Difference between revisions of "The Arch Way (Česky)"

From ArchWiki
Jump to: navigation, search
m (Principy a filozofie Arch Linuxu)
(Viz také: rm link to deleted article)
(25 intermediate revisions by 13 users not shown)
Line 1: Line 1:
 
[[Category:About Arch (Česky)]]
 
[[Category:About Arch (Česky)]]
[[Category:General (Česky)]]
+
[[da:The Arch Way]]
{{i18n_links_start}}
+
[[de:The Arch Way]]
{{i18n_entry|English|The Arch Way}}
+
[[el:The Arch Way]]
{{i18n_entry|Polski|The Arch Way (Polski)}}
+
[[en:The Arch Way]]
{{i18n_entry|Português de Portugal|À Maneira do Arch}}
+
[[es:The Arch Way]]
{{i18n_entry|Русский|Путь_Arch}}
+
[[fr:Kiss]]
{{i18n_entry|Česky|Principy a filozofie Arch Linuxu (Česky)}}
+
[[he:The Arch Way]]
{{i18n_links_end}}
+
[[hr:The Arch Way]]
 +
[[hu:The Arch Way]]
 +
[[id:The Arch Way]]
 +
[[it:The Arch Way]]
 +
[[ja:The Arch Way]]
 +
[[ko:The Arch Way]]
 +
[[lt:The Arch Way]]
 +
[[nl:The Arch Way]]
 +
[[pl:The Arch Way]]
 +
[[pt:The Arch Way]]
 +
[[ro:Calea Arch (The Arch Way)]]
 +
[[ru:The Arch Way]]
 +
[[sk:The Arch Way]]
 +
[[sr:The Arch Way]]
 +
[[th:The Arch Way]]
 +
[[tr:Arch_Tarzı]]
 +
[[uk:The Arch Way]]
 +
[[zh-CN:The Arch Way]]
 +
[[zh-TW:The Arch Way]]
 +
Následujících pět principů obsahuje to, co se obvykle označuje jako ''Cesta Arch Linuxu'' (z ang. ''The Arch Way''), nebo ''Filozofie Arch Linuxu'', nejlépe jsou shrnuty zkratkou KISS (''Keep It Simple, Stupid'' čili ''Udělej to jednoduché, hlupáku'').
  
= Principy a filozofie Arch Linuxu =
+
== Jednoduchost ==
Snahou této stránky je popsat principy a filozofii [[ArchLinux (Česky)|Arch Linuxu]]. Neexistuje žádný dokument o způsobu vlastním Arch Linuxu a pravděpodobně ani nikdy nebude. Jednoduše řečeno Arch Linux stojí na "<b>svobodné volbě, jednoduchosti, vzdělávání a uživatelské kontrole </b>" (pozn. originální výraz pro poslední bod byl user-control).
 
  
== Principy ==
+
''Jednoduchost je nejvyšší formou dokonalosti.'' &mdash; Leonardo da Vinci
Já, Judd Vinet, jsem začal tvořit Arch ze dvou důvodů:
 
  
# Nenašel jsem žádnou jinou distribuci, která by naplnila moje ideály. Některé se velmi blížili tomu co jsem chtěl, ale byli tam znechucující podivnosti nebo přidaná komplexnost, která se mi zdála být více na škodu, než k užitek.
+
Jednoduchost je naprosto základním cílem vývoje Archu. Mnoho distribucí GNU/Linuxu definuje sebe sama jako "jednoduché". Ovšem jednoduchost může být definována různě.
# Pro zábavu. Aby jsem vrátil svobodné softwarové komunitě zpět vše, co jsem získal, protože jsem získal opravdu hodně.
 
  
 +
'''Arch Linux definuje jednoduchost jako ''bez zbytečných přídavků, změn nebo komplikací'', a poskytuje odlehčenou základní {{ic|UNIX}}-like strukturu umožňující uživatelům utvářet systém podle svých vlastních potřeb. Krátce: elegantní, minimalistický přístup.'''
  
Arch je:
+
Odlehčená základní struktura splňující vysoké programátorské standardy bude mít nižší požadavky na systémové zdroje. Základní systém je zbaven veškeré veškeré přeplácanosti, která by mohla zamlžit důležité součásti systému, nebo způsobit, že přístup k nim je složitý. Arch má zmodernizované, stručně komentované a čisté konfigurační soubory, které jsou přizpůsobeny pro rychlý přístup a editaci, bez neohrabaných grafických konfiguračních nástrojů skrývjících možnosti před uživateli. Systém Arch Linuxu je tedy snadno konfigurovatelný do nejmenšího detailu.
  
* Nenáročný na hardware a jednoduchý.
+
'''Komplexnost bez komplikací.'''
  
* Není navržený jako distribuce pro nováčky, takže je určený spíše pro zkušenější uživatele. Cílem bylo vyvinout perfektní základ, jak je jen lidsky možné. Základ neobsahuje módní a autokonfigurační nástroje, ale spíše obsahuje ruční konfigurační nástroje a pár funkcí, které uživatelům umožní další studium nebo vývoj.
+
Arch Linux ponechává nezbytné složitosti systému GNU/Linux, udržuje je dobře organizované a transparentní. Vývojáři a uživatelé Arch Linuxu věří, že snaha skrýt složitosti systému vede ve skutečnosti k ještě složitějšímu systému, měli bychom se jí proto vyvarovat.
  
* Je to dáreček zadarmo, "... aby jsem vrátil svobodné softwarové komunitě zpět vše, co jsem získal, protože jsem získal opravdu hodně". Pokud od někoho obdržíte dárek, většinou se očekává, že tento dárek opětujete. Takže, uživatelé jsou vítaní k přispívání svými nápady, nástroji a návrhy.
+
== Správnost kódu před pohodlím ==
  
* V současnosti existují dvě strany, které přispívají k Arch Linuxu: Vývojáři a uživatelé. Neočekávejte, že tyto dvě strany spolu splynou, ale budou mít vždy vzájemný vztah. Díky tomu si kdokoliv může vybrat co chce  přidat do svého počítače.
+
''Správnost je jasně základní kvalitou. Pokud systém nedělá to co by měl, pak na všem ostatním záleží velmi málo.'' &mdash; Bertrand Meyer
  
 +
Arch Linux klade upřednostňuje eleganci návrhu a čistotu, správnost a jednoduchost kódu před zbytečným záplatováním, automatizací, líbivostí nebo přivětivostí pro nováčky. Softwarové záplaty jsou proto používány naprosto minimálně; v ideálním případě nikdy. Jednoduchý návrh a implementace vždy předčí jednoduché uživatelské rozhraní.
  
Naše cíle jsou:
+
'''Jednoduchost ''implementace'', elegance kódu a minimalismus vždy budou hlavními prioritami vývoje Arch Linuxu.'''
  
* Nedovolit, aby konfigurační nástroje/grafické rozhraní (tzv. [http://cs.wikipedia.org/wiki/GUI GUI]) ovládaly systém, ale aby byly ovládané uživatelem. Není na tom nic zlého mít GUI, pokud se drží tohoto principu.
+
Koncepty, návrhy a funkce jsou generované a implementované užitím principů Arch Way, externí vlivy jsou drženy stranou. Vývojový tým Archu je pevný ve svém oddání filozofii Arch Way. Pokud sdílíte jejich vizi, jste vítání používat Arch.
  
* Nebýt ovládán nástroji a nebýt závislí na tom co poskytují. Pokud vyvíjíte nebo vybíráte utilitu, měla by být napsaná v hackovatelném/čitelném (pozn. slova se základem hack nemají zhola nic společného s mediálně propíranými zákeřnými hackery. Slovo hacker označuje člověka, kterého zajímá to co dělá do hloubky a snaží se danou věc rozšiřovat nebo vylepšovat, jinými slovy česko-anglicky řečeno hackovat. Hacker, tak jej zná celý národ je ve skutečnosti hacker, který se rozhodl škodit. Takový člověk se ale označuje jako cracker.) programovacím jazyku, aby si ji uživatel měl možnost modifikovat pokud bude chtít.
+
==Zaměření na uživatele==
  
* Základní vývoj Arch linuxu nebude nikdy v blízké budoucnosti poskytovat žádné "nováčkům přátelské" grafické rozhraní, resp. utility.
+
Zatímco mnohé distribuce GNU/Linuxu se snaží být ''uživatelsky přátelské'' (z ang. ''user-friendly''), Arch Linux vždy byl a bude ''zaměřený na uživatele'' (z ang. ''user-centric'').
  
* My, pokorní vývojáři budeme nadále poskytovat Arch jako solidní základ pro každého a kohokoliv. Pokud ho vy chcete udělat lepším, udělejte. Free speech, free beer, and all that.
+
'''Arch Linux se zaměřuje na schopné uživatele GNU/Linuxu, uživatele činí středem systému a dává jim plnou kontrolu a ''odpovědnost'' nad systémem.'''
  
== Filozofie ==
+
Uživatelé Arch Linuxu si systém spravují naprosto sami. Systém nabízí pouze velmi malou asistenci, kromě jednoduchých nástrojů pro správu, které jsou vytvořeny tak, že přesně předávají uživatelovy příkazy systému. Vývojáři Archu neplýtvají energií na vytváření zcela nových grafických nástrojů pro správu systému; Arch je založen na rozumném návrhu a excelentní dokumentaci.
Systém hodnot podle kterých se Arch vyvíjí:
 
  
* KISS (z angl. Keep it simple) je základem vývoje Arch Linuxu.
+
Zaměření na uživatele také nezbytně znamená přístup "udělej si sám". Spíše než požadovat novou funkci od vývojářů, uživatelé Arch Linuxu mají tendenci řešit problémy sami a poté sdílejí své výsledky s komunitou a vývojářským týmem -- přístup "nejdřív si to zkus sám a pak se teprve ptej". To se týká zejména balíčků v Arch User Repository -- oficiálním repozitáři Arch Linuxu pro balíčky spravované komunitou.
  
* V Archu je "jednoduchý" odlišný od toho co považují ostatní distribuce. Učení je důležitejší než jednoduché a často také bezduché nastavování přes nějaké autokonfigurační utility.
+
== Otevřenost ==
  
* Spoléhat se na GUI při budování/používání vášeho systému jen v konečném důsledku ublíží uživateli. V nejakém časovém okamžiku bude uživatel potřebovat umět všechno, co v sobě grafická rozhraní ukrývají.
+
Otevřenost jde ruku v ruce s jednoduchostí a je také jedním z vůdčích principů vývoje Arch Linuxu.
  
* Jak sa pokusíte skrýt komplexnost systému, skončíte s ješte komplexnejším systémem. Namísto toho se Arch pokouší udělat systém jednoduší a logičtější uvnitř.
+
'''Arch Linux používá jednoduché nástroje, které jsou vybrány nebo vytvořeny s ohledem na otevřenost zdrojového kódu i výstupů.'''
  
* Teď nebo brzy budete muset najít informace na webu. Naučit se, jak a kde informace najít na internetu by mělo být pro nováčka první věc co se naučí. Používejte oficiální domovské stránky projektů, o které se zajímate a Google. Možná budete překvapeni jak se vaše znalosti zvýší a kolik problémů sami vyřešíte.
+
Otevřenost odstraňuje všechny překážky a abstrakce mezi uživatelem a systémem, dává uživateli více kontroly nad systémem a zároveň zjednodušuje správu systému.
  
* Pokud uživatelé řeknou, že ta-a-ta distribuce není jako ta-a-ta distribuce, Arch dovoluje uživateli prispět vším čím chce, za předpokladu, že to neprotiřečí ideálům návrhu a filozofie.
+
Otevřenost Arch Linuxu také znamená strmější křivku učení, ale zkušení uživatelé Arch Linuxu spíše považují ostatní, uzavřenější systémy za mnohem složitěji ovladatelné.
  
* Arch Linux je jiný než ostatní distribuce: v Archu, uživatel není jen starost (orig. angl. concern). Minimalizace vývoje nových nástrojů a dokumentace ve prospěch maximální porozumnění práce v linuxu, udržení pozornosti vždy na KISS cíle a filozofii Arch Linuxu obecně ... je to, co dělá "Archovský způsob" opravdu rozdílným.
+
Princip otevřenosti se rozšiřuje na členy komunity, uživatelé Arch Linuxu jsou velmi ochotní pomoct, poradit nebo přispět komunitě.
  
* Skvělá věc ohledně príspěvků je to, že nepotřebujete od nikoho povolení je udělat. Nikdo vás nemůže fyzicky zastavit od napsání něčeho, co vy (osobně) považujete za užitečné i když "mocní co jsou" to nevidí jako požehnání. Napište to a zveřejněte. Jak se to bude jiným lidem líbit, obdržíte zpětnou vazbu. Pokud to bude každý kromě vás bude nenávidět, no a co? Zabralo vám to 20 minut napsat, a vy jste se při tom něco naučili. Je to vítězná situace za každých okolností.
+
== Svoboda ==
  
* Je takový, jaký si ho uděláte.
+
Dalším principem Arch Linuxu je svoboda. Uživatelé nejen činí všechna rozhodnutí o konfiguraci svého systému, ale také rozhodují o tom, jaký systém '''bude'''.
  
== Komentáře ==
+
'''Protože systém je jednoduchý, Arch Linux poskytuje svobodu provést s ním jakoukoli změnu.'''
Co říkají o Archlinuxu uživatelé:
 
  
* Po tom, co jsem strávil hodně času s jinými distribúcemi (debian, gentoo, mandrake, redhat, fedora, slackware) a dokonce i FreeBSD si myslím, že jsem konečně našel distribuci jakou jsem hledal.
+
Čerstvě nainstalovaný Arch Linux poskytuje pouze základní komponenty bez automatické konfigurace. Uživatelé jsou schopni konfigurovat systém podle svých přání z příkazové řádky. Od začátku instalace je možno každou komponentu odstranit nebo nahradit jinou alternativou.
  
* Stále stejné věci a problémy v (k)ubuntu, Mandrivě, a několika dalších. No, openSUSE je skvělé a jednoduché (Chtěl by ho navrhnout mé sestře), ale Arch je jednička, skutečně *rocks*.
+
Velké množství balíčků a sestavovacích skriptů v různých repozitářích Arch Linuxu také podporuje svobodu volby, poskytují svobodný a otevřený software pro ty, kteří ho preferují, a proprietární software pro ty, kteří preferují ''funkčnost před ideologií''. Uživatel je ten, kdo činí rozhodnutí.
  
* Vyzkoušel jsem více distribucí a dokonce i RHCE, ale vždy bylo na distribucích, které jsem vyzkoušel něco co jsem neměl rád.
+
Jak řekl Judd Vinet, zakladatel Arch Linuxu: "[Arch Linux] je takový, jakým si ho ''vy'' uděláte".
 
 
* Moje vysněná distribuce vždy byla jednoduchost Slackwaru se skutečnou podporou závislostí jako u Debianu. A hádajte co, je to Archlinux.
 
 
 
* Také považuji Archlinux za svoji konečnou distribuci.
 
 
 
* Po vyzkoušení skoro všech dostupných distribucí musím souhlasit, že Arch je nejlepší.
 
 
 
* Ahoj všichni. Právě jsem se tu zaregistroval, aby jsem mohl ohlásit všechny problémy které mám, a poprosit o pomoc. Vtip je v tom, že NEMÁM ŽÁDNÉ PROBLÉMY!!! Skutečně tomu nemůžu uvěrit, ale všechno prostě funguje. Dnes jsem nainštaloval Arch, měl jsem drobný problém s xorg a nastavením zvuku, ale našel jsem všechny odpovědi co jsem potřeboval v dokumentaci a ve fórech.
 
 
 
* Vyzkoušel jsem Mandrake, Yoper, FC3/4, Mepis a Ubuntu. Hledal jsem perfektní distribuci. Jsem rád, že jsem našel Arch.
 
 
 
 
 
Rozhodně nechceme, aby tyto komentáře zněli nějak lichotivě a stavěli Arch Linux do pozice bezchybné distribuce. Jsme rádi, že se některým lidem Arch Linux takto libí a doufáme, že i vám se stejně zalíbí.
 
 
 
----
 
 
 
= PRO a PROTI =
 
 
 
== PRO ==
 
 
 
* Distribuce optimalizovaná pro i686
 
* [[Pacman (Česky)|Pacman]]: Upgrade celého systému jedním příkazem 'pacman -Suy'
 
* [[Pacman (Česky)|Pacman]]: Dohlíží na závislosti
 
* [[Pacman (Česky)|Pacman]]: Nepotřebuje X
 
* [[ABS - The Arch Build System (Česky)|ABS]]: Stačí napsat jednou sestavovací funkci ... a sestavení další verze balíčku je již velmi snadné
 
* [[ABS - The Arch Build System (Česky)|ABS]]: Můžete sestavit balíčky na vašem stroji jedním příkazem
 
* Nejnovější (čerstvé) balíčky
 
* Plně přizpůsobitelný
 
* Lidé kolem něj jsou mírumilovní, motivovaní a schopní (i když každá komunita má svého ...)
 
* Jen 20 minut trvá získání plně funkčního systému
 
* Perfektní prostředí pro studium linuxu
 
* Není populární, neboť není známý (no flame :))
 
 
 
== PROTI ==
 
 
 
* [[Pacman (Česky)|Pacman]]: Potřebuje rychlé připojení na internet, aby byl vždy lehce aktualizovaný (což je pro spoustu čechu ještě maličko sci-fi)
 
* Není populární, protože ho lidé neznají
 
* Občasné konflikty kvůli používání nejnovějších knihoven
 
* Nedostatek nováčkům přátelských vlastností
 
* Info stránky bývájí většinou více detailní než man stránky (gcc.info e.g.). A zrovna tyto info stránky Arch neobsahuje
 

Revision as of 03:39, 6 October 2013

ro:Calea Arch (The Arch Way) zh-CN:The Arch Way zh-TW:The Arch Way Následujících pět principů obsahuje to, co se obvykle označuje jako Cesta Arch Linuxu (z ang. The Arch Way), nebo Filozofie Arch Linuxu, nejlépe jsou shrnuty zkratkou KISS (Keep It Simple, Stupid čili Udělej to jednoduché, hlupáku).

Jednoduchost

Jednoduchost je nejvyšší formou dokonalosti. — Leonardo da Vinci

Jednoduchost je naprosto základním cílem vývoje Archu. Mnoho distribucí GNU/Linuxu definuje sebe sama jako "jednoduché". Ovšem jednoduchost může být definována různě.

Arch Linux definuje jednoduchost jako bez zbytečných přídavků, změn nebo komplikací, a poskytuje odlehčenou základní UNIX-like strukturu umožňující uživatelům utvářet systém podle svých vlastních potřeb. Krátce: elegantní, minimalistický přístup.

Odlehčená základní struktura splňující vysoké programátorské standardy bude mít nižší požadavky na systémové zdroje. Základní systém je zbaven veškeré veškeré přeplácanosti, která by mohla zamlžit důležité součásti systému, nebo způsobit, že přístup k nim je složitý. Arch má zmodernizované, stručně komentované a čisté konfigurační soubory, které jsou přizpůsobeny pro rychlý přístup a editaci, bez neohrabaných grafických konfiguračních nástrojů skrývjících možnosti před uživateli. Systém Arch Linuxu je tedy snadno konfigurovatelný do nejmenšího detailu.

Komplexnost bez komplikací.

Arch Linux ponechává nezbytné složitosti systému GNU/Linux, udržuje je dobře organizované a transparentní. Vývojáři a uživatelé Arch Linuxu věří, že snaha skrýt složitosti systému vede ve skutečnosti k ještě složitějšímu systému, měli bychom se jí proto vyvarovat.

Správnost kódu před pohodlím

Správnost je jasně základní kvalitou. Pokud systém nedělá to co by měl, pak na všem ostatním záleží velmi málo. — Bertrand Meyer

Arch Linux klade upřednostňuje eleganci návrhu a čistotu, správnost a jednoduchost kódu před zbytečným záplatováním, automatizací, líbivostí nebo přivětivostí pro nováčky. Softwarové záplaty jsou proto používány naprosto minimálně; v ideálním případě nikdy. Jednoduchý návrh a implementace vždy předčí jednoduché uživatelské rozhraní.

Jednoduchost implementace, elegance kódu a minimalismus vždy budou hlavními prioritami vývoje Arch Linuxu.

Koncepty, návrhy a funkce jsou generované a implementované užitím principů Arch Way, externí vlivy jsou drženy stranou. Vývojový tým Archu je pevný ve svém oddání filozofii Arch Way. Pokud sdílíte jejich vizi, jste vítání používat Arch.

Zaměření na uživatele

Zatímco mnohé distribuce GNU/Linuxu se snaží být uživatelsky přátelské (z ang. user-friendly), Arch Linux vždy byl a bude zaměřený na uživatele (z ang. user-centric).

Arch Linux se zaměřuje na schopné uživatele GNU/Linuxu, uživatele činí středem systému a dává jim plnou kontrolu a odpovědnost nad systémem.

Uživatelé Arch Linuxu si systém spravují naprosto sami. Systém nabízí pouze velmi malou asistenci, kromě jednoduchých nástrojů pro správu, které jsou vytvořeny tak, že přesně předávají uživatelovy příkazy systému. Vývojáři Archu neplýtvají energií na vytváření zcela nových grafických nástrojů pro správu systému; Arch je založen na rozumném návrhu a excelentní dokumentaci.

Zaměření na uživatele také nezbytně znamená přístup "udělej si sám". Spíše než požadovat novou funkci od vývojářů, uživatelé Arch Linuxu mají tendenci řešit problémy sami a poté sdílejí své výsledky s komunitou a vývojářským týmem -- přístup "nejdřív si to zkus sám a pak se teprve ptej". To se týká zejména balíčků v Arch User Repository -- oficiálním repozitáři Arch Linuxu pro balíčky spravované komunitou.

Otevřenost

Otevřenost jde ruku v ruce s jednoduchostí a je také jedním z vůdčích principů vývoje Arch Linuxu.

Arch Linux používá jednoduché nástroje, které jsou vybrány nebo vytvořeny s ohledem na otevřenost zdrojového kódu i výstupů.

Otevřenost odstraňuje všechny překážky a abstrakce mezi uživatelem a systémem, dává uživateli více kontroly nad systémem a zároveň zjednodušuje správu systému.

Otevřenost Arch Linuxu také znamená strmější křivku učení, ale zkušení uživatelé Arch Linuxu spíše považují ostatní, uzavřenější systémy za mnohem složitěji ovladatelné.

Princip otevřenosti se rozšiřuje na členy komunity, uživatelé Arch Linuxu jsou velmi ochotní pomoct, poradit nebo přispět komunitě.

Svoboda

Dalším principem Arch Linuxu je svoboda. Uživatelé nejen činí všechna rozhodnutí o konfiguraci svého systému, ale také rozhodují o tom, jaký systém bude.

Protože systém je jednoduchý, Arch Linux poskytuje svobodu provést s ním jakoukoli změnu.

Čerstvě nainstalovaný Arch Linux poskytuje pouze základní komponenty bez automatické konfigurace. Uživatelé jsou schopni konfigurovat systém podle svých přání z příkazové řádky. Od začátku instalace je možno každou komponentu odstranit nebo nahradit jinou alternativou.

Velké množství balíčků a sestavovacích skriptů v různých repozitářích Arch Linuxu také podporuje svobodu volby, poskytují svobodný a otevřený software pro ty, kteří ho preferují, a proprietární software pro ty, kteří preferují funkčnost před ideologií. Uživatel je ten, kdo činí rozhodnutí.

Jak řekl Judd Vinet, zakladatel Arch Linuxu: "[Arch Linux] je takový, jakým si ho vy uděláte".