Difference between revisions of "The Arch Way (Česky)"

From ArchWiki
Jump to: navigation, search
 
Line 19: Line 19:
 
* V Arch Linuxu jsou dvě strany: (1) příspěvek od vývojářů a (2) příspěvky od uživatelů. Nečakejte, že tyto dvě strany spolu splynou, ale že budů mít vzájemný vztah kde si kdokoliv může vybrat co chce a přidat to do svého stroja.
 
* V Arch Linuxu jsou dvě strany: (1) příspěvek od vývojářů a (2) příspěvky od uživatelů. Nečakejte, že tyto dvě strany spolu splynou, ale že budů mít vzájemný vztah kde si kdokoliv může vybrat co chce a přidat to do svého stroja.
  
* Nedovolte, aby konfigurační nástroje / grafické rozhraní (GUI) ovládali systém, ale aby byli ovládané uživatelem. Není na tom nic zlého mít GUI, pokud  se držíte tohoto principu.
+
* Nedovolte, aby konfigurační nástroje / grafické rozhraní (GUI) ovládaly systém, ale aby byly ovládané uživatelem. Není na tom nic zlého mít GUI, pokud  se držíte tohoto principu.
  
* Nebuďte ovládaný nástrojmi a nebuďte závislí od toho, čo ponúkajú. Keď vyvíjatie alebo si vyberáte utilitku, mala by byť napísaná v hackovateľnej/čitateľnom problagramovacom jazyku (JAK, jednoduchá a krátka) aby sa umožnilo používateľom ju modifikovať, ak budú chcieť.
+
* Nebuďte ovládáni nástroji a nebuďte závislí na tom, co poskytují. Pokud vyvíjíte nebo si vybíráte utilitku, měla by být napsaná v hackovatelném/čiteteném programovacím jazyku (JAK, jednoduchá a krátka) aby se umožnilo uživatelům jí modifikovat, pokud budou chtít.
  
* Základný vývoj Arch linuxu nebude nikdy v blízkej budúcnosti poskytovať žiadne "nováčikom priateľské" grafické rozhrania resp. utilitky.
+
* Základní vývoj Arch linuxu nebude nikdy v blízké budoucnosti poskytovat žádné "nováčkům přátelské" grafické rozhraní resp. utilitky.
  
* My pokorní vývojári budeme naďalej poskytovať Arch ako solídny základ pre každého a kohokoľvek. Ak ho vy chete urobiť pekným, urobte.
+
* My pokorní vývojáři budeme nadále poskytovat Arch jako solidní základ pro každého a kohokoliv. Pokud ho vy chete udělat pekným, udělejte.
  
== Filozofia ==
+
== Filozofie ==
Systém hodnôt podľa ktorých sa Arch vyvíja.
+
Systém hodnot podle kterých se Arch vyvíjí.
  
* JAK (Jednoduchý a krátky) je základom vývoja Archu.
+
* JAK (Jednoduchý a krátky) je základem vývoje Archu.
  
* V Archu je "jednoduchý" odlišný od toho čo zvažujú ostatné distribúcie. Učenie sa je dôležitejšie než niečo ľahko urobiť.
+
* V Archu je "jednoduchý" odlišný od toho co považují ostatní distribuce. Učení se je důležitejší než něco lehce udělat.
  
* Spoliehať sa na GUI pri budovaní/používaní vášho systému len v konečnom dôsledku ublíži používateľovi. V nejakom časovom okaminu bude používateľ potrebovať vedieť všetko čo grafické rozhrania GUI v sebe skrývajú.
+
* Spoléhat se na GUI při budování/používání vášeho systému jen v konečném důsledku ublíži uživateli. V nejakém časovém okamžiku bude uživatel potřebovat  umět všechno co grafické rozhraní GUI v sobě skrývají.
  
* Ak sa pokúsite skryť komplexnosť systému, skončíte s ešte komplexnejším systémom. Namiesto toho sa pokúste urobiť systém jednoduchším a logickejším zvnútra.
+
* Jak sa pokusíte skrýt komplexnost systému, skončíte s ješte komplexnejším systémem. Namísto toho se pokuste udělat systém jednoduší a logičtější uvnitř.
  
* Skôr alebo neskôr budete musieť nájsť informácie na webe a usenete (ak nebude postačovať man). Naučiť sa ako a kde informácie nájsť na nete by malo byť pre nováčika prvá vec čo sa naučí.
+
* Ted nebo brzy budete muset najít informace na webu. Naučit se jak a kde informace najít na internetu by mělo být pro nováčka první věc co se naučí.
  
* Keď používatelia povedia, že -a-tá distribúcia nie je ako tá-a-tá distribúcia, Arch dovoľuje používateľovi prispieť všetkym čím chce, za predpokladu, že to neprotirečí ideálom návrhu a filozofie.
+
* Pokud uživatelé řeknou, že ta-a-ta distribuce není jako ta-a-ta distribuce, Arch dovoluje uživateli prispět vším čím chce, za předpokladu, že to neprotiřečí ideálům návrhu a filozofie.
  
* Riešenie je nepožadovať od Arch Linuxu, aby vyvinul nástroje a dokumenty, ale snažiť sa pochopiť čo je cieľom a filozofiou AL... čo ho robí odlišným od iných.
+
* Řešení je nepožadovat od Arch Linuxu, aby vyvinul nástroje a dokumenty, ale snažit se pochopit co je cílem a filozofií AL... co ho dělá odlišným od jiných.
  
* Skvelá vec ohľadom príspevkov je to, že nepotrebujete nikoho povolenie ich vyrobiť. Nikto vás nemôže fyzicky zastaviť od napísania niečoho, čo vy (osobne) považujete za užitočné, aj keď "mocní čo sú" to nevidia ako požehnanie. Napíšte to a zverejnite vo fóre Používateľských Príspevkov. Ak sa to bude iným ľuďom páčiť, obdržíte spätnú väzbu. Ak to skoro každý okrem vás bude nenávidieť, no a čo? Zabralo vám to 20 minút napísať, a vy ste sa pri tom niečo naučili. Je to víťazná situácia za každých okolností.
+
* Skvělá věc ohledně príspěvků je to, že nepotřebujete od nikoho povolení je udělat. Nikdo vás nemůže fyzicky zastavit od napsání něčeho, co vy (osobně) považujete za užitečné i když "mocní co jsou" to nevidí jako požehnání. Napište to a zveřejněte ve fórech Uživatelských Příspěvků. Jak se to bude jiným lidem líbit, obdržíte zpětnou vazbu. Jak to skoro každý kromě vás bude nenávidět, no a co? Zabralo vám to 20 minut napsat, a vy jste se při tom něco naučili. Je to vítězná situace za každých okolností.
  
* Je taký, aký ho urobíte.
+
* Je takový, jaký si ho uděláte.
  
== Komentáre ==
+
== Komentáře ==
Čo hovoria o Archu používatelia
+
Co říkají o Archlinuxu uživatelé
  
* Po tom, čo som strávil veľa času s inými distribúciami (debian, gentoo, mandrake, redhat, fedora, slackware) a dokonca aj FreeBSD si myslím, že som konečne našiel distribúciu akú som hľadal.
+
* Po tom, Co jsem strávil hodně času s jinými distribúcemi (debian, gentoo, mandrake, redhat, fedora, slackware) a dokonce i FreeBSD si myslím, že jsem konečně našel distribuci jakou jsem hledal.
  
* Vyskúšal som viacero distribúcií a dokonca zobral RHCE, ale vždy bolo na distribúciach, ktoré som vyskúšal, niečo čo som nemal rád.
+
* Vyzkoušel jsem více distribucí a dokonce i RHCE, ale vždy bylo na distribucích, které jsem vyzkoušel něco co jsem neměl rád.
  
* Moja vysnená distribúcia vždy bola jednoduchosť Slackwareu so skutočnou podporou závislostí ako u Debianu. A hádajte čo, je to Arch.
+
* Moja vysněná distribuce vždy byla jednoduchost Slackwaru se skutečnou podporou závislostí jako u Debianu. A hádajte co, je to Archlinux.
  
* Taktiež považujem Arch za svoju konečnú distribúciu.
+
* Také považuji Archlinux za svoji konečnou distribuci.
  
* Po vyskúšaní takmer všetkých dostupných distribúcií musím súhlasiť, že Arch je najlepší.
+
* Po vyzkoušení skoro všech dostupných distribucí musím souhlasit, že Arch je nejlepší.
  
* AHojte všetci. Práve som sa tu zaregistroval, aby som mohol ohlásiť všetky problémy ktoré mám, a poprosiť o pomoc. Vtip je v tom, že NEMÁM ŽIADNE PROBLÉMY!!! Skutočne tomu nemôžem uveriť, ale všetko proste funguje. Dnes som nainštaloval Arch, mal som drobný problém s xorg a nastavením zvuku, ale našiel som všetky odpovede čo som potreboval v dokuentácii a vo fórach.
+
* Ahoj všichni. Právě jsem se tu zaregistroval, aby jsem mohl ohlásit všechny problémy které mám, a poprosit o pomoc. Vtip je v tom, že NEMÁM ŽÁDNÉ PROBLÉMY!!! Skutečně tomu nemůžu uvěrit, ale všechno prostě funguje. Dnes jsem nainštaloval Arch, měl jsem drobný problém s xorg a nastavením zvuku, ale našel jsem všechny odpovědi co jsem potřeboval v dokuentaci a ve fórech.
  
* Vyskúšal som Mandrake, Yoper, FC3/4, Mepis a Ubuntu. Hľadal som perfektnú distribúciu. Som rád, že som našiel Arch.
+
* Vyzkoušel jsem Mandrake, Yoper, FC3/4, Mepis a Ubuntu. Hledal jsem perfektní distribuci. Jsem rád, že jsem našel Arch.
  
 
----
 
----
  
= ZA a PROTI =
+
= PRO a PROTI =
  
== ZA ==
+
== PRO ==
  
* optimalizovaná distribúcia pre i686
+
* optimalizovaná distribuce pro i686
 
* [[pacman]]: Upgrade celého systému je jeden príkaz 'pacman -Suy'
 
* [[pacman]]: Upgrade celého systému je jeden príkaz 'pacman -Suy'
* [[pacman]]: Ovládanie závislostí
+
* [[pacman]]: Ovládání závislostí
* [[pacman]]: nepotrebuje X
+
* [[pacman]]: Nepotrebuje X
* [[ABS]]: stačí napísať budovaciu funkciu len raz ... vybudovanie ďalšej verzie balíčka je extrémne ľahké
+
* [[ABS]]: stačí napsat budovací funkci jen jednou ... vybudování další verze  balíčku je extrémně lehké
* [[ABS]]: môžete vybudovať balíčky na vašom stroji jednym príkazom
+
* [[ABS]]: můžete vybudovat balíčky na vašem stroji jedním príkazem
* najnovšie (čerstvé) balíčky
+
* nejnovější (čerstvé) balíčky
* plne prispôsobiteľný
+
* plně prispůsobitelný
* ľudia okolo neho sú jemní, motivovaní a schopní
+
* lidé okolo něho jsí jemní, motivovaní a schopní
* Len 20 minút trvá mať plne funkčný systém
+
* Jen 20 minut trvá mít plně funkční systém
* na ňom sa perfektne naučiť linux
+
* na něm se perfektně naučit linux
* nie je populárny, pretože ho nepoznajú
+
* není populární, pretože ho naznají
  
 
== PROTI ==
 
== PROTI ==
  
* [[pacman]]: potrebuje rýchle pripojenie na internet, aby bol vždy ľahko aktualizovaný
+
* [[pacman]]: potřebuje rychlé připojení na internet, aby byl vždy lehce aktualizovaný
* nie je populárny, pretože ho nepoznajú
+
* není populární, protože ho neznají
* nejaké konflikty kvôli používaniu najnovších knižníc
+
* nějaké konflikty kvůli používání nejnovějších knihoven
* nedostatok nováčikom-priateľských vlastností
+
* nedostatek nováčkům-přátelských vlastností

Revision as of 10:47, 10 July 2006

Principy a filozofie Archu

Snahou této stránky je popsat principy a filozofii ArchLinuxu. Neexistuje žádný dokument o způsobu vlastním ArchLinuxu a pravděpodobně ani nikdy nebude, čím se ponechá Arch otevřeným pro jakékoliv budoucí možnosti. Níže jsou uvedeny citáty z Arch Linux Fóra a jiných diskuzí uživatelů, které se často diskutovali za "starých časů".

Principy

Základní podstata Archu.

 • Nenáročný na hardware a jednoduchý.
 • Není navržený jako distribuce pro nováčky, takže je určený spíše pro zkušenějšího uživatele.

Arch Linux je moje (Judd Vinet) perfektní distribuce, aby jsem to shrnul. Začal jsem ho budovat z dvou důvodů:

 1. Nenašel jswm žádnou jinou distribuci, která by naplnila moje ideály. Některé se velmi blížili k tomu, co jsem chtěl, ale byli tam znechucující podivnosti nebo přidaná komplexnost která však se zdála být víc na škodu než na užitek.
 2. Pro zábavu, a aby jsem dal trošku něčeho zpět svobodné softwareové komunitě, protože já jsem získal tak hodně.
 • Cílem je vyvinout Arch v perfektní základ. Základ neobsahuje módní nástroje a auto-konfiguraci, ale s manuálovými konfiguračními nástroji a pár funkcemi pro uživatele být schopný udělat další vlastní vývoj.
 • Je to dáreček zadarmo "aby jsem dal trošku něčeho zpět svobodné softwarové komunitě, protože já jsem získal tak hodně". Pokud od někoho obdržíte dárek, většinou se očekává tento dárek opětovat. Takže, uživatelé jsou vítaní přispívat nápady, nástroji a návrhy.
 • V Arch Linuxu jsou dvě strany: (1) příspěvek od vývojářů a (2) příspěvky od uživatelů. Nečakejte, že tyto dvě strany spolu splynou, ale že budů mít vzájemný vztah kde si kdokoliv může vybrat co chce a přidat to do svého stroja.
 • Nedovolte, aby konfigurační nástroje / grafické rozhraní (GUI) ovládaly systém, ale aby byly ovládané uživatelem. Není na tom nic zlého mít GUI, pokud se držíte tohoto principu.
 • Nebuďte ovládáni nástroji a nebuďte závislí na tom, co poskytují. Pokud vyvíjíte nebo si vybíráte utilitku, měla by být napsaná v hackovatelném/čiteteném programovacím jazyku (JAK, jednoduchá a krátka) aby se umožnilo uživatelům jí modifikovat, pokud budou chtít.
 • Základní vývoj Arch linuxu nebude nikdy v blízké budoucnosti poskytovat žádné "nováčkům přátelské" grafické rozhraní resp. utilitky.
 • My pokorní vývojáři budeme nadále poskytovat Arch jako solidní základ pro každého a kohokoliv. Pokud ho vy chete udělat pekným, udělejte.

Filozofie

Systém hodnot podle kterých se Arch vyvíjí.

 • JAK (Jednoduchý a krátky) je základem vývoje Archu.
 • V Archu je "jednoduchý" odlišný od toho co považují ostatní distribuce. Učení se je důležitejší než něco lehce udělat.
 • Spoléhat se na GUI při budování/používání vášeho systému jen v konečném důsledku ublíži uživateli. V nejakém časovém okamžiku bude uživatel potřebovat umět všechno co grafické rozhraní GUI v sobě skrývají.
 • Jak sa pokusíte skrýt komplexnost systému, skončíte s ješte komplexnejším systémem. Namísto toho se pokuste udělat systém jednoduší a logičtější uvnitř.
 • Ted nebo brzy budete muset najít informace na webu. Naučit se jak a kde informace najít na internetu by mělo být pro nováčka první věc co se naučí.
 • Pokud uživatelé řeknou, že ta-a-ta distribuce není jako ta-a-ta distribuce, Arch dovoluje uživateli prispět vším čím chce, za předpokladu, že to neprotiřečí ideálům návrhu a filozofie.
 • Řešení je nepožadovat od Arch Linuxu, aby vyvinul nástroje a dokumenty, ale snažit se pochopit co je cílem a filozofií AL... co ho dělá odlišným od jiných.
 • Skvělá věc ohledně príspěvků je to, že nepotřebujete od nikoho povolení je udělat. Nikdo vás nemůže fyzicky zastavit od napsání něčeho, co vy (osobně) považujete za užitečné i když "mocní co jsou" to nevidí jako požehnání. Napište to a zveřejněte ve fórech Uživatelských Příspěvků. Jak se to bude jiným lidem líbit, obdržíte zpětnou vazbu. Jak to skoro každý kromě vás bude nenávidět, no a co? Zabralo vám to 20 minut napsat, a vy jste se při tom něco naučili. Je to vítězná situace za každých okolností.
 • Je takový, jaký si ho uděláte.

Komentáře

Co říkají o Archlinuxu uživatelé

 • Po tom, Co jsem strávil hodně času s jinými distribúcemi (debian, gentoo, mandrake, redhat, fedora, slackware) a dokonce i FreeBSD si myslím, že jsem konečně našel distribuci jakou jsem hledal.
 • Vyzkoušel jsem více distribucí a dokonce i RHCE, ale vždy bylo na distribucích, které jsem vyzkoušel něco co jsem neměl rád.
 • Moja vysněná distribuce vždy byla jednoduchost Slackwaru se skutečnou podporou závislostí jako u Debianu. A hádajte co, je to Archlinux.
 • Také považuji Archlinux za svoji konečnou distribuci.
 • Po vyzkoušení skoro všech dostupných distribucí musím souhlasit, že Arch je nejlepší.
 • Ahoj všichni. Právě jsem se tu zaregistroval, aby jsem mohl ohlásit všechny problémy které mám, a poprosit o pomoc. Vtip je v tom, že NEMÁM ŽÁDNÉ PROBLÉMY!!! Skutečně tomu nemůžu uvěrit, ale všechno prostě funguje. Dnes jsem nainštaloval Arch, měl jsem drobný problém s xorg a nastavením zvuku, ale našel jsem všechny odpovědi co jsem potřeboval v dokuentaci a ve fórech.
 • Vyzkoušel jsem Mandrake, Yoper, FC3/4, Mepis a Ubuntu. Hledal jsem perfektní distribuci. Jsem rád, že jsem našel Arch.

PRO a PROTI

PRO

 • optimalizovaná distribuce pro i686
 • pacman: Upgrade celého systému je jeden príkaz 'pacman -Suy'
 • pacman: Ovládání závislostí
 • pacman: Nepotrebuje X
 • ABS: stačí napsat budovací funkci jen jednou ... vybudování další verze balíčku je extrémně lehké
 • ABS: můžete vybudovat balíčky na vašem stroji jedním príkazem
 • nejnovější (čerstvé) balíčky
 • plně prispůsobitelný
 • lidé okolo něho jsí jemní, motivovaní a schopní
 • Jen 20 minut trvá mít plně funkční systém
 • na něm se dá perfektně naučit linux
 • není populární, pretože ho naznají

PROTI

 • pacman: potřebuje rychlé připojení na internet, aby byl vždy lehce aktualizovaný
 • není populární, protože ho neznají
 • nějaké konflikty kvůli používání nejnovějších knihoven
 • nedostatek nováčkům-přátelských vlastností