Difference between revisions of "The Arch Way (Česky)"

From ArchWiki
Jump to: navigation, search
m
m
Line 2: Line 2:
 
[[Category:General (Česky)]]
 
[[Category:General (Česky)]]
  
 +
{{i18n_links_start}}
 +
{{i18n_entry|English|The Arch Way}}
 +
{{i18n_entry|Polski|The Arch Way (Polski)}}
 +
{{i18n_entry|Português de Portugal|À Maneira do Arch}}
 +
{{i18n_entry|Русский|Путь_Arch}}
 +
{{i18n_entry|Česky|Principy a filozofie Arch Linuxu (Česky)}}
 +
{{i18n_links_end}}
  
= Principy a filozofie Archu =
+
 
Snahou této stránky je popsat principy a filozofii [[ArchLinux_(Česky)|ArchLinuxu]]. Neexistuje žádný dokument o způsobu vlastním ArchLinuxu a pravděpodobně ani nikdy nebude, čím se ponechá Arch otevřeným pro jakékoliv budoucí možnosti. Níže jsou uvedeny citáty z Arch Linux Fóra a jiných diskuzí uživatelů, které se často diskutovali za "starých časů".
+
= Principy a filozofie Arch Linuxu =
 +
Snahou této stránky je popsat principy a filozofii [[ArchLinux (Česky)|Arch Linuxu]]. Neexistuje žádný dokument o způsobu vlastním Arch Linuxu a pravděpodobně ani nikdy nebude. Jednoduše řečeno Arch Linux stojí na "<b>svobodě volby, jednoduchosti, vzdělávání a uživatelské kontrole </b>" (Pozn. originální výraz pro poslední bod byl user-control).
  
 
== Principy ==
 
== Principy ==
Základní podstata Archu.
+
Já, Judd Vinet, jsem začal tvořit Arch ze dvou důvodů:
 +
 
 +
# Nenašel jsem žádnou jinou distribuci, která by naplnila moje ideály. Některé se velmi blížili tomu co jsem chtěl, ale byli tam znechucující podivnosti nebo přidaná komplexnost, která se mi zdála být více na škodu, než k užitek.
 +
# Pro zábavu. Aby jsem vrátil svobodné softwarové komunitě zpět vše, co jsem získal, protože jsem získal opravdu hodně.
 +
 
 +
 
 +
Arch je:
  
 
* Nenáročný na hardware a jednoduchý.
 
* Nenáročný na hardware a jednoduchý.
* Není navržený jako distribuce pro nováčky, takže je určený spíše pro zkušenějšího uživatele.
 
  
Arch Linux je moje (Judd Vinet) perfektní distribuce, aby jsem to shrnul. Začal jsem ho budovat z dvou důvodů:
+
* Není navržený jako distribuce pro nováčky, takže je určený spíše pro zkušenější uživatele. Cílem bylo vyvinout perfektní základ, jak je jen lidsky možné. Základ neobsahuje módní a autokonfigurační nástroje, ale spíše obsahuje ruční konfigurační nástroje a pár funkcí, které uživatelům umožní další studim nebo vývoj.
  
# Nenašel jswm žádnou jinou distribuci, která by naplnila moje ideály. Některé se velmi blížili k tomu, co jsem chtěl, ale byli tam znechucující podivnosti nebo přidaná komplexnost která však se zdála být víc na škodu než na užitek.
+
* Je to dáreček zadarmo, "... aby jsem vrátil svobodné softwarové komunitě zpět vše, co jsem získal, protože jsem získal opravdu hodně". Pokud od někoho obdržíte dárek, většinou se očekává, že tento dárek opětujete. Takže, uživatelé jsou vítaní k přispívání svými nápady, nástroji a návrhy.
# Pro zábavu, a aby jsem dal trošku něčeho zpět svobodné softwareové komunitě, protože jsem získal tak hodně.
 
  
* Cílem je vyvinout Arch v perfektní základ. Základ neobsahuje módní nástroje a auto-konfiguraci, ale s manuálovými konfiguračními nástroji a pár funkcemi pro uživatele být schopný udělat další vlastní vývoj.
+
* V současnosti existují dvě strany, které přispívají k Arch Linuxu: Vývojáři a uživatelé. Neočekávejte, že tyto dvě strany spolu splynou, ale budou mít vždy vzájemný vztah. Díky tomu si kdokoliv může vybrat co chce  přidat do svého stroje.
  
* Je to dáreček zadarmo "aby jsem dal trošku něčeho zpět svobodné softwarové komunitě, protože já jsem získal tak hodně". Pokud od někoho obdržíte dárek, většinou se očekává tento dárek opětovat. Takže, uživatelé jsou vítaní přispívat nápady, nástroji a návrhy.
 
  
* V Arch Linuxu jsou dvě strany: (1) příspěvek od vývojářů a (2) příspěvky od uživatelů. Nečakejte, že tyto dvě strany spolu splynou, ale že budů mít vzájemný vztah kde si kdokoliv může vybrat co chce a přidat to do svého stroja.
+
Naše cíle jsou:
  
* Nedovolte, aby konfigurační nástroje / grafické rozhraní (GUI) ovládaly systém, ale aby byly ovládané uživatelem. Není na tom nic zlého mít GUI, pokud se držíte tohoto principu.
+
* Nedovolit, aby konfigurační nástroje / grafické rozhraní (GUI) ovládaly systém, ale aby byly ovládané uživatelem. Není na tom nic zlého mít GUI, pokud se drží tohoto principu.
  
* Nebuďte ovládáni nástroji a nebuďte závislí na tom, co poskytují. Pokud vyvíjíte nebo si vybíráte utilitku, měla by být napsaná v hackovatelném/čiteteném programovacím jazyku (JAK, jednoduchá a krátka) aby se umožnilo uživatelům jí modifikovat, pokud budou chtít.
+
* Nebýt ovládán nástroji a nebýt závislí na tom, co poskytují. Pokud vyvíjíte nebo vybíráte utilitku, měla by být napsaná v hackovatelném/čitelném (Pozn. slova se základem hack nemají zhola nic společného s mediálně propíranými hackery. Slovo hacker označuje člověka, kterého zajímá vše do hloubky a snaží se danou věc rozšiřovat nebo vylepšovat, jinými slovy hackovat. Hacker, tak jej zná celý národ je ve skutečnosti hacker, který se rozhodl škodit. Takový člověk se ale označuje jako cracker) programovacím jazyku (KISS), aby si ji uživatel měl možnost modifikovat pokud bude chtít.
  
* Základní vývoj Arch linuxu nebude nikdy v blízké budoucnosti poskytovat žádné "nováčkům přátelské" grafické rozhraní resp. utilitky.
+
* Základní vývoj Arch linuxu nebude nikdy v blízké budoucnosti poskytovat žádné "nováčkům přátelské" grafické rozhraní, resp. utility.
  
* My pokorní vývojáři budeme nadále poskytovat Arch jako solidní základ pro každého a kohokoliv. Pokud ho vy chete udělat pekným, udělejte.
+
* My, pokorní vývojáři budeme nadále poskytovat Arch jako solidní základ pro každého a kohokoliv. Pokud ho vy chcete udělat lepším, udělejte. Free speech, free beer, and all that.
  
 
== Filozofie ==
 
== Filozofie ==
Systém hodnot podle kterých se Arch vyvíjí.
+
Systém hodnot podle kterých se Arch vyvíjí:
  
 
* JAK (Jednoduchý a krátky) je základem vývoje Archu.
 
* JAK (Jednoduchý a krátky) je základem vývoje Archu.

Revision as of 09:22, 9 April 2007

Template:I18n links start Template:I18n entry Template:I18n entry Template:I18n entry Template:I18n entry Template:I18n entry Template:I18n links end


Principy a filozofie Arch Linuxu

Snahou této stránky je popsat principy a filozofii Arch Linuxu. Neexistuje žádný dokument o způsobu vlastním Arch Linuxu a pravděpodobně ani nikdy nebude. Jednoduše řečeno Arch Linux stojí na "svobodě volby, jednoduchosti, vzdělávání a uživatelské kontrole " (Pozn. originální výraz pro poslední bod byl user-control).

Principy

Já, Judd Vinet, jsem začal tvořit Arch ze dvou důvodů:

 1. Nenašel jsem žádnou jinou distribuci, která by naplnila moje ideály. Některé se velmi blížili tomu co jsem chtěl, ale byli tam znechucující podivnosti nebo přidaná komplexnost, která se mi zdála být více na škodu, než k užitek.
 2. Pro zábavu. Aby jsem vrátil svobodné softwarové komunitě zpět vše, co jsem získal, protože jsem získal opravdu hodně.


Arch je:

 • Nenáročný na hardware a jednoduchý.
 • Není navržený jako distribuce pro nováčky, takže je určený spíše pro zkušenější uživatele. Cílem bylo vyvinout perfektní základ, jak je jen lidsky možné. Základ neobsahuje módní a autokonfigurační nástroje, ale spíše obsahuje ruční konfigurační nástroje a pár funkcí, které uživatelům umožní další studim nebo vývoj.
 • Je to dáreček zadarmo, "... aby jsem vrátil svobodné softwarové komunitě zpět vše, co jsem získal, protože jsem získal opravdu hodně". Pokud od někoho obdržíte dárek, většinou se očekává, že tento dárek opětujete. Takže, uživatelé jsou vítaní k přispívání svými nápady, nástroji a návrhy.
 • V současnosti existují dvě strany, které přispívají k Arch Linuxu: Vývojáři a uživatelé. Neočekávejte, že tyto dvě strany spolu splynou, ale budou mít vždy vzájemný vztah. Díky tomu si kdokoliv může vybrat co chce přidat do svého stroje.


Naše cíle jsou:

 • Nedovolit, aby konfigurační nástroje / grafické rozhraní (GUI) ovládaly systém, ale aby byly ovládané uživatelem. Není na tom nic zlého mít GUI, pokud se drží tohoto principu.
 • Nebýt ovládán nástroji a nebýt závislí na tom, co poskytují. Pokud vyvíjíte nebo vybíráte utilitku, měla by být napsaná v hackovatelném/čitelném (Pozn. slova se základem hack nemají zhola nic společného s mediálně propíranými hackery. Slovo hacker označuje člověka, kterého zajímá vše do hloubky a snaží se danou věc rozšiřovat nebo vylepšovat, jinými slovy hackovat. Hacker, tak jej zná celý národ je ve skutečnosti hacker, který se rozhodl škodit. Takový člověk se ale označuje jako cracker) programovacím jazyku (KISS), aby si ji uživatel měl možnost modifikovat pokud bude chtít.
 • Základní vývoj Arch linuxu nebude nikdy v blízké budoucnosti poskytovat žádné "nováčkům přátelské" grafické rozhraní, resp. utility.
 • My, pokorní vývojáři budeme nadále poskytovat Arch jako solidní základ pro každého a kohokoliv. Pokud ho vy chcete udělat lepším, udělejte. Free speech, free beer, and all that.

Filozofie

Systém hodnot podle kterých se Arch vyvíjí:

 • JAK (Jednoduchý a krátky) je základem vývoje Archu.
 • V Archu je "jednoduchý" odlišný od toho co považují ostatní distribuce. Učení se je důležitejší než něco lehce udělat.
 • Spoléhat se na GUI při budování/používání vášeho systému jen v konečném důsledku ublíži uživateli. V nejakém časovém okamžiku bude uživatel potřebovat umět všechno co grafické rozhraní GUI v sobě skrývají.
 • Jak sa pokusíte skrýt komplexnost systému, skončíte s ješte komplexnejším systémem. Namísto toho se pokuste udělat systém jednoduší a logičtější uvnitř.
 • Ted nebo brzy budete muset najít informace na webu. Naučit se jak a kde informace najít na internetu by mělo být pro nováčka první věc co se naučí.
 • Pokud uživatelé řeknou, že ta-a-ta distribuce není jako ta-a-ta distribuce, Arch dovoluje uživateli prispět vším čím chce, za předpokladu, že to neprotiřečí ideálům návrhu a filozofie.
 • Řešení je nepožadovat od Arch Linuxu, aby vyvinul nástroje a dokumenty, ale snažit se pochopit co je cílem a filozofií AL... co ho dělá odlišným od jiných.
 • Skvělá věc ohledně príspěvků je to, že nepotřebujete od nikoho povolení je udělat. Nikdo vás nemůže fyzicky zastavit od napsání něčeho, co vy (osobně) považujete za užitečné i když "mocní co jsou" to nevidí jako požehnání. Napište to a zveřejněte ve fórech Uživatelských Příspěvků. Jak se to bude jiným lidem líbit, obdržíte zpětnou vazbu. Jak to skoro každý kromě vás bude nenávidět, no a co? Zabralo vám to 20 minut napsat, a vy jste se při tom něco naučili. Je to vítězná situace za každých okolností.
 • Je takový, jaký si ho uděláte.

Komentáře

Co říkají o Archlinuxu uživatelé

 • Po tom, Co jsem strávil hodně času s jinými distribúcemi (debian, gentoo, mandrake, redhat, fedora, slackware) a dokonce i FreeBSD si myslím, že jsem konečně našel distribuci jakou jsem hledal.
 • Vyzkoušel jsem více distribucí a dokonce i RHCE, ale vždy bylo na distribucích, které jsem vyzkoušel něco co jsem neměl rád.
 • Moja vysněná distribuce vždy byla jednoduchost Slackwaru se skutečnou podporou závislostí jako u Debianu. A hádajte co, je to Archlinux.
 • Také považuji Archlinux za svoji konečnou distribuci.
 • Po vyzkoušení skoro všech dostupných distribucí musím souhlasit, že Arch je nejlepší.
 • Ahoj všichni. Právě jsem se tu zaregistroval, aby jsem mohl ohlásit všechny problémy které mám, a poprosit o pomoc. Vtip je v tom, že NEMÁM ŽÁDNÉ PROBLÉMY!!! Skutečně tomu nemůžu uvěrit, ale všechno prostě funguje. Dnes jsem nainštaloval Arch, měl jsem drobný problém s xorg a nastavením zvuku, ale našel jsem všechny odpovědi co jsem potřeboval v dokuentaci a ve fórech.
 • Vyzkoušel jsem Mandrake, Yoper, FC3/4, Mepis a Ubuntu. Hledal jsem perfektní distribuci. Jsem rád, že jsem našel Arch.

PRO a PROTI

PRO

 • distribuce optimalizovaná pro i686
 • pacman: Upgrade celého systému jedním příkazem 'pacman -Suy'
 • pacman: Dohlíží na závislosti
 • pacman: Nepotřebuje X
 • ABS: stačí napsat sestavovací funkci jen jednou ... sestavení další verze balíčku je velmi snadné
 • ABS: můžete sestavit balíčky na vašem stroji jedním příkazem
 • nejnovější (čerstvé) balíčky
 • plně přizpůsobitelný
 • lidé kolem něj jsou mírumilovní, motivovaní a schopní
 • jen 20 minut trvá získání plně funkčního systému
 • dá se na něm perfektně naučit linux
 • není populární, neboť není známý

PROTI

 • pacman: potřebuje rychlé připojení na internet, aby byl vždy lehce aktualizovaný
 • není populární, protože ho neznají
 • nějaké konflikty kvůli používání nejnovějších knihoven
 • nedostatek nováčkům-přátelských vlastností