Frequently asked questions (Lietuvių)

From ArchWiki
(Redirected from FAQ (Lietuviškai))

Tango-preferences-desktop-locale-modified.pngThe translation of this article or section does not reflect the original text.Tango-preferences-desktop-locale-modified.png

Reason: Last updated in 2015 (365993), out of sync with English page (Discuss in Talk:Frequently asked questions (Lietuvių))

Be atsakytų klausimų apačioje, The Arch Way ir Arch Linux taip pat turėtų būti vertingi. Abiejuose straipsniuose yra vertingos informacijos apie Arch Linux.

Pagrindinė informacija

Kas yra Arch Linux?

Skaitykite straipsnį Arch Linux.

Kodėl norėčiau naudotis Arch?

Jei, paskaitėte apie The Arch Way filosofiją ir ji jums patiko, jei jums patinka viską daryti patiems ("pasidaryk pats" metodas) ir jums reikia ar norite paprastos, elegantiškos, plataus pritaikymo, bendro naudojimo GNU/Linux distribucijos, Arch gali būti kaip tik tai.

Kodėl nenorėčiau naudotis Arch?

Jūs nenorėtumėte naudoti Arch, jei:

 • paskaitę The Arch Way, nesutinkate su filosofija.
 • jūs neturite galimybių/laiko/noro naudotis GNU/Linux distribucija, kurioje viską reikia daryti pačiam.
 • jums reikalingas kitokios nei x86_64 ar i686 architektūros palaikymas.
 • jūs laikotės tvirtos pozicijos dėl naudojimosi distribucija, kuri teikia tik nemokamą programinę įrangą, kaip nurodyta GNU.
 • jūs manote, kad operacinė sistema turi pati susikonfigūruoti, pilnai veikti tik įrašyta, ir turėti pilną numatytų programų rinkinį, bei darbastalio aplinką.
 • jums patinka dabar turima OS.
 • jūs norite operacinės sistemos orientuotos į kitą vartotojų kontingentą.

Kuria distribucija paremta Arch?

Arch sukurta nepriklausomai, nuo nulio ir neparemta jokia kita GNU/Linux distribucija. Prieš kuriant Arch, Judd Vinet naudojosi ir gėrėjosi CRUX , puikia, minimalistinė distribucija sukurta Per Lidén. Paskatinta panašių idėjų kaip CRUX, Arch buvo sukurta nuo nulio, o pacman kodas parašytas naudojantis C.

Kokias architektūras palaiko Arch?

Palaikomos i686 ir x86_64 (kartais vadinama amd64) architektūros.

Ar Arch palaiko ARM procesorius?

Ne, bet Arch Linux ARM projektas teikia Arch Linux prieigą keletui ARM platformų.

Aš visiškas GNU/Linux pradedantysis. Ar turėčiau naudotis Arch?

Šis klausimas susilaukia daugybės debatų. Arch nukreipta į labiau patyrusius GNU/Linux vartotojus, bet kai kurie mano, jog Arch puiki vieta motyvuotam naujokui. Jeigu esate naujokas ir norite naudotis Arch, turite žinoti, jog prireiks daug laiko norint įsisavinti naują sistemą, taip pat priimti tą faktą, kad Arch iš pagrindų yra "pasidaryk-viską-pats" distribucija. Tai vartotojas surenka sistemą ir kontroliuoja kuo ji taps. Prieš prašydami pagalbos, atlikite savo nepriklausomą paiešką su Google, atlikite paiešką forume (taip pat perskaitykite DUK'us kaip šis) ir nuostabioje dokumentacijoje kurią suteikia Arch wiki. Visa tai juk ir buvo sukurta šiam tikslui. Praleista tūkstančiai valandų renkant šią informaciją.

Arch įdiegimas ir naudojimas užima per daug laiko ir pastangų.Taip pat bendruomenė vis liepia man RTFM

Arch sukurtas ir naudojamas specifinės vartotojų grupės. Galbūt tai ne jums. Žiūrėkit aukščiau.

Ar Arch suprojektuota naudojimui serveryje? Kaip Darbastalio aplinka? Kaip Darbinė stotis?

Arch nėra suprojektuota kuriam nors vienam panaudojimui. Ji greičiau suprojektuota tam tikram vartotojui. Arch orientuota į kompetetingus vartotojus, kurie mėgaujasi pasidaryk-viską-pats metodu ir kurie išnaudoja tai tolimesniam sistemos formavimui pagal savo norus. Todėl tokių vartotojų rankose, Arch gali tapti praktiškai bet kuo. Daugelis naudoja Arch tiek darbastalio aplinkai tiek ir darbinėse stotyse. Ir žinoma archlinux.org varikliukas yra Arch.

Man labai patinka Arch, bet kūrėjų komanda turėtų įdiegti X funkciją

Daug nesiplečiant, ar skaitėte The Arch Way? Ar pateikėte funkciją/sprendimą? Ar tai derinasi su Arch minimalumo ir kodo-taisyklingumas aukščiau patogumo filosofija? Prisijunkite, prisidėkite savo kodu/sprendimais prie bendruomenės. Jei tai bus gerai vertinama bendruomenės, bei kūrėjų komandos, galbūt tai bus prijungta. Arch bendruomenė dėl tokių indėlių bei kodų ir įrankių dalinimosi tik dar labiau klesti.

Kada bus prieinama nauja versija?

Arch Linux leidiniai paprasčiausiai yra aplinka diegimui ar pagalbai, kurią sudaro base grupė ir keletas kitų paketų. Nauji leidiniai dažniausiai išeina kiekvieno mėnesio pirmoje pusėje.

Einamosios versijos modelis, leidžia vienos komandos pagalba pilnai atnaujinti Arch Linux sistemą. Dėl šios priežasties versijos Arch nėra labai svarbios, nes jos iškart pasensta kai kas nors atnaujinama. Jeigu norite naujausios Arch Linux versijos, jums nereikia nieko perinstaliuoti. Paprasčiausiai pasinaudokite pacman -Syu komanda, ir jūsų sistema taps identiška tarsi naujai instaliuota. Dėl šios priežasties naujose Arch Linux versijose nėra kažko labai naujo ar jaudinančio. Naujos ir jaudinančios funkcijos yra išleidžiamos kai reikia, kartu su atnaujinamais paketais ir juos galima gauti iš karto pasinaudojus komanda pacman -Syu.

Ar Arch stabili distribucija? Ar ji dažnai užlūžta?

Trumpas atsakymas: Ji tiek stabili, kiek jūs ją darote tokia.

Jūs surenkate savo Arch sistema, ant paprastos bazinės aplinkos, ir jūs kontroliuojate sistemos atnaujinimus. Žinoma, labiau tikėtina, kad didesnė, sudėtingesnė sistema, su daugiau įvairių individualių paketų, ir gausybe įrankių, bei darbastalio aplinkų patirs konfigūracijos problemų dėl pirminių pokyčių, nei patirtų mažesnė, paprastesnė sistema. Arch orientuota į gabius, aktyvius vartotojus.Bendra UNIX kompetencija ir gera techninė sistemos priežiūra, bei atnaujinimų praktika, taip pat prisideda prie sistemos stabilumo.

Todėl, vartotojas yra visiškai atsakingas už savo naujausios sistemos stabilumą. Vartotojas nusprendžia kada atsinaujinti, ir sujungia reikiamus pakeitimus, kai to reikia. Jeigu vartotojas kreipiasi pagalbos į bendruomenę, atsakymo gali tekti ir palaukti. Skirtumas tarp Arch ir kitų distribucijų yra tai jog Arch yra gryna "pasidaryk-viską-pats" distribucija; skundai dėl sistemos užlūžimo dažnai būna klaidingi ir nieko verti.

Dėl patarimų kaip Arch Linux sistemą padaryti kuo stabilesnę žiūrėti Enhance system stability.

Arch reikia daugiau žiniasklaidos dėmesio (pvz.: reklamos)

Arch gauna pakankamai dėmesio. Arch Linux tikslas nėra tapti didžiule, bet greičiau pateikti elegantišką, minimalistinę ir pačią naujausią distribuciją sufokusuotą ties paprastumu ir kodo-taisyklingumu. Natūralus, tvarus augimas vartotojų kontingente atsiranda natūraliai.

Arch reikia daugiau vystytojų

Tikriausiai. Nesivaržykite skirti savo laiką! Aplankykite forumus, IRC kanalus, ir pašto sąrašus, pažiūrėkite ką reikia apdaryti. Prisijungiant prie bendruomenės indėlio forumo taip pat gera kelio pradžia.

Kodėl mano interneto greitis toks lėtas palyginus su kitomis operacinėmis sistemomis?

Taip pat reiktų pažymėti, kad Arch Linux nėra įjungtas srauto valdymas. Todėl, yra įmanoma, jog programa kažkokiu būdu sugebėjo išnaudoti visą jųsš srautą – nesvarbu ar per P2P ar klasikiniais klientas-serveris prisijungimais – vietinėms programoms tai bus užkimšta, dėl to gali vykti vėlavimas. Kad to neatsitiktų reikėtų pasinaudoti ugniasienėmis kaip kad Shorewall ar Vuurmuur; taip pat statiniais scenarijais skirtais iproute2 (kaip kad šis), kurie suteikia galimybes formuoti tinklą.

Kodėl Arch naudoja visus mano RAM?

Iš esmės nenaudojami RAM yra iššvaistyti RAM.

Dauguma naujų vartotojų pastebi, kad Linux branduolys atmintį tvarko kitaip, nei jie pripratę. Kadangi duomenis iš RAM pasiekti lengviau nei iš duomenų saugyklos, tai branduolys naujai gautus duomenis išsaugo laikinojoje atmintyje. Šie duomenys išvalomi, kai sistemai pritrūksta reikalingos atminties, arba užkraunami nauji duomenys.

Skirtumą galime pamatyti pasinaudoję komanda free:

$ free -m
       total    used    free   shared   buff/cache  available
Mem:  2.8G    1.1G    283M  224M    1.4G       1.2G
Swap:  3.0G    881M    2.1G

Svarbu žinoti skirtumą tarp "free" ir "available" atminties. Pavyzdyje matome, kad iš visų 2.8G RAM naudojami beveik visi ir yra tik 283M laisvos(free) atminties. Tačiau, 1.4G visų RAM yra "buff/cache". Vis dar yra 1.2G prieinamos(available) atminties naujoms programoms. Dėl daugiau detalių žiūrėti man free(1). Rezultatas? Veiksmingumas!

Jeigu susidomėjote paskaitykite šį straipsnį! Išsklaidyti šiam nesusipratimui yra netgi tinklalapis: https://www.linuxatemyram.com/

Kur dingo visa mano laisva vieta?

Norint atsakyti į šį klausimą, reiktų žinoti daugiau apie jūsų sistemą. Yra nemažai įrankių kurie gali padėti atsakyti į šį klausimą.

Paketų valdymas

Kuriame pakete galiu rasti X?

Tai išsiaiškinti galite su pkgfile.

Pavyzdžiui:

$ pkgfile failo_vardas

X pakete radau klaidą. Ką daryti?

Pirmiausiai, išsiaiškinkite ar Arch komanda gali šią klaidą ištaisyti. Kartais negali, pvz.: Firefox užlūžimas gali būti Mozilla komandos kaltė. Jeigu tai Arch problema, galite imtis keleto žingsnių:

 1. Ieškoti informacijos forumuose. Galbūt kas nors susidūrė su čia problema.
 2. Išsiųsti klaidos pranešimą čia https://bugs.archlinux.org, kartu su detale informacija.
 3. Jeigu norite, parašyti pranešimą forume, su detale informacija apie problemą ir paminėti faktą, kad apie tai pranešta. Tai padės išvengti klaidos pranešimų dubliavimosi.

Arch paketams reikalingas unikalūs plėtinys. ".pkg.tar.gz" ir ".pkg.tar.xz" per ilgi ir/ar klaidinantys

Tai iš tikrųjų jau buvo aptarta. Kažkas siūlė .pac failo plėtinį. Tačiau kiek žinoma, paketų plėtinių keisti nežadama. Kaip Tobias Kieslich, vienas Arch Linux vystytojų, pasakė, "A package is a gzipped [xz] tarball! And it can be opened, investigated and manipulated by any tar-capable application. Moreover, the mime-type is automatically detected correctly by most applications."

Pacman reikalinga biblioteka, kad kitos programos galėtų laisvai pasiekti paketų informaciją

Nuo 3.0.0 versijos, pacman yra "Arch Linux Package Management" bibliotekos libalpm sąsaja. Ši biblioteka leidžią įrašyti alternatyvias sąsajas (pavyzdžiui GUI sąsają).

Kodėl pacman neturi oficialios GUI sąsajos?

Paskaitykite The Arch Way ir Arch Linux. Paprasčiausias atsakymas būtų, kad to nebus. Bet laisvai galite naudotis kitų vartotojų sukurtomis sąsajomis. Atrinktą sąrašą galite rasti Pacman GUI Frontends.

Pacman reikalinga X funkcija!

Paskaitykite The Arch Way ir Arch Linux. Arch filosofija "Laikykis paprastumo". Jeigu manote, kad jūsų idėją pagrįsta, ir nepažeidžia šios paprastos litanijos, tuomet galite bandyti ją aptarti forume čia. Taip pat patikrinkite čia; tai vieta funkcijų prašymui, jei tai atrodo svarbu.

Tačiau geriausias būdas gauti funkciją pacman ar Arch Linux yra įgyvendinti ją pačiam. Tai galbūt ir nebus oficialiai priimta, bet galbūt kiti vartotojai tai įvertins, išbandys ir prisidės prie jūsų.

Koks skirtumas tarp visų saugyklų?

Žiūrėti Official repositories.

Ką tik įdiegiau X paketą. Kaip man jį paleisti?

Jeigu naudojate darbastalio aplinkas kaip KDE ar GNOME, programa turėtų automatiškai atsirasti jūsų menu. Jeigu bandote programą apleisti terminale ir nežinote dvejetainio vardo, naudokite:

$ pacman -Qlq paketo_vardas | grep /usr/bin/

Kodėl oficialiose saugyklose yra tik viena kiekvienos pasidalintos bibliotekos versija?

Keletas distribucijų, kaip kad Debian, turi skirtingas bibliotekų versijas, skirtinguose paketuose: libfoo1, libfoo2, libfoo3 ir taip toliau. Tokiu būdu įmanoma turėti kelias skirtingas libfoo versijas suinstaliuotas toje pačioje sistemoje.

Ne taip kaip Debian, Arch yra pažangi distribucija. Geriausiai matomas pažangios distribucijos požymis yra pačių naujausių programinės įrangos versijų pasiekiamumas saugyklose; Arch Linux atveju,tai taip pat reiškia, kad tik pačios naujausios visų paketų versijos yra palaikomos oficialiai. Nepalaikant senesnių versijų, paketų prižiūrėtojai gali praleisti daugiau laiko užtikrinant, kad naujausios versijos veiktų taip kaip ir turi.

Diegimas

Iš kur atsisiųsti Arch Linux?

Tai galite padaryti čia

Kurią darbastalio aplinką ar langų tvarkyklę turėčiau naudoti?

Kadangi jų yra daugybė, viskas priklauso nuo to, kokie jūsų poreikiai. Žvilgtelėkite į Desktop environment ir Window manager straipsnius.

Kuo Arch išsiskiria iš kitų "minimalių" distribucijų?

Kai kurios distribucijos suteikia minimalaus įdiegimo metodus, kuo yra panašios į Arch Linux diegimo procesą. Tačiau, kai kuriuos dalykus vertėtų paminėti:

 1. Arch buvo iš pagrindų suprojektuota kaip lengva, minimali bazinė aplinka ant kurios būtų viskas statoma.
 2. Vienintelis būdas įdiegti Arch yra viską statyti ant bazinės aplinkos.
 3. Tarnybų ir paketų diegimas reikalauja aktyvumo iš vartotojo. Priešingai, nei kitose distribucijose, kurios automatiškai sukonfigūruoja tarnybas ir paleisties elgesį, Arch filosofija akcentuoja vartotojo kompetenciją ir privilegiją viską daryti pačiam.
 4. Arch paketų diegimas yra minimalus, ir papildomos paketų priklausomybės niekada nediegiamos automatiškai. Vartotojui tiesiog primenama apie jų egzistavimą diegimo metu.
 5. Arch pateikia puikią ir išsamią dokumentaciją, kuri padeda sistemos surinkimo metu.