Arch User Repository (Čeština)

From ArchWiki
Jump to navigation Jump to search

Tango-preferences-desktop-locale-modified.pngThe translation of this article or section does not reflect the original text.Tango-preferences-desktop-locale-modified.png

Reason: Last updated in 2009 (Discuss in Talk:Arch User Repository (Čeština)#)

Souhrnně

Arch Linux User-Community Repository (AUR) je repozitář pro uživatele Arch Linuxu řízený komunitou. AUR byl od počátku vytvořen k tomu, aby organizoval sdílení PKGBUILDů v širší komunitě a usnadnil začleňování oblíbených balíčků, kterými přispěli uživatelé, do repozitáře community[broken link: invalid section].

Je přezdíván rodiště nových balíčků Arch Linuxu -- v AUR uživatelé přispívají svými vlastními balíčky. Komunita AUR hlasuje pro ně nebo proti nim, a jakmile bylo pro balíček dostatečně hlasováno, AUR Trusted User (Důvěryhodný Uživatel) ho přesune do repozitáře [community], odkud je přístupný přes pacmana a ABS.

Důležité dokumenty

Kromě tohoto článku si nezapomeňte přečíst uživatelského průvodce AUR, pokud chcete být uživatel AUR, a AUR Trusted User Guidelines, pokud plánujete být Trusted User.

Začínáme

  • Krátký návod pro instalování balíčků z AUR můžete nalézt zde[broken link: invalid section]. Pro detailní informace o sestavování balíčků z AUR se prosím podívejte na článek o makepkg.
  • Uživatelský průvodce AUR vysvětluje a ukazuje, jak zpřístupnit repozitář [community] v pacmanu a ABS.
  • Navštivte webové rozhraní AUR, abyste se informovali o aktualizacích a událostech. Najdete tam také statistiky a aktualizovaný seznam nejnovějších balíčků dostupných v AUR.
  • Také se podívejte na otázky a odpovědi.

Historie

Následující položky jsou uvedeny jen pro historické účely. Od té doby byly nahrazeny AURem a dále již nejsou dostupné.

Incoming

Na počátku bylo:

ftp://ftp.archlinux.org/incoming

a lidé přispívali jednoduše tak, že nahráli PKGBUILD, potřebné doplňující soubory a samotný sestavený balíček na server. Balíček zde zůstal tak dlouho, než ho uviděl správce balíčků a adoptoval ho.

Trusted User repozitáře

Poté se zrodily Trusted User repozitáře. Určitým jednotlivcům v komunitě bylo dovoleno hostovat své vlastní repozitáře, které pak mohl kdokoliv využívat. AUR vznikl na tomto základě s cílem toto učinit jak flexibilnější tak použitelnější. Správcům AUR se ve skutečnosti stále říká TU (Trusted Users).

Viz též

  • AUR helpers vám mohou pomoci najít, stáhnout a nainstalovat balíčky z AUR.

FAQ

Běžné otázky

Co je AUR?

AUR (Arch User Repository) je místo, kam může komunita Arch Linuxu nahrávat PKGBUILDy aplikací, knihoven atd. a sdílet je s celou komunitou. Další uživatelé pak pro své oblíbené balíčky mohou volit, aby se dostaly do repozitáře Community a mohly tak být sdíleny s uživateli Arch Linuxu v binární formě.

Co je TU?

TU (Trusted User) je osoba, která je zvolena pro to, aby dohlížela na AUR a repozitář Community. Oni jsou ti, kdo dávají PKGBUILDy, které dostanou nejvíce hlasů, do Community, označují PKGBUILDy jako bezpečné a obecně udržují AUR v chodu.

Jaký je rozdíl mezi Unsupported a Community?

Unsupported je místo, kam posílají všechny PKGBUILDy uživatelé. Z nich pak musíte sestavit balíčky ručně pomocí makepkg. Když PKBUILDy dostanou dostatečné množství hlasů, jdou do repozitáře Community, kde je spravují TU a jelikož jsou to nyní binární balíčky, může být pro jejich instalaci použit pacman.

Kolik potřebuje PKGBUILD hlasů, aby se dostal do Community?

Obvykle to dá kolem 25 hlasů, než se něco dostane do Community. Výjimkou je, když je aplikace vyvíjena pro Arch Linux a TU ji chce dát do Community; pak vstoupí do repozitáře dříve.

Kam se mám podívat, abych zjistil, jak udělat PKGBUILD?

Nejlepší místo je zde (anglicky). Před vytvářením PKGBUILDu se nezapomeňte podívat do AUR, abyste zbytečně nevytvářeli něco, co již existuje.

Běžné problémy

Zkouším udělat pacman -S něco a nejde to, ale vím, že je v Community

Pravděpodobně jste nepovolili Community ve svém souboru /etc/pacman.conf. Jednoduše odkomentujte příslušné řádky.

Něco je v AUR zastaralé, co mám dělat?

Začátečníci mohou balíček označit jako "out-of-date" (zastaralý). Pokud zůstane takto označený délší dobu, nejlepší věc je poslat e-mail jeho správci. V případě, že ho chcete udržovat sami a nedostanete od správce žádnou odpověď, můžete poslat e-mail do mailing listu aur-general, aby nějaký TU balíček osiřel.

Mám PKGBUILD, který bych rád odeslal, může se někdo podívat, jestli v něm nejsou žádné chyby?

Pokud chcete nechat okomentovat svůj PKGBUILD, pošlete ho na mailing list AUR, kde získáte zpětnou vazbu od TU a ostatních členů AUR. Též můžete získat pomoc od gangu na IRC kanálu, irc.freenode.net #archlinux. Pro zkontrolování svého PKGBUILDu a pkg.tar.gz můžete také použít namcap.

Něco se v AUR nezkompiluje, když dám makepkg. Co mám dělat?

Nejdříve před kompilací čehokoliv s makepkg udělejte pacman -Syu, jelikož problém může být v tom, že váš systém není aktuální. Pokud to není ten případ, ohlašte to správci balíčku.

Jak zpřístupním balíčky z Unsupported?

Viz zde.[broken link: invalid section]

Jak můžu posílat balíčky do AUR bez použití webového rozhraní?

Můžete použít aurup, což je rozhraní do příkazové řádky.

Externí odkazy