Openbox (Lietuviškai)

From ArchWiki
Jump to navigation Jump to search

This template has only maintenance purposes. For linking to local translations please use interlanguage links, see Help:i18n#Interlanguage links.


Local languages: Català – Dansk – English – Español – Esperanto – Hrvatski – Indonesia – Italiano – Lietuviškai – Magyar – Nederlands – Norsk Bokmål – Polski – Português – Slovenský – Česky – Ελληνικά – Български – Русский – Српски – Українська – עברית – العربية – ไทย – 日本語 – 正體中文 – 简体中文 – 한국어


External languages (all articles in these languages should be moved to the external wiki): Deutsch – Français – Română – Suomi – Svenska – Tiếng Việt – Türkçe – فارسی

Openbox yra lengva ir didžiai konfigūruojama langų tvarkyklė su plačių standartų palaikymu. Jos savybės yra gerai aprašytos tinklapyje. Šis straipsnis susies Openbox naudojimą Arch Linux sistemoje.

Įdiegimas

Openbox yra pasiekiamas iš standartinės saugyklos:

# pacman -S openbox

Iškarto po įdiegimo, pacman nurodys nukopijuoti numatytus Template:Filename ir Template:Filename konfigūracinius failus į Template:Filename, pavyzdžiui:

Note: Darykite tai kaip paprastas vartotojas, ne kaip root.
$ mkdir -p ~/.config/openbox
$ cp /etc/xdg/openbox/rc.xml ~/.config/openbox
$ cp /etc/xdg/openbox/menu.xml ~/.config/openbox
$ cp /etc/xdg/openbox/autostart.sh ~/.config/openbox

Template:Filename yra pagrindinis Openbox konfigūracinis failas. Jis naudojamas tvarkant klaviatūros nuorodas, temas, virtualius darbastalius ir kitas savybes.

Template:Filename valdo Openbox programų menu, kuris pasirodo, kai paspaudžiate ant savo darbastalio. Numatytos menu programos yra labai retos, bet menu struktūra yra labai lengvai keičiama, taikantis prie Jūsų poreikių. Jeigu norite sužinoti daugiau apie menu, peržiūrėkite menu skyrių žemiau arba aplankykite Openbox tinklapį.

Template:Filename Numatytas paleidimo failas, kuris nustato kelis dalykus Jums. Jūs galite naudoti šį skriptą paleisti panelę, nustatyti darbastalio foną ar kitus dalykus. Daugiau dėtalių Openbox Wiki.

Autonominė langų tvarkyklė

Norint paleisti Openbox kaip pagrindinę langų tvarkyklę, tiesiog pridėkite sekančią eilutę į Template:Filename failo pabaigą:

exec openbox-session

Jeigu Jūs naudojote kitą langų tvarkyklę prieš tai, kaip Xfwm, Openbox nepasileis išregistruojant iš X, pabandykite perkelti autostart aplanką:

mv ~/.config/autostart ~/.config/autostart-bak

Naudojant D-Bus/Hal ar kažką panašaus, geriau naudokite:

exec ck-launch-session openbox-session

Jeigu Jūs taip pat naudojate polkit ar D-Bus (pavyzdžiui automatiniam tvarkyklių užkrovimui nautilus nuo Gnome 2.28 / 2.30 ), naudokite:

exec ck-launch-session dbus-launch openbox-session
Note: pyxdg yra reikalingas Openbox xdg-autostart programai

Langų tvarkyklė darbastalio aplinkoms

GNOME

GNOME 2.26

Sekite kitą vadovą GNOME 2.24 versijai. Jeigu nepavyksta, pabandykite tai:

Jeigu po openbox įdiegimo ir bandymo prisijungti prie 'Gnome/openbox' sesijos, sistema lūžta, tada Jūs galite pabandyti vieną iš tokių būdų, kurie padės Jums paleisti openbox kaip langų tvarkyklę kiekvieną kart, kai tik prisijungsite prie 'Gnome' sesijos iš Jūsų prisijungimo tvarkytojo (xdm, gdm, kdm, entrance, slim, kt.).

 1. Prisijunkite prie vien tik Gnome sesijos ( kuri naudos metacity kaip langų tvarkyklę ), jeigu iki šiol to dar nepadarėte.
 2. Įdiekite openbox, jeigu to dar nepadarėte.
 3. Ištirkite savo menu iki System → Preferences → Startup Applications (tikėtina, kad pavadinimas bus 'Session', jeigu naudojate senesnę Gnome versiją)
 4. Atidarykite Startup Application, paspauskite '+ Add' ir įveskite tekstą, kuris matosi tolesniame bloke, ignuorodami tekstą už # simbolio.
 5. Dabar paspauskite 'Add' mygtuką duomenų įvedimo langelyje ir įsitikinkite, kad yra žymė šalia Jūsų naujo įrašo yra pažymėta.
 6. Dabar išsiregistruokite iš gnome sesijos ir įsiregistruokite per naujo. Dabar Jūs jau turėtumėt matyti openbox kaip savo langų tvarkyklę.
 7. Mėgaukitės!
Name:  Openbox Windox Manager     # Gali būti pakeista
Command: openbox --replace        # Tekstas negali būti pašalintas iš šitos eilutės, bet gali būti pridėtas
Comment: Replaces metacity with openbox # Gali būti pakeista

Tai sukuria įrašą paleidimo sąraše, kuriuo gnome-session naudojasi paleidžiant programas sesijos pradžioje.

GNOME 2.24

Pirmiausiai, sukurkite failą Template:Filename ir įveskite į jį:

[Desktop Entry]
Type=Application
Encoding=UTF-8
Name=OpenBox
Exec=openbox
NoDisplay=true
# pakraunamo centrinio valdymo modulio vardas
X-GNOME-WMSettingsModule=openbox
# WM charakteristikų tikrinimo vardas
X-GNOME-WMName=OpenBox

Tuomet, gconf aplinkoje, nustatykite Template:Codeline Template:Codeline:

$ gconftool-2 -s -t string /desktop/gnome/session/required_components/windowmanager openbox

Galiausiai, pasirinkite GNOME sesiją iš GDM sesijų menu.

GNOME 2.22 ir ankstesni

 1. Jeigu naudojate GDM, pasirinkite "GNOME/Openbox" prisijungimo kriterijų
 2. Jeigu naudojate Template:Codeline, pridėkite Template:Codeline į Template:Filename
 3. Iš terminalo:
$ xinit /usr/bin/openbox-gnome-session

KDE

 1. Jeigu naudojate KDM, pasirinkite "KDE/Openbox" prisijungimo kriterijų
 2. Jeigu naudojate Template:Codeline, pridėkite Template:Codeline į Template:Filename
 3. Iš terminalo:
$ xinit /usr/bin/openbox-kde-session

Xfce4

Prisijunkite į standartinę Xfce4 sesiją. Pasirinktam terminale įveskite:

$ killall xfwm4 ; openbox & exit

Sekanti komanda nužudys xfwm4, paleis Openbox ir uždarys terminalą.

Atsijunkite ir įsitikinkite, kad pasirinkote "Save session for future logins" žymę. Sekančiam prisijungime, Xfce4 automatiškai naudos Openbox kaip langų tvarkyklę. Tam, kad būtų galimybė išeiti iš sesijos, pasinaudojant xfce4-session, atidarykite failą Template:Filename ( jeigu jo ten nėra, nukopijuokite iš Template:Filename).

Suraskite sekančias eilutes:

 <item label="Exit Openbox">
  <action name="Exit">
   <prompt>yes</prompt>
  </action>
 </item>

ir jas pakeiskite į:

 <item label="Exit Openbox">
  <action name="Execute">
   <prompt>yes</prompt>
  <command>xfce4-session-logout</command>
  </action>
 </item>

Kitaip, naudojantis "Exit" įrašu pagrindiniame menu, Openbox nutrauks savo darbą ir paliks sistemą be langų tvarkyklės.

Jeigu turite problemų su virtualių darbastalių keitimu, pasinaudojant pelės ratuką, atsidarykite Template:Filename failą ir nustatykite pelės junginius su "DesktopPrevious" ir "DesktopNext" įvykiais iš "Desktop" konteksto į "Root" kontekstą (gali prireikti sukurti Root kontekstą).

Jeigu norite naudoti Openbox pagrindinį menu, vietoj Xfce pagrindinio menu, galite nutraukti xfdesktop pasinaudojant sekančia komanda:

$ xfdesktop --quit

Tačiau, xfdesktop tvarko darbastalio foną ir ikonas, tuomet jums reikia naudoti kitas programas, pavyzdžiui ROX, kurios grąžins prarastą funkcionalumą.

(Nutraukiant xfdesktop veiklą, ankščiau paminėta problema su virtualiais darbastaliais, pradingsta.)

Nustatymai

Šiuo metu egzistuoja du pasirinkimai kaip galima konfigūruoti Openbox nustatymus. Rankiniu būdu redaguojant Template:Filename arba naudoti ObConf programą.

Rankinis nustatymas

Norint sukonfigūruoti Openbox rankiniu būdu, paprasčiausiai atidarykite Template:Filename su mėgstamiausiu redaktoriumi. Konfigūraciniam faile yra daug komentarų, kurie padės susigaudyti, o pilna dokumentacija yra pasiekiama oficialiame tinklapyje.

ObConf

ObConf yra grafine aplinka paremtas Openbox konfigūracinis įrankis, kuris gali būti naudojamas daugeliams nustatymų, kaip temos, virtualūs darbastaliai, langų nustatymai ir darbastalio dydžio marža.

Norint įdiegti ObConf, paleiskite:

# pacman -S obconf
Note: ObConf negali būti naudojama konfigūruojant klaviatūros nuorodas ar kitas pažangesnes opcijas. Šiems pakeitimams įgyvendinti, reikia redaguoti Template:Filename failą rankiniu būdu (žiūrėti aukščiau). Kita galimybė yra naudoti ObKey programą, kuri yra pasiekiama per AUR.

Programiniai nustatymai

Openbox palaiko konfigūracija kiekvienai programai atskirai, leidžiant nustatyti taisykles kai kurioms programoms:

 • leisti naršykle tam tikram darbastalyje
 • leisti terminalą be lango apvedžiojimų
 • leisti torrent klientą tam tikroje lango vietoje

Viskas tai nusakoma Template:Filename. Kaip galima tikėtis, šios instrukcijos yra gerai dokumentuotos pačioje byloje. Pilną dokumentaciją galima rasti čia: http://openbox.org/wiki/Help:Applications

Menu

Numatytasis Openbox menu įtraukia į save skirtingas programas, bet garantuotai bus būtinybė kas keisti. Yra keli būdai tai padaryti:

Rankinis konfigūravimas

Panašiai kaip ir su Template:Filename byla, galima redaguoti Template:Filename bylą su mėgstamiausiu redaktoriumi. Netgi, jeigu ir kai kurie nustatymai yra gerai paaiškinti, yra pasiekiama pilna dokumentacija.

MenuMaker

MenuMaker yra galingas įrankis, kuris sukuria XML paremtus menu skirtingoms langų tvarkyklėms, tame tarpe ir Openbox. MenuMaker suieškos kompiuteryje paleidžiamų programų ir, priklausomai nuo rezultato, sukurs XML paremtą menu. Jeigu vartotojas nori, jis gali būti sukonfigūruotas, kad būtų nepaisoma Legacy X, GNOME, KDE ar Xfce programų.

MenuMaker yra pasiekiamas bendruomenės repozite:

# pacman -S menumaker

Po įdiegimo, galima iškarto sugeneruoti menu:

$ mmaker -v OpenBox3

Pagal numatytas opcijas, MenuMaker neperrašys egzistuojančio menu.xml. Tam, kad jis jį perrašytų reikia pridėti -f (force) argumentą:

$ mmaker -vf OpenBox3

Norint pamatyti pilną argumentų sąrašą, paleiskit Template:Codeline.

Tai suteiks gerą menu. Dabar yra galimybė redaguoti menu.xml rankiniu būdu arba regeneruoti sąrašą kiekvieną kart, kai tik yra įdiegiama nauja programa.

Obmenu

Obmenu yra grafine aplinka paremtas Openbox menu redaktorius. Tiems, kurie nejaučia didelio malonumo redaguojant XML pradinį kodą, tai turbūt yra geriausias sprendimas.

Obmenu yra pasiekiamas bendruomenės repozite:

# pacman -S obmenu

Po įdiegimo, tiesiog paleiskite Template:Codeline ir pridėkite ar ištrinkite programas.

Obm-xdg

obm-xdg yra komandine eilute paremtas įrankis, kuris ateina kartu su Obmenu. Jis gali sugeneruoti menu, suskirstytą į GTK/GNOME programų kategorijas.

Tam, kad pradėti naudoti obm-xdg, pridėkite sekančia eilutę į Template:Filename:

<menu execute="obm-xdg" id="xdg-menu" label="xdg"/>

Tuomet paleiskite Template:Codeline, kad atnaujinti Openbox menu. Dabar menu lange turėtumėt pamatyti sub-menu pavadinimu xdg

Note: Jeigu neturite įdiegę GNOME, tuomet jums prireiks įdiegti gnome-menus paketą. Tik tuomet obm-xdg veiks.

Python paremti xdg menu skriptai

Skriptą galima rasti Fedoros Openbox pakete. Tereikės tik kažkur padėti skriptą ir pridėti jį į menu.

Čia galima rasti autoriaus kodą: http://pastebin.com/f2f827625 Čia galima rasti projekto puslapį: http://pkgs.fedoraproject.org/gitweb/?p=openbox.git;f=xdg-menu;hb=HEAD

Parsisiųskite tą skriptą, kuris Jums atrodo prieinamesnis ( rekomenduojama siųstis iš projekto puslapio ). Galite patalpinti failą bet kur, autorius naudoja ~/Documents/build/xdg-menu.

Tuomet atsidarykite menu.xml su mėgstamiausiu redaktoriumi ir pridėkite sekantį įrašą, kur norite, kad atsirastų naujas menu įrašas:

<menu id="apps-menu" label="xdgmenu" execute="python /home/shiki/Documents/build/xdg-menu"/>

Išsaugokite failą ir terminale paleiskite: Template:Codeline.

Pipe menu

Openbox ( ir kiti langų tvarkytojai, kaip WindowMaker ar PekWM ) leidžia rašyti skriptus, kurie dinamiškai keičia menu. Jie gali būti taikomi sistemos stebėjimui, muzikos grotuvo kontrolei ar oro pranešimams. Daug pavyzdžių galima rasti openbox tinklapyje.

Xyne taip pat sukūrė bylų peržiūros programą ir brisbin33 yra naudojamas bevielio tinklo prisijungimams ( tam reikalaujamas netcfg ). Atitinkami forumo pranešimus galima rasti čia arba čia

Paleisties programos

Openbox siūlo paleisties programų palaikymą. Tai suteikiama pasitelkus "openbox-session" komanda.

Yra du būdai, kaip galima įgalinti paleisties programas:

 1. Jeigu naudojate startx/xinit jungiantis prie X sesijos, paredaguokite Template:Filename pakeisdami openbox į openbox-session.
 2. Jeigu naudojate GDM/KDM, tuomet pasirinkite Openbox sesiją. Tai automatiškai įgalins paleisties programas.

Paleisties programos yra tvarkomos Template:Filename faile. Pilna instrukcija ir geriausius praktinius sprendimus galima rasti Openbox tinklapyje.

Temos ir išvaizda

Neįskaitant Openbox temų, sekantis skyrius yra orientuotas į vartotojus, kurie pasirinko Openbox kaip vienintelę darbastalio programą, be GNOME, KDE ir Xfce.

Openbox temos

Openbox tema kontroliuoja lango ribų išvaizdą, įtraukiant lango pavadinimą ir lango mygtukus. Ji taip pat nustato programos menu išvaizdą ir ekrano vaizdą.

Papildomos temos yra pasiekiamos per standartinį repozitą:

# pacman -S openbox-themes

Paketas yra niekaip neapibūdinamas. Daugiau temų galite gauti:

Parsiųstos temos turi būti išarchyvuotos į ~/.themes arba gali būti įdiegtos su ObConf.

Naujų temų kūrimas yra paprastas. Dokumentaciją galite rasti čia.

Temas taip pat galite kurti per grafinę aplinką, naudodami ObTheme įrankį.

X11 išvaizda

Jeigu naudojate Openbox kaip pagrindinę savo darbastalio programą, reikės konfigūruoti .Xdefaults failą. Išsaugokite ~/.Xdefaults kopiją į /home/root/.Xdefaults. Tuomet ir `root` vartotojas turės tokį langų atvaizdavimą.

Xdefaults yra vartotojo lygmens konfigūruojamas taškinis failas, dažniausiai randamas kaip ~/.Xdefaults. Kuomet jis egzistuoja, Xorg krovimo metu, jis gali būti nagrinėjamas xorg programos automatiškai, ir gali nustatyti ar perrašyti X ir X programų opcijas. Jis gali atlikti daug operacijų, pavyzdžiui:

- nustatyti terminalo spalvas
- konfigūruoti terminalo opcijas
- nustatant DPI, antialiasing, hinting ir kitus X šrifto nustatymus
- keisti Xcursor temą
- nustatyti xscreensaver
- keisti žemo lygio X programų nustatymus ( xclock, xpdf, kt. )

Apie Xdefaults daugiau skaitykite Xdefaults Arch WiKi

X11 pelės kursoriai

Išarchyvuokite norimą Xcursor temą arba į /usr/share/icons ( tuomet kursioriaus tema bus pasiekiama globaliai ) arba į ~/.icons ( tuomet kursoriaus tema bus pasiekiama tik vartotojo ). Yra labai ribotas kursoriaus temų skaičius, kuris pasiekiamas bendruomenės repozite.

Pridėkite Template:Filename:

Xcursor.theme:  [kursoriaus-temos-vardas]

kur Template:Codeline yra kursoriaus temos direktorijos pavadinimas. Pavyzdžiui:

Xcursor.theme:	Vanilla-DMZ-AA

Norint pakeisti dydį:

Xcursor.size: [dydis]

Kai kada yra reikalaujama sukurti sisteminę nuorodą kiekvieno vartotojo namų direktorijoje tam, kad langų tvarkyklė galėtų naudoti kursoriaus temą:

$ mkdir ~/.icons
$ ln -s /usr/share/icons/[name-of-cursor-theme] ~/.icons/default

Apie kursorių daugiau skaitykite X11_Cursors Arch Wiki

GTK temos

GTK2/GTK+

Pirmiausia, išarchyvuokite norimą temą į /usr/share/themes ( bus pasiekiama visa sistema ) arba ~/.themes ( bus pasiekiama vartotojo ), tuomet:

Tvarkyti GTK+ temas galima labai lengva i su lxappearance, gtk-chtheme, arba switch2 programomis. Įdiegimui, paleiskite:

# pacman -S lxappearance

ir/arba

# pacman -S gtk-chtheme

ir/arba

# pacman -S gtk-theme-switch2

Dabar, kai tik norite pasikeisti temą, tiesiog paleiskite Template:Codeline, Template:Codeline arba Template:Codeline.

GTK1

GTK1 temoms, įdiekite gtk-theme-switch paketą:

# pacman -S gtk-theme-switch

Tuomet paleiskite Template:Codeline ir pasirinkite norimą temą.

GTK šriftai

Norint pakeisti šrifto dydį ir tipą rankiniu būdu, pridėkite sekančia eilutę į Template:Filename:

style "user-font"
{
font_name = "[šrifto-pavadinimas] [dydis]"
}
widget_class "*" style "user-font"
gtk-font-name = "[šrifto-pavadinimas] [dydis]"

kur Template:Codeline yra pasirinktas šrifto ir taško dydis. Pavyzdžiui:

style "user-font"
{
font_name = "DejaVu Sans 8"
}
widget_class "*" style "user-font"
gtk-font-name = "DejaVu Sans 8"

Abu Template:Codeline ir Template:Codeline yra reikalingi atvirkštiniam palaikymui.

Norint nustatyti šriftą, taip pat galite naudoti gtk-chtheme ir lxappearance. Prašome vadovautis ankstesnėmis temomis.

GTK ikonos

Pirmiausiai, išarchyvuokite ikonų temą į /usr/share/icons ( globaliam pasiekimui ) arba į ~/.icons ( lokaliam pasiekimui ), tuomet:

Pridėkite sekančia eilutę į Template:Filename failą:

gtk-icon-theme-name = "[name-of-icon-theme]"

kur Template:Codeline yra ikonų temos direktoriją. Pavyzdžiui:

gtk-icon-theme-name = "Tango"

Įsitikinkite, jog Template:Filename yra sukonfigūruotas skaityti Template:Filename failą:

# ~/.gtkrc-2.0
# -- THEME AUTO-WRITTEN DO NOT EDIT
include "/usr/share/themes/Rezlooks-Gilouche/gtk-2.0/gtkrc"
include "/home/username/.gtkrc.mine"
# -- THEME AUTO-WRITTEN DO NOT EDIT

Norint pasirinkti GTK ikonų temas, taip pat galite naudoti lxappearance. Prašome vadovautis ankstesnėmis temomis.


Darbalaukio ikonos

Openbox nesuteikia darbastalio ikonų. Xfdesktop, PcmanFM, ROX, iDesk ir netgi Nautilus ( su gnome-settings-daemon ) gali suteikti tokį funkcionalumą.

ROX ir PCmanFM turi papildomą privalumą, būdami lengvomis failų tvarkyklėmis.

Darbalaukio užsklanda

Openbox nesuteikia jokio būdo keisti darbalaukio užsklandos. Tai gali labai lengvai kompensuoti tokios programos kaip Feh arba Nitrogen. Kiti būdai įtraukia ImageMagick, hsetroot ir xsetbg. Arba PCmanFM ir Xfdesktop gali tai atlikti.

Nutraukti darbalaukio užsklandos krovimą per gnome-settings-daemon galima taip:

$ gconftool-2 --set /apps/gnome_settings_daemon/plugins/background/active --type bool False

Rekomenduojamos programos

Čia galima rasti lengvų programų sąrašą; daugelis jų puikiai veikia Openbox.

Prisijungimo programos

SLiM suteikia lengvą ir elegantišką grafinio prisijungimo sprendimą, jeigu Openbox naudojama, kaip autonominė langų tvarkyklė. Daugiau informacijos galite rasti SLiM wiki puslapyje.

Qingy yra super lengva ir labai konfigūruojama grafinio prisijungimo programa. Jinai palaiko kartu ir konsolinį ir X langų sesijos prisijungimą. Jinai naudoja DirectFB. Taip pat ji iškarto nepaleidžia X sesijos, jeigu nebuvo pasirinkta X langų sesija. Daugiau skaitykite Qingy wiki puslapyje.

Kompozitiniai darbastaliai

Xcompmgr yra lengva kompozito tvarkyklė, sugebanti atvaizduoti šešėlius, blukimą ir paprastą langų skaidrumą kartu su Openbox ir kitom langų tvarkyklėmis.

(Verta pažymėti, jog xcompmgr vystymas yra sustojęs ir jokios problemos nėra taisomos) (Turint problemą su tint2 0.9, sistemos ikonos turi polinkį sulūžti)

Cairo Composite Manager -- Universtali ir plečiama kompozito tvarkyklė, kuri atvaizdavimui naudoja cairo, yra alternatyva xompmgr.


Panelės, dėklai ir puslapiatoriai

Yra labai daug programų, kurie suteikia panelės, dėklo ir puslapiatoriaus galimybę. Pagrindinės yra:

Panelės

Dėklai

Puslapiatoriai

Pastaba: Antram sakinyje nėra logikos. Per naudo išversti antrą sakinį.

Padarykite savo pasirinkimą ir pridėkite tai į savo paleidimo failą. Jeigu norite naudoti darbastalį be puslapiatoriaus, galite naudoti obsetlayout, kuris yra setlayout įrankio paketinė versija iš Openbox wiki.