qutebrowser (Polski)

From ArchWiki

qutebrowser jest przeglądarką skoncentrowaną na klawiaturze opierającą się na Pythonie i PyQt5.

Instalacja

Zainstaluj pakiet qutebrowser albo qutebrowser-gitAUR.

Podstawowe użycie

Użyj : aby dostać się do wiersza poleceń. Możesz użyć Tab żeby autouzupełnić.

Przy pierwszym uruchomieniu qutebrowser, strona szybkiego startu się pojawia. Jest ona później dostępna przez :help. Zobacz ściągawke ze skrótami klawiszowymi.

Konfiguracja użytkownika

Qutebrowser może być skonfigurowane przez interfejs, wiersz poleceń qutebrowser lub skrypt Pythona. Własna dokumentacja qutebrowsera wyjaśnia w detalach jak skonfigurować qutebrowser tymi trzema metodami. Żeby otworzyć strone pomocy, wpisz :help i potem wybierz Configuring qutebrowser.

Żeby odnaleść ścieżke gdzie plik konfiguracyjny jest zlokalizowany, otwórz specjalną strone qute://version. Na Arch Linuxie, ten plik zazwyczaj znajduje się w $XDG_CONFIG_HOME/qutebrowser/. Konfiguracja stworzona przez qutebrowser będzie znajdować się w autoconfig.yml (który nie powinien być dotykany przez użytkownika) a skrypt Pythona użytkownika znajduje się w config.py.

Konfiguracja w Qutebrowser

Żeby skonfigurować pojedyńczą rzecz możesz poprostu wpisać :set i imie nazwy elementu konfiguracji i nowej wartości do której chcesz ustawić. Na przykład możesz napisać

:set auto_save.session true

żeby otworzyć poprzednie karty kiedy otworzysz spowrotem qutebrowser.

Żeby otworzyć interfejs ustawien qutebrowsera, wpisz

:set

bez żadnych dodatkowych argumentów. Tam możesz zedytować różne ustawienia korzystająć z interfejsu. Kiedy skończysz napisz :set ponownie żeby zapisać swoją konfiguracje.

Dla przykładu pod url.searchengines możesz ustawić swoją wyszukiwarke. Jeśli jeszcze nie zmieniłeś tego ustawienia wcześniej to powinno ono wyglądać tak

{"DEFAULT": "https://duckduckgo.com/?q={}"}

To ustawi DuckDuckGo jako twoją domyślną wyszukiwarke. Symbol zastępczy {} będzie zastąpiony twoim wynikiem wyszukiwania. Żeby dodać skrót do szybkiego wyszukiwania w Arch Wiki możesz użyć

{"DEFAULT": "https://duckduckgo.com/?q={}", "wa": "https://wiki.archlinux.org/?search={}"}

Jak opisane przez komentarz w intefejsie qutebrowser, możesz przeszukać Arch Wiki wpisując o wa <searchterm>. Zauważ że argumenty potrzebne przez wyszukiwarki różnią się. Dla przykładu żeby ustawić Startpage użyj https://www.startpage.com/do/metasearch.pl?query={}

Skróty klawiszowe

Skróty klawiszowe siedzą w $XDG_CONFIG_HOME/qutebrowser/keys.conf.

Możesz zedytować skróty klawiszowe bezpośrednio z przeglądarki korzystając z :bind key command lub możesz bezpośrednio w pliku. Zauważ że tam jest dużo skrótów klawiszowych. Jeżeli zauważysz opóźnienie na swoim ustawionym skrócie klawiszowym, prawdopodobnie jest to z powodu że istnieje skrót klawiszowy korzystający z tego samego pierwszego klawisza.

Odtwarzanie wideo

Zobacz Browser plugins#Multimedia playback.

Porady i wskazówki

Włącz sprawdzanie pisowni

Pierw, pobierz właściwy słownik używając skrypt dictcli.py który przychodzi załączony z qutebrowser.

Dla przykładu, dla Polskiego (PL):

# /usr/share/qutebrowser/scripts/dictcli.py install pl-PL

Skrypt ma również inne funkcje, mogą być wyświetlone wpisując --help.

Potem ustaw w qutebrowser:

:set spellcheck.languages ["pl-PL"]

Zmniejsz odciski przeglądarki

Strony mogą być w stanie zidentyfikować ciebie bazując na zebranych informacjach jak rozmiar ekranu, agent użytkownika, nagłówki HTTP_ACCEPT i więcej. Zobacz [1] dla więcej informacji jak i również przetestowania wyjątkowości twojej przeglądarki. Poniżej jest kilka małych króków które mogą być podjęte żeby nasza instalacja qutebrowsera była bardziej pospolita.

Dodatkowo zobacz Firefox/Privacy#Configuration dla więcej pomysłów.

Ustaw pospolity agent użytkownika

Kilkanaście agentów użytkownika jest do wybrania jako opcje gdy wpiszemy set content.headers.user_agent. Kolejnym bardziej pospolitym agentem użytkownika jest:

Mozilla/5.0 (Windows NT 6.1; rv:52.0) Gecko/20100101 Firefox/52.0
Note:
  • Zmiana Linux x86_64 na nie-Linuxową platforme może stworzyć twoją przeglądarke bardziej unikatową, odkiedy strony mogą również zdobyć twoją platforme przez Javascript i to nie może być zmienione w qutebrowser.
  • Zmiana twojego agenta użytkownika z domyślnego może uniemożliwić prawidłowe działanie niektórych witryn. Dla przykładu, CAPTCHA wspomni że twoja przeglądarka nie jest wspierana jeżeli agent użytkownika jest zapisany jako nieaktualna przeglądarka.

Ustaw pospolity nagłówek HTTP_ACCEPT

Następujący jest pospolitym nagłówkiem HTTP_ACCEPT (domyślny Firefoxa). Wpisz te komendy w wierszu polecenia

set content.headers.accept_language en-US,en;q=0.5
set content.headers.custom '{"accept": "text/html,application/xhtml+xml,application/xml;q=0.9,*/*;q=0.8"}'

Wyłącz czytanie z płótna

Ta opcja nie jest obecnie dostępna w qutebrowserze inaczej niż określając ją w wierszu poleceń jak:

$ qutebrowser --qt-flag disable-reading-from-canvas

Zobacz issue #2235 dla więcej informacji.

Note: Niektóre strony zależą na czytaniu z płutna dla czytania zawartości i innych właściwości. Dodanie tej opcji może spowodować nie działanie tych stron. [2].

Wyłączanie WebGL

Ustaw content.webgl na false żeby wyłączyć WebGL.

Zarządzanie sesjami jak w dwb

Żeby ustawić qutebrowser, żeby zarządzać sieciami bardziej jak w dwb z flagą --restore opcją (wiele jednocześnie aktywnych sesji), możesz użyć ten skrypt. Korzysta on z --basedir żeby oddzielić dane, cache i śrowisko wykonawcze dla każdej sesji, zostawiając konfiguracje podzieloną.

Blokowanie stron

Ustaw c.content.host_blocking.lists.append( str(config.configdir) + "/blockedHosts") w swoim config.py i stwórz plik nazwany blockedHosts w tym samym folderze co twój plik konfiguracyjny. Wprowadź strony które chciałbyś zablokować, jedną pod drugą; 127.0.0.1 www.google.com dla przykładu. To zachowa wbudowaną liste adblocka dodając twoją obok. Zrestartuj qutebrowser :restart i wpisz :adblock-update. Żeby usunąć liste wbudowaną w qutebrowser usuń ~/.local/share/qutebrowser/blocked-hosts.

Zobacz również