Difference between revisions of "The Arch Way (Lietuviškai)"

From ArchWiki
Jump to: navigation, search
(use i18n template; fix cat location; marked "bad translation" (out of date))
(Taip pat žiūrėkite: rm link to deleted article)
(14 intermediate revisions by 3 users not shown)
Line 1: Line 1:
 
[[Category:About Arch (Lietuviškai)]]
 
[[Category:About Arch (Lietuviškai)]]
{{i18n|The Arch Way}}
+
[[Category:General (Lietuviškai)]]
{{Bad translation}}
+
[[cs:The Arch Way]]
 +
[[da:The Arch Way]]
 +
[[de:The Arch Way]]
 +
[[el:The Arch Way]]
 +
[[en:The Arch Way]]
 +
[[es:The Arch Way]]
 +
[[fr:Kiss]]
 +
[[he:The Arch Way]]
 +
[[hr:The Arch Way]]
 +
[[hu:The Arch Way]]
 +
[[id:The Arch Way]]
 +
[[it:The Arch Way]]
 +
[[ja:The Arch Way]]
 +
[[ko:The Arch Way]]
 +
[[nl:The Arch Way]]
 +
[[pl:The Arch Way]]
 +
[[pt:The Arch Way]]
 +
[[ro:Calea Arch (The Arch Way)]]
 +
[[ru:The Arch Way]]
 +
[[sk:The Arch Way]]
 +
[[sr:The Arch Way]]
 +
[[th:The Arch Way]]
 +
[[tr:Arch_Tarzı]]
 +
[[uk:The Arch Way]]
 +
[[zh-CN:The Arch Way]]
 +
[[zh-TW:The Arch Way]]
 +
Žemiau pateikti penki pagrindiniai principai paaiškina, kas yra Arch Way ar Arch filosofija, kurią galima apibendrinti trumpiniu KISS (''angl. Keep It Simple, Stupid''), reiškiantį: "Svarbiausia — paprastumas".
 +
==Paprastumas==
  
==Arch Linux principai ir filosofija==
+
''"Paprastumas yra didžiausias išprūsimas"'', Leonardo Da Vinci
Šis puslapis mėgina paaiškinti Arch Linux principus ir filosofiją. Sutrumpintai viskas yra taip:
 
*'''pasirinkimo laisvė'''
 
*'''paprastumas'''
 
*'''mokymąsis'''
 
*'''elegancija'''
 
  
===Principai===
+
Paprastumas yra pagrindinis principas, kuriuo remiantis vystomas Arch. Daugelis GNU/Linux distribucijų apibrėžia save kaip "paprastas", tačiau paprastumą galima suprasti įvairiai.
Judd Vinet pradėjo kurti šitą istribuciją dėl dviejų priežasčių: <br>
 
1) Nerado jokios distribucijos kuri atitiktų jo idealą. Kai kurios buvo arti to, bet turėjo bereikalingus sudėtingus elementus. <br>
 
2) Dėl smagumo. Noro atsilyginti atviro kodo bendruomenei. <br><br>
 
''Arch'' yra: <br>
 
*Lengva ir paprasta.
 
*NE naujokams. Ji skirta patyrusiems naudotojams. Ji siekia suteikti '''bazę''', pamatą ant kurio naudotajas pats stato tai ko jis nori. Be jokių grafinių derinimo įrankių, netgi be standartinės grafinės aplinkos.
 
*Daugelio žmonių '''dovana''' daugeliui... Pasiūlymai, įrankiai, idėjos visada priimami iš visų.
 
*Artumas tarp kūrėjų ir naudotojų.
 
*Neleisti GUI (grafinei sąsajai) valdyti sistemą, bet vartotojas turi valdyti GUI.
 
*Neužsiiminėti jokiu "patogus naujokams" tipo dalykų realizavimu.
 
*Tvirtas pamatas visiems.
 
  
===Filosofija===
+
'''Arch Linux paprastumą supranta taip: ''be nebūtinų priedų, modifikacijų ar kompiliacijų'', ir pateikia lengvą <tt>UNIX</tt> tipo pagrindinę struktūrą, kuri leidžia kiekvienam naudotojui keisti sistemą pagal savo poreikius. Trumpai: elegantiškas, minimalistinis požiūris '''
Vertybių sistema:
 
*KISS (angl. Keep It Simple, ..., tai ~ laikyk paprastą/ai) fundamentaliai elegantiška sistema užtikrina didžiausią lankstumą ir efektyvumą.
 
*Kalbant apie ''Arch'' ''paprasta'', tai nėra tai kas padaroma akimirksniu. Išmokti svarbiau nei padaryti greitai.
 
*Kiek beslėptum sistemos valdymą po GUI galutinės sėkmes niekada nepasieksi, vartotojas galiausiai turės imtis to kas "po apačia" todėl to beprasmio darbo net nereikia pradėti.
 
*Kuo labiau stengsies paslėpti sistemos sudėtingumą tuo padarysi dar sudėtingesnę sistemą. Reikia sudėtimgumą mažinti, o ne slėpti.
 
*Visi gali prisidėti ir keisti oficialų Arch veidą tol kol tai neprasilenkia su Arch filosofija.
 
*Arch Linux naudotojas ir jo aprūpinimas kalnu įrankių nėra vienintelis tikslas. Svarbu supratimas kaip veikia pati Linux.
 
*Jei nori prisidėti prie kūrimo tau nereikia jokio leidimo. Arch '''AUR''' paketų šaltiniai veikia abipusiškai. Visi deda - visi ima.
 
*''Arch Linux'' yra tai ka tu padarysi.
 
  
===UŽ ir PRIEŠ===
+
Lengvumu pagrįsta pagrindinė struktūra, paremta aukštais programavimo standartais, naudoja mažiau sistemos išteklių. Pagrindinėje sistemoje nėra griozdiškų komponentų, kurie padarytų neaiškias arba sunkiai prieinamas pagrindines sistemos dalis. Ji turi supaprastintą priėjimą prie glaustai pakomentuotų, neapkrautų konfiguracijos failų. Nėra jokių nepatogių grafinių konfiguracijos įrankių, kurie dažniausiai paslepia nuo naudotojo dalį galimybių. Kiekviena Arch Linux sistemos dalis yra lengvai konfigūruojama.
  
==UŽ==
+
'''Kompleksiškumas be komplikacijų.'''
*i686 optimizuota
 
*[[pacman]]: Visas sistemos atnaujinimas su viena komanda: "pacman -Syu".
 
*[[pacman]]: Automatinis prikausomybių valdymas, nereik jokių GUI yrankių.
 
*[[ABS]]: Paketą reikia gaminti tik vieną kart, jį atnaujinti labai lengva.
 
*[[ABS]]: Gali visis paketus pagaminti tik su viena komanda.
 
*Pilnai konfigūruojami ir nepaprastai švieži paketai visada. Tu tikriausiai visada būsi pirmasis turintis naują programos  versiją.
 
*Instaliuojama greičiau nei per 20 minučių.
 
*Gera aplinka turintiems pagrindus ir norintiems gerai išmokti naudoti Linux.
 
*"Riedantis" leidimų ciklas. Turint visus naujus paketus, jei išeina nauja distribucijos versija lieka tik pakeisti numerį.
 
  
==PRIEŠ==
+
Arch Linux nesudarko GNU/Linux sistemoms būdingo komplesiškumo ir tuo pat metu daro jį gerai organizuotą ir skaidrų. Arch Linux kūrėjai ir naudotojai yra įsitikinę, kad sistemos kompleksiškumo slėpimas daro sistemą dar sudėtingesne, todėl to reikia vengti.
*[[Pacman]]: mėgsta sunaudoti daug interneto kai paleistas.
+
 
*Jokių "naujokams draugiškų" įrankių ar nustatymų.
+
==Programinio teksto korektiškumas svarbiau už patogumą==
*Mažai automatinio "geležies" aptikimo.
+
 
*''Info'' puslapiai detalesni nei ''man''.
+
Arch Linux sistema teikia pirmenybę architektūros elegancijai: lengvai suprantamam, paprastam programiniam tekstui, vengiant nebūtinų pataisymų, automatizavimo, pagražinimo elementų ar "draugiškų naujokams sąsajų". Dėl to programiniai pataisymai yra daromi kaip įmanoma rečiau; idealiu atveju nedaromi iš viso. Paprastas sprendimas visuomet taps geriausia vartotojo sąsaja.
*Nėra populiari.
+
 
 +
'''Įgyvendinimo ''paprastumas'', programinio teksto elegancija ir minimalizmas visuomet bus pagrindiniai Arch sistemos vystymo prioritetai.'''
 +
 
 +
Koncepcijos ir ypatybės kuriamos ir įgyvendinamos vadovaujantis Arch Way principais, o ne pasiduodant išorinei įtakai. Kūrėjų komanda yra ryžtinga ir pasišventusi Arch Way filosofijai. Jeigu Jūsų supratimas yra panašus į jų, išbandykite Arch.
 +
 
 +
==Orientaciją į naudotoją==
 +
 
 +
Nepaisant to, kad daugelio GNU/Linux distrubcijų pagrindinis tikslas tapti labiau ''vartotojui draugiškesnėmis'', Arch Linux visada buvo ir išliks ''orientuota į vartotoją''.
 +
 
 +
'''Arch Linux siekia patenkinti pažengusių GNU/Linux naudotojų poreikius, pateikdama jiems visišką sistemos kontrolę ir atsakomybę.'''
 +
 
 +
Arch Linux naudotojai valdo visą sistemą patys. Sistema tik truputį jiems padeda, pateikdama įrankių rinkinių, kurie sukurti nepriekaištingai perduoti naudotojo nustatymus sistemai. Arch kūrėjai negaišta laiko perkurdami grafinės vartotojo sąsajos įrankius; Arch pagrįsta praktiškumu ir puikia dokumentacija.
 +
 
 +
Atsižvelgiant į orientacijos į naudotoją koncepciją, nuadojantis Arch Linux distribucija svarbu nepamiršti "pasidaryk pats" principo. Vietoj pagalbos ieškojimo ar prašymų sukurti kažką naujo, Arch Linux naudotojai stengiasi išspręsti problemas savarankiškai ir dalintis savo sprendimais su bendruomene ir kūrėjų komanda. Tai &ndash; "pirmiausia pabandyk pats ir tik po to klausk" principas. Šis principas atsispindi naudotojų paskelbtuose paketuose, kurie yra Arch naudotojų talpykloje (''angl. Arch User Repository'') &ndash; oficialioje Arch Linux bendruomenės prižiūrimų paketų talpykloje.
 +
 
 +
==Atvirumas==
 +
 
 +
Atvirumas neatsiejamas nuo paprastumo. Tai yra dar vienas svarbus Arch Linux kūrėjų principas.
 +
 
 +
'''Arch Linux naudoja paprastus įrankius, kurie atrinkti ar sukurti atsižvelgiant į programinių tekstų ir jų išvesties tekstų atvirumą.'''
 +
 
 +
Atvirumas pašalina visas ribas ir nesusipratimus tarp naudotojo ir sistemos bei suteikia daugiau kontrolės tuo pačiu supaprastindamas sistemos priežiūrą.
 +
 
 +
Dėl Arch Linux "įgimto" atvirumo tenka daug mokytis, tačiau patyrę Arch Linux naudotojai pripažįsta, kad kitas, labiau uždaras, sistemas yra sudėtingiau kontroliuoti.
 +
 
 +
Atvirumo principas nesvetimas ir bendruomenės nariams. Arch Linux naudotojai pasižymi geranoriškimu ir mielai sutinka pagelbėti ar patarti. Be to, nuolat teikia programų paketus bendruomenės prižiūrimai Arch naudotojų talpyklai (''angl. Arch User Repository'').
 +
 
 +
==Laisvė==
 +
 
 +
Dar vienas Arch Linux kūrimo principas &mdash; laisvė. Naudotojams ne tik leidžiama spręsti klausimus, susijusius su sistemos konfigūracija. Jie gali nuspręsti, kaip atrodys jų sistema '''ateityje'''.
 +
 
 +
'''Dėl sistemos paprastumo, Arch Linux suteikia pasirinkimų, susijusių su sistema, laisvę.'''
 +
 
 +
Naujai įdiegtoje Arch Linux sistemoje yra tik pagrindiniai komponentai, be jokios automatinės konfigūracijos. Naudotojams suteikiama galimybė patiems sukonfigūruoti sistemą taip, kaip jie nori, tam naudodami terminalą. Nuo pat diegimo pradžios, kiekviena procedūra, kiekvienas sistemos komponentas yra 100% skaidrus ir pasiekiamas peržiūrai, trynimui ar pakeitimui alternatyviais komponentais.
 +
 
 +
Daugeliui programų paketų įvairiuose Arch Linux talpyklose taip pat taikoma pasirinkimo laisvė. Siūloma laisva, atviro kodo programinė įranga tiems, kuriems ''funkcionalumas svarbiau už ideologiją''. Viską pasirenka pats naudotojas.
 +
 
 +
Judd'as Vinet'as, Arch Linux projekto įkūrėjas yra pasakęs: "[Arch Linux] yra tai, ką ''tu pats'' iš jos padarai."

Revision as of 03:39, 6 October 2013

zh-CN:The Arch Way zh-TW:The Arch Way Žemiau pateikti penki pagrindiniai principai paaiškina, kas yra Arch Way ar Arch filosofija, kurią galima apibendrinti trumpiniu KISS (angl. Keep It Simple, Stupid), reiškiantį: "Svarbiausia — paprastumas".

Paprastumas

"Paprastumas yra didžiausias išprūsimas", Leonardo Da Vinci

Paprastumas yra pagrindinis principas, kuriuo remiantis vystomas Arch. Daugelis GNU/Linux distribucijų apibrėžia save kaip "paprastas", tačiau paprastumą galima suprasti įvairiai.

Arch Linux paprastumą supranta taip: be nebūtinų priedų, modifikacijų ar kompiliacijų, ir pateikia lengvą UNIX tipo pagrindinę struktūrą, kuri leidžia kiekvienam naudotojui keisti sistemą pagal savo poreikius. Trumpai: elegantiškas, minimalistinis požiūris

Lengvumu pagrįsta pagrindinė struktūra, paremta aukštais programavimo standartais, naudoja mažiau sistemos išteklių. Pagrindinėje sistemoje nėra griozdiškų komponentų, kurie padarytų neaiškias arba sunkiai prieinamas pagrindines sistemos dalis. Ji turi supaprastintą priėjimą prie glaustai pakomentuotų, neapkrautų konfiguracijos failų. Nėra jokių nepatogių grafinių konfiguracijos įrankių, kurie dažniausiai paslepia nuo naudotojo dalį galimybių. Kiekviena Arch Linux sistemos dalis yra lengvai konfigūruojama.

Kompleksiškumas be komplikacijų.

Arch Linux nesudarko GNU/Linux sistemoms būdingo komplesiškumo ir tuo pat metu daro jį gerai organizuotą ir skaidrų. Arch Linux kūrėjai ir naudotojai yra įsitikinę, kad sistemos kompleksiškumo slėpimas daro sistemą dar sudėtingesne, todėl to reikia vengti.

Programinio teksto korektiškumas svarbiau už patogumą

Arch Linux sistema teikia pirmenybę architektūros elegancijai: lengvai suprantamam, paprastam programiniam tekstui, vengiant nebūtinų pataisymų, automatizavimo, pagražinimo elementų ar "draugiškų naujokams sąsajų". Dėl to programiniai pataisymai yra daromi kaip įmanoma rečiau; idealiu atveju nedaromi iš viso. Paprastas sprendimas visuomet taps geriausia vartotojo sąsaja.

Įgyvendinimo paprastumas, programinio teksto elegancija ir minimalizmas visuomet bus pagrindiniai Arch sistemos vystymo prioritetai.

Koncepcijos ir ypatybės kuriamos ir įgyvendinamos vadovaujantis Arch Way principais, o ne pasiduodant išorinei įtakai. Kūrėjų komanda yra ryžtinga ir pasišventusi Arch Way filosofijai. Jeigu Jūsų supratimas yra panašus į jų, išbandykite Arch.

Orientaciją į naudotoją

Nepaisant to, kad daugelio GNU/Linux distrubcijų pagrindinis tikslas tapti labiau vartotojui draugiškesnėmis, Arch Linux visada buvo ir išliks orientuota į vartotoją.

Arch Linux siekia patenkinti pažengusių GNU/Linux naudotojų poreikius, pateikdama jiems visišką sistemos kontrolę ir atsakomybę.

Arch Linux naudotojai valdo visą sistemą patys. Sistema tik truputį jiems padeda, pateikdama įrankių rinkinių, kurie sukurti nepriekaištingai perduoti naudotojo nustatymus sistemai. Arch kūrėjai negaišta laiko perkurdami grafinės vartotojo sąsajos įrankius; Arch pagrįsta praktiškumu ir puikia dokumentacija.

Atsižvelgiant į orientacijos į naudotoją koncepciją, nuadojantis Arch Linux distribucija svarbu nepamiršti "pasidaryk pats" principo. Vietoj pagalbos ieškojimo ar prašymų sukurti kažką naujo, Arch Linux naudotojai stengiasi išspręsti problemas savarankiškai ir dalintis savo sprendimais su bendruomene ir kūrėjų komanda. Tai – "pirmiausia pabandyk pats ir tik po to klausk" principas. Šis principas atsispindi naudotojų paskelbtuose paketuose, kurie yra Arch naudotojų talpykloje (angl. Arch User Repository) – oficialioje Arch Linux bendruomenės prižiūrimų paketų talpykloje.

Atvirumas

Atvirumas neatsiejamas nuo paprastumo. Tai yra dar vienas svarbus Arch Linux kūrėjų principas.

Arch Linux naudoja paprastus įrankius, kurie atrinkti ar sukurti atsižvelgiant į programinių tekstų ir jų išvesties tekstų atvirumą.

Atvirumas pašalina visas ribas ir nesusipratimus tarp naudotojo ir sistemos bei suteikia daugiau kontrolės tuo pačiu supaprastindamas sistemos priežiūrą.

Dėl Arch Linux "įgimto" atvirumo tenka daug mokytis, tačiau patyrę Arch Linux naudotojai pripažįsta, kad kitas, labiau uždaras, sistemas yra sudėtingiau kontroliuoti.

Atvirumo principas nesvetimas ir bendruomenės nariams. Arch Linux naudotojai pasižymi geranoriškimu ir mielai sutinka pagelbėti ar patarti. Be to, nuolat teikia programų paketus bendruomenės prižiūrimai Arch naudotojų talpyklai (angl. Arch User Repository).

Laisvė

Dar vienas Arch Linux kūrimo principas — laisvė. Naudotojams ne tik leidžiama spręsti klausimus, susijusius su sistemos konfigūracija. Jie gali nuspręsti, kaip atrodys jų sistema ateityje.

Dėl sistemos paprastumo, Arch Linux suteikia pasirinkimų, susijusių su sistema, laisvę.

Naujai įdiegtoje Arch Linux sistemoje yra tik pagrindiniai komponentai, be jokios automatinės konfigūracijos. Naudotojams suteikiama galimybė patiems sukonfigūruoti sistemą taip, kaip jie nori, tam naudodami terminalą. Nuo pat diegimo pradžios, kiekviena procedūra, kiekvienas sistemos komponentas yra 100% skaidrus ir pasiekiamas peržiūrai, trynimui ar pakeitimui alternatyviais komponentais.

Daugeliui programų paketų įvairiuose Arch Linux talpyklose taip pat taikoma pasirinkimo laisvė. Siūloma laisva, atviro kodo programinė įranga tiems, kuriems funkcionalumas svarbiau už ideologiją. Viską pasirenka pats naudotojas.

Judd'as Vinet'as, Arch Linux projekto įkūrėjas yra pasakęs: "[Arch Linux] yra tai, ką tu pats iš jos padarai."