Install Arch Linux with accessibility options (Türkçe)

From ArchWiki

Bu makale veya bölüm çeviriye ihtiyaç duymaktadır.

Notlar: This document has not been translated with the assistance of live environment, it's directly translated from the original article, therefore some parts of it may require clarification. (Talk:Install Arch Linux with accessibility options (Türkçe) sayfasında tartışınız.)
Çeviri Durumu: Bu makale, Install Arch Linux with accessibility options makalesinin çevirisidir. Son çeviri tarihi (yıl-ay-gün şeklinde): 2022-10-08. Eğer makalenin İngilizce sürümünde değişiklik yapılmış ise çevirinin senkronize edilmesine yardımcı olabilirsiniz. Çevirmenliğe dair bilgi edinmek için Telegram grubumuzu ziyaret edebilirsiniz. Çevrilmiş tüm makelelere buradan erişebilirsiniz.

Resmî Arch Linux kurulum ortamı çeşitli Erişilebilirlik seçeneklerini destekler:

  • sesli yardım espeakup paketi tarafından sağlanmaktadır.
  • yenilenebilir braille ekran destekli terminal brltty tarafından sağlanır.

Bu doküman, Arch Linux'u nasıl yukarıda bahsedilen erişilebilirlik seçenekleriyle kurabileceğinizi anlatır

Not: Bu makalede sadece Installation guide (Türkçe) sayfasındakinden farklı şekilde gelişecek olan adımlardan bahsedilir.

Kurulum öncesi

Canlı ortamı önyükleme

Not: Kurulum ortamındaki sistem önyükleyicisi, menüdeki varsayılan seçenekle başlatmadan önce 15 saniye bekler.

Sesli yardımdan yararlanmak için, kurulum ortamı önyüklenmeye başladığında Aşağı tuşuna basın ve ardından Enter'a tıklayın.

USB braille ekranı, udev tarafından otomatik olarak algılanmalıdır.

Birden fazla ses kartı

Eğer bilgisayarınız birden fazla ses kartı barındırıyorsa, Please select your sound card for speech output. yani Sesli geri dönüş için bir ses kartı seçin mesajını duyacaksınız.

Kullanmak istediğinizi seçtikten sonra bir bip sesi duyduğunuzda Enter'a basarak kartı seçin.

Konuşma dilini değiştirme

espeakup.service tarafından kullanılan dili/sesi değiştirmek için, servis birimini düzenleyin: tercih edeceğiniz dilin kodunu, Environment= yönergesinde default_voice= değişkenine ekleyin.

Ayrıca espeak-ng sesini değiştirmek için, dil kodunun yanına +tercih_edilen_ses şeklinde ekleme yapabilirsiniz. Daha fazla bilgi için espeakup(8) ve espeak-ng(1) kılavuzlarına bakabilirsiniz.

Kurulum

Temel paketleri yükleme

Kuracağınız sistemde ses desteği için espeakup ve alsa-utils paketlerine ihtiyacınız olacak. Eğer bir braille ekranınız varsa, brltty paketini de yükleyebilirsiniz.

Gerekli paketleri pacstrap(8) ile kurulum yaparken ekleyebilirsiniz:

# pacstrap -K /mnt base linux linux-firmware espeakup alsa-utils

Sistemi yapılandırma

Ses kartı

Eğer birden fazla ses kartı algılanmıştı ise, kurulum ortamı tarafından oluşturulmuş olan /etc/asound.conf dosyasını kopyalayın:

# cp /etc/asound.conf /mnt/etc/

Servisleri etkinleştirme

Kurmuş olduğunuz sistemi açtığınızda sesli yardımın bulunmasını istiyorsanız espeakup.service adlı servisi etkinleştirmeniz gerekir. Ayrıca #Konuşma dilini değiştirme bölümüne de bakabilirsiniz.

Yeniden başlatma

Kurmuş olduğunuz yeni sistemi açtığınızda sesli yardım otomatik olarak çalışıyor olmalıdır.