Lenovo ThinkPad X201 (Polski)

From ArchWiki

The translation of this article or section does not reflect the original text.

Reason: Seems to have content missing from the English page, but in general is in worse shape. (Discuss in Talk:Lenovo ThinkPad X201 (Polski))

Lenovo ThinkPad X201 jest 2 rdzeniowym (4 wątkowym) subnotebookiem produkowanym przez Lenovo. Aby dowiedzieć się więcej na jego temat sprawdź: Thinkwiki

Arch działa świetnie na tym laptopie, jednak w pewnych przypadkach (np. ze względu na różne podzespoły stosowane w tym modelu) wymaga kilku interwencji użytkownika.

Grafika

Ze względu na to, że laptop ten występuje tylko ze zintegrowanym układem graficznym firmy Intel, Xorg najczęściej sam ładuje właściwy sterownik, bez żadnej dodatkowej konfiguracji. Jednak w przypadku problemów z wyświetlaniem, w dziale Intel znajdziesz wszystkie potrzebne do rozwiązania problemów informacje.

Od wydania Mesy 9.0, na mobilnych układach o nazwie kodowej "Iron Lake" czasami mogą wystąpić problemy z wyświetlaniem grafiki, bądź nagłym zawieszeniem pulpitu. Angielskie źródła mówią o zawieszaniu się systemów, które do odzyskania sprawności, mogą wymagać nawet restartu systemu. W przypadku X201 problem ten występuje po hibernacji i jedynie przy menadżerze logowania GDM. Zabicie procesu GDM z innego terminala przywraca poprawne działanie systemu.

Hibernation

Po zainstalowaniu i konfiguracji pakietu pm-utilsAUR hibernacja i usypianie odbywa się bezproblemowo.

Oszczędzanie Energii

Zmiana częstotliwości pracy procesora

Po zainstalowaniu cpupower i uruchomieniu usługi procesor sam dostosowuje częstotliwość pracy, TurboCore również działa prawidłowo.

Zmniejszanie napięcia procesora

W procesorach serii Core ix nie jest możliwa programowa ingerencja w napięcie procesora.

Modem 3G

Warning: Poniższe porady mogą nie zadziałać, jeżeli przed podjęciem próby zainstalowania sterownika modemu, nie zostanie umieszczona karta SIM!

Modem 3G jest jedyną właściwie rzeczą, która w X201 nie działa zaraz po instalacji. Większość dystrybucji ma duży problem z jego obsługą. W tym laptopie występuje oficjalnie tylko jeden model modemu 3G, jest nim Qualcomm Gobi 2000. Przede wszystkim w tej chwili nie spotkałem się z działającą konfiguracją wvdial, ale jest i dobra informacja, modem na Archu świetnie działa w trybie graficznym!

Do prawidłowego działania i wykrywania modemu potrzebujemy menadżer sieci networkmanager oraz modemmanager. Po zainstalowaniu oprogramowania z oficjalnego repozytorium wykonujemy:

systemctl enable NetworkManager modemmanager

Następnie pobieramy i instalujemy gobi-loaderAUR.
Kolejnym krokiem jest pobranie sterowników pod Windows 7 ze strony producenta: ((https://support.lenovo.com/us/en/downloads/migr-72938))
Najlepszą metodą jest zainstalowanie pakietu za pomocą wine, ponieważ spowoduje to wypakowanie potrzebnych nam elementów
Teraz Koniecznie wchodzimy na konto root za pomocą su i tworzymy katalog:

mkdir /usr/lib/firmware/gobi


Będąc na koncie root musimy skopiować 3 pliki, modemy montowane w X201 nie są brandowane, potrzebujemy więc skopiować do utworzonego katalogu plik:

- amss.mbn i apps.mbn z katalogu

./.wine/drive_c/Program\ Files\ \(x86\)/QUALCOMM/Images/Lenovo/UMTS/


- UQCN.mbn z katalogu

./.wine/drive_c/Program\ Files\ \(x86\)/QUALCOMM/Images/Lenovo/2/


Następnie uruchamiamy komputer ponownie, zaraz po tym w NetworkManagerze modem powinien zostać bez większych problemów wykryty, jeżeli tak się nie stało, wykonaj

rmmod qcserial

a następnie

modprobe qcserial

i odczekaj chwile.