Difference between revisions of "The Arch Way (Česky)"

From ArchWiki
Jump to: navigation, search
 
(rm temporary i18n template)
(39 intermediate revisions by 15 users not shown)
Line 1: Line 1:
= Principy a filozofie Archu =
+
[[Category:About Arch (Česky)]]
Snahou této stránky je popsat principy a filozofii [[ArchLinux_(Česky)|ArchLinuxu]]. Neexistuje žádný dokument o způsobu vlastním ArchLinuxu a pravděpodobně ani nikdy nebude, čím se ponechá Arch otevřeným pro jakékoliv budoucí možnosti. Níže jsou uvedeny citáty z Arch Linux Fóra a jiných diskuzí uživatelů, které se často diskutovali za "starých časů".
+
[[Category:General (Česky)]]
 +
[[Category:Česky]]
 +
[[da:The Arch Way]]
 +
[[de:The Arch Way]]
 +
[[el:The Arch Way]]
 +
[[en:The Arch Way]]
 +
[[es:The Arch Way]]
 +
[[fr:Kiss]]
 +
[[he:The Arch Way]]
 +
[[hr:The Arch Way]]
 +
[[hu:The Arch Way]]
 +
[[id:The Arch Way]]
 +
[[it:The Arch Way]]
 +
[[ja:The Arch Way]]
 +
[[ko:The Arch Way]]
 +
[[lt:The Arch Way]]
 +
[[nl:The Arch Way]]
 +
[[pl:The Arch Way]]
 +
[[pt:The Arch Way]]
 +
[[ro:Calea Arch (The Arch Way)]]
 +
[[ru:The Arch Way]]
 +
[[sk:The Arch Way]]
 +
[[sr:The Arch Way]]
 +
[[th:The Arch Way]]
 +
[[tr:Arch_Tarzı]]
 +
[[uk:The Arch Way]]
 +
[[zh-CN:The Arch Way]]
 +
[[zh-TW:The Arch Way]]
 +
Následující čtyři principy obsahují to, co se obvykle označuje jako "Cesta Arch Linuxu" (The Arch Way), nebo "Filozofie Arch Linuxu", nejlépe jsou shrnuty zkratkou "KISS" ("Keep it Simple, Stupid" čili "Udělej to jednoduché, hlupáku" nebo také "Proč to dělat jednoduše, když to jde složitě?". Arch se prostě nebude "drbat pravou rukou za levým uchem", leda že byste chtěli).
  
== Principy ==
+
==Jednoduchost==
Základní podstata Archu.
 
  
* Nenáročný na hardware a jednoduchý.
+
Mnoho distribucí Linuxu definuje sama sebe jako "jednoduché". Ovšem jednoduchost může být definována různě.
* Není navržený jako distribuce pro nováčky, takže je určený spíše pro zkušenějšího uživatele.
 
  
Arch Linux je moje (Judd Vinet) perfektní distribuce, aby jsem to shrnul. Začal jsem ho budovat z dvou důvodů:
+
'''Arch Linux definuje jednoduchost jako odlehčenou základní strukturu bez zbytečných přídavků, změn, nebo komplikací, což dovoluje konkrétnímu uživateli změnit systém tak, jak sám potřebuje. Krátce: elegantní, minimalistický přístup.'''
  
# Nenašel jswm žádnou jinou distribuci, která by naplnila moje ideály. Některé se velmi blížili k tomu, co jsem chtěl, ale byli tam znechucující podivnosti nebo přidaná komplexnost která však se zdála být víc na škodu než na užitek.
+
Odlehčená základní struktura neznamená, že základ systému je malý. Spíše je zbaven veškeré přeplácanosti, která by mohla zamlžit důležité součásti systému, nebo způsobit, že přístup k nim je složitý. Arch má zmodernizované konfigurační soubory, které jsou přizpůsobeny pro rychlý přístup a editaci, bez neohrabaných GUI konfiguračních nástrojů, které mají tendenci ke skrývání možností před uživateli. Systém Arch Linuxu je tedy snadno konfigurovatelný do nejmenšího detailu.
# Pro zábavu, a aby jsem dal trošku něčeho zpět svobodné softwareové komunitě, protože já jsem získal tak hodně.
 
  
* Cílem je vyvinout Arch v perfektní základ. Základ neobsahuje módní nástroje a auto-konfiguraci, ale s manuálovými konfiguračními nástroji a pár funkcemi pro uživatele být schopný udělat další vlastní vývoj.
+
Na druhé straně Arch ponechává nezbytné složitosti GNU/linuxového systému netknuté a všechny je odhaluje uživatelům. Vývojáři a uživatelé Arch Linuxu věří, že snaha skrýt složitosti systému vede ve skutečnosti ke složitějšímu systému a měli bychom se jí vyvarovat.
  
* Je to dáreček zadarmo "aby jsem dal trošku něčeho zpět svobodné softwarové komunitě, protože já jsem získal tak hodně". Pokud od někoho obdržíte dárek, většinou se očekává tento dárek opětovat. Takže, uživatelé jsou vítaní přispívat nápady, nástroji a návrhy.
+
==Otevřenost==
  
* V Arch Linuxu jsou dvě strany: (1) příspěvek od vývojářů a (2) příspěvky od uživatelů. Nečakejte, že tyto dvě strany spolu splynou, ale že budů mít vzájemný vztah kde si kdokoliv může vybrat co chce a přidat to do svého stroja.
+
Otevřenost jde ruku v ruce s jednoduchostí a je také jedním z vůdčích principů vývoje Arch Linuxu.
  
* Nedovolte, aby konfigurační nástroje / grafické rozhraní (GUI) ovládali systém, ale aby byli ovládané uživatelem. Není na tom nic zlého mít GUI, pokud  se držíte tohoto principu.
+
'''Arch Linux používá jednoduché nástroje, které jsou vybrány nebo vytvořeny s ohledem na otevřenost zdrojového kódu i výstupů.'''
  
* Nebuďte ovládaný nástrojmi a nebuďte závislí od toho, čo ponúkajú. Keď vyvíjatie alebo si vyberáte utilitku, mala by byť napísaná v hackovateľnej/čitateľnom problagramovacom jazyku (JAK, jednoduchá a krátka) aby sa umožnilo používateľom ju modifikovať, ak budú chcieť.
+
I když otevřenost může být pro některé nové uživatele GNU/Linuxu zdrcující, zkušení uživatelé Arch Linuxu ji vítají a považují za praktickou. Odstraňuje všechny překážky mezi uživatelem a systémem, dává uživateli více kontroly nad systémem a zároveň zjednodušuje
 +
správu systému.
  
* Základný vývoj Arch linuxu nebude nikdy v blízkej budúcnosti poskytovať žiadne "nováčikom priateľské" grafické rozhrania resp. utilitky.
+
Otevřenost Arch Linuxu také znamená strmější křivku učení, ale zkušení uživatelé Arch Linuxu spíše považují ostatní, uzavřenější systémy za složitěji ovladatelné.
  
* My pokorní vývojári budeme naďalej poskytovať Arch ako solídny základ pre každého a kohokoľvek. Ak ho vy chete urobiť pekným, urobte.
+
Princip otevřenosti se rozšiřuje na členy komunity. Uživatelé Arch Linuxu bývají velmi otevření tomu, že pomáhají a radí, také přispívají do komunitního repozitáře (Arch User Repository, AUR).
  
== Filozofia ==
+
==Zaměření na uživatele==
Systém hodnôt podľa ktorých sa Arch vyvíja.
 
  
* JAK (Jednoduchý a krátky) je základom vývoja Archu.
+
Zatímco mnohé distribuce GNU/Linuxu se snaží být "uživatelsky přátelské", Arch Linux vždycky byl a zůstal "zaměřený na uživatele" (v originále "user-centric").
  
* V Archu je "jednoduchý" odlišný od toho čo zvažujú ostatné distribúcie. Učenie sa je dôležitejšie než niečo ľahko urobiť.
+
'''Arch Linux činí uživatele středem systému a dává mu nad systémem plnou kontrolu.'''
  
* Spoliehať sa na GUI pri budovaní/používaní vášho systému len v konečnom dôsledku ublíži používateľovi. V nejakom časovom okaminu bude používateľ potrebovať vedieť všetko čo grafické rozhrania GUI v sebe skrývajú.
+
Uživatelé Arch Linuxu si systém spravují sami. Systém nabízí pouze velmi malou asistenci, kromě jednoduchých nástrojů pro správu, které jsou vytvořeny tak, že přesně předávají uživatelovy příkazy systému.
  
* Ak sa pokúsite skryť komplexnosť systému, skončíte s ešte komplexnejším systémom. Namiesto toho sa pokúste urobiť systém jednoduchším a logickejším zvnútra.
+
Zaměření na uživatele také znamená přístup "udělej si sám". Spíše než požadovat novou funkci od vývojářů, uživatelé Arch Linuxu mají tendenci řešit problémy sami a poté sdílejí své výsledky s komunitou a vývojářským týmem: přístup "nejdřív si to zkus sám a pak se teprve ptej". To se týká zejména balíčků v komunitním repozitáři (Arch User Repository, oficiální repozitář Arch Linuxu pro balíčky spravované komunitou).
  
* Skôr alebo neskôr budete musieť nájsť informácie na webe a usenete (ak nebude postačovať man). Naučiť sa ako a kde informácie nájsť na nete by malo byť pre nováčika prvá vec čo sa naučí.
+
==Svoboda==
  
* Keď používatelia povedia, že tá-a-tá distribúcia nie je ako tá-a-tá distribúcia, Arch dovoľuje používateľovi prispieť všetkym čím chce, za predpokladu, že to neprotirečí ideálom návrhu a filozofie.
+
Dalším principem Arch Linuxu je svoboda volby. Uživatelé nejen činí všechny rozhodnutí o konfiguraci svého systému, ale také volí, jaký systém *bude*.
  
* Riešenie je nepožadovať od Arch Linuxu, aby vyvinul nástroje a dokumenty, ale snažiť sa pochopiť čo je cieľom a filozofiou AL... čo ho robí odlišným od iných.
+
'''Protože systém je jednoduchý, Arch Linux poskytuje svobodu provést s ním jakoukoli změnu.'''
  
* Skvelá vec ohľadom príspevkov je to, že nepotrebujete nikoho povolenie ich vyrobiť. Nikto vás nemôže fyzicky zastaviť od napísania niečoho, čo vy (osobne) považujete za užitočné, aj keď "mocní čo sú" to nevidia ako požehnanie. Napíšte to a zverejnite vo fóre Používateľských Príspevkov. Ak sa to bude iným ľuďom páčiť, obdržíte spätnú väzbu. Ak to skoro každý okrem vás bude nenávidieť, no a čo? Zabralo vám to 20 minút napísať, a vy ste sa pri tom niečo naučili. Je to víťazná situácia za každých okolností.
+
Čerstvě nainstalovaný Arch Linux poskytuje pouze základní komponenty, bez automatické konfigurace. Uživatelé jsou schopni konfigurovat systém jak chtějí, prostřednictvím CLI (příkazové řádky). Od začátku je každou komponentu možno odstranit nebo nahradit jinou, alternativní.
  
* Je taký, aký ho urobíte.
+
Velké množství balíčků v různých repozitářích Arch Linuxu také podporuje svobodu volby. Dále, v porovnání s ostatními distribucemi GNU/Linuxu, proces vytvoření nového balíčku je jednoduchý, otevřený, zaměřený na uživatele, a svobodný. Nové balíčky mohou být jednoduše vytvořeny s trochou znalosti [[ABS]] (Arch Build System).
  
== Komentáre ==
+
Jak řekl Judd Vinet, zakladatel Arch Linuxu "(Arch Linux) je takový, jaký si ho uděláte".
Čo hovoria o Archu používatelia
 
 
 
* Po tom, čo som strávil veľa času s inými distribúciami (debian, gentoo, mandrake, redhat, fedora, slackware) a dokonca aj FreeBSD si myslím, že som konečne našiel distribúciu akú som hľadal.
 
 
 
* Vyskúšal som viacero distribúcií a dokonca zobral RHCE, ale vždy bolo na distribúciach, ktoré som vyskúšal, niečo čo som nemal rád.
 
 
 
* Moja vysnená distribúcia vždy bola jednoduchosť Slackwareu so skutočnou podporou závislostí ako u Debianu. A hádajte čo, je to Arch.
 
 
 
* Taktiež považujem Arch za svoju konečnú distribúciu.
 
 
 
* Po vyskúšaní takmer všetkých dostupných distribúcií musím súhlasiť, že Arch je najlepší.
 
 
 
* AHojte všetci. Práve som sa tu zaregistroval, aby som mohol ohlásiť všetky problémy ktoré mám, a poprosiť o pomoc. Vtip je v tom, že NEMÁM ŽIADNE PROBLÉMY!!! Skutočne tomu nemôžem uveriť, ale všetko proste funguje. Dnes som nainštaloval Arch, mal som drobný problém s xorg a nastavením zvuku, ale našiel som všetky odpovede čo som potreboval v dokuentácii a vo fórach.
 
 
 
* Vyskúšal som Mandrake, Yoper, FC3/4, Mepis a Ubuntu. Hľadal som perfektnú distribúciu. Som rád, že som našiel Arch.
 
 
 
----
 
 
 
= ZA a PROTI =
 
 
 
== ZA ==
 
 
 
* optimalizovaná distribúcia pre i686
 
* [[pacman]]: Upgrade celého systému je jeden príkaz 'pacman -Suy'
 
* [[pacman]]: Ovládanie závislostí
 
* [[pacman]]: nepotrebuje X
 
* [[ABS]]: stačí napísať budovaciu funkciu len raz ... vybudovanie ďalšej verzie balíčka je extrémne ľahké
 
* [[ABS]]: môžete vybudovať balíčky na vašom stroji jednym príkazom
 
* najnovšie (čerstvé) balíčky
 
* plne prispôsobiteľný
 
* ľudia okolo neho sú jemní, motivovaní a schopní
 
* Len 20 minút trvá mať plne funkčný systém
 
* na ňom sa dá perfektne naučiť linux
 
* nie je populárny, pretože ho nepoznajú
 
 
 
== PROTI ==
 
 
 
* [[pacman]]: potrebuje rýchle pripojenie na internet, aby bol vždy ľahko aktualizovaný
 
* nie je populárny, pretože ho nepoznajú
 
* nejaké konflikty kvôli používaniu najnovších knižníc
 
* nedostatok nováčikom-priateľských vlastností
 

Revision as of 07:52, 20 June 2012

zh-CN:The Arch Way zh-TW:The Arch Way Následující čtyři principy obsahují to, co se obvykle označuje jako "Cesta Arch Linuxu" (The Arch Way), nebo "Filozofie Arch Linuxu", nejlépe jsou shrnuty zkratkou "KISS" ("Keep it Simple, Stupid" čili "Udělej to jednoduché, hlupáku" nebo také "Proč to dělat jednoduše, když to jde složitě?". Arch se prostě nebude "drbat pravou rukou za levým uchem", leda že byste chtěli).

Jednoduchost

Mnoho distribucí Linuxu definuje sama sebe jako "jednoduché". Ovšem jednoduchost může být definována různě.

Arch Linux definuje jednoduchost jako odlehčenou základní strukturu bez zbytečných přídavků, změn, nebo komplikací, což dovoluje konkrétnímu uživateli změnit systém tak, jak sám potřebuje. Krátce: elegantní, minimalistický přístup.

Odlehčená základní struktura neznamená, že základ systému je malý. Spíše je zbaven veškeré přeplácanosti, která by mohla zamlžit důležité součásti systému, nebo způsobit, že přístup k nim je složitý. Arch má zmodernizované konfigurační soubory, které jsou přizpůsobeny pro rychlý přístup a editaci, bez neohrabaných GUI konfiguračních nástrojů, které mají tendenci ke skrývání možností před uživateli. Systém Arch Linuxu je tedy snadno konfigurovatelný do nejmenšího detailu.

Na druhé straně Arch ponechává nezbytné složitosti GNU/linuxového systému netknuté a všechny je odhaluje uživatelům. Vývojáři a uživatelé Arch Linuxu věří, že snaha skrýt složitosti systému vede ve skutečnosti ke složitějšímu systému a měli bychom se jí vyvarovat.

Otevřenost

Otevřenost jde ruku v ruce s jednoduchostí a je také jedním z vůdčích principů vývoje Arch Linuxu.

Arch Linux používá jednoduché nástroje, které jsou vybrány nebo vytvořeny s ohledem na otevřenost zdrojového kódu i výstupů.

I když otevřenost může být pro některé nové uživatele GNU/Linuxu zdrcující, zkušení uživatelé Arch Linuxu ji vítají a považují za praktickou. Odstraňuje všechny překážky mezi uživatelem a systémem, dává uživateli více kontroly nad systémem a zároveň zjednodušuje správu systému.

Otevřenost Arch Linuxu také znamená strmější křivku učení, ale zkušení uživatelé Arch Linuxu spíše považují ostatní, uzavřenější systémy za složitěji ovladatelné.

Princip otevřenosti se rozšiřuje na členy komunity. Uživatelé Arch Linuxu bývají velmi otevření tomu, že pomáhají a radí, také přispívají do komunitního repozitáře (Arch User Repository, AUR).

Zaměření na uživatele

Zatímco mnohé distribuce GNU/Linuxu se snaží být "uživatelsky přátelské", Arch Linux vždycky byl a zůstal "zaměřený na uživatele" (v originále "user-centric").

Arch Linux činí uživatele středem systému a dává mu nad systémem plnou kontrolu.

Uživatelé Arch Linuxu si systém spravují sami. Systém nabízí pouze velmi malou asistenci, kromě jednoduchých nástrojů pro správu, které jsou vytvořeny tak, že přesně předávají uživatelovy příkazy systému.

Zaměření na uživatele také znamená přístup "udělej si sám". Spíše než požadovat novou funkci od vývojářů, uživatelé Arch Linuxu mají tendenci řešit problémy sami a poté sdílejí své výsledky s komunitou a vývojářským týmem: přístup "nejdřív si to zkus sám a pak se teprve ptej". To se týká zejména balíčků v komunitním repozitáři (Arch User Repository, oficiální repozitář Arch Linuxu pro balíčky spravované komunitou).

Svoboda

Dalším principem Arch Linuxu je svoboda volby. Uživatelé nejen činí všechny rozhodnutí o konfiguraci svého systému, ale také volí, jaký systém *bude*.

Protože systém je jednoduchý, Arch Linux poskytuje svobodu provést s ním jakoukoli změnu.

Čerstvě nainstalovaný Arch Linux poskytuje pouze základní komponenty, bez automatické konfigurace. Uživatelé jsou schopni konfigurovat systém jak chtějí, prostřednictvím CLI (příkazové řádky). Od začátku je každou komponentu možno odstranit nebo nahradit jinou, alternativní.

Velké množství balíčků v různých repozitářích Arch Linuxu také podporuje svobodu volby. Dále, v porovnání s ostatními distribucemi GNU/Linuxu, proces vytvoření nového balíčku je jednoduchý, otevřený, zaměřený na uživatele, a svobodný. Nové balíčky mohou být jednoduše vytvořeny s trochou znalosti ABS (Arch Build System).

Jak řekl Judd Vinet, zakladatel Arch Linuxu "(Arch Linux) je takový, jaký si ho uděláte".