Difference between revisions of "The Arch Way (Lietuviškai)"

From ArchWiki
Jump to: navigation, search
(Taip pat žiūrėkite)
(rm temporary i18n template)
(4 intermediate revisions by 3 users not shown)
Line 1: Line 1:
 
[[Category:About Arch (Lietuviškai)]]
 
[[Category:About Arch (Lietuviškai)]]
 
[[Category:General (Lietuviškai)]]
 
[[Category:General (Lietuviškai)]]
{{i18n|The Arch Way}}
+
[[cs:The Arch Way]]
 
+
[[da:The Arch Way]]
Sekantys penki pagrindiniai principai nusako kas yra Arch Way, ar Arch filosofija, turbūt geriausia viską susumuoti į KISS trumpinį, kuris reiškia Keep It Simple, Stupid.
+
[[de:The Arch Way]]
 +
[[el:The Arch Way]]
 +
[[en:The Arch Way]]
 +
[[es:The Arch Way]]
 +
[[fr:Kiss]]
 +
[[he:The Arch Way]]
 +
[[hr:The Arch Way]]
 +
[[hu:The Arch Way]]
 +
[[id:The Arch Way]]
 +
[[it:The Arch Way]]
 +
[[ja:The Arch Way]]
 +
[[ko:The Arch Way]]
 +
[[nl:The Arch Way]]
 +
[[pl:The Arch Way]]
 +
[[pt:The Arch Way]]
 +
[[ro:Calea Arch (The Arch Way)]]
 +
[[ru:The Arch Way]]
 +
[[sk:The Arch Way]]
 +
[[sr:The Arch Way]]
 +
[[th:The Arch Way]]
 +
[[tr:Arch_Tarzı]]
 +
[[uk:The Arch Way]]
 +
[[zh-CN:The Arch Way]]
 +
[[zh-TW:The Arch Way]]
 +
Žemiau pateikti penki pagrindiniai principai paaiškina, kas yra Arch Way ar Arch filosofija, kurią galima apibendrinti trumpiniu KISS (''angl. Keep It Simple, Stupid''), reiškiantį: "Svarbiausia — paprastumas".
 
==Paprastumas==
 
==Paprastumas==
  
''Paprastumas yra didžiausias išprusimas'' — Leonardo Da Vinci
+
''"Paprastumas yra didžiausias išprūsimas"'', Leonardo Da Vinci
  
Paprastumas yra tikras absoliučiai objektyvus principas, kuriuo remimasi Arch vystymas. Daugelis GNU/Linux distribucijų vadina save "paprastomis". Tačiau, paprastumas turi daug reikšmių.
+
Paprastumas yra pagrindinis principas, kuriuo remiantis vystomas Arch. Daugelis GNU/Linux distribucijų apibrėžia save kaip "paprastas", tačiau paprastumą galima suprasti įvairiai.
  
'''Arch Linux nusako tai kaip ''be nereikalingų papildų, modifikacijų ar kompiliavimo'', ir suteikia lengva <tt>UNIX</tt> paremta struktūrra, kuri leidžia individualiam vartotojui keisti sistemą pagal jo poreikius. Trumpai: elegantiškas, minimalistinis požiūris '''
+
'''Arch Linux paprastumą supranta taip: ''be nebūtinų priedų, modifikacijų ar kompiliacijų'', ir pateikia lengvą <tt>UNIX</tt> tipo pagrindinę struktūrą, kuri leidžia kiekvienam naudotojui keisti sistemą pagal savo poreikius. Trumpai: elegantiškas, minimalistinis požiūris '''
  
Lengvumo pagrįsta struktūra, paremta aukštais programavimo standartais, numato žemus sistemos reikalavimus. Pagrindinėje sistemoje nėra griozdiškų komponentų, kurie padarytų neaiškias arba sunkiai prieinamas pagrindines sistemos dalis. Ji turi supaprastintą priėjimą prie trumpai komentuotų, švarių konfiguracijos failų. Nėra jokių nepatogių grafinių konfiguracijos įrankių. Arch Linux sistema yra lengvai konfiguruojama iki paskutinės jos dėtalės.
+
Lengvumu pagrįsta pagrindinė struktūra, paremta aukštais programavimo standartais, naudoja mažiau sistemos išteklių. Pagrindinėje sistemoje nėra griozdiškų komponentų, kurie padarytų neaiškias arba sunkiai prieinamas pagrindines sistemos dalis. Ji turi supaprastintą priėjimą prie glaustai pakomentuotų, neapkrautų konfiguracijos failų. Nėra jokių nepatogių grafinių konfiguracijos įrankių, kurie dažniausiai paslepia nuo naudotojo dalį galimybių. Kiekviena Arch Linux sistemos dalis yra lengvai konfigūruojama.
  
'''Sudėtingumas be komplikacijų.'''
+
'''Kompleksiškumas be komplikacijų.'''
  
Arch Linux išlaiko būdingą GNU/Linux sistemos sudėtingumą nepaliestą, ir tuo pat metu daro gerai organizuotą ir skaidrią. Arch Linux programuotojai ir vartotojai tiki, kad originalių komplikacijų slėpimas kitomis sistemą daro dar sudėtingesnę, negu ankščiau.
+
Arch Linux nesudarko GNU/Linux sistemoms būdingo komplesiškumo ir tuo pat metu daro gerai organizuotą ir skaidrų. Arch Linux kūrėjai ir naudotojai yra įsitikinę, kad sistemos kompleksiškumo slėpimas daro sistemą dar sudėtingesne, todėl to reikia vengti.
  
==Kodo teisingumas patogumo==
+
==Programinio teksto korektiškumas svarbiau patogumą==
  
Arch Linux sistema suteikia pirmenybę architektūros elegancijai: švariam, paprastam kodui, vengiant bereikalingo lopymo, automatizavimo, švytinčių dalykėlių ar "draugiškos naujoko sąsajos". Todėl programiniai lopymai yra taikomi minimaliai; idealiu atveju tai niekados. Paprastas sprendimas visuomet bus geriausia vartotojo sąsaja.
+
Arch Linux sistema teikia pirmenybę architektūros elegancijai: lengvai suprantamam, paprastam programiniam tekstui, vengiant nebūtinų pataisymų, automatizavimo, pagražinimo elementų ar "draugiškų naujokams sąsajų". Dėl to programiniai pataisymai yra daromi kaip įmanoma rečiau; idealiu atveju nedaromi iš viso. Paprastas sprendimas visuomet taps geriausia vartotojo sąsaja.
  
'''Įgyvendinimo ''paprastumas'', kodo elegancija ir minimalumas visuomet liks pagrindiniai Arch sistemos vystymo prioritetai.'''
+
'''Įgyvendinimo ''paprastumas'', programinio teksto elegancija ir minimalizmas visuomet bus pagrindiniai Arch sistemos vystymo prioritetai.'''
  
Konceptai, dizainai, ypatybės kuriami ir įgyvendinami naudojant Arch būdo principus kaip vadovą, o ne išpučiant dideles infrastruktūras ir programuotojų komandas. Kūrėjų komanda yra ryžtinga savo įsipareigojimais ir pasišventusi Arch būdo filosofijai. Jeigu Jūs dalinatės vizija, Jūs kviečiamas ir skatinamas naudoti Arch.
+
Koncepcijos ir ypatybės kuriamos ir įgyvendinamos vadovaujantis Arch Way principais, o ne pasiduodant išorinei įtakai. Kūrėjų komanda yra ryžtinga ir pasišventusi Arch Way filosofijai. Jeigu Jūsų supratimas yra panašus į jų, išbandykite Arch.
  
==Orientaciją į vartotoją==
+
==Orientaciją į naudotoją==
  
Skirtingai nei daugelis GNU/Linux distrubcijų, kurių pagrindinis tikslas būti ''vartotojui draugiškesnės'', Arch Linux, nuolatos liks ''orientuotos į vartotoją''.
+
Nepaisant to, kad daugelio GNU/Linux distrubcijų pagrindinis tikslas tapti labiau ''vartotojui draugiškesnėmis'', Arch Linux visada buvo ir išliks ''orientuota į vartotoją''.
  
'''Arch Linux taikosi ir talkina kompetencija GNU/Linux vartotojams, duodama jiems pilną sistemos valdžią ir ''atsakomybę'' už ją.'''
+
'''Arch Linux siekia patenkinti pažengusių GNU/Linux naudotojų poreikius, pateikdama jiems visišką sistemos kontrolę ir atsakomybę.'''
  
Arch Linux vartotojai pilnai prižiūri savo sistemą. Pati sistema tik truputi jiems padės, išskyrūs kai kuriuos įrankių rinkinius, kurie sukurti tiesiogiai perduoti vartotojo nustatymus sistemai.
+
Arch Linux naudotojai valdo visą sistemą patys. Sistema tik truputį jiems padeda, pateikdama įrankių rinkinių, kurie sukurti nepriekaištingai perduoti naudotojo nustatymus sistemai. Arch kūrėjai negaišta laiko perkurdami grafinės vartotojo sąsajos įrankius; Arch pagrįsta praktiškumu ir puikia dokumentacija.
  
Orientacijos į vartotoją konceptas numato tam tikrą "padaryk tai pats" priėjimą naudojant Arch Linux distrubciją. Skirtingai nei naudojant pagalbą suteikiančias priemones ar reikalaujant naujų sistemos ypatybių iš kūrėjų, Arch Linux vartotojai turi tendenciją spręsti sistemos problemas savarankiškai ir dalintis savo sprendimų rezultatais su bendruomenę ir kūrėjų komanda &ndash; "padaryk geriau pats, o po to klausk" filosofija. Tai ypač galioja vartotojų paskelbtuose paketuose, kurie randami Arch vartotojų saugykloje &ndash; oficialioje Arch Linux bendruomenės palaikomų paketų saugykloje.  
+
Atsižvelgiant į orientacijos į naudotoją koncepciją, nuadojantis Arch Linux distribucija svarbu nepamiršti "pasidaryk pats" principo. Vietoj pagalbos ieškojimo ar prašymų sukurti kažką naujo, Arch Linux naudotojai stengiasi išspręsti problemas savarankiškai ir dalintis savo sprendimais su bendruomene ir kūrėjų komanda. Tai &ndash; "pirmiausia pabandyk pats ir tik po to klausk" principas. Šis principas atsispindi naudotojų paskelbtuose paketuose, kurie yra Arch naudotojų talpykloje (''angl. Arch User Repository'') &ndash; oficialioje Arch Linux bendruomenės prižiūrimų paketų talpykloje.  
  
 
==Atvirumas==
 
==Atvirumas==
  
Atvirumas eina koja į koją su paprastumu ir tai taip pat yra vienas iš pagrindinių Arch Linux vystymo principų.
+
Atvirumas neatsiejamas nuo paprastumo. Tai yra dar vienas svarbus Arch Linux kūrėjų principas.
  
'''Arch Linux naudoja paprastus įrankius, kurie yra parenkami ar sukurti remiantis atviru kodu ir jo produkcija.'''
+
'''Arch Linux naudoja paprastus įrankius, kurie atrinkti ar sukurti atsižvelgiant į programinių tekstų ir jų išvesties tekstų atvirumą.'''
  
Atvirumas pašalina visas sienas ir abstrakcijas tarp vartotojo ir sistemos, leidžia daugiau valdžios ir tuo pat metu supaprastina sistemos palaikymą.
+
Atvirumas pašalina visas ribas ir nesusipratimus tarp naudotojo ir sistemos bei suteikia daugiau kontrolės tuo pačiu supaprastindamas sistemos priežiūrą.
  
Atviras Arch Linux pobūdis įgyvendina gana staigią mokymosi tiesę, bet patyrę Arch Linux vartotojai turi polinkį ieškoti daugiau uždaresnių sistemų, kurias sunkiau kontroliuoti.
+
Dėl Arch Linux "įgimto" atvirumo tenka daug mokytis, tačiau patyrę Arch Linux naudotojai pripažįsta, kad kitas, labiau uždaras, sistemas yra sudėtingiau kontroliuoti.
  
Atvirumo principas taip pat praplečia bendruomenės narius. Arch Linux vartotojai yra linkę suteikti pagalbos ar duoti kažkokį patarimą, bei padėti su bendruomenės palaikomais paketais Arch vartotojų saugykloje.
+
Atvirumo principas nesvetimas ir bendruomenės nariams. Arch Linux naudotojai pasižymi geranoriškimu ir mielai sutinka pagelbėti ar patarti. Be to, nuolat teikia programų paketus bendruomenės prižiūrimai Arch naudotojų talpyklai (''angl. Arch User Repository'').
  
 
==Laisvė==
 
==Laisvė==
  
Dar venas Arch Linux kūrimo principas yra laisvė. Vartotojams ne tik nėra draudžiama dalyvauti sistemos konfigūracijose, bet ir leidžiama pasirinkti kokia jų sistema '''bus'''.
+
Dar vienas Arch Linux kūrimo principas &mdash; laisvė. Naudotojams ne tik leidžiama spręsti klausimus, susijusius su sistemos konfigūracija. Jie gali nuspręsti, kaip atrodys jų sistema '''ateityje'''.
  
'''Palaikant paprastą sistemą, Arch Linux suteikia laisvę daryti bet kokius pasirinkimus, dirbant su sistema.'''
+
'''Dėl sistemos paprastumo, Arch Linux suteikia pasirinkimų, susijusių su sistema, laisvę.'''
  
Naujai suinstaliuota Arch Linux sistema savyje turi tik pagrindinius komponentus, be jokios automatinės konfigūracijos. Vartotojams suteikiama galimybė konfigūruoti sistemą kaip jie nori, per terminalą. Pradedant instaliacija, kiekviena procedūra, kiekvienas sistemos komponentas yra 100% skaidrus ir pasiekiamas peržiūrai, trinimui ar pakeitimui alternatyviam komponentui.
+
Naujai įdiegtoje Arch Linux sistemoje yra tik pagrindiniai komponentai, be jokios automatinės konfigūracijos. Naudotojams suteikiama galimybė patiems sukonfigūruoti sistemą taip, kaip jie nori, tam naudodami terminalą. Nuo pat diegimo pradžios, kiekviena procedūra, kiekvienas sistemos komponentas yra 100% skaidrus ir pasiekiamas peržiūrai, trynimui ar pakeitimui alternatyviais komponentais.
  
Dideliam kiekiui paketų ir sudėjimo scenarijų įvairiuose Arch Linux saugykluose taip pat taikoma pasirinkimo laisvė. Siūloma laisva, atviro kodo programinė įranga tiems, kas ją renkasi ir nuosavybes teises turinčias programas, kurie renkasi ''funkcionalumą be ideologijos''. Tik vartotojas nusprendžia.
+
Daugeliui programų paketų įvairiuose Arch Linux talpyklose taip pat taikoma pasirinkimo laisvė. Siūloma laisva, atviro kodo programinė įranga tiems, kuriems ''funkcionalumas svarbiau už ideologiją''. Viską pasirenka pats naudotojas.
  
Judd Vinet, Arch Linux projekto įkūrėjas pasakė: "[Arch Linux] yra tai, ką ''tu'' su ja padarai."
+
Judd'as Vinet'as, Arch Linux projekto įkūrėjas yra pasakęs: "[Arch Linux] yra tai, ką ''tu pats'' iš jos padarai."
  
 
==Taip pat žiūrėkite==
 
==Taip pat žiūrėkite==
  
 
[[The Arch Way v2.0 (Lietuviškai)]]
 
[[The Arch Way v2.0 (Lietuviškai)]]
 
--[[User:Dummas|Dummas]] 08:29, 14 June 2010 (EDT)
 

Revision as of 07:57, 20 June 2012

zh-CN:The Arch Way zh-TW:The Arch Way Žemiau pateikti penki pagrindiniai principai paaiškina, kas yra Arch Way ar Arch filosofija, kurią galima apibendrinti trumpiniu KISS (angl. Keep It Simple, Stupid), reiškiantį: "Svarbiausia — paprastumas".

Paprastumas

"Paprastumas yra didžiausias išprūsimas", Leonardo Da Vinci

Paprastumas yra pagrindinis principas, kuriuo remiantis vystomas Arch. Daugelis GNU/Linux distribucijų apibrėžia save kaip "paprastas", tačiau paprastumą galima suprasti įvairiai.

Arch Linux paprastumą supranta taip: be nebūtinų priedų, modifikacijų ar kompiliacijų, ir pateikia lengvą UNIX tipo pagrindinę struktūrą, kuri leidžia kiekvienam naudotojui keisti sistemą pagal savo poreikius. Trumpai: elegantiškas, minimalistinis požiūris

Lengvumu pagrįsta pagrindinė struktūra, paremta aukštais programavimo standartais, naudoja mažiau sistemos išteklių. Pagrindinėje sistemoje nėra griozdiškų komponentų, kurie padarytų neaiškias arba sunkiai prieinamas pagrindines sistemos dalis. Ji turi supaprastintą priėjimą prie glaustai pakomentuotų, neapkrautų konfiguracijos failų. Nėra jokių nepatogių grafinių konfiguracijos įrankių, kurie dažniausiai paslepia nuo naudotojo dalį galimybių. Kiekviena Arch Linux sistemos dalis yra lengvai konfigūruojama.

Kompleksiškumas be komplikacijų.

Arch Linux nesudarko GNU/Linux sistemoms būdingo komplesiškumo ir tuo pat metu daro jį gerai organizuotą ir skaidrų. Arch Linux kūrėjai ir naudotojai yra įsitikinę, kad sistemos kompleksiškumo slėpimas daro sistemą dar sudėtingesne, todėl to reikia vengti.

Programinio teksto korektiškumas svarbiau už patogumą

Arch Linux sistema teikia pirmenybę architektūros elegancijai: lengvai suprantamam, paprastam programiniam tekstui, vengiant nebūtinų pataisymų, automatizavimo, pagražinimo elementų ar "draugiškų naujokams sąsajų". Dėl to programiniai pataisymai yra daromi kaip įmanoma rečiau; idealiu atveju nedaromi iš viso. Paprastas sprendimas visuomet taps geriausia vartotojo sąsaja.

Įgyvendinimo paprastumas, programinio teksto elegancija ir minimalizmas visuomet bus pagrindiniai Arch sistemos vystymo prioritetai.

Koncepcijos ir ypatybės kuriamos ir įgyvendinamos vadovaujantis Arch Way principais, o ne pasiduodant išorinei įtakai. Kūrėjų komanda yra ryžtinga ir pasišventusi Arch Way filosofijai. Jeigu Jūsų supratimas yra panašus į jų, išbandykite Arch.

Orientaciją į naudotoją

Nepaisant to, kad daugelio GNU/Linux distrubcijų pagrindinis tikslas tapti labiau vartotojui draugiškesnėmis, Arch Linux visada buvo ir išliks orientuota į vartotoją.

Arch Linux siekia patenkinti pažengusių GNU/Linux naudotojų poreikius, pateikdama jiems visišką sistemos kontrolę ir atsakomybę.

Arch Linux naudotojai valdo visą sistemą patys. Sistema tik truputį jiems padeda, pateikdama įrankių rinkinių, kurie sukurti nepriekaištingai perduoti naudotojo nustatymus sistemai. Arch kūrėjai negaišta laiko perkurdami grafinės vartotojo sąsajos įrankius; Arch pagrįsta praktiškumu ir puikia dokumentacija.

Atsižvelgiant į orientacijos į naudotoją koncepciją, nuadojantis Arch Linux distribucija svarbu nepamiršti "pasidaryk pats" principo. Vietoj pagalbos ieškojimo ar prašymų sukurti kažką naujo, Arch Linux naudotojai stengiasi išspręsti problemas savarankiškai ir dalintis savo sprendimais su bendruomene ir kūrėjų komanda. Tai – "pirmiausia pabandyk pats ir tik po to klausk" principas. Šis principas atsispindi naudotojų paskelbtuose paketuose, kurie yra Arch naudotojų talpykloje (angl. Arch User Repository) – oficialioje Arch Linux bendruomenės prižiūrimų paketų talpykloje.

Atvirumas

Atvirumas neatsiejamas nuo paprastumo. Tai yra dar vienas svarbus Arch Linux kūrėjų principas.

Arch Linux naudoja paprastus įrankius, kurie atrinkti ar sukurti atsižvelgiant į programinių tekstų ir jų išvesties tekstų atvirumą.

Atvirumas pašalina visas ribas ir nesusipratimus tarp naudotojo ir sistemos bei suteikia daugiau kontrolės tuo pačiu supaprastindamas sistemos priežiūrą.

Dėl Arch Linux "įgimto" atvirumo tenka daug mokytis, tačiau patyrę Arch Linux naudotojai pripažįsta, kad kitas, labiau uždaras, sistemas yra sudėtingiau kontroliuoti.

Atvirumo principas nesvetimas ir bendruomenės nariams. Arch Linux naudotojai pasižymi geranoriškimu ir mielai sutinka pagelbėti ar patarti. Be to, nuolat teikia programų paketus bendruomenės prižiūrimai Arch naudotojų talpyklai (angl. Arch User Repository).

Laisvė

Dar vienas Arch Linux kūrimo principas — laisvė. Naudotojams ne tik leidžiama spręsti klausimus, susijusius su sistemos konfigūracija. Jie gali nuspręsti, kaip atrodys jų sistema ateityje.

Dėl sistemos paprastumo, Arch Linux suteikia pasirinkimų, susijusių su sistema, laisvę.

Naujai įdiegtoje Arch Linux sistemoje yra tik pagrindiniai komponentai, be jokios automatinės konfigūracijos. Naudotojams suteikiama galimybė patiems sukonfigūruoti sistemą taip, kaip jie nori, tam naudodami terminalą. Nuo pat diegimo pradžios, kiekviena procedūra, kiekvienas sistemos komponentas yra 100% skaidrus ir pasiekiamas peržiūrai, trynimui ar pakeitimui alternatyviais komponentais.

Daugeliui programų paketų įvairiuose Arch Linux talpyklose taip pat taikoma pasirinkimo laisvė. Siūloma laisva, atviro kodo programinė įranga tiems, kuriems funkcionalumas svarbiau už ideologiją. Viską pasirenka pats naudotojas.

Judd'as Vinet'as, Arch Linux projekto įkūrėjas yra pasakęs: "[Arch Linux] yra tai, ką tu pats iš jos padarai."

Taip pat žiūrėkite

The Arch Way v2.0 (Lietuviškai)