NetworkManager (Česky)
Template:Article summary text Template:Article summary heading Template:Article summary text Template:Article summary end
NetworkManager je program pro poskytování detekce a konfigurace pro systém automatického připojování k síti. Funkcionalita NetworkManageru může být použitelná jak pro bezdrátové tak i pro drátové sítě. Pro bezdrátové sítě, NetworkManager upřednostňuje známé bezdrátové sítě a má schopnost vhodně přepínat do nejspolehlivějších sítí. NetworkManager-vnímající aplikace mohou přepínat mezi online a offline módem. NetworkManager také upřednostňuje kabelové spoje před bezdrátovými, obsahuje podporu modemových připojení a určitých druhů VPN. NetworkManager byl původně vyvinut společností RedHat a nyní je hostován projektem GNOME.
Contents
- 1 Základní instalace
- 2 Grafická nástavba
- 3 Nastavení
- 4 Testování
- 5 Řešení problémů
- 5.1 Problémy s přístupovými právy
- 5.2 Network Management Disabled
- 5.3 NetworkManager zabraňuje DHCPCD aby používal resolv.conf.head and resolv.conf.tail
- 5.4 Zamezení změnám v resolv.conf
- 5.5 Problémy s DHCP
- 5.6 Jak se vyhnout Gnome keyring při normálním uživatelském připojení bezdrátové sítě
- 5.7 Chybějící default route
- 5.8 3G modem není detekován
- 5.9 VPN problémy v Networkmanageru 0.7.999
- 5.10 Vypínání WLAN na laptopech
- 5.11 Nastavení statické IP se vrací k DHCP
- 6 Tipy and triky
Základní instalace
NetworkManager je dostupný z oficiálních repozitářů:
# pacman -S networkmanager
Grafická nástavba
Ke konfiguraci a snadnému přístupu k NetworkManageru bude mnoho lidí chtít nainstalovat miniaplikaci. Tato GUI nástavba se obvykle usadí v system tray (nebo oznamovací oblasti) a dovolí výběr sítě a nastavení NetworkManageru. Různé miniaplikace existují pro rozdílné druhy desktopů.
GNOME
GNOME aplety (dříve gnome-network-manager) je dostatečně odlehčené a pracuje přes všechna prostředí:
# pacman -S network-manager-applet
Jestliže chcete uchovávat autentizační detaily (Wireless/DSL) a zapnout globální nastavení připojení, např "dostupnost pro všechny uživatele":
# pacman -S gnome-keyring
KDE4
KNetworkManager nadstavba je dostupná v KDE verzy 4.4 jako plasma widget:
# pacman -S kdeplasma-applets-networkmanagement
GNOME protějšek pracuje stejně pěkně nebo dokonce lépe (má více prvků a detekuje víc hardwaru).
KDE3
Ačkoliv již není podporován, Template:Package AUR je dostupný z AUR. Název balíčku:
knetworkmanager
Openbox
GNOME aplet pracuje dobře s xfce4-notifyd notification daemon:
# pacman -S network-manager-applet xfce4-notifyd hicolor-icon-theme gnome-icon-theme
Jestliže chcete uchovávat autentizační detaily (Wireless/DSL):
# pacman -S gnome-keyring
K vyhnutí se nm-applet dbus chybám, upravte ~/.xinitrc a změňte "exec openbox-session" na "exec ck-launch-session openbox-session".
Aby Openboxový autostart.sh nastartoval nm-applet dobře, bude možná potřeba smazat soubor /etc/xdg/autostart/nm-applet.desktop (Je možné, že bude potřeba mazat tento soubor po každé změně v network-manager-apletu)
Potom v autostart.sh, nastartuje nm-applet tímto řádkem:
(sleep 3 && /usr/bin/nm-applet --sm-disable) &
Ostatní desktopy a Okenní manažery
Je doporučeno používat GNOME aplety. Také je potřeba zajistit, že GNOME hicolor theme je nainstalováno, kvůli zobrazení tohoto apletu:
# pacman -S hicolor-icon-theme gnome-icon-theme
Příkazový řádek
Balíček Networkmanager od verze 0.8.1 obsahuje nmcli
Nastavení
NetworkManager vyžaduje pár dodatečných kroků, aby mohl pracovat korektně.
Ověřte zda je váš Template:Filename je správný, před tím než budete pokračovat. Jestliže jste se předčasně pokoušeli připojit před následujícím krokem, NetworkManager to může oznámit. Příklad hostname řádku v Template:Filename:
#<ip-address> <hostname.domain.org> <hostname> 127.0.0.1 localhost.localdomain localhost dell-latitude
Vypnutí současného síťového nastavení
Abyste správně otestovali NetworkManagera, změnte své současné síťové nastavení. Nejdříve (Při použítí Arch Linux síťových skriptů) zastavte sítě:
/etc/rc.d/network stop
Ukončete vaše NIC's (Network Interface Controllers, tj. síťové karty). Například:
ifconfig eth0 down ifconfig wlan0 down
Upravte Template:Filename a kde je definováno DHCP nebo statická IP adresa, okomentujte:
#eth0="dhcp" #wlan0="dhcp" INTERFACES=(!eth0 !wlan0)
Úprava démonů
Musíte odstranit základního network démona a přidat networkmanager démona, za dbus démona:
DAEMONS=( ...dbus networkmanager... )
Ujistěte se, že balíček Template:Package Official je nainstalován tak jak to NetworkManager vyžaduje. Ke nastartování ostatních služeb (démonů) které vyžaduje síťové připojení si ukážeme v následující sekcí na jejich nastavení. Ačkoliv je zde NetworkManager démon nastartován, nepřipojí se (v základu) do sítě dokud není aplet nahrany a specifikace apletu potřebné k připojení. To znamená, že síťové služby je potřeba specifikovat NetworkManageru až když běží.
Síťové služby s NetworkManager Dispatcher
Je zde pár síťových služeb, které nebudou chtít běžet na rozhraní spuštěném NetworkManagerem. Dobrým příkladem jsou openntpd a síťová souborová připojení různých typů (například netfs). NetworkManager má schopnost spustit tyto služby když se připojujete k síti (interface up), a zastavit je když už nejsou potřeba (interface down).
Pro použítí těchto pruvku může být přidán skript do adresáře Template:Filename. Tyto skripty potřebují mít uživatelské právo ke spuštění. Kvůli bezpečnosti je dobrým zvykem udělat jejich vlastníkem uživatele root:root a příznak zápisu jen pro vlastníka.
Skripty budou spouštěny v abecedním pořadí v čase připojení (s argumenty interface up), a v obráceném abecedním pořadí v čase odpojení (interface down). Pro zajištění správného pořadí, je běžné použití číslic před jménem skriptu (například Template:Filename nebo Template:Filename (který zajišťuje že portmapper je spuštěn před pokusem o přimountování NFS).
Následují skript nastartuje démona openntpd když je rozhraní spouštěno. Uložte soubor jako Template:Filename a udělte mu práva ke spuštění.
#!/bin/sh INTERFACE=$1 # The interface which is brought up or down STATUS=$2 # The new state of the interface case "$STATUS" in 'up') # $INTERFACE is up exec /etc/rc.d/openntpd start ;; 'down') # $INTERFACE is down # Check for active interface and down if no one active if [ ! `nm-tool|grep State|cut -f2 -d' '` == "connected" ]; then exec /etc/rc.d/openntpd stop fi ;; esac
V tomto případě se chceme automaticky připojit k vpn definovaném pomocí NetworManager-skriptu - viz. předešlý příklad. Nejdříve vytvoříme dispather skript, který definuje co se bude dělat po připojení síti.
1. Vytvořte dispatcher sckipt v Template:Filename
case "$2" in up) sudo -u username DISPLAY=:0 /usr/bin/python /etc/NetworkManager/vpn-up.py ;; esac
Nezapomeňte změnit příznak spustitelný pomocí chmod +x a správný username.
2. Vytvořte Template:Filename a změňte network-ESSID na vámi požadované. Kók najdete zde.
Nyní by se měl NetworkManager pokusit připojik k vaší vpn, která je definována ve vašem profilu.
Nastavení proxy
Network Manager nezvládá přímé nastavení proxy, ale jestliže používáte GNOME, mohli by jste použít proxydriver, který zvládá proxy nastavení s použitím informací z Network Manageru. Balíček Template:Package AUR je dostupný v AUR.
Aby byl proxydriver schopen měnit nastavení proxy, měl by jste vykonoat tento příkaz jako součást GNOME startovacího procesu ( System->Preferences->Startup Applications):
xhost +si:localuser:your_username
Podívejte se: Proxy settings
Testování
NetworkManager applety jsou konstruovány tak aby byli nahrány před přihlášením, proto by žádná další konfigurace, pro většínu uživatelů, neměla být nutná. Jestliže jste si již vypnuli předchozí síťové nastavení a odpojili jste se od vaší sítě, nyní můžete otestovat, zda-li váš NetworkManager fungujue. Nejdříve spustíme démona:
/etc/rc.d/networkmanager start
Některé aplety vám jsou poskytovány jako .desktop soubory, takže aplet NetworkManageru může být nahrán skrz aplikační menu. A když ne, buď budete muset objevit příkaz k použití nebo se odhlásit a znovu příhlásit ke spuštění apletu. Jakmile je aplet nastartován, pravděpodobně vám dovolí volit síťová připojení s podporou automatického nastavení pomocí DHCP serveru.
Ke spuštění GNOME apletu v non-xdg-compliant Window Manageru jako Awesome:
nm-applet --sm-disable &
Pro statické IP budete muset nakonfigurovat NetworkManager tak aby je znal. Proces obvykle zahrnuje kliknutí pravým tlačítkem myši na aplet a výběr něčeho jako je 'Správa spojení' nebo 'Edit Connections'.
Řešení problémů
Řešení některých běžných problémů.
Problémy s přístupovými právy
Ujistěte se že consolekit je nainstalován a používán
exec ck-launch-session wm
namísto
exec wm
v Template:Filename. Většina Display Manager se sama automaticky postará o consolekit, ale jestliže používáte SLiM, prostudujte SLiM#PolicyKit.
Network Management Disabled
Někdy při vypnutí NM, není pid (statusový) soubor vymazán a obdržíte zprávu 'Network management disabled'. Jakmile se toto stane budete muset tento soubor vymazat manuálně:
rm /var/lib/NetworkManager/NetworkManager.state
Jestliže se toto stane po restartu, můžete přidat tuto akci do vašeho Template:Filename pro vymazání při startu systému:
nmpid=/var/lib/NetworkManager/NetworkManager.state [ -f $nmpid ] && rm $nmpid
NetworkManager zabraňuje DHCPCD aby používal resolv.conf.head and resolv.conf.tail
Občas je problematické přidat statické položky do resolv.con když je neustále přepisován nm a dhcpcd. Můžete použít balíček networkmanager-dhclient z AUR, ale lepším řešením je použití následujícího skriptu:
#!/bin/bash # # /etc/NetworkManager/dispatcher.d/99-resolv.conf-head_and_tail # Include /etc/resolv.conf.head and /etc/resolv.conf.tail to /etc/resolv.conf # # scripts in the /etc/NetworkManager/dispatcher.d/ directory # are called alphabetically and are passed two parameters: # $1 is the interface name, and $2 is “up” or “down” as the # case may be. resolvconf='/etc/resolv.conf'; cat "$resolvconf"{.head,,.tail} 2>/dev/null > "$resolvconf".tmp mv -f "$resolvconf".tmp "$resolvconf"
Zamezení změnám v resolv.conf
NetworkManager se pokusí zapsat DNS informace z DHCP do /etc/resolv.conf
, přepsáním již existujícího obsahu. K zamezení můžete použít immutable(neměnný) bit na souboru (jako root):
# chattr +i /etc/resolv.conf
Pro budoucí upravy tohoto souboru, nejdříve odstraňte immutable (neměnný) bit:
# chattr -i /etc/resolv.conf
Problémy s DHCP
Jestliže máte problémy s obdržením IP adrasy skrz DHCP, zkuste přidat následující řádky do vašeho Template:Filename:
interface "eth0" { send dhcp-client-identifier 01:aa:bb:cc:dd:ee:ff; }
Kde aa:bb:cc:dd:ee:ff
je MAC-adresa tohoto NIC.
Jak se vyhnout Gnome keyring při normálním uživatelském připojení bezdrátové sítě
Je to velice jednoduché! Nejdříve vytvořte skupinu zvanou networkmanager následujícím příkazem (nebo jiným způsobem, jenž upřednostňujete):
# groupadd networkmanager
Po té předejte uživatele do této skupiny použítím nasledujícího příkazu (nebo jiným způsobem, jenž upřednostňujete):
# gpasswd -a username networkmanager
Nahraďte, v předchozím príkazu, username vaším aktuálním uživatelským jménem.
Nyní jako root spusťte nm-connection-editor a nastavte připojení:
# nm-connection-editor
Označte zatržítko vedle "Available to all users" a použijte nastavení.
Od teď nebudete vyrušováni Gnome keyringem! (citation needed) Také, případně zapnete-li "connect automatically", vaše připojení bude dostupné a připojené dokonce předtím než se nalogujete k vašemu desktopu a dělá tím celý startovací proces ještě rychlejší!
Chybějící default route
Přinejmenším v KDE4 systému, není vytvořena default route při navázání bezdrátového spojení pomocí NetvworkManageru. Pro změnu route nastavení bezdrátového připojení odstraňte základní výběr "Use only for resources on this noccection",které řeší tuto zálažitost.
3G modem není detekován
Jestliže NetworkManager (od verze 0.7.999) nedetekuje váš 3G modem, ale i nadále jste schopní se připojit přes wvdial, zkuste nainstalovat balíček
modemmanager příkazem pacman -S modemmanager
a restartujte NetworkManager démona /etc/rc.d/networkmanager restart
. Odpojte a znovu připojte váš modem nebo restartujte. Tato utilita poskytuje podporu pro hardware, který není v základní databázi networkmanageru.
VPN problémy v Networkmanageru 0.7.999
Jestliže obdržíte chybovou zprávu "invalid secrets" když se pokoušíte připojit k vašemu VPN poskytovateli prostřednictvím PPTP protokolu, zkuste místotoho nainstalovat (git version): networkmanager, nm-applet a pptp plugin.
Vypínání WLAN na laptopech
Občas networkmanager nebude pracovat když vypnete váš Wifi adaptér vaším vypínačem na vašem laptopu a později se pokusíte o znovuzapnutí. Toto je častý problém s rfkill. Nainstalujte rfkill z repa: Sometimes networkmanager won't work when you disable your Wifi-adapter with a switch on your laptop and try to enable it again afterwards. This is often a problem with rfkill. Install rfkill from the repo:
# pacman -S rfkill
a použíjte
$ watch -n1 rfkill list all
ke kontrole, že váš ovladač oznámil stav bezdrátového adaptéru. Jestliže jeden identifikátor zůstane blokován poté co jste zapnulí adaptér, zkuste to manuálně odemnknout tímto příkazem (kde X je číslo identifikátoru poskytnuté předchzím výstupem):
# rfkill event unblock X
Nastavení statické IP se vrací k DHCP
Kvůli nevyřešenému bugu, když měníme základní připojení na statické IP, nm-applet nemusí přesně uložit konfigurační změny a vrátí se automaticky k DHCP. Ke zprovoznění postupujte podle následujících pokynů.
Editujte defaultní nastavení připojení (eg "Auto eth0) v nm-appletu. Změňte jméno připojení (eg "my eth0"), odškrtněte v zaškrtávacím políčku "Available to all users", dále změňte vaši statickou IP tak jak požadujete a klikněte na Applay (Použít).
Dále budete chtít aby se defaultní připojení nepřipojovalo automaticky. To uděláte tak, že spustíte:
$ sudo nm-connection-editor # you must use sudo, not su
V connection editor editujte defalult conection (eg "Auto eth0") a odškrtněte "Connect automatically". Klikněte na Applay(Použít) a zavřete connection editor.
Tipy and triky
Kontrola jestli je networking spouštěn cronem nebo skriptem
Některé úlohy cronu k úspěchu vyžadují, aby byla síť funkční. Možná si bude přát vyhnout se spouštění těchto úloh, když je síť vypnutá. K dokončení tohoto přidejte if test pro síť, který je vyžadován NetworkManager nm-tool a zkontroluje status sítě. Test zde uspěje jestliže některé rozhraní je činné a selže jesltiže jsou všechna rozhraní nečinná. Toto je vhodné pro laptopy, které mohoubýt připojeni drátově, bezdrátově nebo nepřipojeny.
if [ `nm-tool|grep State|cut -f2 -d' '` == "connected" ]; then #Whatever you want to do if the network is online else #Whatever you want to do if the network is offline - note, this and the else above are optional fi
Toto je užitečné pro skrip cron.hourly který například spouští fpupdate pro F-Prot virus skaner update. Další způsosb, který může být užitečný jen s malími úpravami, je rozdíl mezi sítěmi používající různé výstupy z nm-tool; například od té doby co je aktivní bezdrátová síť označena hvězdičkou, můžete použít grep pro vyfiltrování síťového jména a pak pomocí grepu odfiltrovat znak hvězdička.
Automatické odemknutí keyring po přihlášení
Gnome
- Klikněte pravým tlačítkem na ikonu NM ve vašem panelu a vyberte Edit Connections a otevřete záložku Wireless
- Vyberte to spojení které chcete upravovat a klikněte na tlačítko Edit
- Zaškrtněte "Connect Automatically" a "Available to all users"
K dokončení se odhlašte a znovu přihlašte.
*V Template:Filename (nebo vašem odpovídajícím démonu v /etc/pam.d), přidejte tyto řádky na konec bloku "auth" a "session" za předpokladu, že ještě neexistují:
auth optional pam_gnome_keyring.so session optional pam_gnome_keyring.so auto_start
- V Template:Filename, použijte tento řádek pro blok 'password':
password optional pam_gnome_keyring.so
- Příště až se přihlásíte, měli by jste být dotázáni, jestli chcete aby heslo bylo odemknuto automaticky při přihlášení.
KDE
- Vložte skript jako je ten následující do ~/.kde4/Autostart:
$!/bin/sh echo PASSWORD | /usr/bin/pam-keyring-tool --unlock --keyring=default -s
- Podobné by měli pracovat s openbox, lxde, etc.
Automatické připojení při bootu
Od verze 0.7 je NetworkManager schopen se připojit při bootu, před přihlášením uživatele a odemknutí keyringu.
- Nejdříve se ujistěte, že keyfile plugin je nahrán; Template:Filename měl by vypadat takhle:
[main] plugins=keyfile
- Jestliže to nebylo v souboru předtím, budete muset restartovat nm-system-settings:
# killall -TERM nm-system-settings
- nebo jednoduše restartovat celý systém.
- Nyní garantujte přístupová práva vašemu uživateli modifikovat system-connection (systémová připojení):
Pomocí polkit:
Umístěte následující v /etc/polkit-1/localauthority/50-local.d/10-org-freedesktop-network-manager-settings.pkla
[Allow user YOURUSERNAME to create wireless connections for all users] Identity=unix-user:YOURUSERNAME Action=org.freedesktop.network-manager-settings.system.modify ResultAny=no ResultInactive=no ResultActive=yes
- Konečeně, v editoru připojení (z gnome appletu), zaškrtněte Available to all users.
Připojení je nyní uloženo v /etc/NetworkManager/system-connections/"CONNECTION NAME". Při startu se NetworkManager pokusí připojit, pokud je v dosahu sítě.
Prosím hlasujte pro tento bug!
Ignorování určitých zařízení
Občas může být vyžadována, aby network manager ignoroval některá zařízení a nepokoušel se získat IP.
- Nejprve musíte zjistit Hal UDI (např. pomocí lshal):
... info.product = 'Networking Interface' (string) info.subsystem = 'net' (string) info.udi = '/org/freedesktop/Hal/devices/net_00_1f_11_01_06_55' (string) linux.hotplug_type = 2 (0x2) (int) linux.subsystem = 'net' (string) ...
- Přidat toto udi do /etc/NetworkManager/nm-system-settings.conf:
[keyfile] unmanaged-devices=/org/freedesktop/Hal/devices/net_00_1f_11_01_06_55
- Složená zařízení mohou být specifikovaána, ohraničena středníky:
[keyfile] unmanaged-devices=/org/freedesktop/Hal/devices/net_00_1f_11_01_06_55;/org/freedesktop/Hal/devices/net_00_2c_6d_e2_08_af
Po aplikování změn nebude potřeba restartovat NetworkManager.
- Ignoring a type of device at boot time.
this script was used to ignore all ethernet devices at boot time of a archiso build, it can be changed to ignore wifi devices etc. /!\being used on a non-persistant filesystem, the nm-system-settings.conf is default at run time
#!/bin/sh # author: tim noise <darknoise@drkns.net> COUNT=0 TARGET_FILE="/etc/NetworkManager/nm-system-settings.conf" for i in `lshal | grep -A6 'Networking Interface' | awk -F "'" '/info.udi = / {print $2}'`; do if [ $COUNT = 0 ]; then COUNT=$COUNT+1; echo "unmanaged-devices=$i" >> $TARGET_FILE else echo -n ";$i" >> $TARGET_FILE fi done printf "\n" >> $TARGET_FILE