Dolphin (Čeština)

From ArchWiki
Jump to navigation Jump to search

Tango-preferences-desktop-locale-modified.pngThe translation of this article or section does not reflect the original text.Tango-preferences-desktop-locale-modified.png

Reason: Last updated in 2018 (548395), out of sync with English page (Discuss in Talk:Dolphin (Čeština))

Dolphin je výchozí správce souborů KDE.

Instalace

Nainstalujte balíček dolphin.

# pacman -S dolphin

Pro podporu správy verzí a podporu Dropbox nainstalujte dolphin-plugins.

# pacman -S dolphin-plugins

Porovnání souborů

Dialog "Porovnat soubory" závisí na balíčku kompare. Případně můžete porovnávat soubory v jakémkoli nástroji diff (například meld) výběrem dvou souborů, klepnutím pravým tlačítkem myši, výběrem otevřít pomocí a potom volbou nástroje diff.

Náhledy souborů

Aktivace zobrazení náhledů požadovaného typu souboru: Nastavení > Nastavit 'Dolphin'... > Obecné > Náhledy.

Použití

Otvíraný Terminál

Dolphin a další aplikace KDE ve výchozím nastavení používají konsole. Chcete-li změnit výchozí emulátor terminálu, spusťte příkaz kcmshell5 componentchooser a zvolte Emulátor terminálu > Použít jiný terminálový program.

KIO Slaves

Dolphin používá pro přístup k síti, koši a další funkcím KIO slaves, na rozdíl od správců souborů GTK+, kteří používají GVFS. Dostupné protokoly jsou zobrazeny v liště Místa (editovatelný režim)[1]. Chcete-li je rychle označit, klikněte pravým tlačítkem myši na pracovní plochu a vyberte možnost "Přidat do míst".

Řešení problémů

Názvy zařízení zobrazené jako "X GiB Harddrive"

Vytvořte štítek souborového systému nebo štítek oddílu a Dolphin zobrazí tento štítek v seznamu zařízení místo velikosti. Viz. Persistent block device naming#by-label.

Transparentní fonty

Písmo v rámečcích pro výběr může být při použití stylu GTK+ Qt transparentní. Nativní styly Qt, jako například Cleanlooks a Oxygen, nejsou ovlivněny.

Nesprávné zobrazení barvy pozadí ve složce

Když spustíte Dolphin jinde než v Plasma, je možné, že barva pozadí v podokně zobrazení složek neodpovídá systémovému tématu Qt. Důvodem je to, že Dolphin přečte barvu pozadí složky ze sekce [Colors:View] v ~/.config/kdeglobals. Změňte tedy v následujícím řádku hodnoty R,G,B na ty které upřednostňujete:

~/.config/kdeglobals
...
[Colors:View]
BackgroundNormal=23,24,24
...

Další zdroje