Midori (Čeština)

From ArchWiki
(Redirected from Midori (Česky))
Jump to navigation Jump to search

Midori[dead link 2021-05-17 ⓘ] je odlehčený internetový prohlížeč postavený na jádře webkit, který vyvíjí Christian Dywan. Midori je součástí projektu Goodies v rámci Xfce.

Mezi jeho hlavní přednosti patří:

 • Plná integrace do GTK+ 2 a GTK+ 3.
 • Rychlé vykreslování díky WebKitGTK+ jádru.
 • Panely, okna a správce sezení.
 • Přizpůsobitelné a plně konfigurovatelné vyhledávání.
 • Uživatelské skripty a styly.
 • Intuitivní správa záložek.
 • Upravitelné a rozšiřitelné rozhraní.
 • Podpora rozšíření jako je AdBlock, Speed dial, atd.

Instalace

Prohlížeč Midori může být nainstalován pomocí balíčku midori.

Rozšíření

AdBlock

Pro povolení doplňku AdBlock jděte do Menu > Nastavení > Rozšíření a zaškrtněte volbu Blokování reklamy.

Rozšíření AdBlock pro prohlížeč Midori využívá stejné seznamy filtrů jako AdBlock pro prohlížeč Mozilla Firefox, tudíž můžete nalézt další seznamy filtrů na stránce AdBlock Plus. Lze také blokovat typově podobné obrázky na různých stránkách tak, že kliknete na daný obrázek pravým tlačítkem mysí a zvolíte "'Blokovat obrázek.

Vyhledávání

Prohlížeč Midori podporuje vyhledávácí nástroje, tak oblíbené v ostatních prohlížečích. Jednotlivé vyhledávací nástroje mají své klávesové zkratky, takže je můžete jednoduše vyvolat v adresním řádku. Pro jejich úpravu klikněte pravý tlačítkem myši v adresním řádku a zvolte Nastavit vyhledávací nástroje.

Samozřejmostí je možnost přidat zkratky pro různé webové stránky. Například je možné nastavit aby po zadání zkratky arch do vyhledávacího pole a jejím potvrzení, se otevřela domovská stránka Archlinux.org. Jednoduše otevřete dialog Nastavit vyhledávací nástroje, zvolte přidat a vyplňte jednotlivá políčka (url je potřeba zadat ve tvaru http://xx.xx).

Uživatelské skripty

Pro povolení uživatelských skriptů jděte do Menu > Nastavení > Rozšíření a zaškrtněte volbu User addons. Uživatelské skripty prohlížeče Midori jsou kompatibilní se skripty v rozšíření Greasemonkey pro Mozillu Firefox. Obsáhlý přehled skriptů lze nalézt na stránce userscripts.org.

Pro ruční instalaci je zapotřebí vytvořit adresář ~/.local/share/midori/scripts a zkopírivat do něj Vaše skripty. Midori při svém spuštění kontroluje obsah tohoto adresáře a načte dostupné skripty.

Flash plugin

Pro zprovoznění Flash pluginu nainstalujte midori-flashAUR[broken link: package not found] balíček z AUR nebo postupujte dle návodu pro prohlížeč Epiphany.

Tipy a Triky

Flash Block

You can also get the common FlashBlock extension in the form of a user script either from userscripts.org or by using the FlashBlock WannaBe script, this script has to be installed in ~/.local/share/midori/scripts and ~/.local/share/midori/styles, for the JavaScript file and the CSS file, respectively.

Osobní filtry pro rozšíření AdBlock

Jejich podpora v prohlížeči Midori je prozatím zákadní, můžete využít pouze předpřipravené seznamy nebo blokovat některé obrázky. Toto omezení lze obejít, tak že vytvoříte Vaše vlastní seznamy filtrů a sdělíte prohlížeči kde je má hledat.

Postup:

 • vytvořte adresář pro Vaše filtry ~/.local/share/midori/filters
 • v tomto adresáři vytvořte nový soubor s obsahem, který chcete blokovat:
myadblockfilters.txt
[Adblock]
! Nadpis: Personal AdBlocker v1
! Poslední úprava: 31 Oct 2012 18:14 UTC
! Platnost: 365 days

! Komentáře jsou uvozeny vykřičníky

! Filtrovat lze určité webové prvky přímo
http://forums.fedoraforum.org//forum/images/smilies/smile.gif

! Skupinu prvků lze filtrovat pomocí zástupných znaků
http://ubuntuforums.org/images/rebrand/statusicon/subforum_*.gif

! Filtrovat lze také pomocí DOM tagů, id či tříd (např. CSS)
www.phoronix.com#DIV.phxcms_header_legacy
www.phoronix.com#DIV.phxcms_bar_align
 • jděte do Menu > Nastavení > Rozšíření a u rozšíření Blokování reklamy klikněte na ikonu nastavení a přidejte následující odkaz:
file://.local/share/midori/filters/myadblockfilters.txt

Další informace