pacman -S codecs

abyste je nainstalovali. Realplayer 10 je pro Linux dostupný jako binární balíček. Můžete ho získat z AUR zde.

Vypalování CD a DVD

GNOME

Brasero

Brasero je aplikace, která vypaluje CD a DVD pro GNOME desktop. Je navržena tak, aby byla tak jednoduchá, jak je to možné a má specifické schopnosti, které dovolují uživatelům vytvořit své disky rychle a snadno.

Pro instalaci:

# pacman -S brasero

KDE

K3b

K3b (od KDE Burn Baby Burn) je svobodná aplikace pro vytváření CD a DVD navržená pro KDE, určená pro GNU/Linux a ostatní operační systémy podobné UNIXu. Jako v případě většiny KDE aplikací je K3b napsán v programovacím jazyce C++ a používá Qt GUI toolkit. K3b poskytuje grafické uživatelské rozhraní pro provedení většiny úloh při vypalování CD/DVD, jakými mohou být například vytváření Audio CD ze sady zvukových souborů nebo kopírování CD/DVD, stejně jako pokročilejší úlohy jako vypalování eMoviX CD/DVD. Umí také provádět kopie z disku na disk. Program má mnoho výchozích nastavení, která mohou být pokročilejšími uživateli upravena. Vlastní nahrávání na disk je v K3b obstaráno utilitami z příkazového řádku cdrecord nebo wodim, cdrdao a growisofs. Od verze 1.0 nabízí K3b vestavěný DVD ripper – licencovaný pod GPL.

K3b byl většinou (70%) hlasujících na LinuxQuestions.org vyhlášen Multimediální utilitou roku 2006.

Pro instalaci:

# pacman -S k3b
cdrecord, graveman...

Většina vypalovacích utilit pro CD jsou nadstavby nad cdrecord:

# pacman -S cdrkit

Pokud instalujete balíčky pro vypalování CD/DVD jako Brasero nebo K3B, nainstalují se pro ně také vypalovací knihovny jako libburn nebo cdrkit.

Dobrý nástroj pro vypalování DVD do příkazové řádky je growisofs:

# pacman -S dvd+rw-tools

Sítě

Dobrý správce sítí pro Linux je wicd. Má málo závislostí (v porovnání s network-manager), je rychlý a odlehčený a utváří výbornou pomůcku pro jakýkoliv notebook nebo stolní počítač používající bezdrátové sítě.

TV karty

Je několik věcí, které je třeba udělat, pokud se chcete dívat pod (Arch) Linuxem na televizi. Nejdůležitější úloha je najít, jaký čip používá váš tuner. Nicméně je jich podporováno celkem mnoho. Pro jistotu se podívejte na databázi hardwaru (viz tento seznam, například). Jakmile znáte svůj model, zbývá jen několik kroků.

Ve většině případů budete muset použít bttv ovladače (existují další ovladače, třeba V4L) spolu s moduly I2C. Jejich konfigurace je ta nejtěžší část. Když budete mít štěstí,

# modprobe bttv

automaticky zjistí kartu (pro výsledky se podívejte na dmesg). V tom případě potřebujete pouze nainstalovat aplikaci, se kterou lze sledovat televizi. Ale na to se podíváme později. Pokud autodetekce selhala, budete se muset podívat na soubor CARDLIST, který je součástí tarballu bttv, pro zjištění těch správných parametrů pro svoji kartu. PV951 bez podpory rádia by vyžadovalo tento řádek:

# modprobe bttv card=42 radio=0

Některé karty potřebují následující řádek, aby vydávaly zvuk:

# modprobe tvaudio

Nicméně to se různí, takže to prostě vyzkoušejte. Některé jiné karty vyžadují následující řádek:

# modprobe tuner

Toto také je věc pokusu a omylu.

Abyste konečně mohli sledovat TV, nainstalujte balíček xawtv pomocí:

# pacman -S xawtv 

a přečtěte si jeho manuálovou stránku.

Digitální fotoaparáty

Většina novějších digitálních fotoaparátů jsou podporovány jako zařízení USB Mass Storage, což znamená že je můžete prostě zastrčit a zkopírovat si obrázky. Starší fotoaparáty mohou používat PTP (Picture Transfer Protocol), jenž vyžaduje "zvláštní ovladač". gPhoto2 tento ovladač poskytuje a umožňuje přenos obrázků v shellu; digikam (pro KDE) a gthumb (pro GNOME, gtkam by byla další volba) používají tento ovladač a nabízí navíc pěkné grafické uživatelské rozhraní.

USB klíčenky / pevné disky

USB klíčenky a pevné disky jsou přímo podporovány ovladačem zařízení USB Mass Storage a objeví se jako nové SCSI zařízení (/dev/sdX). Pokud používáte KDE nebo GNOME, měli byste používat též dbus a hal (přidejte je mezi své daemony v /etc/rc.conf), pak budou samočinně připojovány. V případě, že používáte odlišné desktopové prostření, můžete se podívat na ivman.

Desktopová prostředí

 • GNOME — Plnohodnotné desktopové prostředí soustředící se na použitelnost, jíž dosahuje jednoduchým ovládáním. http://www.gnome.org/
 • KDE — Plnohodnotné desktopové prostředí soustředící se na přizpůsobitelnost a vzájemnou integraci aplikací. http://www.kde.org/
 • Xfce — Částečně modulární středně velké desktopové prostředí, které se pokouší následovat použitelnost GNOME. http://www.xfce.org/
 • LXDE — Zcela modulární odlehčené desktopové prostředí založené na Openboxu. Poskytuje sadu odlehčených nástrojů. http://www.lxde.org/
 • ROX Desktop — Odlehčené desktopové prostředí s excelentní podporou technologie drag and drop. http://roscidus.com/desktop/

Okenní správci

Konvenční okenní správci

Dlaždicoví okenní správci

Tito okenní správci pracují na principu rozdělování obrazovky na menší části. Byli navrženi pro maximalizaci využití prostoru na obrazovce bez toho, že by nutili uživatele hrát si s rozmístěním a rámečky u jednotlivých oken.