ArchWiki:Contributing (Polski)

From ArchWiki
Status tłumaczenia: Ten artykuł jest przetłumaczoną wersją ArchWiki:Contributing. Data ostatniego tłumaczenia: 2024-05-27. Możesz pomóc zsynchronizować tłumaczenie, jeśli nastąpiły zmiany w wersji angielskiej.

Kodeks postępowania Arch Linux reguluje wszystkie projekty Arch.

ArchWiki stara się być przejrzystym, kompleksowym i profesjonalnym modelem dokumentacji. Aby osiągnąć ten cel, musimy zorganizować pracę w racjonalny i funkcjonalny sposób: ten artykuł stara się schematycznie wyjaśnić, jakie są najważniejsze zadania, w których możesz pomóc.

Jest to wysiłek społeczności, ale jeśli podejmiesz się tego zadania na poważnie, może zostać nadana Ci formalna pozycja opiekuna wiki.

Trzy podstawowe zasady

Istnieją trzy proste zasady, których wszyscy współtwórcy, w tym nowicjusze, powinni starać się przestrzegać jako znak respect dla innych użytkowników wiki: #Zawsze poprawnie używaj podsumowania edycji, #Nie dokonuj złożonych edycji naraz i #Ogłaszaj zmiany artykułu na stronie dyskusji.

Wszyscy współtwórcy wiki muszą zakładać i oczekiwać, że inni użytkownicy prędzej czy później sprawdzą ich edycje i szanować ich prawo do tego, czyniąc to tak szybko i łatwo, jak to możliwe, przestrzegając tych zasad. Osoby zaznajomione z projektami oprogramowania opartymi na współpracy z łatwością zrozumieją analogię między podsumowaniami edycji wiki a komunikatami zatwierdzenia git oraz między różnicami edycji wiki a różnicami git.

Ostrzeżenie: Wszelkie zmiany w artykułach, które nie są zgodne z tymi podstawowymi zasadami i jako takie nie mogą być zrozumiane przy rozsądnym wysiłku, mogą zostać całkowicie cofnięte bez żadnych innych ostrzeżeń, zwłaszcza jeśli dotyczą popularnych artykułów.

Zawsze poprawnie używaj podsumowania edycji

Opis zmian to małe pole tekstowe, które znajduje się poniżej głównego obszaru edycji i tuż nad przyciskiem Save changes lub Save page. Bardzo ważne jest, aby zawsze pisać w zwięzły sposób co zostało zrobione i dlaczego. Zauważ, że wewnętrzne linki wiki działają w podsumowaniach edycji, więc używaj ich do linkowania do powiązanych dyskusji lub artykułów; podobnie, wklej wszelkie adresy URL do odpowiednich różnic edycji lub zewnętrznych zasobów, takich jak wątki na forum lub listy mailingowe.

Tylko w przypadku drobnej edycji, np. poprawek gramatycznych lub ortograficznych lub prostego przeformułowania zdania, część „dlaczego” może zostać pominięta; analogicznie, rozpoczęcie nowej dyskusji lub odpowiedź na istniejącą nie wymaga ponownego podania wiadomości w podsumowaniu edycji.

Uwaga: Po kliknięciu edit na nagłówku sekcji, /* Nazwa sekcji */ zostanie wstępnie wypełnione w polu podsumowania. Nie jest to składnia komentarza. Tekst pomiędzy /* i */ zostanie przekształcony w link do sekcji strony. Po nim należy dodać podsumowanie edycji.
Wskazówka:
 • Zapoznaj się z podsumowaniami edycji w Ostatnich Zmianach, aby zorientować się, co powinieneś napisać w swoim podsumowaniu, ale pamiętaj, że niestety nie wszyscy użytkownicy są świadomi tych wytycznych.
 • Użyj linków takich jak Special:Diff/359881/next dla klikalnych odniesień do różnic, zobacz mw:Help:Diff dla szczegółów składni.

Nie dokonuj złożonych edycji naraz

Jeśli chcesz wprowadzić rozległe zmiany na stronie, czy to w zwykłym artykule, czy na stronie dyskusji, zawsze dziel swoją pracę na kilka prostych edycji, na przykład zgodnie z różnymi logicznymi krokami potrzebnymi do jej ukończenia. Jeśli masz wątpliwości, wyświetl podgląd wynikowego diff za pomocą przycisku Show changes i zastanów się, czy inny użytkownik byłby w stanie go zrozumieć, biorąc również pod uwagę podsumowanie edycji, jak wyjaśniono powyżej. Niektóre typowe operacje generujące mylące różnice to:

 • Przenoszenie sekcji w artykule i jednoczesna edycja jej zawartości. Rozwiązanie: przenieś sekcję bez zmian, zapisz i zmień jej zawartość w kolejnej edycji.
 • Zmiana kolejności kilku sekcji artykułu jednocześnie. Rozwiązanie: przenieś tylko jedną sekcję na edycję.
Uwaga: Ta praktyka naturalnie zwiększy liczbę wpisów w Special:RecentChanges: nie martw się tym, użytkownicy mogą łatwo filtrować tę listę, włączając ustawienie Group changes by page in recent changes and watchlist w sekcji Preferences > Recent changes > Advanced options.

Ogłaszaj zmiany artykułu na stronie dyskusji

Jeśli chcesz radykalnie zrestrukturyzować lub przeredagować artykuł lub grupę artykułów, najpierw ogłoś i wyjaśnij swój zamiar na odpowiedniej stronie dyskusji, dając innym zainteresowanym użytkownikom rozsądny czas na odpowiedź i podzielenie się swoimi poglądami.

Należy pamiętać, że ogłaszanie zamierzonych zmian nie zwalnia edycji z #Zawsze poprawnie używaj podsumowania edycji i #Nie dokonuj złożonych edycji naraz.

Najważniejsze zadanie

W dalszej części tego artykułu zostaną przedstawione różne sposoby, w jakie można przyczynić się do rozwoju wiki. Wśród nich jest jednak jeden, który powinieneś uznać za znacznie ważniejszy od innych: dodaj swoje ulubione artykuły do listy obserwowanych i chroń je przed szkodliwymi zmianami.

Każdego dnia ArchWiki otrzymuje kilkadziesiąt edycji od wielu różnych użytkowników: podczas gdy większość z tych zmian jest faktycznymi ulepszeniami, wystarczy jedna edycja, często dokonana w dobrej wierze, aby niedokładnie zmienić znaczenie całego akapitu lub sekcji, a czasem nawet bezzasadnie usunąć ją całkowicie; jeśli pozostanie niezauważona, zrujnuje to cenną pracę, którą wykonałeś ty i wszyscy inni poprzedni redaktorzy. Niestety, zdarza się to częściej niż można by się spodziewać: oficjalny personel wiki stara się filtrować i naprawiać szkodliwe edycje, ale nigdy nie powinieneś całkowicie na nich polegać, zarówno dlatego, że tak jak ty, mają ograniczony czas na spędzanie czasu na wiki, a także dlatego, że nie są wszechwiedzący i jest bardzo prawdopodobne, że twoja wiedza na tematy poruszane w twoich ulubionych artykułach jest większa niż ich. Ogólnie rzecz biorąc, wiki po prostu nie działa, jeśli użytkownicy skupiają się tylko na pisaniu nowych treści, a następnie nie dbają o to, co dzieje się z ich wkładem.

Na szczęście istnieje bardzo łatwy sposób na śledzenie artykułów, do których się przyczyniłeś lub tych, które lubisz najbardziej lub w których masz największą wiedzę: na górze każdego artykułu znajduje się link "obserwuj", a po jego kliknięciu artykuł zostanie dodany do twojej listy obserwowanych. Następnie będziesz mógł śledzić zmiany w Special:Watchlist lub wybierając powiadomienie e-mailem, gdy obserwowane artykuły otrzymają aktualizacje w polu "Opcje e-mail" w Special:Preferences#mw-prefsection-personal-email; strony, które obserwujesz, zostaną również wyróżnione pogrubioną czcionką w Special:RecentChanges. Wreszcie, preferencje dla listy obserwowanych znajdują się w Special:Preferences#mw-prefsection-watchlist: wśród opcji można nawet wybrać automatyczne rozpoczęcie obserwowania stron, które tworzysz lub edytujesz.

Jeśli zauważysz, że artykuł na twojej liście obserwowanych otrzymał niedokładną edycję lub po prostu jej nie rozumiesz, zachęcamy do naprawienia tego, jeśli to możliwe, lub do rozpoczęcia dyskusji na stronie [[[Help:Discussion|dyskusji]] artykułu lub na stronie dyskusji odpowiedzialnego autora.

Materiały

Oto lista stron, które zawierają informacje potrzebne do wniesienia wkładu:

 • Pomoc:Wskazówki dotyczące nazewnictwa artykułów omawia skuteczne strategie nazewnictwa artykułów i rozważania mające na celu zapewnienie czytelności i poprawę nawigacji na wiki. Przeczytaj je przed utworzeniem nowej strony.
 • Pomoc:Edytowanie przedstawia zarówno powszechnie znane znaczniki MediaWiki, jak i wytyczne specyficzne dla ArchWiki. Lektura obowiązkowa dla każdego przyszłego autora.
 • Pomoc:Dyskusja wyjaśnia, jak dyskutować z ludźmi na stronach dyskusji.
 • Pomoc:Styl zawiera wytyczne dotyczące standaryzacji stylu w artykułach ArchWiki.
 • Pomoc:Kategoria wyjaśnia, jak ustawić kategorie stron, jak utworzyć brakujące strony kategorii i jak przenieść stronę do innej kategorii.
 • ArchWiki Translation Team ma wprowadzenie krok po kroku do tworzenia nowej strony tłumaczenia. Postępuj zgodnie z nim, aby przetłumaczyć strony na swój własny język.
 • Pomoc:i18n służy jako kompleksowy przewodnik po internacjonalizacji i tłumaczeniu ArchWiki.
 • Pomoc:Procedury to zbiór przydatnych list kontrolnych dla złożonych operacji.

Zobacz Category:Help (Polski) dla wszystkich artykułów pomocy.

Tworzenie

Upewnij się, że rozumiesz filozofię ArchWiki i pomyśl o tym, co inni mogą chcieć przeczytać (zobacz ArchWiki:Requests po pomysły). Jak wspomniano, zakres wiki jest dość szeroki.

Porozmawiaj z opiekunami, aby uzyskać pomoc w koordynowaniu większych projektów.

Pomoc:Edytowanie#Tworzenie stron obejmuje kroki tworzenia nowego artykułu w głównej przestrzeni nazw.

Funkcja podstron wiki (artykuł/podstrona) jest dostępna również dla strony użytkownika. Za jej pomocą można utworzyć szkic na pustej podstronie. Należy pamiętać, że zawartość strony użytkownika nie może być podzielona na kategorie, ale wszystkie inne funkcje mogą być używane. Po zakończeniu tworzenia wersji roboczej można po prostu przenieść podstronę do nowej nazwy. Po przeniesieniu podstrony dodaj odpowiednie szablony statusów artykułów. Im lepiej opiszesz powód szablonu statusu, tym łatwiej będzie użytkownikom ulepszającym wiki współpracować z Tobą.

Ulepszanie

Edycja treści, korekta i aktualizacja to niekończące się zadania na każdej wiki. Jeśli chcesz pomóc, po prostu zarejestruj konto i zacznij czarować.

Użytkownicy spoza Arch

Każdy może stworzyć konto: użytkownicy spoza Archa są mile widziani w tworzeniu treści, które odnoszą się do innych dystrybucji Linuksa lub systemów operacyjnych, o ile są pewni, że odnoszą się one również do Arch Linux. W szczególności, artykuły muszą być pisane specjalnie dla użytkowników Archa:

 • nie dodawaj komentarzy charakterystycznych dla innych dystrybucji Linuksa lub systemów operacyjnych; na przykład, użytkownik Fedory współtworzący stronę systemd byłby w porządku, ale wzmianka o tym, że nowo dodana zawartość działa na Fedorze zostałaby usunięta jako nieistotna;
 • nie zastępują wzmianek o specyficznych dla Arch konwencjach, terminologii lub narzędziach alternatywami, które mogą mieć zastosowanie do szerszego zakresu systemów operacyjnych.

Konserwacja

 • Pomagaj patrolować Ostatnie zmiany, zgłaszając i naprawiając wątpliwe zmiany.
 • Oznaczaj artykuły odpowiednimi szablonami szablonami statusu artykułu, takimi jak {{Out of date}}, {{Accuracy}}, {{Remove}}, {{Archive}}, itp.
 • Dodaj swoje ulubione artykuły do listy obserwowanych i chroń je przed szkodliwymi zmianami (#Najważniejsze zadanie).
 • Bierz udział w dyskusjach na różnych stronach dyskusji: większość użytkowników będzie zainteresowana śledzeniem najnowszych postów w ogólnych dyskusjach na tej stronie. Posty dotyczące konserwacji są zamiast tego wymienione na [1], [2], [3] oraz [4].

Organizacja

Sortowanie, kategoryzowanie i przenoszenie artykułów stało się głównym zadaniem dla wszystkich opiekunów wiki wdrażających i ulepszających drzewo kategorii.

Tłumaczenie

Dodawaj lub ulepszaj tłumaczenia; upewniaj się, że tłumaczenia są ze sobą zsynchronizowane. Niektóre języki rozpoczęły projekty współpracy (patrz lista poniżej), aby efektywnie organizować tłumaczenie artykułów. Prosimy o rozważenie dołączenia do zespołu tłumaczy danego języka lub przynajmniej poinformowania go o rozpoczęciu tłumaczenia artykułu.

Niektóre języki używają zewnętrznych wiki, mogą one wymagać innych kroków do tłumaczenia. Help:i18n zawiera listę zewnętrznych wiki.

Tłumaczenie komunikatów specjalnych

Istnieje kilka specjalnych komunikatów używanych w Arch Wiki, prosimy o podanie ich tłumaczenia na swój język w poniższym linku:

 • Również w (Wiadomość w drzewie kategorii): Dodaj tłumaczenie tutaj
 • Talkpagetext : Dodaj tłumaczenie tutaj.

Burza mózgów

Aby koordynować wkład z innymi użytkownikami w czasie rzeczywistym, istnieje oficjalny dedykowany kanał IRC #archlinux-wiki. Jeśli nie wiesz od czego zacząć lub czujesz się niezręcznie edytując pracę innych osób, możesz również wnieść swój wkład publikując pomysły i sugestie w sekcji Forum & Wiki discussion na Arch Linux Forums.

Konserwacja zaplecza

Użyj Arch Linux Bugtracker do zgłaszania błędów i wnoszenia poprawek i ulepszeń do bazy kodu MediaWiki. Zobacz lista zgłoszonych błędów dla zaplecza ArchWiki.

Skargi

Jeśli masz jakieś ogólne negatywne uwagi lub skargi dotyczące sposobu moderowania lub administrowania wiki, zostaw wiadomość w ArchWiki talk:Maintenance Team. Oczywiście nie powinno być konieczne podkreślanie, że rzeczywiście można narzekać na coś używając cywilnego i pełnego szacunku tonu :)

Wszystkie odpowiednie miejsca i metody składania skarg i komentarzy zostały opisane w ArchWiki:Maintenance Team#Who, when and how to contact.