Arch Linux (Čeština)

From ArchWiki
(Redirected from Arch Linux (Česky))
Jump to navigation Jump to search

Tango-preferences-desktop-locale-modified.pngThe translation of this article or section does not reflect the original text.Tango-preferences-desktop-locale-modified.png

Reason: Last updated in 2013 (260237), out of sync with English page (Discuss in Talk:Arch Linux (Čeština)#)

Arch Linux je nezávisle vyvinutá komunitní distribuce GNU/Linuxu pro architektury i686/x86-64, dost všestraná pro prakticky libovolné využití. Vývoj klade důraz na jednoduchost, minimalismus a eleganci kódu. Arch je instalován jako minimální základní systém a konfigurovaný uživatelem podle jejich vlastních potřeb a představ o ideálním prostředí. Volitelné závislosti balíčků nejsou automaticky instalovány, uživatel instaluje pouze to, co sám potřebuje, grafické konfigurační nástroje nejsou oficiálně poskytovány a většina systémové konfigurace probíhá na příkazová řádce a v textovém editoru. Arch je založen na rolling-release modelu a snaží se poskytovat vždy nejnovější stabilní verze většiny aplikací.

Historie

Arch Linux začal vyvíjet kanadský programátor Judd Vinet. První verze, Arch Linux 0.1, vyšla 11. března 2002. Ačkoli je Arch kompletně nezávislý, čerpá inspiraci z jednoduchosti ostatních distribucí, včetně Slackware, CRUX a BSD. V roce 2007 odstoupil Judd Vinet z vedení projektu, aby se mohl věnovat ostatním zájmům, nahradil ho americký programátor Aaron Griffin, který vede projekt do dneška.

Jednoduchost

Arch se drží své filozofie The Arch Way, jedná se o odlehčenou, flexibilní a jednoduchou distribuci. Při instalaci je poskytováno minimální prostředí (bez grafického rozhraní) kompilované pro architektury i686/x86-64: namísto odstraňování nepotřebných a nežádoucích balíčků má uživatel možnost stavět svůj systém na minimálním základu bez jakýchkoli preventivně zvolených výchozích nastavení. Díky filozofii návrhu a implementace Archu je jednoduché rozšiřovat a vytvářet libovolný typ systému, od minimalistického konzolového stroje až po mohutná funkcemi nabitá desktopová prostředí -- je to právě uživatel kdo rozhoduje o tom, jak jeho Arch systém bude vypadat.

Modernost

Arch Linux se snaží poskytovat nejnovější stabilní vydání aplikací. Aktualizace jsou založeny na rolling-release modelu, což umožňuje jednorázovou instalaci s postupnými aktualizacemi bez nutnosti neustále přeinstalovávat celý systém. Spuštěním jediného příkazu lze udržet Arch v aktuálním stavu s nejnovějšími verzemi všech aplikací.

Arch zahrnuje mnoho nových funkcí dostupných uživatelům GNU/Linuxu, včetně systemd init systému, moderních souborových systémů (Ext2/3/4, Reiser, XFS, JFS, BTRFS), LVM2/EVMS, softwarového RAID, udev a initcpio (s mkinitcpio) a také nejnovější dostupné verze linuxového jádra.

Balíčkovací systém

Arch používá pacman, což je snadno použitelný binární správce balíků, který umožňuje aktualizaci celého systému pomocí jediného příkazu. Pacman je napsán v jazyce C a je od návrhu odlehčený, jednoduchý a velmi rychlý. Arch také poskytuje Arch Build System, s jehož pomocí lze jednoduše sestavovat a instalovat balíčky ze zdrojových kódů. ABS lze také synchronizovat pomocí jediného příkazu. Můžete si dokonce překompilovat celý systém pomocí jediného příkazu.

Arch podporuje architektury i686 a x86-64 v oficiálních repozitářích, které poskytují několik tisíc vysoce kvalitních balíčků. Arch navíc povzbuzuje růst komunity tím, že nabízí Arch User Repository, který obsahuje tisíce uživatelských PKGBUILD skriptů na kompilaci a instalaci balíčků ze zdrojových kódů. Uživatelé také mohou jednoduše vytvořit a spravovat své vlastní repozitáře.

Integrita balíčků

Arch poskytuje vanilla software bez záplat; balíčky jsou sestavovány přímo z upstream zdrojových kódů, jak autor původně zamýšlel, aby byly distribuovány. Záplatování probíhá pouze v extrémních případech, aby se zabránilo závažnému rozbití balíčků v důsledku neshodujících se verzí, což se za použití rolling-release modelu může stát.

Komunita

Komunita Arch Linuxu je velmi spolehlivá, živá a vlídná: všichni "Archisti" jsou povzbuzováni k zapojení se a přispění do distribuce, ať už ve formě pomoci s vývojem klíčového software, správy balíčků, hlášení nebo opravování chyb, vylepšování ArchWiki dokumentace, pomáhání ostatním uživatelům při řešení problémů nebo jen výměně názorů na fóru, emailových konferencích, IRC kanálech nebo ve formě sdílení znalostí nebo dokonce vlastních aplikací. Arch Linux používají lidé na celé Zemi, existuje několik mezinárodních komunit nabízejících pomoc a poskytujících dokumentaci v mnoha jazycích.

Viz Getting involved, pokud se chcete stát aktivním členem komunity.

Shrnutí

Arch Linux je všestranná a jednoduchá distribuce cílená na schopné uživatele GNU/Linuxu. Je působivé a jednoduché ji spravovat, což z ní dělá ideální distribuci pro servery a pracovní stanice. Pokud sdílíte tuto vizi jak by měla distribuce GNU/Linuxu vypadat, pak jste vítáni ji svobodně používat a zapojit se do komunity. Vítejte v Archu!