KDE (Українська)

From ArchWiki

Цю стаття чи розділ ще не перекладено. Дивіться також Команда перекладу ArchWiki українською.

Причина: Не повний переклад (Обговорення в Talk:KDE (Українська)#)

KDE це інтренаціональний проєкт по безкоштовному програмному забеспеченню, який наразі включає стільницю, відома як Plasma, набір бібліотек і фреймворків (KDE Frameworks) та великий список програм (KDE Applications).

Установка

Plasma

Для установки треба завантажити мета-пакет plasma-meta або груповий пакет plasma. Різницю між plasma-meta і plasma можна прочитати в Package group. Також, для більш мінімального завантаження плазми, можна завантажити plasma-desktop. Крім того, KDE має рекомендації по пакетам щоб отримати найкращий досвід роботи з плазмою.

Якщо ви використовуєте NVIDIA з пропрієтарним nvidia драйвером, і хочете використовувати сеанс Wayland, увімкніть DRM kernel mode setting.

Plasma Mobile

Завантажте plasma-mobileAUR. Також можете установити qt5-wayland для Maliit віртуальної клавіатури.

KDE програми

Щоб установити всі програми KDE, завантажте kde-applications груповий пакет або kde-applications-meta для мета-пакету. Якщо ви не хочете устанавлювати кожну програму, а тільки декілька або одну, можна установити програми, які вам потрібні з kde-applications-meta. Завуажте, це тільки програми KDE, плазма сюди не входить.

Нестабільні релізи

Подивіться Official repositories#kde-unstable для бета релізів.


Запуск Plasma

Примітка: Починаючи з KDE Plasma 6, сеанс Wayland став достатньо зрілим, щоб стати типовим і бажаним.

Плазму можна запустити за допомогою диспетчера дисплея або з консолі.

За допомогою диспетчера дисплея

Порада: Бажаний диспетчера дисплея це SDDM.
  • Оберіть Plasma (Wayland) щоб запустити новий сеанс в Wayland.
  • Оберіть Plasma (X11) щоб запустити новий сеанс в Xorg.
  • Оберіть Plasma Mobile (Wayland) щоб запустити новий сеанс Plasma Mobile в Wayland.

З консолі

  • Щоб запустити плазму у сеансі Wayland: /usr/lib/plasma-dbus-run-session-if-needed /usr/bin/startplasma-wayland[1].
  • Щоб запустити плазму за допомогою xinit/startx, добавте export DESKTOP_SESSION=plasma і exec startplasma-x11 до Вашого .xinitrc файлу або запустити безпосередньо в консолі startx /usr/bin/startplasma-x11. Якщо Ви хочете починати Xorg коли заходите в систему, подивіться Start X at login.

Конфігурація

Більшість налаштувань програм KDE зберігаються в ~/.config/. Однак, налаштування KDE в першу чергу виконується за допомогою програми «Системні параметри». Її можна запустити з терміналу, виконавши systemsettings

Персонализація

Plasma desktop

Теми

Існують різні типи тем KDE, залежно від того, що вони змінюють:

  • Global themes, комплексні пакети, які можуть містити теми плазми, стилі програм, кольори, шрифти, піктограми, курсори, екрани-заставки, теми SDDM та схеми кольорів Konsole.
  • Plasma themes, зміна вигляду панелей і віджетів плазми. Вони часто мають рекомендовану супровідну тему Kvantum або Aurorae, щоб завершити зовнішній вигляд.
  • Application styles, зміна вигляду програм.
  • Application styles які використовують двигуни тем, такі як Kvantum, QtCurve [2], QSvgStyle [3] і Aurorae.
  • #Теми піктограм, надання піктограм для програм, файлів і дій.

Для простого встановлення й оновлення в системі, деякі теми доступні в обох офіціальних репозиторіях і AUR.

Глобальні теми також можна встановити через Системні параметри > Кольори і теми > Глобальні теми > Отримати нові....

Попередження: Глобальні теми зазвичай надаються кінцевими користувачами і не контролюються. Завантажуючи та застосовуючи глобальні теми, слід бути надзвичайно обережним. Вони можуть запускати довільний код, що призводить до втрати даних користувача. І це трапляється.
Вигляд програми GTK
Порада: Для постйності GTK і Qt тем, дивіться Uniform look for Qt and GTK applications.

Рекомендованою темою для приємного вигляду в програмах GTK є breeze-gtk, тема GTK, створена для імітації зовнішнього вигляду теми Breeze Plasma. Установіть kde-gtk-config (частина plasma), увійдіть повторно та виберіть Breeze як тему GTK у Системні параметри > Кольори і теми > Стиль вікон програм > Налаштувати стиль програм GNOME/GTK.

This article or section is out of date.

Reason: Фонова служба Плазми GTKd перезаписує налаштування GTK під час запуску Плазми. (Discuss in Talk:KDE (Українська))

У деяких темах підказки в програмах GTK мають білий текст на білому фоні, що ускладнює читання. Щоб змінити кольори в програмах GTK2, знайдіть розділ для підказок у .gtkrc-2.0 файлі, і змініть це. Для програми GTK3 потрібно змінити два файли, gtk.css і settings.ini.

Деякі GTK2 програми, типу vuescan-binAUR досі виглядають непридатними для використання через невидимі прапорці з темою Breeze або Adwaita під час сеансу Плазми. Щоб вирішити цю проблему, установіть і виберіть, наприклад Numix-Frost-Light тему numix-frost-themesAUR під Системні параметри > Кольори і теми > Стиль вікон програм > Налаштувати стиль програм GNOME/GTK...> Тема GTK. Numix-Frost-Light виглядає, як Breeze.

Лиця

Плазма і SDDM використовують /var/lib/AccountsService/icons/, як аватар юзера. Щоб налаштувати за допомогою графічного інтерфейсу, ви можете використовувати Системні параметри > Користувачі. Файл, що відповідає вашому імені користувача, можна видалити, щоб відновити стандартний аватар.

Віджети

Plasmoids(Плазмоіди) це віджети для оболонки плазмового робочого столу, призначені для покращення функціональності робочого столу, їх можна знайти на AUR.

Плазмоідні скрипти також можна встановити, клацнувши правою кнопкою миші на панелі або робочому столі, і вибравши Увійти до режиму редагування > Доадати віджети... > Отримати нові віджети... > Отримати нові віджети Плазми. Це буде інтерфейс для https://store.kde.org/ який дозволяє встановлювати, видаляти або оновлювати сторонні скрипти плазмоідів одним клацанням миші.

Звуковий аплет у системній панелі (System tray)

Установіть plasma-pa або kmix (Kmix стартується з лаунчеру програм). plasma-pa тепер попередньо встановлен в plasma, налаштовувати не треба.

Note: Щоб змінити розмір кроків для збільшування/зменшування звуку, добавте, як треба VolumePercentageStep=1 в [Global] секції ~/.config/kmixrc.


Вимкнути тіні вікон

Коли вікно плазми поверху інших вікон, тіні малюються на вікнах позаду[4]. Щоб вимкнуте це без інших тіней, можна завантажити xorg-xprop і прописати:

$ xprop -remove _KDE_NET_WM_SHADOW

потім виберіть панель за домогою курсора "+" форми [5]. Для автоматизації можна установити xorg-xwininfo, і створити такий скрипт:

/usr/local/bin/kde-no-shadow
#!/bin/bash
for WID in $(xwininfo -root -tree | sed '/"plasmashell": ("plasmashell" "plasmashell")/!d; s/^  *\([^ ]*\) .*/\1/g'); do
   xprop -id $WID -remove _KDE_NET_WM_SHADOW
done

Зробіть скрипт виконуваним.

The factual accuracy of this article or section is disputed.

Reason: Автозапуск не працює, тому що скрипт запускається занадто рано (щось типу sleep 5 може спрацювати, але це не надійно). (Discuss in Talk:KDE (Українська))

Скрипт може бути виконан при заході в систему в Add Login Script у Autostart:

$ kcmshell6 autostart


Міняти розмір дісплею / Дісплеї з великим DPI

Дивитися HiDPI#KDE Plasma.

Plasma Mobile

plasma-phone-settings має доволі багато налаштувань, які можна застосувати глобально (/etc/xdg) і/або для відкремих користувачів (~/.config).

Lock screen

/etc/xdg/kscreenlockerrc (or ~/.config/kscreenlockerrc) блокує екран негайно після входу в систему. [6]. Це корисно в комбінації з SDDM#Autologin.

Віртуальна клавіатура

Якщо Ваш девайс має реальну клавіатура, але Ви хочете викорстовувати віртуальну клавіатуру, добавте цю KWIN_IM_SHOW_ALWAYS=1 змінну середовища до Вашого сеансу Wayland.

Декорації вікон

Декорації вікон можуть бути знайдени в AUR.

Вони можуть бути змінені в Системні параметри > Кольори і теми > Обрамлення вікон, ви можете завантажити їх напряму в пару кліків.

Теми піктограм

Теми піктограм можна встановлювати та змінювати в Системні параметри > Кольори і теми > Піктограми.

Примітка: Хоча всі сучасні робочі столи Linux мають однаковий формат теми піктограм, робочі столи, як GNOME, використовують менше значків (зокрема, у меню та на панелях інструментів). Теми, розроблені для таких стільниць, зазвичай не мають піктограм, необхідних для програм Плазми та KDE. Натомість рекомендовано встановити теми піктограм, сумісні з Плазмою.
Порада: Оскільки деякі теми піктограм не успадковані від теми значків за замовчуванням, деякі піктограми можуть бути відсутніми. Щоб успадкувати від Breeze, добавте breeze в Inherits= массив у /usr/share/icon/theme-name/index.theme, наприклад: Inherits=breeze,hicolor. Вам потрібно повторно застосувати цей патч після кожного оновлення теми значків, можна використовувати Pacman hooks, щоб автоматизувати процес.

Ефективність простору

Оболочка нетбуку Плазми було вилучено з Plasma 5, дивитися: Пост з форума KDE. Однак ви можете досягти чогось подібного, відредагувавши файл ~/.config/kwinrc добавлячи BorderlessMaximizedWindows=true в [Windows] секцію.

Генерація перегляду

Щоб дозволити створення перегляду для мультимедійних файлів або файлів документів на стільниці і в Dolphin, завантажте kdegraphics-thumbnailers і ffmpegthumbs.

Щоб увімкнути категорії перегляду для стільниці: ПКМ по фону стільниі > Налаштувати стільницю і фонове зображення... > Піктограми > Налаштувати додатки перегляду....

У Dolphin, перейдіть до Налаштувати > Налаштувати Dolphin... > Інтерфейс > Перегляд.


Нічні кольори

Плазма надає функцію, схожу на Redshift (працює як на Xorg, так і на Wayland) під назвою Night Light. Це робить кольори на екрані теплішими, щоб зменшити навантаження на очі у вибраний вами час. Його можна ввімкнути в «Системні параметри > Кольори і теми > Нічні кольори»..

Принтери

Порада: Використовуйте веб-інтерфейс CUPS для швидшого налаштування. Принтери, налаштовані таким чином, можна використовувати в програмах KDE.

Ви також можете налаштувати принтери в «Системні параметри > Принтери». Щоб скористатися цим методом, спочатку потрібно встановити наступні пакети print-manager, cups, system-config-printer. Дивитися CUPS#Configuration.

Підтримка Samba/Windows

Функціональність спільного використання Dolphin потребує пакета kdenetwork-filesharing і спільного доступу користувачів, які не ввімкнуто у стандартному smb.conf. Інструкції щодо їх додавання наведено в Samba#Enable Usershares, після чого спільний доступ у Dolphin має працювати одразу після перезапуску Samba.

Доступ до спільних ресурсів Windows із Dolphin працює одразу. Використовуйте шлях smb://servername/share для перегляду файлів.

Tip: Використовуйте * (asterisk) як для імені користувача, так і для пароля під час доступу до спільного ресурсу Windows без автентифікації в Dolphin.

На відміну від файлових браузерів GTK, які також використовують GVfs для запущеної програми, відкриття файлів зі спільних ресурсів Samba в Dolphin через KIO спонукає Плазму спочатку скопіювати весь файл до локальної системи у більшості програм (виняток становить VLC). Щоб вирішити цю проблему, ви можете використати файловий браузер на основі GTK, наприклад thunar з gvfs і gvfs-smb (та gnome-keyring для збереження облікових даних для входу) для зручнішого доступу до спільних ресурсів SMB.

Іншою можливістю є монтувати спільний ресурс Samba за допомогою cifs-utils, щоб у Плазмі він виглядав так, ніби спільний ресурс SMB був просто звичайною локальною текою, і тому до нього можна було нормально отримати доступ. Дивитися Samba#Manual mounting та Samba#Automatic mounting.

Рішення з графічним інтерфейсом користувача доступне з samba-mounter-gitAUR, яке пропонує в основному ту саму функціональність через простий у користуванні параметр, розташований у «Системні параметри» > «Мережеві драйвери». Однак він може вийти з ладу з новими версіями KDE Plasma.

Діяльність стільниці KDE

Дії робочого столу KDE — це спеціальні робочі області, де ви можете вибрати спеціальні параметри для кожної дії, які застосовуються лише тоді, коли ви використовуєте цю дію.