Difference between revisions of "The Arch Way (Česky)"

From ArchWiki
Jump to: navigation, search
 
(Viz také: rm link to deleted article)
(42 intermediate revisions by 16 users not shown)
Line 1: Line 1:
= Principy a filozofie Archu =
+
[[Category:About Arch (Česky)]]
Snahou této stránky je popsat principy a filozofii [[ArchLinux_(Česky)|ArchLinuxu]]. Neexistuje žádný dokument o způsobu vlastním ArchLinuxu a pravděpodobně ani nikdy nebude, čím se ponechá Arch otevřeným pro jakékoliv budoucí možnosti. Níže jsou uvedeny citáty z Arch Linux Fóra a jiných diskuzí uživatelů, které se často diskutovali za "starých časů".
+
[[da:The Arch Way]]
 +
[[de:The Arch Way]]
 +
[[el:The Arch Way]]
 +
[[en:The Arch Way]]
 +
[[es:The Arch Way]]
 +
[[fr:Kiss]]
 +
[[he:The Arch Way]]
 +
[[hr:The Arch Way]]
 +
[[hu:The Arch Way]]
 +
[[id:The Arch Way]]
 +
[[it:The Arch Way]]
 +
[[ja:The Arch Way]]
 +
[[ko:The Arch Way]]
 +
[[lt:The Arch Way]]
 +
[[nl:The Arch Way]]
 +
[[pl:The Arch Way]]
 +
[[pt:The Arch Way]]
 +
[[ro:Calea Arch (The Arch Way)]]
 +
[[ru:The Arch Way]]
 +
[[sk:The Arch Way]]
 +
[[sr:The Arch Way]]
 +
[[th:The Arch Way]]
 +
[[tr:Arch_Tarzı]]
 +
[[uk:The Arch Way]]
 +
[[zh-CN:The Arch Way]]
 +
[[zh-TW:The Arch Way]]
 +
Následujících pět principů obsahuje to, co se obvykle označuje jako ''Cesta Arch Linuxu'' (z ang. ''The Arch Way''), nebo ''Filozofie Arch Linuxu'', nejlépe jsou shrnuty zkratkou KISS (''Keep It Simple, Stupid'' čili ''Udělej to jednoduché, hlupáku'').
  
== Principy ==
+
== Jednoduchost ==
Základní podstata Archu.
 
  
* Nenáročný na hardware a jednoduchý.
+
''Jednoduchost je nejvyšší formou dokonalosti.'' — Leonardo da Vinci
* Není navržený jako distribuce pro nováčky, takže je určený spíše pro zkušenějšího uživatele.
 
  
Arch Linux je moje (Judd Vinet) perfektní distribuce, aby jsem to shrnul. Začal jsem ho budovat z dvou důvodů:
+
Jednoduchost je naprosto základním cílem vývoje Archu. Mnoho distribucí GNU/Linuxu definuje sebe sama jako "jednoduché". Ovšem jednoduchost může být definována různě.
  
# Nenašel jswm žádnou jinou distribuci, která by naplnila moje ideály. Některé se velmi blížili k tomu, co jsem chtěl, ale byli tam znechucující podivnosti nebo přidaná komplexnost která však se zdála být víc na škodu než na užitek.
+
'''Arch Linux definuje jednoduchost jako ''bez zbytečných přídavků, změn nebo komplikací'', a poskytuje odlehčenou základní {{ic|UNIX}}-like strukturu umožňující uživatelům utvářet systém podle svých vlastních potřeb. Krátce: elegantní, minimalistický přístup.'''
# Pro zábavu, a aby jsem dal trošku něčeho zpět svobodné softwareové komunitě, protože já jsem získal tak hodně.
 
  
* Cílem je vyvinout Arch v perfektní základ. Základ neobsahuje módní nástroje a auto-konfiguraci, ale s manuálovými konfiguračními nástroji a pár funkcemi pro uživatele být schopný udělat další vlastní vývoj.
+
Odlehčená základní struktura splňující vysoké programátorské standardy bude mít nižší požadavky na systémové zdroje. Základní systém je zbaven veškeré veškeré přeplácanosti, která by mohla zamlžit důležité součásti systému, nebo způsobit, že přístup k nim je složitý. Arch má zmodernizované, stručně komentované a čisté konfigurační soubory, které jsou přizpůsobeny pro rychlý přístup a editaci, bez neohrabaných grafických konfiguračních nástrojů skrývjících možnosti před uživateli. Systém Arch Linuxu je tedy snadno konfigurovatelný do nejmenšího detailu.
  
* Je to dáreček zadarmo "aby jsem dal trošku něčeho zpět svobodné softwarové komunitě, protože já jsem získal tak hodně". Pokud od někoho obdržíte dárek, většinou se očekává tento dárek opětovat. Takže, uživatelé jsou vítaní přispívat nápady, nástroji a návrhy.
+
'''Komplexnost bez komplikací.'''
  
* V Arch Linuxu jsou dvě strany: (1) příspěvek od vývojářů a (2) příspěvky od uživatelů. Nečakejte, že tyto dvě strany spolu splynou, ale že budů mít vzájemný vztah kde si kdokoliv může vybrat co chce a přidat to do svého stroja.
+
Arch Linux ponechává nezbytné složitosti systému GNU/Linux, udržuje je dobře organizované a transparentní. Vývojáři a uživatelé Arch Linuxu věří, že snaha skrýt složitosti systému vede ve skutečnosti k ještě složitějšímu systému, měli bychom se jí proto vyvarovat.
  
* Nedovolte, aby konfigurační nástroje / grafické rozhraní (GUI) ovládali systém, ale aby byli ovládané uživatelem. Není na tom nic zlého mít GUI, pokud  se držíte tohoto principu.
+
== Správnost kódu před pohodlím ==
  
* Nebuďte ovládaný nástrojmi a nebuďte závislí od toho, čo ponúkajú. Keď vyvíjatie alebo si vyberáte utilitku, mala by byť napísaná v hackovateľnej/čitateľnom problagramovacom jazyku (JAK, jednoduchá a krátka) aby sa umožnilo používateľom ju modifikovať, ak budú chcieť.
+
''Správnost je jasně základní kvalitou. Pokud systém nedělá to co by měl, pak na všem ostatním záleží velmi málo.'' — Bertrand Meyer
  
* Základný vývoj Arch linuxu nebude nikdy v blízkej budúcnosti poskytovať žiadne "nováčikom priateľské" grafické rozhrania resp. utilitky.
+
Arch Linux klade upřednostňuje eleganci návrhu a čistotu, správnost a jednoduchost kódu před zbytečným záplatováním, automatizací, líbivostí nebo přivětivostí pro nováčky. Softwarové záplaty jsou proto používány naprosto minimálně; v ideálním případě nikdy. Jednoduchý návrh a implementace vždy předčí jednoduché uživatelské rozhraní.
  
* My pokorní vývojári budeme naďalej poskytovať Arch ako solídny základ pre každého a kohokoľvek. Ak ho vy chete urobiť pekným, urobte.
+
'''Jednoduchost ''implementace'', elegance kódu a minimalismus vždy budou hlavními prioritami vývoje Arch Linuxu.'''
  
== Filozofia ==
+
Koncepty, návrhy a funkce jsou generované a implementované užitím principů Arch Way, externí vlivy jsou drženy stranou. Vývojový tým Archu je pevný ve svém oddání filozofii Arch Way. Pokud sdílíte jejich vizi, jste vítání používat Arch.
Systém hodnôt podľa ktorých sa Arch vyvíja.
 
  
* JAK (Jednoduchý a krátky) je základom vývoja Archu.
+
==Zaměření na uživatele==
  
* V Archu je "jednoduchý" odlišný od toho čo zvažujú ostatné distribúcie. Učenie sa je dôležitejšie než niečo ľahko urobiť.
+
Zatímco mnohé distribuce GNU/Linuxu se snaží být ''uživatelsky přátelské'' (z ang. ''user-friendly''), Arch Linux vždy byl a bude ''zaměřený na uživatele'' (z ang. ''user-centric'').
  
* Spoliehať sa na GUI pri budovaní/používaní vášho systému len v konečnom dôsledku ublíži používateľovi. V nejakom časovom okaminu bude používateľ potrebovať vedieť všetko čo grafické rozhrania GUI v sebe skrývajú.
+
'''Arch Linux se zaměřuje na schopné uživatele GNU/Linuxu, uživatele činí středem systému a dává jim plnou kontrolu a ''odpovědnost'' nad systémem.'''
  
* Ak sa pokúsite skryť komplexnosť systému, skončíte s ešte komplexnejším systémom. Namiesto toho sa pokúste urobiť systém jednoduchším a logickejším zvnútra.
+
Uživatelé Arch Linuxu si systém spravují naprosto sami. Systém nabízí pouze velmi malou asistenci, kromě jednoduchých nástrojů pro správu, které jsou vytvořeny tak, že přesně předávají uživatelovy příkazy systému. Vývojáři Archu neplýtvají energií na vytváření zcela nových grafických nástrojů pro správu systému; Arch je založen na rozumném návrhu a excelentní dokumentaci.
  
* Skôr alebo neskôr budete musieť nájsť informácie na webe a usenete (ak nebude postačovať man). Naučiť sa ako a kde informácie nájsť na nete by malo byť pre nováčika prvá vec čo sa naučí.
+
Zaměření na uživatele také nezbytně znamená přístup "udělej si sám". Spíše než požadovat novou funkci od vývojářů, uživatelé Arch Linuxu mají tendenci řešit problémy sami a poté sdílejí své výsledky s komunitou a vývojářským týmem -- přístup "nejdřív si to zkus sám a pak se teprve ptej". To se týká zejména balíčků v Arch User Repository -- oficiálním repozitáři Arch Linuxu pro balíčky spravované komunitou.
  
* Keď používatelia povedia, že tá-a-tá distribúcia nie je ako tá-a-tá distribúcia, Arch dovoľuje používateľovi prispieť všetkym čím chce, za predpokladu, že to neprotirečí ideálom návrhu a filozofie.
+
== Otevřenost ==
  
* Riešenie je nepožadovať od Arch Linuxu, aby vyvinul nástroje a dokumenty, ale snažiť sa pochopiť čo je cieľom a filozofiou AL... čo ho robí odlišným od iných.
+
Otevřenost jde ruku v ruce s jednoduchostí a je také jedním z vůdčích principů vývoje Arch Linuxu.
  
* Skvelá vec ohľadom príspevkov je to, že nepotrebujete nikoho povolenie ich vyrobiť. Nikto vás nemôže fyzicky zastaviť od napísania niečoho, čo vy (osobne) považujete za užitočné, aj keď "mocní čo sú" to nevidia ako požehnanie. Napíšte to a zverejnite vo fóre Používateľských Príspevkov. Ak sa to bude iným ľuďom páčiť, obdržíte spätnú väzbu. Ak to skoro každý okrem vás bude nenávidieť, no a čo? Zabralo vám to 20 minút napísať, a vy ste sa pri tom niečo naučili. Je to víťazná situácia za každých okolností.
+
'''Arch Linux používá jednoduché nástroje, které jsou vybrány nebo vytvořeny s ohledem na otevřenost zdrojového kódu i výstupů.'''
  
* Je taký, aký ho urobíte.
+
Otevřenost odstraňuje všechny překážky a abstrakce mezi uživatelem a systémem, dává uživateli více kontroly nad systémem a zároveň zjednodušuje správu systému.
  
== Komentáre ==
+
Otevřenost Arch Linuxu také znamená strmější křivku učení, ale zkušení uživatelé Arch Linuxu spíše považují ostatní, uzavřenější systémy za mnohem složitěji ovladatelné.
Čo hovoria o Archu používatelia
 
  
* Po tom, čo som strávil veľa času s inými distribúciami (debian, gentoo, mandrake, redhat, fedora, slackware) a dokonca aj FreeBSD si myslím, že som konečne našiel distribúciu akú som hľadal.
+
Princip otevřenosti se rozšiřuje na členy komunity, uživatelé Arch Linuxu jsou velmi ochotní pomoct, poradit nebo přispět komunitě.
  
* Vyskúšal som viacero distribúcií a dokonca zobral RHCE, ale vždy bolo na distribúciach, ktoré som vyskúšal, niečo čo som nemal rád.
+
== Svoboda ==
  
* Moja vysnená distribúcia vždy bola jednoduchosť Slackwareu so skutočnou podporou závislostí ako u Debianu. A hádajte čo, je to Arch.
+
Dalším principem Arch Linuxu je svoboda. Uživatelé nejen činí všechna rozhodnutí o konfiguraci svého systému, ale také rozhodují o tom, jaký systém '''bude'''.
  
* Taktiež považujem Arch za svoju konečnú distribúciu.
+
'''Protože systém je jednoduchý, Arch Linux poskytuje svobodu provést s ním jakoukoli změnu.'''
  
* Po vyskúšaní takmer všetkých dostupných distribúcií musím súhlasiť, že Arch je najlepší.
+
Čerstvě nainstalovaný Arch Linux poskytuje pouze základní komponenty bez automatické konfigurace. Uživatelé jsou schopni konfigurovat systém podle svých přání z příkazové řádky. Od začátku instalace je možno každou komponentu odstranit nebo nahradit jinou alternativou.
  
* AHojte všetci. Práve som sa tu zaregistroval, aby som mohol ohlásiť všetky problémy ktoré mám, a poprosiť o pomoc. Vtip je v tom, že NEMÁM ŽIADNE PROBLÉMY!!! Skutočne tomu nemôžem uveriť, ale všetko proste funguje. Dnes som nainštaloval Arch, mal som drobný problém s xorg a nastavením zvuku, ale našiel som všetky odpovede čo som potreboval v dokuentácii a vo fórach.
+
Velké množství balíčků a sestavovacích skriptů v různých repozitářích Arch Linuxu také podporuje svobodu volby, poskytují svobodný a otevřený software pro ty, kteří ho preferují, a proprietární software pro ty, kteří preferují ''funkčnost před ideologií''. Uživatel je ten, kdo činí rozhodnutí.
  
* Vyskúšal som Mandrake, Yoper, FC3/4, Mepis a Ubuntu. Hľadal som perfektnú distribúciu. Som rád, že som našiel Arch.
+
Jak řekl Judd Vinet, zakladatel Arch Linuxu: "[Arch Linux] je takový, jakým si ho ''vy'' uděláte".
 
 
----
 
 
 
= ZA a PROTI =
 
 
 
== ZA ==
 
 
 
* optimalizovaná distribúcia pre i686
 
* [[pacman]]: Upgrade celého systému je jeden príkaz 'pacman -Suy'
 
* [[pacman]]: Ovládanie závislostí
 
* [[pacman]]: nepotrebuje X
 
* [[ABS]]: stačí napísať budovaciu funkciu len raz ... vybudovanie ďalšej verzie balíčka je extrémne ľahké
 
* [[ABS]]: môžete vybudovať balíčky na vašom stroji jednym príkazom
 
* najnovšie (čerstvé) balíčky
 
* plne prispôsobiteľný
 
* ľudia okolo neho sú jemní, motivovaní a schopní
 
* Len 20 minút trvá mať plne funkčný systém
 
* na ňom sa dá perfektne naučiť linux
 
* nie je populárny, pretože ho nepoznajú
 
 
 
== PROTI ==
 
 
 
* [[pacman]]: potrebuje rýchle pripojenie na internet, aby bol vždy ľahko aktualizovaný
 
* nie je populárny, pretože ho nepoznajú
 
* nejaké konflikty kvôli používaniu najnovších knižníc
 
* nedostatok nováčikom-priateľských vlastností
 

Revision as of 03:39, 6 October 2013

zh-CN:The Arch Way zh-TW:The Arch Way Následujících pět principů obsahuje to, co se obvykle označuje jako Cesta Arch Linuxu (z ang. The Arch Way), nebo Filozofie Arch Linuxu, nejlépe jsou shrnuty zkratkou KISS (Keep It Simple, Stupid čili Udělej to jednoduché, hlupáku).

Jednoduchost

Jednoduchost je nejvyšší formou dokonalosti. — Leonardo da Vinci

Jednoduchost je naprosto základním cílem vývoje Archu. Mnoho distribucí GNU/Linuxu definuje sebe sama jako "jednoduché". Ovšem jednoduchost může být definována různě.

Arch Linux definuje jednoduchost jako bez zbytečných přídavků, změn nebo komplikací, a poskytuje odlehčenou základní UNIX-like strukturu umožňující uživatelům utvářet systém podle svých vlastních potřeb. Krátce: elegantní, minimalistický přístup.

Odlehčená základní struktura splňující vysoké programátorské standardy bude mít nižší požadavky na systémové zdroje. Základní systém je zbaven veškeré veškeré přeplácanosti, která by mohla zamlžit důležité součásti systému, nebo způsobit, že přístup k nim je složitý. Arch má zmodernizované, stručně komentované a čisté konfigurační soubory, které jsou přizpůsobeny pro rychlý přístup a editaci, bez neohrabaných grafických konfiguračních nástrojů skrývjících možnosti před uživateli. Systém Arch Linuxu je tedy snadno konfigurovatelný do nejmenšího detailu.

Komplexnost bez komplikací.

Arch Linux ponechává nezbytné složitosti systému GNU/Linux, udržuje je dobře organizované a transparentní. Vývojáři a uživatelé Arch Linuxu věří, že snaha skrýt složitosti systému vede ve skutečnosti k ještě složitějšímu systému, měli bychom se jí proto vyvarovat.

Správnost kódu před pohodlím

Správnost je jasně základní kvalitou. Pokud systém nedělá to co by měl, pak na všem ostatním záleží velmi málo. — Bertrand Meyer

Arch Linux klade upřednostňuje eleganci návrhu a čistotu, správnost a jednoduchost kódu před zbytečným záplatováním, automatizací, líbivostí nebo přivětivostí pro nováčky. Softwarové záplaty jsou proto používány naprosto minimálně; v ideálním případě nikdy. Jednoduchý návrh a implementace vždy předčí jednoduché uživatelské rozhraní.

Jednoduchost implementace, elegance kódu a minimalismus vždy budou hlavními prioritami vývoje Arch Linuxu.

Koncepty, návrhy a funkce jsou generované a implementované užitím principů Arch Way, externí vlivy jsou drženy stranou. Vývojový tým Archu je pevný ve svém oddání filozofii Arch Way. Pokud sdílíte jejich vizi, jste vítání používat Arch.

Zaměření na uživatele

Zatímco mnohé distribuce GNU/Linuxu se snaží být uživatelsky přátelské (z ang. user-friendly), Arch Linux vždy byl a bude zaměřený na uživatele (z ang. user-centric).

Arch Linux se zaměřuje na schopné uživatele GNU/Linuxu, uživatele činí středem systému a dává jim plnou kontrolu a odpovědnost nad systémem.

Uživatelé Arch Linuxu si systém spravují naprosto sami. Systém nabízí pouze velmi malou asistenci, kromě jednoduchých nástrojů pro správu, které jsou vytvořeny tak, že přesně předávají uživatelovy příkazy systému. Vývojáři Archu neplýtvají energií na vytváření zcela nových grafických nástrojů pro správu systému; Arch je založen na rozumném návrhu a excelentní dokumentaci.

Zaměření na uživatele také nezbytně znamená přístup "udělej si sám". Spíše než požadovat novou funkci od vývojářů, uživatelé Arch Linuxu mají tendenci řešit problémy sami a poté sdílejí své výsledky s komunitou a vývojářským týmem -- přístup "nejdřív si to zkus sám a pak se teprve ptej". To se týká zejména balíčků v Arch User Repository -- oficiálním repozitáři Arch Linuxu pro balíčky spravované komunitou.

Otevřenost

Otevřenost jde ruku v ruce s jednoduchostí a je také jedním z vůdčích principů vývoje Arch Linuxu.

Arch Linux používá jednoduché nástroje, které jsou vybrány nebo vytvořeny s ohledem na otevřenost zdrojového kódu i výstupů.

Otevřenost odstraňuje všechny překážky a abstrakce mezi uživatelem a systémem, dává uživateli více kontroly nad systémem a zároveň zjednodušuje správu systému.

Otevřenost Arch Linuxu také znamená strmější křivku učení, ale zkušení uživatelé Arch Linuxu spíše považují ostatní, uzavřenější systémy za mnohem složitěji ovladatelné.

Princip otevřenosti se rozšiřuje na členy komunity, uživatelé Arch Linuxu jsou velmi ochotní pomoct, poradit nebo přispět komunitě.

Svoboda

Dalším principem Arch Linuxu je svoboda. Uživatelé nejen činí všechna rozhodnutí o konfiguraci svého systému, ale také rozhodují o tom, jaký systém bude.

Protože systém je jednoduchý, Arch Linux poskytuje svobodu provést s ním jakoukoli změnu.

Čerstvě nainstalovaný Arch Linux poskytuje pouze základní komponenty bez automatické konfigurace. Uživatelé jsou schopni konfigurovat systém podle svých přání z příkazové řádky. Od začátku instalace je možno každou komponentu odstranit nebo nahradit jinou alternativou.

Velké množství balíčků a sestavovacích skriptů v různých repozitářích Arch Linuxu také podporuje svobodu volby, poskytují svobodný a otevřený software pro ty, kteří ho preferují, a proprietární software pro ty, kteří preferují funkčnost před ideologií. Uživatel je ten, kdo činí rozhodnutí.

Jak řekl Judd Vinet, zakladatel Arch Linuxu: "[Arch Linux] je takový, jakým si ho vy uděláte".